A mini telefonok meglepően népszerűek a felhasználók széles körében. Nem mindenki szeret egy ormótlan téglát hordani a zsebében, amelyet nehezebb egy kézzel kezelni. A mini mobiltelefon modelleket általában nem szükséges két kézzel tartani, nem foglalnak sok helyet a zsebben, és könnyűek. Ráadásul ma már a korábbi modellekhez képest a legkisebb okostelefonok is viszonylag nagy kijelzővel rendelkeznek. Cikkünkben összeállítottuk a jelenleg elérhető legjobb kisméretű okostelefonok listáját, árkategória és a kijelző mérete szerint.
A mini okostelefonok számos olyan előnyt kínálnak, amelyek szerény méretükből adódnak. Talán a legfontosabb a könnyű egykezes kezelés, amelynek köszönhetően a kisebb méretű okostelefonok még a gyermekek és a kisebb kezű nők számára is könnyedén kezelhetők. Egyesek pedig egyszerűen azt szokták meg, hogy a mobiltelefon egykezes eszköz, amelyet kivesznek a zsebükből, gyorsan elvégzik vele a szükséges műveleteket, majd teszik is vissza a zsebükbe. A kis méretű okostelefonok pontosan ezt nyújtja.
Ha már a zsebeknél tartunk, nem mindenki hord magával táskát csak azért, hogy egy nagyobb méretű telefont cipelhessen benne, és nem mindenki hajlandó övtáskával vagy más kistáskával csúfítani a megjelenését. Vannak, akiknek egyszerűen csak egy szinte észrevehetetlen, kisebb méretű okostelefon az ideális választás. Praktikus lehet olyan sportok esetében is, amelyeknél nem tudsz vagy nem kényelmes nagyméretű telefont magaddal vinni. A mini telefonok tehát népszerűbbek, mint amilyennek első pillantásra tűnhetnek.
De mekkorák is valójában ezek a mini okostelefonok? Manapság általában az 5,9"-nél kisebb kijelzővel rendelkező telefonok tartoznak a mini telefonok (vagy mikromobil) kategóriájába. Ha azon tűnődsz, hogy a telefonok 6 col alatt hogyan férnek bele a mini okostelefonok kategóriájába, a válasz az, hogy a képernyő körüli vékony keretek teszik lehetővé. Régebben a keretek vastagok voltak, és ha a gyártó a készülékkel nagy kijelzőfelületet szeretett volna kínálni, akkor magának a telefonnak is nagynak kellett lennie. Ma már ez többnyire nem így van. A különbséget a következő ábra szemlélteti.
Manapság a telefonok 6 col alatt javarészt már kis méretűnek számítanak. Sok új felhasználó inkább a legkisebb okostelefonok közül választ, így a legtöbb gyártó ezekre is komoly hangsúlyt fektet. A 6 colos kijelző még mindig kicsinek számít, könnyen kezelhető egy kézzel, és nem zavaró a zsebben.
Ebben a kategóriában számos ütésálló mobiltelefon is található. Jó példa erre a rendkívül népszerű Ulefone Power Armor 16S, mely egy strapabíró mini telefon 5,93 colos kijelzővel. Robusztus és vízálló kialakításának köszönhetően ellenáll a kemény ütéseknek és a víznek is. Főleg az adrenalin-sportok szerelmesei és a nehéz terepen dolgozó emberek használják.
A 6 col alatti mini mobiltelefonok közé tartozik az ASUS Zenfone 10 is. A sok funkcióval és az AMOLED technológiájú 5,9 hüvelykes kijelzővel még mindig egy olyan csúcstelefonnak számít, amelyet sok felhasználó keres.
További kisebb méretű okostelefonok maximum 6 colig:
A telefonok 5 col alatt már nem rendelkeznek nagyszámú képviselővel. A legtöbb új mobiltelefon kijelzőjének átlója ma már legalább 5 col vagy annál nagyobb, azért persze még találhatunk ilyet. Ilyen például a népszerű harmadik generációs iPhone SE 2022. 4,7 colos kijelzőjével a kis méretű okostelefonok kategóriájába tartozik, és sok felhasználó éppen ezért keresi. Kompakt mérete ellenére nagyszerű felszereltséget kínál, és teljesítményben sem marad el.
Az 5 colig terjedő kis kijelzős okostelefonok között korábban olyan cégek készülékei is szerepeltek, mint a Xiaomi. Ma már azonban 5 hüvelykes kijelzőkkel ritkán találkozhatunk, az újabb és újabb telefonok érkezésével lassan hozzá kell szoknunk a nagyobb kijelzőkhöz.
