A gamer telefonok kategóriája jellemzően nem szólít meg túl nagy közösséget. A játékosok igényeit kielégítő mobiltelefont készíteni kihívás, még akkor is, ha a mobiljátékok első ránézésre nem tűnnek olyan igényesnek, mint a PC-re és konzolokra készült játékok. Ez azonban nem általános érvényű. Egy gamer telefonnak nagyszerű kijelzővel, kiváló hangzással és olyan technológiai képességekkel kell rendelkeznie, mint például a magas képfrissítési frekvencia, de számos más szempontot is figyelembe kell vennie ahhoz, hogy le tudja nyűgözni a közönséget. Vajon az Asus ROG Phone 9 Pro a magáénak tudhatja ezeket a tulajdonságokat? Az alábbi sorokból kiderül.
Azt hittem, hogy a dizájn terén már semmi nem tud meglepni, de az ASUS ROG Phone 9 Pro-nak sikerült. A gyártó egy nagyszerű készüléket alkotott, amely szó szerint azt hirdeti magáról, hogy „egyedi stílusom van, méghozzá gamer stílusom”. Vagy talán valami mást, de számomra ezt sugallta, amikor a beállítás során arra lettem figyelmes, hogy valahogy minden egy kicsit más, valahogy furcsán magával ragadó.
Miután beállítottam a nyelvet és az egyéb alap dolgokat, a telefon egyből gamer atmoszférát teremtett egy kis játékkal. Egy egyszerű, rövidke, de grafikailag igényes játékkal. Meg kell menteni a világot és így tovább, semmi eredeti, de azonnal feltűnt, hogy az Asus ROG Phone 9 Pro könnyedén kezeli az igényes grafikát, köszönhetően a 185 Hz-es frissítési frekvenciával rendelkező kijelzőnek (játékmódban normál esetben 165 Hz). Ezt az értéket eddig még egyetlen más telefonnál sem láttam.
De térjünk vissza a dizájnra. A ROG Phone 9 Pro idegesítően sima és csúszós hátlapot kapott. Pozitívum viszont, hogy műanyag tokkal érkezik. Ez megoldja az említett problémát, nem mellesleg védi a készüléket az ütődésektől, ha véletlenül kirepülne a kezedből a játék hevében.
A ROG Phone 9 Pro egyik legjobb tulajdonsága a másodlagos USB-C port. Az alján lévő aljzat rendhagyó módon balra került, és ha ez játék közben útban lenne (ami nagyon valószínű), akkor a telefon testének bal oldalán van egy második töltőport, ami vízszintes helyzetben valójában az alsó oldal. Probléma megoldva.
Nem hagyhatjuk szó nélkül a hátlapon lévő beépített pixeles kijelzőt sem, amely az AniMe Vision nevet kapta. Ez persze nem újdonság az Asus-nál, és a laptopokból is ismerős lehet, de mindenképpen egy érdekes funkció, amellyel lenyűgözheted a barátaidat. Meg tudja jeleníteni például a pontos időt és az akkumulátor töltöttségi szintjét.
Ha azonban elindítod az AniMe Play alkalmazást, számos játékot játszhatsz ezen a 85 mini LED-ből álló egyedi kijelzőn. A vezérlők, más néven AirTriggers, a telefon felső sarkaiban találhatók. Egyszerűen csak érintsd meg a sarkokat az ujjaiddal, hogy irányíthasd a Nokia mobiltelefonos őstörténetéből ismert dinoszaurusz ugrását vagy a kígyó mozgását.
A gyártó számára a leglogikusabb választás a Qualcomm Snapdragon 8 Elite processzor volt. Ez jelenleg a legjobb, amit a piac kínál, a legújabb zászlóshajók belsejében is ilyen processzor munkálkodik. Úgy tervezték, hogy maximális hangsúlyt fektessenek az energiahatékonyságra és a modern alkalmazások, például a mesterséges intelligencia teljesítményére.
