Mi az a színhőmérséklet és miért fontos?

Catalogue

Article

Aktualizálva

A fény különböző színű és hőmérsékletű lehet. A meleg színhőmérsékletű fény jellemzően kellemes narancssárga vagy vörös színű, és más tulajdonságokkal rendelkezik, mint a hideg színhőmérsékletű fény, amely általában kék vagy fehér. A színhőmérséklet mindig jelen van legyen szó akár az elektronikai kijelzők használatáról, akár a beltéri lámpák kiválasztásáról beszélünk, figyelembe kell vennünk a színhőmérsékletet, azaz a fény színét, mivel az fiziológiai hatással van ránk. Ebben a tekintetben leggyakrabban az úgynevezett kék fényről beszélünk, amely ellen különböző szűrőket használunk. De ez nem áll meg itt. Ebben a cikkben megtudhatod, hogyan működik, és mi a fény színhőmérséklete valójában.

Színhőmérséklet

Színhőmérséklet - TARTALOM

  1. A fény színhőmérséklete - mi is az?
  2. Milyen színhőmérsékletűek a különböző fényforrások?
  3. Meleg fehér vs. hideg fehér - hogyan befolyásolja a fény színvilága a napi ritmusunkat?
  4. Mivel világítsunk a nap különböző szakaszaiban?

A fény színhőmérséklete - mi is az?

Nagyon leegyszerűsítve: a színhőmérséklet a vörös színtől a sárgán és a fehéren át a kékig terjedő spektrumon kiválasztott szín. A színhőmérséklet skálán az értékeket kelvinben jelöljük, ami a hőmérséklet alapegysége a Nemzetközi Egységrendszerben (SI). A színhőmérséklet skála bal szélső oldalán a piros színt találjuk, ami például a gyertya lángjának színe. Nagyjából a színhőmérséklet skála középen van a semleges fehér, és ettől jobbra a hideg kék színek, amelyeket általában a LED-kijelzőkben vagy a ragyogó kék égbolton látunk. Paradox módon a színhőmérséklet skálán minél magasabb a kelvin érték (K) a kibocsátott fény színe, annál "hidegebb".

Színhőmérséklet
A színhőmérséklet skálán található nagyon hideg (kék) és nagyon meleg (sárga) fénnyel nemcsak a mesterséges fényforrásokban, hanem a természetben is találkozhatunk.
i

Kelvin és szín - hogyan kapcsolódnak?

A Kelvin a hőmérséklet mértékegysége. Amikor azonban a színhőmérsékletről beszélünk, akkor elsősorban a fény érzékelt színével foglalkozunk. De hogyan is működik ez az egész hőmérséklet-szín kapcsolat? Ez nem bonyolult. A színhőmérsékletet abból a színből származtatjuk, amelyet egy adott hőmérsékletre felmelegített ideális fekete test a szemünkben mutatna. Ha ezt a testet 1800 K (kb. 1527 °C) hőmérsékletűre melegítjük, akkor pirosan (melegen) fog izzani. Ha 5000 K (kb. 4727 °C) hőmérsékletre melegítjük, akkor fehéren (semlegesen) fog világítani. Ha pedig 12000 K (kb. 11727 °C) hőmérsékletűre melegítjük, akkor kéken (hidegen) fog izzani.

Nyilvánvaló, hogy a fény színhőmérséklete nem a teljes színspektrumra vonatkozik, hanem annak csak egy részére. Ezt az határozza meg, hogy a fűtött fekete fényforrás milyen színeket képes felvenni hozzáadott szín nélkül. Ezért ebben a spektrumban csak a vörös, a sárga, a fehér és a kék szín található meg, a többi szín vagy teljesen láthatatlan, vagy a fent említett színek egyikeként jelenik meg.

Milyen színhőmérsékletűek a különböző fényforrások?

Az életben különböző fényforrásokkal találkozunk. Ezek lehetnek természetes források (napfény, tűz vagy pl. villámlás) vagy mesterséges források (kül- és beltéri fények, mobiltelefonok és számítógépek kijelzői stb.). Az ilyen forrásokból származó fény mindig rendelkezik bizonyos színárnyalattal, telítettséggel és fényerővel. Ha pedig nem zöld vagy lila, akkor általában színhőmérséklettel is rendelkezik. A következő színhőmérséklet skála segítségével jobban el tudod képzelni, hogy a különböző forrásokból származó fény milyen színű:

Színhőmérséklet Forrás
800 K Izzó parázs, vörös diódák
1 800 K Gyertyafény, késői naplemente
2 600 K Egy normál villanykörte fénye
3 200 K Meleg LED fény, napfelkelte és naplemente
4 000 K Fénycső
5 000–6 000 K Közvetlen napfény tiszta időben
6 500 K Nappali fény felhős égbolt alatt
6 500–9 000 K Hideg LED fények, LCD képernyők
10 000–15 000 K Tiszta égbolt közvetlenül felettünk, felhős égbolt, mesterséges UV-fény

*a táblázatban szereplő értékek és színek csak tájékoztató jellegűek.