A legkisebb, még mindig kapható kis kijelzős okostelefonok kínálatában a legelterjedtebbek a nyomógombos telefonok. Korábban az első érintőképernyős telefonokon 4 colos kijelzőkkel rendelkeztek, de azóta sok idő telt el és az okostelefonok is sokat fejlődtek, különösen a képernyő méretét tekintve. Tehát a telefonok 5 col alatt lassan eltűnnek a kínálatból, így lassan el kell búcsúznunk tőlük.
A nyomógombos, kis méretű telefonok azonban még mindig velünk vannak. A legnagyobb érdeklődés irántuk különösen a kevésbé igényes és az idősebb felhasználók körében figyelhető meg. Az ilyen nyomógombos mini mobiltelefonok kijelzőjének átlója általában 2,2 és 2,8 col között mozog. Néhány példa a legnépszerűbbek közül: a myPhone Maestro 2 2,8"-es kijelzővel és az Aligator A675 Senior 2,2"-es kijelzővel.
További nyomógombos mini telefonok:
i
Sony Xperia 10 VI (TESZT): ellenálló és könnyű okostelefon, de a teljesítményével nem kápráztat el
Ha a legjobb kisméretű okostelefont keresed, itt biztosan megtalálod. A választék a legjobb mini okostelefonokkal kezdődik, amelyek ma a piacon kaphatók. Itt elsősorban vezető gyártók olyan zászlóshajó modelljeit találod, mint például az iPhone 16, az Asus Zenfone 10, a Samsung Galaxy S24 vagy a kiváló minőségű Google Pixel 9.
Az új iPhone 16 széria képátló szerint rétegződött. A legkisebb új iPhone tehát az iPhone 16 a Pro becenév nélkül, mivel a drágább testvére 6,3"-re ugrott, de az alapmodell iPhone 16-ból sem hiányzik semmi érdemleges. Bár nagy felbontású kijelzőt nem találunk benne, tulajdonságai egyébként átlagon felüliek. A teljesítményről az Apple A18 Bionic processzora gondoskodik, AI támogatással. A kamera 48 megapixeles felbontást kapott, amit egy 12 megapixeles széleslátó egészít ki. Az új oldalsó gombbal fotókat és videókat készíthetünk. A bal oldalon található akciógomb szintén újdonság. Bővebb információk a cikkünkben: iPhone 16 Plus (TESZT): a kijelző gyenge pontjától eltekintve ez egy igazán remek készülék.
Az Asus Zenfone telefonok hagyományosan a vásárlók nagy teljesítményű, de jól felszerelt mobiltelefonok iránti igényét elégítik ki. Az 5,9 hüvelykes zászlóshajók nem túl gyakoriak, de az új Zenfone 10 már az ötödik generáció ebben a méretben. És nyilvánvalóan ezt a vásárlók is nagyra értékelik. Ugyanakkor nem nehéz felismerni, hogy mi ennek az oka. Az Asus Zenfone 10 120 Hz-es AMOLED kijelzőt használ, amely játék közben akár 144 Hz-es is lehet, a Snapdragon 8 Gen 2 az akár 16 GB RAM-mal kombinálva pedig biztosítja a csúcsteljesítményt. A fotók készítéséhez két kamera áll rendelkezésre. A fő 50 megapixeles, a másodlagos ultraszéles látószögű pedig 13 megapixeles. A gyártó nem feledkezett meg a 3,5 mm-es jack-csatlakozóról, az IP68 szerinti vízállóságról és ezúttal a vezeték nélküli töltésről sem. Ugyanis a tavalyi modellben ez még nem volt benne. A választás egy 4300 mAh-s akkumulátorra esett, ami azonban a takarékos komponensekkel és a jónak hirdetett optimalizálással együtt tisztességes üzemidőt ígér. Bővebb információk a cikkünkben: Asus Zenfone 10 (TESZT): továbbra is a kompakt telefonok királya, de nem sok mindenben jobb elődjénél.
A Samsung Galaxy S24 csúcsmodell legújabb generációjának legkisebb képviselője több változáson is átesett. Elődjéhez képest megnőtt a kijelző átlója, miközben továbbra is kompakt 6,2"-es maradt. Ráadásul maga a telefon mérete sem szenvedett csorbát, a kijelző körüli keret még vékonyabb lett. A processzor a legújabb Exynos 2400-as, és a nagy teljesítmény mellett továbbra is egy remek hármas kamerával büszkélkedhet, éjszakai üzemmóddal. Az akkumulátor kapacitása 4000 mAh-ra ugrott, a Galaxy AI integráció pedig szintén örömteli. Bővebb információk a cikkünkben: Samsung Galaxy S24 és S24+ (TESZT): megérkezett a mesterséges intelligencia. Melyik modellt válaszd?.