A processzort 16 GB RAM és 512 GB-os vagy 1 TB-os UFS 4.0 tárhely támogatja. Abban az esetben, ha elsősorban játékokat tervezel játszani az Asus ROG Phone 9 Pro-n, az 512 GB elegendő kell, hogy legyen. Ha azonban elkezded használni a kamerát (spoiler: tényleg nagyszerű), valószínűleg jobban jársz, ha a nagyobb kapacitású változatot választod. Az árkülönbség azonban jelentős.
A ROG Phone 9 Pro nemcsak a teljesítmény, hanem a különböző részletek tekintetében is jól fel lett szerelve. A maximális teljesítmény elérése érdekében bekapcsolhatod a teljesítmény játékmódot, amelyet a kijelző felső részén lévő narancssárga piktogram jelez egy X-szel.
A tesztelés során határozottan elnyerte a tetszésemet a nagyszerű kijelző, amely magas frissítési frekvenciával rendelkezik, így nagyon simán jeleníteni meg a játékokat. A nagyszerű látvány mellett a ROG Phone 9 Pro kiváló hangzással is rendelkezik. Úgy lett behangolva, hogy a basszusfrekvenciák különösen hangsúlyosak legyenek, ami a gamer telefonok jellemzője. A beépített equalizer-nek köszönhetően, amely a menüben elég nehezen érhető el, ezt a beállítást tetszés szerint állíthatod be.
Azt kell mondanom, hogy az equalizer jól kezelhető, remekül működik (ez nem magától értetődő), és a telefon hangzása tényleg remek, ami fokozza a játékélményt. Az Armoury Crate alkalmazás menüjében rengeteg ilyen beállítást találsz, és aszerint is kategorizálva vannak, hogy milyen magas képfrissítési frekvenciát tud használni a kijelző. A Google Play áruházban azonban szélesebbnek és változatosabbnak találom a választékot. Az itteni kínálat egyszerűbb, és sok esetben fizetős játékokról van szó.
A ROG Phone 9 Pro készülékházán egyébként egy 3,5 mm-es csatlakozóval ellátott fülhallgató-portot is találsz. De igazából nincs is rá szükség, hiszen a hangszórók tényleg nagyszerűek. Fülhallgatóval (kábellel vagy anélkül) kihasználhatod a Dirac Virtuo technológiát is, amely moziszerű térhatású hangélményt teremt.
Annak ellenére, hogy ez egy gamer telefon, a kamerája kiváló, valószínűleg a Sony Lytia 700 érzékelőnek köszönhetően. Kellemesen meglepett a reakciókészsége, de a felvételek élessége, a valósághű színek, az automatizálás és egyéb szempontok is. Ha a fotózás a hobbid, a ROG Phone 9 Pro lehetővé teszi azt is, hogy eljátszadozhass a professzionális beállításokkal is. De még enélkül is olyan minőségű felvételeket készít, amelyre sok „fotómobil” címkével ellátott prémium készülék is büszke lenne.
Engem főleg az csigázott fel, hogy a készülék lehetőséget kínál 4K felbontású portrévideók készítésére 3D-s hang használatával. Ezenfelül klasszikus videofelvételeket is készíthetünk 8K felbontásban, 30 fps sebességgel. A hardveres és szoftveres stabilizálás kombinációja biztosítja, hogy még remegő kézzel is sima felvételeket kapjunk eredményül.
Az optikai zoom legfeljebb 3-szoros, de digitálisan ez a gamer telefon akár 30-szorosra is képes, miközben az eredményül kapott felvételek élessége szinte semmit sem romlik.
A kamera jól kezeli az ellenfényt is, továbbá az éjszakai felvételek az egyik erőssége, köszönhetően annak, ahogyan a fényt és az árnyékokat kezeli. Hosszú expozíciót igényel, ami nem mindig kívánatos, de az eredmény mindenképpen megéri.
Az egyetlen dolog, amit hiányoltam, az az automatikus makró üzemmód a kis tárgyak közeli fényképezéséhez. Az Asus ROG Phone 9 Pro ugyan támogatja a makrófotózást, de az üzemmód a professzionális módban van elrejtve, így nehéz kielégítő eredményeket elérni vele. Az AirTriggert virtuális exponálógombként is használhatod fényképezés közben, ami egy ügyes ötlet.
