Próbáld ki a sütijeinket Mi, az Alza.hu Kft., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.
Alzak icon

Gigabyte GeForce RTX 5050 GAMING OC 8G (TESZT ÉS ÉRTÉKELÉS)

Teszt

Aktualizálva

Az NVIDIA nemrég bemutatta a legújabb Blackwell sorozatú videókártyáit, köztük a GeForce RTX 5050 szériát is. Ezeket a kártyákat elsősorban olyan gamereknek szánják, akik csak alapbeállításokon játszanak, és kedvenc játékaikat kizárólag 1920×1080 (FHD) felbontásban futtatják. A sorozat egyik képviselője a Gigabyte GeForce RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya, amely a tajvani GIGABYTE gyártótól származik – és amelyet ebben a tesztben az Alza.hu oldalán alaposan górcső alá veszünk.

Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G teszt és értékelés

Gigabyte GeForce RTX 5050 GAMING OC 8G (TESZT ÉS ÉRTÉKELÉS) – TARTALOMJEGYZÉK

  1. A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya bemutatása
  2. Hogyan teszteljük a videókártyákat?
  3. Működési jellemzők tesztje
  4. Hűtési hatékonyság tesztje
  5. Grafikus teljesítmény
  6. Túlhajtás
  7. Videókártya értékelése

A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya bemutatása

A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya a legújabb GB207-es játékközpontú grafikus chipre (GB207-300-A1) épül, amit az NVIDIA fejlesztett – valószínűleg teljes konfigurációban (pontos részleteket az NVIDIA nem közölt). A chiphez egy 128 bites buszon keresztül kapcsolódnak a 8 GB kapacitású GDDR6 memóriamodulok. A videókártya teljes mértékben támogatja a legújabb Vulkan és DirectX 12 Ultimate grafikus API-kat, valamint az NVIDIA saját fejlesztésű DLSS (Deep Learning Super Sampling) technológiájának 4-es verzióját is, MFG (Multi Frame Generation) támogatással. Teljesítménye alapján a Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G a középkategóriás videókártyák belépő szintjét képviseli.

Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G leírás

A videókártya órajelei

Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G GPUZ

A grafikus chip órajele 2 317/2 632 MHz (alap/turbó), a memória órajele pedig 2 500 MHz, ami GDDR6 esetén 20 000 MHz effektív frekvenciát jelent. A videókártya energiafogyasztási korlátja alapból 130 W, ami egészen 150 W-ig növelhető. A referenciamodellhez képest a mag 60 MHz-el van túlhajtva turbó módban. A memóriák órajele viszont teljesen megegyezik a GeForce RTX 5050 referenciaértékeivel.

i


Figyelem: csak 8 PCI Express sávod van!

Érdemes megemlíteni, hogy ez a videókártya csupán 8 összekötő sávot használ a PCI Express 5.0 csatolófelületen, a szokásos 16 helyett. Azok, akiknek az alaplapja támogatja a PCIe 5.0 szabványt, némi előnyben lesznek, mivel az új generáció nagyobb adatátviteli sebessége részben kompenzálja a hiányzó sávokat. Egyes játékokban, ahol nagy mennyiségű adat mozog a RAM és a VRAM között, ez akár kis mértékű képkockaszám-növekedést is eredményezhet az újabb alaplapokkal. Azt viszont mindenképp kerüld, hogy ezt a kártyát kizárólag PCI Express 3.0-t támogató alaplappal használd, mert ott már komolyabb teljesítményvesztéssel is számolni kell.


A GPU hűtési rendszere

Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G
A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya elülső oldala három HAWK FAN ventilátorral szerelve.
Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G; hátoldal
A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya hátoldalát egy fém backplate borítja, nagy légáramlási nyílással a hátsó ventilátor mögött.

