Mi az IP-cím?

Catalogue
Co je IP adresa?

Article

Aktualizálva

Tudod, hogy mi az IP-cím, mire való és mi a különbség az IPv4 és az IPv6 között? Hoztunk egy cikket a számodra, amelyből még egy számítógépes laikus is biztosan megérti, hogyan működnek az IP-címek. Kezdjünk egy egyszerű tesztkérdéssel. Mit jelent az IP rövidítés? Nos, internetprotokollt!

hálózati beállítások; LAN; IP-címek;

Mi az IP-cím? – TARTALOM

  1. Mi az IP-cím?
  2. IP-cím szabványok – IPv4 vs. IPv6
  3. Áttérés az IPv6 szabványra
  4. Dinamikus vs. statikus IP-címek
  5. Hogyan lehet megtudni a számítógép és a router IP -címét?
  6. Miért kell tudnom az IP -címet?
  7. Hogyan lehet megtudni egy másik számítógép nyilvános IP -címét?
  8. IP-cím megváltoztatása
  9. Az IP-cím helye és a hálózati maszk
  10. Hogyan lehet megtalálni a MAC-címet?
  11. Mire szolgál az NTP szerver

Mi az IP-cím?

Az IP-cím egy egyedi szám, amely bármely olyan eszközhöz hozzárendelhető, amely az internetprotokollon (IP) keresztül kommunikál. Nem csak számítógépek, laptopok vagy nyomtatók rendelkezhetnek IP-címmel, hanem telefonok, tabletek, vagy például egy új mosógép is. Az egész - természetesen - sokkal bonyolultabb, mivel az eszközök döntő többsége belső IP-címet fog kapni a Wi-Fi routertől vagy a switchtől a helyi hálózaton. Csak a kiválasztott eszközök rendelkezhetnek nyilvános, ugyanakkor rögzített IP-címmel, amely bárhonnan elérhető.

Az IP-cím ismerete rendkívül fontos az egyes eszközök egymással történő kommunikációjához. Egy tipikus felhasználónak azonban magával a címezéssel nem kell foglalkoznia. A belső hálózaton belül egy úgy nevezett DHCP-kiszolgálót használnak, amely automatikusan, a meghatározott szabályok alapján rendeli hozzá az IP-címeket. Egy nyilvános rögzített IP-címet az internetszolgáltatónak kell hozzád rendelnie, és, ahogy lentebb majd olvashatod, ezért a korábban ingyenes szolgáltatásért most már komoly összeget kell kiadnunk.

hálózati beállítások; LAN; IP-címek; DHCP-szerver;
Példa a DHCP-kiszolgáló által az egyes eszközökhöz rendelendő IP-címek tartományának beállítására.

IP-cím szabványok – IPv4 vs. IPv6

Meglepő módon az eredeti IP-cím szabványt 1984-re datálják. Igen, a jól ismert IPv4 szabványról beszélünk. A korábbi 4-es verzió (IPv4) még a mai napig széles körben használt. 32-bites IP-címeket alkalmaz, amelyek nyolc bites, ponttal elválasztott lépésekben íródnak. Leggyakrabban azonban a 0 és 255 közötti négy számra konvertálva láthatod őket. Az eredeti matematikai modell rendkívül túlméretezettnek tűnt, és körülbelül 4 milliárd IP-cím maximális használatát feltételezte. A jelenlegi időkből nézve egyértelmű, hogy az IPv4 szabványú IP-címek szűkösek, sőt az elmúlt néhány évben már hiánycikknek számítottak.

Mint fentebb említettük, az IPv4 korlátozott számú IP-címet kínál, ezért 2008 körül lassan megjelent az új IPv6 szabvány. Ez 128 bites, hexadecimális jelölésű címeken alapul, és körülbelül 340 szextillió (elképzelhetetlen szám, amelyet 38 nulla követ) IP-címet tartalmaz. Az IPv6 a jövő, és a modern hűtőszekrények vagy robotporszívók is előbb-utóbb saját IP-címet kapnak.

iHexadecimális jelölés
Gyakran használják a számítástechnikában, mivel könnyen átalakítható bináris kóddá és hexadecimális rendszerré. A 0-9 számjegyeket és az a-f betűket használja, ahol a betűk a 10-15 értékeket jelölik.

Áttérés az IPv6 szabványra

A végpontoknak még mindig hozzá kell férniük az IPv4-hez, mivel számos szolgáltatás még nem érthető el más protokollal. Ha IPv6 címet is szeretnél, van lehetőség mindkét protokoll egyidejű biztosítására (dual stack). A mai operációs rendszerek, valamint a routerek és az aktív elemek már a hatossal számolnak. Szóval minden az internetszolgáltatódtól függ. A nagy szolgáltatók már IPv6-készek, ám a bevezetés még mindig nagyon lassú.