A különböző források eltérő meleg fényt bocsátanak ki, ami befolyásolhatja döntéseinket, ezért is érdemes figyelembe venni a színhőmérséklet skálát, hogy tudjuk mikor és hol használjunk egy adott fényforrást. A meleg színhőmérsékletű fény nem csak az általunk érzékelt színben különbözik a hideg színhőmérsékletű fénytől, és ezáltal a lakásban teremtett hangulatban, hanem a ránk gyakorolt hatásában is. A meleg színhőmérséklet otthonos, kellemes, és segít elaludni este. A hideg színhőmérséklet viszont modern, éles és segíti a tevékenységünket. Hogy miért van ez így, azt a cikk következő részében ismertetjük.

Meleg fehér vs. hideg fehér - hogyan befolyásolja a fény színvilága a napi ritmusunkat?

A kékfény-szűrők ma már a telefonok, számítógépek és számítógép-monitorok gyakori részei. Ha bekapcsolod ezt a szűrőt, a képernyő összes színe melegebbé válik - narancssárga árnyalatot vesz fel. Ennek egy fő oka van: az intenzív kék (hideg) fény megakadályozza a melatonin hormon termelődését, amelyet néha "alváshormonnak" is neveznek, mivel ennek a hormonnak a magas szintje elengedhetetlen a könnyű elalváshoz. Mivel ma már késő este is ki vagyunk téve a mobiltelefonok és a számítógépek fényének, ezek a képernyők elalvási problémákat vagy álmatlanságot okozhatnak. Ezért a kék komponens korlátozása és a képernyő fényerejének csökkentése az egyik olyan dolog, amit tehetünk a jobb alvás érdekében.

Színhőmérséklet
számítógép-monitorok és más elektronikus kijelzők a kék fény egyik fő forrása. A lámpákkal ellentétben közvetlenül "beléjük" nézünk, és általában kék vagy fehér LED-es háttérvilágítást használnak.

De a többi fény, amellyel napközben találkozunk, hasonló hatással van ránk. Az ébrenlétünket és alvásunkat befolyásoló cirkadián ritmust a fény szabályozza. Napközben természetes módon ki vagyunk téve a kék fénynek, mivel a nappali fény is tartalmaz kék komponenseket. A probléma azonban este és éjszaka merül fel - evolúciósan a fény fokozatos elhalványulásától a teljes sötétségig terjedő sötétségig vagyunk beállítva. Ha őseink az elmúlt ezer évben este erős fénynek voltak kitéve, akkor az a színhőmérséklet skála meleg spektrumába tartozó fény volt - tűz vagy naplemente.

A könnyebb elalvás érdekében este és éjszaka csak meleg, alacsony intenzitású fényt használjunk. Ha ugyanis még este is a színhőmérséklet skála hideg spektrumába tartozó kék fénynek tesszük ki magunkat, a szervezetünk (leegyszerűsítve) azt hiszi, hogy még nappal van, és ahelyett, hogy alvásra készülne, továbbra is készen áll az aktivitásra. És miért a kijelzők jelentik a fő problémát? Míg egy fénycső fényszíne (körülbelül) 4000 Kelvin, addig a laptopok és telefonok kijelzői ennél sokkal hidegebbek (6500-9000 K), és folyamatosan az arcunkba világítanak. Kerüljük tehát az esti órákban való használatukat. A kék fény azonban nem gonosz, csak tudatában kell lennünk annak, hogy mikor nem helyénvaló kitenni magunkat neki.

Mivel világítsunk a nap különböző szakaszaiban?