A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya 281 mm hosszú és 685 gramm súlyú, a számítógéped alaplapján pedig 2 bővítőhelyet foglal majd el. A hűtésről alumíniumbordákból álló hűtőborda gondoskodik, amely a hatékonyabb hőelvezetés érdekében két kompozit hőcsővel és egy nagyobb méretű, rézből készült érintkezőfelülettel van felszerelve. A videómemória hűtése ugyanazon az érintkezőtalpon keresztül történik, mint maga a grafikus chipé, és ugyanígy hűtést kapnak a tápellátásért felelős modulok is. Így a kártya minden fontos alkatrésze hatékonyan van hűtve.

Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G; hűtő
Hűtőrendszer – kép forrása: gigabyte.com

A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G aktív hűtéséről három darab HAWK FAN ventilátor gondoskodik, amelyek átmérője 80/75 mm, és ezek pedig kilenc, aerodinamikusan formázott lapáttal rendelkeznek. A halkabb működés és hosszabb élettartam érdekében a ventilátorok grafénes nano-kenéssel ellátott csapágyazást kaptak. A kártya támogatja a 3D ACTIVE FAN technológiát, amely alacsony hőmérséklet esetén automatikusan leállítja a ventilátorokat, ezzel teljesen zajmentes (fél-passzív) működést biztosít.

Zóna Ventilátor Min. fordulatszám Max. fordulatszám FAN STOP
1 mindegyik 1 000 (30 %) 3 500 (100 %)


A ventilátorok zajszintje a fordulatszám függvényében így alakul:


Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G; fordulatszám és zajszint kapcsolata
< 35 dBA nagyon alacsony zajszint 40–42 dBA emelkedett zajszint
35–38 dBA alacsony zajszint 42–45 dBA magas zajszint
38–40 dBA mérsékelten alacsony zajszint > 45 dBA nagyon magas zajszint
Ha a 40 dBA értéket egyértelmű határnak vesszük a halkabb és a hangosabb videókártyák között, akkor a fenti grafikon alapján jól látható, hogy a Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G nagyjából 2 160 fordulat/percig marad e küszöb alatt. Hogy milyen fordulatszámokat ér el a kártya valódi terhelés alatt, azt a működési jellemzőket bemutató fejezetben vizsgáljuk meg.

A hűtőrendszer hatékonysága

Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G; 3DMark Steel Nomad Stress Test

A 3DMark Steel Nomad Stress Test hűtés-hatékonysági teszt során a Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya 99,4%-os pontszámot ért el, így gond nélkül teljesítette a képkockaszám-stabilitási tesztet, amelynél a minimálisan elvárt szint 97%.

Tápellátás és fogyasztás

Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G; felső nézet

Tápellátás

A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya tápellátását egy 4+2 fázisú VRM biztosítja, amely egy 8 tűs kiegészítő tápcsatlakozót igényel. A kártya energiafelhasználási limitje gyárilag 130 W-ra van állítva, de ez akár 15%-kal, vagyis 150 W-ra is emelhető. A gyártó legalább 550 W-os tápegységet ajánl, bár ez meglehetősen túlzó elvárás – a fogyasztási tesztek során erről még lesz szó.

i

Videókártyák fogyasztása

A fogyasztás nagyon fontos szempont egy videókártya esetében. Itt nemcsak arról van szó, hogy mennyi áramot használ a kártya játék közben, mivel a nagyobb fogyasztás nagyobb terhelést jelent a tápegységednek (PSU), és a számítógépház szellőzésének is erősebbnek kell lennie. Emellett érdemes figyelni arra is, hogy a kártya megfelel-e a PCI-SIG szabványainak. Ez a szervezet határozza meg többek között a PCI Express csatolón keresztüli áramellátás szabályait is. Az egyik legfontosabb követelmény, hogy a PEG 12 V ágon átfolyó áram ne haladja meg tartósan az 5,5 A értéket (ami 66 W teljesítménynek felel meg), mert ez akár károsíthatja is az alaplapot. Enyhébb esetben feszültségesés léphet fel, ami problémát okozhat más, PCIe csatlakozón keresztül működő eszközöknél – például az SSD-knél.