Dinamikus vs. statikus IP-címek

Az internetszolgáltatók különböző IP-címeket kínálnak. Az alapvető a statikus IP-cím, amely szinte mindig jelentősen feláras. A számítógéped (routered) mindig ugyanahhoz az IP-címhez lesz hozzárendelve. Ezzel ellentétben a dinamikus IP-cím rendszeres időközönként változik. Elvileg minden egyes alkalommal, amikor csatlakozol az Internethez, egy másik címet fogsz kapni. Habár gyakori, hogy a felhasználóknak hosszú ideig ugyanazt az IP-címet osztják ki, a dinamikus kiosztás esetén ez nem garantált. A statikus IP-címnél viszont igen.

hálózati beállítások; LAN; IP-címek; statikus IP-címek;
Egy pillantás a statikus IP-cím beállítására a Windows 10-ben. Ma a hálózatok 99%-a dinamikus IP-címeken alapul, ahol a felhasználónak nem kell bonyolult, a laikusok számára érthetetlen számokat kitöltenie.

Hogyan lehet megtudni a számítógép és a router IP -címét?

Windowson az IP-címet a Vezérlőpultban, a Hálózati és megosztási központ menüpont alatt találod. Ugyanitt található az adaptermódosítások beállítása opció, amelyet megnyitva a hálózati kapcsolatok ugranak fel. Jobb egérgombbal az aktuális hálózati kapcsolatra kattintva kibonthatod a menüt. Az Állapot mező ki van benne emelve. Ha megnyitod a párbeszédpanelt, megnézheted a részleteket. A lista információt tartalmaz az eszköz IP-címével és a routerrel, a hálózati maszkkal és az egyéb csatlakozási beállításokkal kapcsolatban.

iHelyi (nem nyilvános) és nyilvános IP-cím
Ez egy meglehetősen fontos IP-címelosztás. A beltéri hálózatokhoz (egyszerűen csak az otthoni lakásban) a 10.*.*.*, majd a 172.16-31.*.* vagy a 192.168.*.* tartományba eső címeket használják. Minden más IP-cím nyilvános.

A nem nyilvános IP-címek általában biztonságosabbak, mivel a helyi hálózaton több biztonsági réteg felügyeli őket. A helyes beállításuk megvéd a hackerek közvetlen támadásaitól. Ez a fokozott biztonság azonban azt jelenti, hogy például nem biztos, hogy saját FTP-kiszolgálót tudsz futtatni, vagy hogy ez a kiszolgáló nem érhető el más internetfelhasználók számára.

Miért kell tudnom az IP -címet?

  • Távoli számítógéphez való csatlakozáshoz.
  • Ha számítógépeket csatlakoztatsz helyi többjátékos játékhoz.

Hogyan lehet megtudni egy másik számítógép nyilvános IP -címét?

Egy távoli számítógép IP-címének kiderítésére számos mód áll a rendelkezésünkre, de most nem a rosszindulatúakat fogjuk ismertetni. Ha azonban egy számítógépmél találod magad, és meg kell tudnod annak nyilvános IP-címét, akkor látogass el például az fiberhost.hu weboldalra, ahol azonnal láthatod a teljes nyilvános IP-címet.


IP-cím megváltoztatása

Az IP-cím megváltoztatásával például anonim módon böngészhetsz a neten. Ennek megváltoztatásához egyszerűen jelentkezz be a hálózatba különböző proxy-kiszolgálókon keresztül. Ezt a webböngésző kapcsolati beállításaiban állíthatod be. Válaszd a proxykiszolgálók manuális konfigurálása opciót, írd be a HTTP proxy mezőbe a freeproxylist.net listáján található bármelyik IP-címet, a port mezőben pedig add meg az IP-cím port számát a táblázatból. Egyébként az elmúlt hónapokban a VPN szerverek is nagyon népszerűvé váltak.

i

Használj VPN-t

A VPN a virtuális magánhálózat rövidítése. Az informatikában ez egy olyan eszköz, amely biztonságos és titkosított kapcsolatokat hoz létre kevésbé biztonságos hálózatokon. Ezzel a VPN olyan szolgáltatást nyújt, amely lehetővé teszi, hogy elrejtsd az IP-címedet, elkerüld a cenzúrát vagy felügyeletet, titkosítod a kommunikációdat és megakadályozod a geoblokkolást.