Dicséretet érdemel, hogy a töltőadapter a csomag részét képezi, továbbá a töltési sebesség is remek. Az Asus ROG Phone 9 Pro teljes töltöttségi szintre körülbelül 45 perc alatt ér el, az akkumulátor kapacitása pedig 5800 mAh. Nagyobb terhelés mellett is ki kell, hogy bírjon nagyjából egy napot, de egy gamer telefon esetében még az sem lenne furcsa, ha csak fél napig bírná.
A mesterséges intelligencia alapvetően szinte el van rejtve a ROG Phone 9 Pro-ban. Olyan funkciókra találhatsz rá, mint az AI beszélgetés-átírás, háttérkép-generálás, hívásfordító, és ha éppen fotózol, az AI finoman segít a minőség és az effektek beállításában. De hacsak az AI funkciók nem kapcsolódnak közvetlenül a játékokhoz, valószínűleg nem lesznek annyira relevánsak a gamerek számára. Még kevésbé, ha nem támogatják a magyar nyelvet, mint az említett AI beszélgetés-átírás.
A játékokon belüli AI-funkciók azonban jelen vannak, és olyan dolgokat tesznek lehetővé, mint a játékbeli tárgyak automatikus begyűjtése, érdekes pillanatok megörökítése és megosztása, vagy a játékbeli karakter képességeinek automatikus fejlesztése.
Nem szabad megfeledkezni az AMOLED kijelző nagy fényerejéről sem. A 2500 nites értékkel még a nyári napsütésben is boldogan élvezheted a játékokat a nyaralás alatt. Az ilyen helyzetekben valószínűleg a modellhez beszerezhető tartozékoknak is nagy hasznát vennéd. Konkrétan az AeroActive Cooler X Pro ventilátorra gondolok, amelyet a nagy teljesítményű játékmóddal együtt ajánlott használni, és amely fizikai vezérlőket is tartalmaz, valamint egy mélynyomót az erősebb basszusokért.
Ha a ROG Phone 9 Pro véletlenül beleesne a medencébe, az IP68-as ellenálló képessége megvédi. A Gorilla Glass Victus 2 technológia felel a kijelző védelméért, így a ROG Phone 9 Pro az ellenállóság szempontjából is nagyon jó.
Ebben az árkategóriában alternatívaként választhatod az iPhone 16 Pro Max készüléket is. Viszonylag nehéz összehasonlítani az Androidos telefonokkal, de objektíven megállapíthatjuk, hogy az Apple telefonja „csak” 512 GB tárhelyet kínál, míg a ROG Phone 9 Pro akár 1 TB-ot is. Hasonlóképpen, az iPhone a 8 GB RAM-jával csak fele akkora memóriával rendelkezik, mint az Asus készüléke.
Érdekes lehet még a Samsung Galaxy S24 Ultra, amely az egyik legjobb, amit a piac jelenleg kínál. A teszt idején a Samsung Galaxy S25 Ultra éppen piacra is került, így elődje kedvezőbb árcédulával rendelkezik. Lehet, hogy egy generációval régebbi processzorral és „csak” 12 GB RAM-mal rendelkezik az Asushoz képest, de cserébe minőségi 200 megapixeles kamerát és stylus gesztusvezérlést kapunk. Tehát amikor például a stylus-szal a levegőben hadonászol, a telefon elnémulhat vagy éppen fotót készíthet.
