Shop roku Akvizice ApF HU

Gyújtótávolság (fókusztávolság)

A fókusztávolság az objektív alapvető paramétere. A lencse optikai középpontja és a lencsén áthaladó fénysugarak metszéspontja közötti távolságot jelöli, azaz azt a síkot, ahol a lencse a tárgyat fókuszálja. Az objektív fókusztávolsága befolyásolja a látószöget és a nagyítást. Minden fókuszpontnak más-más látószöge van, így a megfelelő objektív kiválasztása attól függ, hogy mit szeretnénk fényképezni.

Mi befolyásolja a fókusztávolságot?

Látószög

Az érzékelő méretének és az objektív gyújtótávolságának aránya határozza meg a látószöget. Ez a jelenetnek azt a területét jelenti, amelyet az objektív képes lefedni, és amelynek képét a fényképezőgép érzékelőjére továbbítja. A nagy látószögű objektívek nagy területtel rendelkeznek, míg a teleobjektívek nagyon kis területtel. A látószöget leggyakrabban fokban adják meg, ha Full Frame érzékelővel rendelkező fényképezőgépre szerelik fel (ez a filmmező mérete).

Gyújtótávolság - látószög
Látószög a gyújtótávolság függvényében, Full Frame érzékelőre szerelve.

Nagyítás

A gyújtótávolság hossza befolyásolja a fényképezett jelenet nagyítását is. A hosszabb gyújtótávolság nagyobb nagyítást eredményez, és fordítva. A rövid gyújtótávolságú nagylátószögű objektívek kis nagyítással rendelkeznek. Ha tehát közeli/részletes fotót szeretnél készíteni egy témáról, közelebb kell menned hozzá. A hosszú gyújtótávolságú teleobjektívek nagy nagyítással rendelkeznek, vagy inkább távolabbi témák közeli felvételéhez alkalmasak.

Gyújtótávolság átalakítása

i Az objektívek fókusztávolság szerinti osztályozása a Full Frame érzékelőn való alkalmazáshoz értendő. Ha egy objektív nem Full Frame érzékelőre (APS-C, Micro 4/3") van felszerelve, akkor téves számítás történik, mivel a képnek csak egy része jut el az érzékelőre. Ezt a jelenséget crop-nak nevezzük. A gyújtótávolság-átváltásról többet is megtudhatsz a Crop faktor című szótárcikkben.

Objektívek felosztása fókusztávolság szerint

  • Halszem objektívek (kb. 6 - 16 mm)
    Extrém nagy látószögű objektívek, amelyek szándékosan torzítják a perspektívát. Nagy mélységélesség és 180°-os látószög jellemzi őket, de lehetnek 220°-osak is.
  • Széles látószögű objektívek (< 24 mm)
    Ezeket széles jelenetek, például tájképek vagy építészeti objektumok fotózására használják.
  • Portré objektívek (kb. 50 mm)
    Gyújtótávolságuk körülbelül 50 mm, látómezőjük pedig megegyezik az emberi szemével.
  • Alap objektívek (18 – 300 mm)
    Univerzális objektív változó fókusztávolsággal.
  • Teleobjektívek (< 300 mm)
    Hosszú gyújtótávolság és kis látószög jellemzi őket. Hasznosak távoli témák vagy közeli portrék fényképezéséhez.
Gyújtótávolság Fókusztávolság
Annak szemléltetése, hogy a kép mekkora része kerül rögzítésre különböző fókusztávolságoknál.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Nyomtatás

28 év tapasztalat az e-kereskedelemben
3 millió megrendelés évente
a vásárlók 98% visszatérő
P-DC1-WEB10
28 év tapasztalat az e-kereskedelemben
3 millió megrendelés évente
a vásárlók 98% visszatérő
Több infó
Felhívunk és szakértői tanácsot adunk
06-1-701-1111
Kérdés a rendeléssel kapcsolatban
Kérdés a termék(ek)kel kapcsolatban
Kérjük, add meg a telefonszámodat:
Keress minket
Az Ön adatainak védelme fontos számunkra Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.
További információ Kevesebb információ