A PCI-SIG meghatározza a kiegészítő tápcsatlakozók specifikációit is. Egy 8 tűs csatlakozó esetén a maximális tartós teljesítmény nem haladhatja meg a 150 W-ot (12,5 A), míg a 6 tűs csatlakozónál ez 75 W (6,25 A). Az új 16 tűs 12V-2x6 csatlakozók akár 600 W teljesítmény átvitelére is képesek maximum 55 A áramerősség mellett.

Átlagos és csúcsterheléses fogyasztás

A csúcsterheléses fogyasztás méréséhez az MSI Kombustor nevű programot használom, amely tartós és folyamatos terhelést biztosít a videókártya számára. Először felhúzom a kártyát a normál üzemi hőmérsékletére, majd a PowerTracker eszközzel mérem a különböző pontokon jelentkező energiafelvételt. Az első mérésnél a fogyasztási limit az alapértelmezett értéken van (PL 100%), míg a másodiknál a maximálisra van emelve – ha ezt a kártya lehetővé teszi. Vajon hogyan teljesített ezekben a tesztekben a Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya?


Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G; fogyasztás az egyes ágakon

Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G

Átvételi pont Leírás Fogyasztás
(PL 100 %)
Fogyasztás
(PL 115 %)
1 PCI Express foglalat
(PEG 3,3 V)
3,3 V ág 0,5 W 0,5 W
2 PCI Express foglalat
(PEG 12 V)
12 V ág 0,05 W 0,05 W
3 PCIe tápkábel
(8 tűs)
12 V ág 132 W 154 W
Teljes VGA fogyasztás 133 W 155 W
PEG 12V áramfelvétel 0,004 A 0,004 A


Ahogy láthatod, a Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videokártya megfelel a PCI-SIG előírásainak. A PEG 12 V-os „tápágon” kevesebb mint 66 W áramlik át (gyakorlatilag szinte semmi), és még a 8 tűs kiegészítő tápcsatlakozó is bőven a 150 W-os határ alatt marad. Amikor viszont megemeljük a fogyasztási limitet, ezen a 8 tűs csatlakozón keresztül már 4 wattal több megy át, mint amennyinek kellene – de ezt nyugodtan elengedhetjük. Ha kíváncsi vagy a kártya maximális (csúcsponti) teljesítmény- és áramfelvételére, vess egy pillantást az alábbi grafikonokra!

Ahogy a grafikonokon is látszik, a Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya csúcsterhelés melletti fogyasztása (maximális power limit mellett) nagyjából 160 W körül alakul. Ha egy új gépet tervezel, ezt az értéket mindenképp vedd figyelembe!

Fogyasztás üresjáratban, két monitorral és AV1 videólejátszás közben

A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya fogyasztását tétlen állapotban, illetve két monitor csatlakoztatása mellett mértem a Windows 11 rendszer asztalán. Először egyetlen monitort csatlakoztattam – 3 840 × 2 160 felbontással, 60 Hz-en, DisplayPorton keresztül –, és így rögzítettem a kártya fogyasztását. Ezután hozzácsatlakoztattam egy második monitort is (1 920 × 1 080, 144 Hz), szintén DisplayPorton keresztül, majd újra megmértem az energiafelhasználást.

A videolejátszás közbeni fogyasztás méréséhez egy AV1 (AOMedia Video 1) formátumú tesztvideót használok. A fogyasztást egy 4K UHD videó (3 840 × 2 160) lejátszása közben rögzítem, a Windows 11 beépített médialejátszójában, 20 másodperc időtartamban. Az eredményeket az alábbi táblázatban találod:

Mérés Monitor 1 Monitor 2 Videokártya fogyasztás
Üresjárat, 1 monitor 3 840 × 2 160 @ 60 Hz - 11 W
Üresjárat, 2 monitor 3 840 × 2 160 @ 60 Hz 1 920 × 1 080 @ 144 Hz 14 W
Videólejátszás AV1 3 840 × 2 160 @ 60 Hz - 14 W