Asus ROG Phone 9 Pro
MobiltelefonokAz Asus ROG Phone 9 Pro nemcsak egy átlagos telefon gamer funkciókkal. A tesztelés során teljesen el voltam ragadtatva, és ez nem történik meg velem túl gyakran. A gyártó megmutatta, hogy tényleg komolyan gondolja ezt a modellt, és minden lehetséges szempontot hibátlanra csiszolt. Tehát a cikk elején feltett kérdésre a válasz egyértelműen „igen”. A ROG Phone 9 Pro kiváló kijelzővel, tökéletes hangzással és olyan technikai finomságokkal rendelkezik, mint a pixeles hátlapi LED kijelző, a 185 Hz-es frissítési frekvencia, a gyors töltés és még sok más. Mindenképpen ki kell emelnünk az IP68-as ellenállóságot és a csúcsminőségű processzort is.
Előnyök
Hátrányok
Nehéz lenne felsorolni az Asus ROG Phone 9 Pro összes előnyét. A játékosok számára a Snapdragon 8 Elite processzor nagy teljesítménye, a 16 GB RAM, a 185 Hz-es kijelző és a nagyszerű hangzás lehet a legfontosabb. De ennél sokkal több van benne, mint például a vezeték nélküli töltés támogatása és a gamer AI funkciók. Az árcédulát elnézve elégedetten bólintottam, tehát véleményem szerint az ár-érték arány is jó, különösen az olcsóbb változat esetében. Nemcsak a játékosoknak való, hanem mindenkinek, aki értékeli tud egy jól felszerelt telefont.
• Szerző: Ondřej Chabr
A mai legerősebb mobiltelefonok gyakran csak a felhasználók egy bizonyos csoportját célozzák meg. Ilyen az Asus ROG Phone termékcsaládja is. Természetesen a mobiljátékosokat célozza meg, akik a maximális teljesítményt, valamint a minőségi hűtést helyezik előtérbe. Az Asus ROG Phone 9 és Asus ROG Phone 9 Pro modellekből álló új szériával a gyártó ismét komoly előrelépést tett. Mit javított rajtuk ezúttal?
Az alacsonyabb árfekvésű Asus ROG Phone 9 teljesen új generációja a legigényesebb játékosokra összpontosít, akik az előző generációból ismert funkciókkal találkozhatnak. Ránézésre az újdonság semmilyen szempontból nem tűnik ki. Az előlapot a minimális keretezésű kijelző és a szelfikamera kivágása uralja.
A hátoldalon egy téglalap alakú, kamerákkal ellátott kiemelkedést találunk, melynek jobb alsó sarka le van vágva. Egyébként a hátlap alsó részén található az Anime Vision Mini-LED nevű rács is, összesen 85 fényponttal. Az előre kiválasztott animációk egyike futhat rajtuk.
Az Asus ROG Phone 9 fehér és fekete színváltozatban kapható. A fekete változat 256 GB, a fehér 512 GB tárhelyet kapott. Bár nem egy tipikus outdoor telefonról van szó, az IP68-as szabvány szerinti maximális por- és vízállóságnak köszönhetően sok mindent kibír. A Gorilla Glass Victus 2 sem hiányzik, a hátlap élei pedig lekerekítettek. Természetesen vannak a telefonon gamingre emlékeztető elemek, valamint másodlagos töltőport és haptikus Air Triggers.
Ahol az Asus igazán kitett magáért a ROG Phone 9-nél, az a kijelzőtechnológia. Marad a jól bevált 6,78 hüvelykes AMOLED panel és a Full HD+ felbontás, de megnöveli az amúgy is elég gyors képfrissítési sebességet. Ez természetesen adaptív, az akkumulátor kímélése érdekében akár 1 Hz-re csökkenhet, de játékmódban akár 185 Hz-re is felugorhat. Ez a legtöbb, amit egy mobilkészülék eddig képes megjeleníteni.
Továbbá az Asus ROG Phone 9 kijelzője a 2500 nittel ragaszkodik a nagy fényerőhöz, de állítólag magas a kijelző kontrasztja és színpontossága is. Természetesen a gyártó továbbra is a játékokhoz leginkább alkalmas görbék nélküli, lapos változat mellett tette le a voksát.