Az új Pixel 9 alapmodellje még a legigényesebb felhasználóknak is sokat tud nyújtani. De ami a lényeg, hogy a piacon kapható legkisebb zászlóshajók közé tartozik. A kijelző azonban ismét egy tizedet ugrott felfelé, 6,3"-re. A Pixel felveszi a versenyt a drágább istállótársaival is, akikkel ugyanazt a Google Tensor G4 processzort használja, emellé pedig 12 GB RAM-ot kapott. Az Android 15-tel a Pixel 9 is megkapta a Google fejlett Gemini AI nevű mesterséges intelligenciáját, amellyel például képeket lehet szerkeszteni. A fotókat az 50 Mpx-es főkamerával vagy a 48 Mpx-es nagy fényerejű széles látószögű kamerával rögzíti. Bővebb információk a cikkünkben: Google Pixel 9 Pro XL (TESZT): az AI király, amely remek képeket lő, de nem mindenki ízlésének megfelelő.
Ha az árat 200 000 Ft-ra korlátozzuk, akkor több jól ismert márkát is megemlíthetünk, amelyeknek van mivel büszkélkedniük mind a teljesítmény, mind a kivitelezés minősége tekintetében. Ebből a kategóriából is kiválasztottunk három telefont: Apple iPhone 13, Google Pixel 8a és iPhone SE 2022.
A régebbi iPhone 13 még mindig kiváló választás az iOS iránt érdeklődők számára, miközben ésszerű méretet és nagyon jó ár/teljesítmény arányt biztosít. Ha le tudsz csapni egy éppen elérhető darabra, a megvásárlásával tökéletes 6,1"-os OLED kijelzőt kapsz. Az iPhone 13 egy pár 12 megapixeles kamerával rendelkezik, amelyek még mindig jobb felvételeket készítenek, mint sok nagyobb felbontású versenytárs az árkategóriában. Az iOS-ben ne számítsunk semmilyen akadozásra, a chip egy A15 Bionic, magas szintű optimalizálással. Bővebben: iPhone 13 (BEMUTATÓ): nem forradalmi, de fergeteges fejlesztéseket hoz magával.
A Google portfóliójában is helyet kapott egy kompakt mobiltelefon. A Pixel 8a nem rendelkezik az „a” betű nélküli modellek ambíciójával, de árban az egyik legjobb. A kijelző finom FullHD+ felbontással és elfogadható 6,1"-es képátlóval rendelkezik. A keret körülötte azonban egy kicsit szélesebb. A Pixel tökéletesen gondoskodik a saját Android rendszerének zökkenőmentes működéséről. A teljesítményért a Google Tensor G3 chip a felelős, amelyet 8 GB RAM támogat. A biztonsági támogatást a telefon megjelenésétől számított 7 évig garantálják. A rendszeren belül számíthatunk a Google Gemini AI integrációra, amely segít például a két kamera által készített képek szerkesztésében. Bővebben: Google Pixel 8a (BEMUTATÓ): középkategóriás, zászlóshajós funkciókkal, 7 év támogatással.
Az iPhone-ok rendkívül népszerűek, és közülük egyes mini mobiltelefonok meg is fizethetők. Ezek egyike a harmadik generációs iPhone SE 2022, amely újfent az ikonikus home button dizájnra támaszkodik. Nagy előnye a csúcskategóriás Apple A15 Bionic processzor, ilyen dolgozik például az iPhone 13-ban is. A jobb chip lehetővé tette, hogy az első pillantásra ugyanolyannak tűnő 12 megapixeles kamera néhány fejlesztést is kapjon. Az Apple rajongók minden bizonnyal értékelni fogják a nagyobb akkumulátor-üzemidőt és az 5G mobilhálózati támogatást is. Ha tehát nincs ellenedre a jól bevált, ám mégis ugyanolyan dizájn, az iPhone SE 2022 lehet számodra a megfelelő választás.
Talán inkább 150 000 Ft alatti összegért szeretnél mini telefont vásárolni. Ebben a kategóriában tisztességes középosztálybeli telefonokat találunk, efelől a bemutatott készülékek sem hagynak kétséget maguk után. A Sony Xperia 10 VI, a myPhone Hammer Construction és az Ulefone Power Armor 16 modelleket választottuk ki.
A Sony Xperia 10 VI legújabb generációja első ránézésre nem sokat változott. Elsősorban a hátlapi kameramodul eltérő formája különbözteti meg. Ráadásul egy, nevezetesen a teleobjektív kikerült a felhozatalból. Funkcióját azonban a 48 Mpx-es főkamera töltheti be. A kis testben egy új, erősebb Snapdragon 6 Gen 1 chipet és 8 GB RAM-ot találunk. A zenerajongók értékelni fogják a továbbfejlesztett sztereó hangszórókat és a manapság egyre ritkábbnak számító 3,5 mm-es fülhallgató-csatlakozót is. Bővebben: Sony Xperia 10 VI (TESZT): ellenálló és könnyű okostelefon, de a teljesítményével nem kápráztat el.