Kijelzőkimenetek

Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G – képkimenetek

A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videokártya kijelzőkimeneteit két DisplayPort 2.1b (DP) és két HDMI 2.1b csatlakozó alkotja. Míg a HDMI 2.1b akár 8K felbontású videó átvitelét is támogatja 60 Hz-en, addig a DisplayPort 2.1b akár 8K felbontást is képes leadni 165 Hz-en. Az 1 méternél hosszabb kábelek esetén aktív DP80LL szabványú kábelt kell használni a stabil jelátvitel érdekében.


i

NVDEC és NVENC

A Blackwell új generációs videókártyái már a legfrissebb hardveres enkóderekkel (NVENC) és dekóderekkel (NVDEC) érkeznek. A GeForce RTX 5050 modellek egy NVDEC dekóderrel és egy aktív NVENC enkóderrel vannak ellátva.

GIGABYTE Control Center

A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártyához a gyártó saját szoftvere, a GIGABYTE Control Center is jár. Ha nem találnád meg a telepítő DVD-t a csomagban, a programot egyszerűen letöltheted a gyártó weboldaláról.

A GIGABYTE Control Center egy könnyen használható eszköz, amivel egyszerűen beállíthatod vagy túlhajthatod a videókártyád teljesítményét. Így kihozhatod belőle a maximumot, vagy éppen a saját igényeidhez igazíthatod a működését.

Gigabyte Control Center; Performance

A PERFORMANCE panelen keresztül minden fontos beállításhoz hozzáférsz: például a GPU és a videómemória órajeleihez, fogyasztási és hőmérsékleti határokhoz, stb., ennek köszönhetően teljes mértékben testre szabhatod a videókártya működését. Beállíthatod maximális teljesítményre, vagy éppen visszafoghatod, ha inkább az alacsonyabb hőmérsékletet, halkabb működést vagy kisebb fogyasztást részesíted előnyben. A szoftver tartalmaz egy részletes megfigyelő panelt is, ahol valós időben és visszamenőleg is nyomon követheted a működés során mutatott fontos értékeket, például a hőmérsékletet, a ventilátorok fordulatszámát, a feszültséget vagy az energiafogyasztást. Emellett itt található az OC Scanner gomb is, ami automatikusan túlhajtja a videókártyát a legjobb teljesítmény érdekében.


Gigabyte Control Center; Fan Control

A GIGABYTE Control Center része a FAN CONTROL panel is, ahol beállíthatod a ventilátorok fordulatszámának görbéjét a GPU hőmérsékletének függvényében.


Gigabyte Control Center; SSD Tool

Az SSD Tool panelnek köszönhetően minden fontos információt egy helyen láthatsz az SSD meghajtóidról, például azok hőmérsékletét, aktuális állapotát vagy várható élettartamát.

A GIGABYTE Control Center alkalmazásban elvégzett összes beállítást elmentheted saját profiljaidba is.

Hogyan teszteljük a videókártyákat?

Az Alza.hu-n a videókártyákat egyrészt játékbeli teljesítményük alapján teszteljük, de mivel sok felhasználónál nem ez az egyetlen vagy legfontosabb szempont, nagy figyelmet fordítunk a működési jellemzők vizsgálatára is – például a hőmérsékletre, zajszintre és energiafogyasztásra. Hiszen ki szeretne egy olyan erős videókártyát a gépébe, ami használat közben zavaróan hangos?

Játékbeli teljesítménytesztek

Gaming tesztjeink során mindig a legújabb játékcímeket használjuk, hogy pontos képet kapj arról, melyik videókártya hogyan teljesít a legmodernebb grafikus motorok alatt – így megalapozott döntést hozhatsz arról, megéri-e a választott kártyába fektetni, akár hosszabb távon is.

i

Mindig naprakész tesztek

Azért dolgozunk így, hogy minden videokártya-teszt mindig naprakész maradjon – ezért a játékokhoz tartozó teszteredményeket nem egy-egy konkrét kártyához, hanem magához a GPU-típushoz (grafikus chiphez) kötjük. Ez lehetővé teszi, hogy ha valami fontos változás történik, ami befolyásolja az eredményeket (például új, gyorsabb driver jelenik meg, vagy bekerül egy új játék a tesztelési módszertanba), akkor gyorsan újra tudjuk futtatni a méréseket – és az új eredmények azonnal megjelennek a régebbi tesztekben is.