De a kijelző önmagában nem lenne elég a nagyszerű játékélményhez. Ezért a gyártó úgy döntött, hogy beépíti a jelenlegi legjobb Snapdragon 8 Elite processzort, amely energiatakarékos működéssel rendelkezik, miközben lenyűgöző teljesítménystatisztikákat nyújt. A játékgrafikáról az Adreno 830 gondoskodik.
A ROG Phone 9 nagy újdonsága az úgynevezett AI Gaming. A támogatott játékokban, amelyek közül eddig a Genshin Impactet került említésre, a telefon AI-felülete képes felismerni a különböző típusú helyzeteket, például a vágott jeleneteket, az egy irányba futást vagy a tárgyak felszedését, és automatizálja ezeket a tevékenységeket, hogy a játékosnak extra koppintásokat spóroljon meg. Természetesen ott van még az Armoury Crate kezelőfelület is a játékhoz dedikált teljesítmény meghatározására.
A ROG Phone 9 hűtését egy okos és kifinomult rendszer biztosítja. Például gondoskodik arról, hogy a hő egyenletesen oszoljon el, és vízszintesen tartva ideálisan terelődjön el a játékos kezétől. A bór-nitrid vegyület javítja a hűtés hatékonyságát. Így semmi sem zavarhat meg játszás közben. Hosszabb játékmenetekhez praktikus, ha kéznél van az Asus Aero Active Cooler, amely az USB-C csatlakozón keresztül szellőztet.
A telefon rendszere az Android 15, amely támogatja az olyan AI funkciókat, mint a Circle to Search, a Gemini asszisztens, a fotószerkesztés és még sok más. Annak érdekében, hogy ne kelljen korlátoznod magad és mindenhova magaddal vinned egy hálózati adaptert, az akkumulátor nagy, 5800 mAh-s kapacitást kapott. Aztán amikor újra kell töltened, a 65 W-os gyorstöltés könnyíti meg a dolgod.
A kamerával kapcsolatban nem sok újítást láthatunk. Marad a főérzékelő, a nagylátószögű és a makró összetételének triója. A Sony Lytia 700 érzékelője 6 tengelyen keresztül gimbal segítségével stabilizál, így OIS-t kínál. A maximális 50 Mpx-es felbontás alapesetben 12 Mpx-re zsugorodik, szomszédos pixeleket használva a jobb eredmények elérése érdekében a gyengébb fényviszonyok mellett.
A nagy felbontásnak köszönhetően még teleobjektív nélkül is 2x-es veszteségmentes zoommal készíthetsz felvételeket. De egyébként a második kamera egy 13 Mpx-es nagylátószögű, az utolsó pedig egy 5 Mpx-es makró. Az előlapi szelfikamera 32 Mpx felbontással és 90 fok széles látószögű felvételeket készít. Fotókat készíthetsz az Air Trigger gombbal is, ami tulajdonképpen egy kioldó gomb a tökéletes helyen, a jobb mutatóujjad alatt, amikor a telefont fekvő helyzetben tartod.
A nehezebb kaliberű Asus ROG Phone 9 Pro méretében pontosan ugyanolyan, mint testvére. De a súlya is megmaradt 227 grammnál. Egy ilyen ellenálló telefon esetében ez nem szokatlan érték. Ránézésre könnyű összetéveszteni az alapmodellel, még akkor is, ha a ROG Phone 9 Pro nem kapható fehér színben. Így a legszembetűnőbb különbség továbbra is az érezhetően részletesebb Anime Vision rendszer és a hátlapi kamerák kissé eltérő elhelyezkedése.
Az Anime Vision-nél maradva, a ROG Phone 9 Pro itt rekordot jelentő 648 pixeles felbontással rendelkezik. Ez az eddigi legpontosabb képet adja, és még az összetettebb betűtípusokat és karaktereket is használni meri. A beállítások között még saját GIF-animációkat is importálhatsz. A Pro modell Anime Play funkcióval is rendelkezik, amely számos retró minijátékot tartalmaz, amelyek közvetlenül ezen a kijelzőn játszhatók.