A myPhone Hammer Construction szintén remek Full HD+ kijelzővel rendelkezik. Méretei és főleg a súlya nagyobb, hiszen egy strapatelefonnal van dolgunk. A Mediatek G85 chipnek és a 6 GB RAM-nak köszönhetően az Android 12 operációs rendszernek bőven van tere a fürge futáshoz. A hármas kamera 16 Mpx-t kínál a felvételekhez, de kéznél van egy 8 Mpx-es nagylátószögű kamera és egy 1 Mpx-es mélységmérő kamera is. Az IP69-es ellenállóság ebben az esetben alap. A telefon a 6000 mAh-s akkumulátornak köszönhetően sokáig bírni fogja.
A strapabíró okostelefonok gyakran kisebb kijelzővel rendelkeznek. Az Ulefone Power Armor 16S 6"-es kijelzője azonban kényelmesen kezelhető. Az ennél az átlóméretnél átlagosnak tekinthető HD felbontással rendelkezik. A mobil erőssége a hatalmas hátlapi hangszóró, amely akár nagyobb tereket is képes megtölteni. A teljesítményről a hozzá illő Unisoc T6126 chip gondoskodik, amely 8 GB RAM-mal dolgozik együtt. Nem néz ki rosszul az 50 megapixeles kamera sem, amelyet egy makrószenzorral egészítettek ki. Az igazán hosszú üzemidőt a 9600 mAh-s akkumulátor teszi lehetővé.
A 100 000 Ft alatti árszinten is lehet találni érdekes telefonokat, választásunk a Blackview BV5300 Plus NFC, Aligator RX850 eXtremo és UleFone Armor X12 Pro modellekre esett. Ezek a telefonok szintén tisztességes komponensekkel rendelkeznek, így elegendők a legtöbb hétköznapi felhasználó számára, akik kissé igényesebb alkalmazásokat is szoktak használni. Ha a kiváló ár-érték arányt keresel, ebben az árkategóriában is remek mini mobiltelefonok várnak rád.
A Blackview-nak sikerül a viszonylag szilárd és ellenálló kialakítást kombinálni a kompakt testtel. A Blackview BV5300 Plus NFC 6,1 hüvelykes, HD felbontású kijelzőt kapott. Az ellenállóságot IP69K szintre emelték. A teljesítménye szabványosnak mondható, a 8 GB-os operatív memória pedig egyáltalán nem rossz. A hátlapon 3 kamera kapott helyet, de a gyártó csak egy 13 Mpx-es főkamerát említ. A nagyszerű üzemidőhöz nagyban hozzájárul a kiváló, 6580 mAh kapacitású akkumulátor.
A rendkívül strapabíró mobiltelefonok sorában a következő az Aligator RX850. Pontosan 6"-os kijelzővel rendelkezik, alacsonyabb felbontással. A teljes kialakítás ellenállósága IP69-es szintre emelkedett, a sarkok megerősítettek, a súlya pedig 310 grammnál állt meg. Ha a technikai felszereltségről szeretnénk még valamit mondani, a telefonban egy ARM Cortex processzor és 4 GB RAM található. A hátlapon egy kamerapáros kapott helyet, de inkább csak a fő, 13 Mpx-eset érdemes megemlíteni, amelyet egy kis felbontású segédkamera egészít ki. Az előlapi szelfikamera 5 Mpx-es felbontással rendelkezik. A telefonhoz vezetékes fülhallgatót is csatlakoztathatunk, a hosszabb üzemidőről pedig az 6 050 mAh-s akkumulátor gondoskodik.
Az UleFone Armor X12 Pro egy kompakt, strapabíró készülék, amely a kisebb kialakítást értékelő kalandorok számára készült. Ez a mindössze 5,45 hüvelykes képátlójú kijelzőnek köszönhető. Az ütésálló mobil IP69 és MIL-STD-810H tanúsítványokkal rendelkezik. A Mediatek Helio G36 chippel átlagos teljesítményt ér el, azonban előnyére válik a 64 GB-os tárhely memóriakártyával való bővítésének lehetősége. A mobillal NFC-n keresztül a bankkártyáddal is fizethetsz. A 4860 mAh-s akkumulátor több napos használatra elegendő az energiatakarékos üzemmódnak köszönhetően.
Az egyre kisebb keret miatt a telefonok kijelzői folyamatosan nagyobbak, de a méretük ugyanolyan kompakt marad. Míg a múltban csak 5 colos mini telefonokról álmodhattunk, ma már 6 colos mini mobiltelefonok is léteznek. A kis telefonok nagyobb teljesítményre tettek szert, és a nagyobb igénybevételnek is ellenállnak.