Működési jellemzők tesztjei

Ellentétben a játékbeli teljesítménytesztekkel, ahol az eredményeket csak a chip típusához rendeljük, a működési jellemzők tesztjeit minden egyes videókártyánál külön-külön elvégezzük. Ezekben a vizsgálatokban a legapróbb részletekre is odafigyelünk, és igyekszünk minél több működési paramétert mérni – nemcsak a hőmérsékletet és zajszintet, hanem például a feszültséget, fogyasztást és a valós működési órajeleket is.

A működési jellemzők elemzésénél természetesen nem maradhat el az összehasonlítás sem más videókártyákkal, hogy könnyebben eldönthesd, melyik modell lehet számodra a legjobb választás.


A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya működési jellemzőinek tesztje

A videókártyák működésének vizsgálatához a 3DMark nevű eszközt és annak Steel Nomad Stress Test nevű terheléses tesztjét használom. Ez a teszt egyperces Steel Nomad jelenetből áll, amit húsz alkalommal futtat, így összesen nagyjából 20 percig tart. Ez idő alatt a videókártya teljes kapacitáson dolgozik, és eléri a szokásos üzemi hőmérsékletét. A mérésre csak ezt követően, általában az utolsó futtatás végén kerül sor. Lássuk, hogyan teljesített a Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya ebben a terheléses tesztben!

3DMark Stress Test eredmények
Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G; 3DMark Stress Test
MŰKÖDÉSI JELLEMZŐK ÖSSZEFOGLALÁSA
Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G Érték Megjegyzés a méréshez
GPU hőmérséklet 59 °C a teszt végén mérve
GPU hőmérséklet (Hotspot) - nem mérhető
VRAM hőmérséklet 64 °C a teszt végén mérve
GPU órajel 2 805 MHz az utolsó három futtatás átlagából számolva (egész bin értékre kerekítve)
GPU feszültség 1,023 V a teszt során mért átlagérték
GPU fogyasztás (illesztőprogram szerint) 130 W a teszt során mért átlagérték
Videókártya fogyasztása (valós) 133 W az utolsó tesztkörben mért átlagérték
Ventilátorok fordulatszáma 1 410 rpm a teszt végén mérve
Zajszint 33,8 dBA a ventilátorok fordulatszáma alapján becsült érték


A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya hőmérséklete a terheléses teszt végén alacsony, mindössze 59 °C volt, miközben a ventilátorok fordulatszáma körülbelül 1 410 rpm értéken mozgott. Ez a fordulatszám rendkívül alacsony zajszintet, csupán 33,8 dBA-t eredményezett. Ezt a videókártyát tehát bátran nevezhetjük nagyon halknak. A grafikus chip frekvenciája a teszt során átlagosan 2 805 MHz volt, 133 W fogyasztás mellett.


GeForce RTX 5050 – Üzemi tulajdonságok összehasonlítása

Ha kíváncsi vagy arra is, hogyan teljesít a Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya az összes többi, általunk az Alza.hu oldalán eddig tesztelt GeForce RTX 5050 modellhez képest a 3DMark Steel Nomad Stress Test alapján, akkor az alábbi grafikonokon részletes összehasonlítást találsz.