A kijelző természetesen csúcsminőséget kínál, de nem különbözik a ROG Phone 9 kijelzőjétől, 6,78 hüvelykes képet ad 185 Hz-es frissítési frekvenciával. Teljesítményben azonban szintet lépett. Az Asus ROG Phone 9 Pro elmegy egészen 24 GB RAM-ig, amelyet 1 TB-os tárhellyel együtt a ROG Phone 9 Pro Edition nevű változattal kínál a gyártó. Ez azonban nem mindehol kapható. Ennek ellenére a sima Pro modellt is bőkezűbb, 16 GB RAM-mal szerelték fel. A fejlett és kifinomult hűtőrendszer sem hiányzik belőle.
A ROG Phone 9-hez hasonlóan a 9 Pro is kapott egy hasznos, veszteségmentes zoomra képes kamerát. Itt azonban egy nagy felbontású 32 megapixeles teleobjektív váltja fel a makró objektívet. Az optika 3x-os zoomot is elbír, és egy másik zoomon is dolgoztak, ami persze már a hibridhez tartozik. A fő 50 Mpx-es kamera és a nagylátószögű kamera stabilizálása ezúttal változatlan.
Minden elérhető modell nagyszerű játékélményt nyújt a játékosoknak. Különböznek azonban a rendelkezésre álló RAM és a belső tárolókapacitás tekintetében.
Paraméterek/Modell | Asus ROG Phone 9 | Asus ROG Phone 9 Pro |
---|---|---|
Kijelző | Képátló: 6,78" | Képátló: 6,78" |
Felbontás: 2 400 × 1 080 px, 389 ppi | Felbontás: 2 400 × 1 080 px, 389 ppi | |
Típus: AMOLED | Típus: AMOLED | |
Max. képfrissítési frekvencia: 185 Hz | Max. képfrissítési frekvencia: 185 Hz | |
Védelem: Gorilla Glass Victus 2 | Védelem: Gorilla Glass Victus 2 | |
Hátlapi kamera | Fő: 50 Mpx, f/1,9, OIS | Fő: 50 Mpx, f/1,9, OIS |
Széleslátó: 13 Mpx, f/2,2 | Széleslátó: 13 Mpx, f/2,2 | |
Makró: 5 Mpx, f/2,4 | Teleobjektív: 32 Mpx, f/2,4, OIS | |
Előlapi kamera | 32 Mpx, f/2,5 | 32 Mpx, f/2,5 |
Lapkakészlet | Qualcomm Snapdragon 8 Elite | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
GPU | Adreno 830 | Adreno 830 |
RAM | 12 GB | 16 / 24 GB |
Belső tárhely | 256 / 512 GB | 512 GB / 1 TB |
Operációs rendszer | Android 15 | Android 15 |
5G hálózati támogatás | ✓ | ✓ |
3,5 mm-es jack | ✓ | ✓ |
Ellenállóság | IP68 | IP68 |
Akkumulátor | 5 800 mAh | 5 800 mAh |
Gyorstöltés / vezeték nélküli töltés: 65 W / 15 W | Gyorstöltés / vezeték nélküli töltés: 65 W / 15 W | |
Méret | 163,8 × 76,8 × 8,9 mm | 163,8 × 76,8 × 8,9 mm |
Tömeg | 227 g | 227 g |
Csomag tartalma | USB-C kábel, SIM-kártya eltávolító eszköz, használati útmutató | USB-C kábel, töltőadapter, SIM-kártya eltávolító eszköz, használati útmutató |
Ár | 489 990 Ft-tól | 574 490 Ft-tól |
i
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Úgy tűnik, az új Asus ROG Phone 9 és ROG Phone 9 Pro gamer telefonok párosa sikerre van ítélve. Nemcsak az igényes játékosok, de a nagy, pofás kijelzőt igénylő felhasználók is örömüket lelhetik benne. A többieknek már komolyabb indokra lehet szükségük az amúgy nem túl könnyű és kompakt készülék megvásárlására, de ha a teljesítmény az elsődleges szempont, akkor kevés hasonlóan erős vasat tartanak a tűzben egyelőre a piacon.