Az IP-cím helye és a hálózati maszk

Az IP-cím szerkezete úgy van megadva, hogy az IP-cím a világ bármely pontján megtalálható legyen. Tartalmazza a hálózat számát, az alhálózatot és a hálózati interfész számát (WiFi, Ethernet, virtuális eszköz stb.). Az úgy nevezett hálózati maszk megmondja, hogy a hálózat - beleértve az alhálózatot is - mely része van kifejezve, és hol található az adott hálózati interfész. Ez az IP-cím után 1 értékű bitek számaként íródik ki.

Hogyan lehet megtalálni a MAC-címet?

A hálózati elemeknek nemcsak IP-címük, hanem MAC-címük is van. Ez egy egyedi azonosító, amely megkülönbözteti az egyes eszközöket egymástól. A MAC-cím (más néven fizikai cím) egy 48 bites szám, amely 6 pár hexadecimális számból áll, kettősponttal vagy kötőjellel elválasztva. Egy példa a MAC-címre: D4-3D-7E-E3-1F-F5.

i

A MAC-cím megtalálása

A számítógépedben lévő hálózati kártya MAC-címét nagyon könnyen megtudhatod. Csak futtasd Windows 10 alatt a parancssort az ipconfig /all paraméterrel.

És egyébként is, mire jó a MAC-cím ismerete? Viszonylag egyszerűen használhatod például a privát Wi-Fi hálózatod védelmére. Valójában a tipikus hozzáférési jelszó mellett használhatsz MAC-címszűrést is. Alapvetően te választod ki azokat a MAC-címeket, amelyeket beengedsz a Wi-Fi vagy LAN hálózatodba. Persze azt is hozzá kell tennünk, hogy még ez sem elég ahhoz, hogy megvédjen egy ügyes hackertől, de például a szomszédok az esetek 99%-ában nem fognak a hálózatodhoz csatlakozni.

Mire szolgál az NTP szerver

És mivel a hálózaton lévő egyes eszközök folyamatosan ezredmásodpercek nagyságrendjében kommunikálnak egymással, rendkívül fontos, hogy a megfelelő időt tartsák. Erre szolgál a hálózati időprotokoll (NTP). Ez a protokoll a számítógépek belső óráinak szinkronizálására szolgál annak érdekében, hogy a hálózaton kommunikáló összes eszköz ugyanazt a pontos időt használja. Ezt a rendszert 1985-ben kezdték el használni, így ez az egyik legrégebbi használatban lévő IP-protokoll.

A pontos idő az olyan alapvető alkalmazások futtatásához is szükséges, mint a naptárak, riasztások és különböző feladatok végrehajtása. A modern operációs rendszerek a háttérben több NTP-kiszolgálóhoz is kapcsolódnak.

Cikkünk elolvasása után már tudod, hogy az IP-cím nem egy szitokszó. Ugyanakkor jó, hogy egy átlagos felhasználó szempontjából csak nagyon általános ismeretekre van szükség, mivel a DHCP-kiszolgáló minden másról gondoskodik. Ennek köszönhetően még egy teljesen laikus is képes néhány perc alatt létrehozni egy otthoni számítógépes hálózatot. Ez a korábban használt rögzített címek esetében általában nem volt lehetséges.