Ha elolvastad a fenti sorokat, valószínűleg már elég jó elképzelésed van a színhőmérséklet skála alapján arról, hogy milyen fényforrásokat érdemes használni a nap különböző időszakaiban. Ahhoz, hogy a napodat már reggel elkezdhesd, érdemes hűvösebb fénnyel kezdeni, amely kék komponensének köszönhetően fokozza a kognitív funkciókat. Akár teljes beltéri világítást, akár csak izzókat vagy fénycsöveket vásárolsz, összpontosíts a magas színhőmérsékletű, akár 5000 K-nál magasabb színhőmérsékletű termékekre. De csak olyan helyiségekbe szereld fel őket, ahol napközben dolgozol, és ahol nem maradsz késő estig.

Színhőmérséklet
Míg a színhőmérséklet skála hideg spektrumába tartozó fény segíthet abban, hogy napközben produktív legyél, este elalvási problémákat okozhat. Ajánlatos a fények kiválasztását ennek megfelelően módosítani.

Mint már tudjuk, a színhőmérséklet skála szerinti kék fény megzavarhatja a cirkadián ritmusunkat, ezért jó ötlet, ha lefekvés előtt néhány órával korlátozzuk a kék fényt. A hálószobai lámpáknak ezért meleg fényűnek kell lenniük, ideális esetben 3000 alatti Kelvin értékkel. Ugyanez elmondható a legtöbb más beltéri lámpáról is, akár a nappaliba, akár a konyhába, akár az étkezőbe, akár az előszobába vagy a fürdőszobába kerülnek. De az is igaz, hogy a hálószobai világítással ellentétben ezeket a lámpákat a késő esti órákon kívül is hosszú ideig használjuk, így akkor sem nyúlunk mellé, ha kicsit melegebb a fényük. Az ilyen univerzális színhőmérséklet 4000 Kelvin körül van.

De mit tegyünk olyan helyzetben, amikor egy szobában dolgozunk és alszunk, ahogyan ez egyre gyakrabban előfordul, többek között az egyre népszerűbb home office-nak köszönhetően? A megoldás az okos világítás, különösen a színhőmérséklet változtatására képes okos izzók. Ezekkel a színhőmérséklet egyszerűen beállítható a napszaknak megfelelően, ami azt jelenti, hogy reggel és napközben az izzó világos fehér színben ragyoghat, este pedig a színhőmérséklet automatikusan felmelegszik, így kellemes sárga színű lesz. Egyes okos asztali lámpák fényébresztő óraként is működnek, azaz fokozatosan növekvő fénnyel, a napfelkeltéhez hasonlóan, gyengéden ébresztenek fel.

i Az Alza.hu Hírek oldalon további cikkek várnak rád:

A fény színhőmérsékletére különösen este kell gondolni, amikor nem tanácsos hideg LED-fényt használni. A meleg fehér fény vagy a sárga vagy narancssárga fények jobbak. Azonban gondolnunk kell az elektronikus eszközök kijelzőinek hideg fényére is. A hideg fényforrások sok kék fényt bocsátanak ki, ami befolyásolja a cirkadián ritmust, és problémákat okoz például az esti elalvásban.

4.8 129×
Philips 13-100W LED, E27, 2700K, matte (6 pcs)
LED Bulb - lamp cap E27, power input 13 W, 230 V, luminous flux 1521 lm, warm light (2700 K), diameter of 60 mm, lifespan 15000 hr(s), energy label E, 6 piece(s) in package - from 1,825.38 Ft/pcs
from  10,950 Ft
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ESO110c2
4.6 65×
TP-LINK Tapo L530E, Smart WiFi Colour Light Bulb
LED Bulb - smart, lamp cap E27, 230 V, diameter of 60 mm, WiFi 2,4 GHz, compatible with Manufacturer app, control via app in both Czech and English, lifespan 15000 hr(s), energy label F, 1 piece in package
4,790 Ft
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TpLNk2008
4.8 99×
Solight LED bulb E27 10W 3000K
LED Bulb - lamp cap E27, power input 10 W, luminous flux 1100 lm, warm light (3000 K), diameter of 60 mm, energy label F, 1 piece in package
990 Ft
Currently Unavailable
Order Code: SD080a
4.9 15×
Philips Hue Iris Gold
Table Lamp - smart, LED dimmable, power input 8,1 W, luminous flux 570 lm, adjustable light temperature (2000-6500K), power plug, connects via Bluetooth, control via app in Czech, compatible with Philips Hue, bridge required to use all functions, height 22,2 cm, width 16,5 cm, material: metal, IP20
57,590 Ft
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PHL21072
Print
P-DC1-WEB15
30 év tapasztalat az e-kereskedelemben
3 million megrendelés évente
a vásárlók 98% visszatérõ
Több infó
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info