4.8 333×
TP-Link Archer AX23 WiFi6 Router
WiFi Router with WiFi 6, 802.11with, up to 1775 Mb/s, dual-band (2.4 GHz 574 Mb/s ), 1× GWAN, 4× GLAN, 4× external antenna, WPA-PSK, WPA2-PSK and WPA3, VPN and parental control
22,990 Ft
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TpLNk22a1
4.6 26×
Ubiquiti UniFi AP 6 Pro
Wireless Access Point and WiFi 6, 802.11and/b/g/n/ac/ax up to 5370 Mb/s, Dual-band (2,4 GHz 573,5 Mb/s + 5 GHz 4800 Mb/s ), WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA-Enterprise and WPA3
69,490 Ft
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PW085s3
4.9 14×
Ubiquiti UniFi AP 6 LR
Wireless Access Point and WiFi 6, 802.11and/b/g/n/ac/ax up to 2400 Mb/s, Dual-band, WPA-PSK and WPA-Enterprise
87,390 Ft
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PW085s1
5.0
CUDY AX3000 Wi-Fi 6 5G CPE Mesh Router
WiFi Router with WiFi 6, 802.11with/b/g/n/ac/ax up to 2976 Mb/s, dual-band (2.4 GHz 574 Mb/s + 5 GHz 2402 Mb/s ), 3× GLAN, 6× external antenna, IPv6 Ready, VPN and parental control
164,290 Ft
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CUD21k50
4.9 31×
Ubiquiti UniFi AP AC Mesh
Wireless Access Point , 802.11and/b/g/n/ac, up to 1216 Mb/s, Dual-band, 1 × GLAN, 2 × × external antenna, WEP 64bit, WEP 128bit, WPA, WPA2 and WPA-Enterprise
Great price
73,890 Ft
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PW085r1
4.7 297×
TP-Link Archer C6 V3.2
WiFi Router with WiFi 5, 802.11with/b/g/n/ac, up to 1167 Mb/s, dual-band (2.4 GHz 300 Mb/s ), 1× GWAN, 4× GLAN, 4× external antenna, WPA-PSK, WPA2-PSK and WPA3, IPv6 Ready, VPN and parental control
17,790 Ft
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TP21_05
4.5
Ubiquiti UniFi AP U6+
Wireless Access Point and WiFi 6, 802.11/b/g/n/ac/ax up to 2975,5 Mb/s, Dual-band (2,4 GHz 573,5 Mb/s + 5 GHz 2402 Mb/s ), 1 × GWAN, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK and WPA2-Enterprise, Access via cloud
46,990 Ft
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: Ubiq23_152
5.0 20×
ASUS RT-AX57
WiFi Router with WiFi 6, 802.11with/b/g/ac/ax up to 2976 Mb/s, dual-band (2.4 GHz 574 Mb/s + 5 GHz 2402 Mb/s ), 1× GWAN, 4× GLAN, 4× external antenna, WPS, WPA2, WPA2-Enterprise and WPA3
32,790 Ft
Buy
In stock > 5 pcs
Order Code: Asus23_012
4.7 1732×
TP-LINK TL-WR841N
WiFi Router , 802.11/b/g/n, up to 300 Mb/s, single-band, 4 × LAN up to 100 Mbit, 2× external antenna, WPS, WPA, WPA2, WPA-PSK and WPA2-PSK, IPv6 Ready
9,990 Ft
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TP630e
4.8 44×
Ubiquiti UniFi UAP-AC-PRO
Wireless Access Point , 802.11and/b/g/n/ac, up to 1750 Mb/s, Dual-band, 2 × GLAN, WPA, WPA2, WPA-PSK and WPA-Enterprise
67,990 Ft
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PW085o1
4.8 69×
Ubiquiti UniFi UAP-AC-LITE
Wireless Access Point , 802.11and/b/g/n/ac, up to 1167 Mb/s, Dual-band, 1 × GLAN, WPA, WPA2, WPA-PSK and WPA-Enterprise
50,490 Ft
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PW085o2
4.7 75×
TP-Link Archer AX73
WiFi Router , 802.11with/b/g/n/ac/ax up to 5378 Mb/s, dual-band (2.4 GHz 574 Mb/s + 5 GHz 4804 Mb/s ), 1× GWAN, 4× GLAN, 6× external antenna, WPA, WPA2, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise and WPA3, IPv6 Ready, VPN and parental control
56,590 Ft
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TpLNk2020
4.8 183×
TP-Link Archer C80
WiFi Router , 802.11with/b/g/n/ac, up to 1900 Mb/s, dual-band, 4× GLAN, 4× external antenna, WEP 64bit, WEP 128bit, WPA2, WPA-PSK and WPA2-PSK
19,990 Ft
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TP647e
4.7 129×
Asus RT-AX53U
WiFi Router with WiFi 6, 802.11with/b/g/n/ac/ax up to 1775 Mb/s, dual-band (2.4 GHz 574 Mb/s + 5 GHz 1201 Mb/s ), 1× GWAN, 3× GLAN, 4× external antenna
23,590 Ft
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: AA1000a5c
4.7 227×
TP-LINK Archer C50 AC1300 Dual Band V3
WiFi Router , 802.11with/b/g/n/ac, up to 1167 Mb/s, dual-band, 4 × LAN up to 100 Mbit, 4× external antenna, WEP 64bit, WEP 128bit, WPA, WPA2, WPA-PSK and WPA2-PSK, IPv6 Ready, virtual Server and parental control
12,290 Ft
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TP640n1v3
4.9
TP-LINK EAP245
Wireless Access Point , 802.11and/b/g/n/ac, up to 1750 Mb/s, Dual-band, 2 × GLAN, WEP 64bit, WEP 128bit, WPA-Enterprise and WPA2-Enterprise
43,890 Ft
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TP635d3
Print
P-DC1-WEB10
30 év tapasztalat az e-kereskedelemben
3 million megrendelés évente
a vásárlók 98% visszatérõ
Több infó
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info