Üzemi tulajdonságok
Üzemeltetési tulajdonságok


GeForce RTX 5050 – Hűtési hatékonyság tesztek

A hűtési hatékonyság tesztelése során a videókártyák azonos kiindulási feltételek mellett kerülnek vizsgálatra. A GeForce RTX 5050 videókártyák esetében a terhelés során a fogyasztási limit pontosan 130 W-ra van állítva, ez a referenciaérték. Emellett a ventilátorok fordulatszáma is fix, olyan szintre állítva, hogy a zajszint pontosan 40 dBA legyen – ez a határvonal a csendesebb és a zajosabb videókártyák között a tesztjeinkben. Ezután a videókártyákat 10 percen keresztül melegítjük, majd további 5 percig mérjük a GPU és a VRAM hőmérsékleteit. Mindez 24 °C-os szobahőmérsékleten történik. Minél alacsonyabb hőmérsékletet ér el a videókártya ezek között az egységes feltételek között, annál hatékonyabbnak tekinthető a hűtési rendszere.


Hűtési hatékonyság
Üzemeltetési tulajdonságok


A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya a hűtési hatékonyságot vizsgáló tesztünkben 54 °C-os GPU-hőmérsékletet és 58 °C-os VRAM-hőmérsékletet produkált. Hogy ez a hűtés mennyire számít hatékonynak a többi GeForce RTX 5050 kártyához képest, azt a fenti grafikon alapján könnyedén össze tudod hasonlítani.


GeForce RTX 5050 videókártyák játékteljesítménye

A videókártyák játékbeli teljesítményét előre kiválasztott jelenetekben, gondosan összeválogatott számítógépes játékokkal mérjük. Ezeket a játékokat úgy választjuk ki a teszteléshez, hogy a lehető legjobban tükrözzék a modern játékenginek aktuális követelményeit. A tesztek során minden GPU-típus esetében nemcsak az átlagos képkockaszámot (FPS) mérjük, hanem az úgynevezett 1% Low értéket is. Ez utóbbi sokkal pontosabb képet ad a teljesítmény egyenletességéről, mivel figyelembe veszi az esetleges akadozásokat, képkocka-ingadozásokat (stuttering) is. Az 1% Low értéket a képkockaidők (frametimes) 99. percentilise alapján számítjuk ki, és azt átváltjuk FPS-re. Minél közelebb van ez az érték az átlagos FPS-hez, annál egyenletesebb a játékélmény, és annál simábbnak érzed a játékot. Hogy számodra melyik mutató fontosabb, azt már te döntöd el.


Relatív teljesítmény:
Videókártyák teljesítménye
i

A videókártyák egyes modelljeinek teljesítménye az alábbi számítógépes játékokban mért képkockasebesség (FPS) eredmények számtani átlagaként van kiszámítva. Azok a játékok, amelyek a teljesítmény értékelésébe beleszámítanak, egy szimbólummal vannak megjelölve. A többi játék csak tájékoztató jellegű, és nem befolyásolja a teljes teljesítményértéket.

Relatív teljesítmény:
Videókártyák teljesítménye
i

A videókártyák teljesítménye az alábbi játékokban mért 1% Low eredmények számtani átlagaként van meghatározva. Azok a játékok, amelyek beleszámítanak a teljesítményértékelésbe, egy szimbólummal vannak megjelölve. A többi játék csak tájékoztató jellegű, és nem befolyásolja a teljesítményértékelést.

Black Myth: Wukong
Avatar: Frontiers of Pandora
Baldur's Gate 3
Diablo IV
God of War
Far Cry 6
Assassin's Creed Valhalla
Horizon Zero Dawn
Red Dead Redemption 2 tesztek
Borderlands 3 tesztek
Rage 2 tesztek


Ha szeretnéd megtudni, hogy a videókártyák milyen teljesítményt nyújtanak az egyes játékokban, vagy hogy milyen beállításokkal és hogyan történtek a mérések, kattints a kívánt játék képére.


A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya teljesítménye elsősorban a benne dolgozó GB207 grafikus processzortól (GB207-300-A1) függ. Ez a chip más RTX 5050 modellekhez képest eltérhet az előre beállított GPU órajeltől, a memóriák frekvenciájától, vagy akár a magasabb fogyasztási limittől, ami lehetővé teszi, hogy a kártya tovább tartsa a magasabb frekvenciát, és így jobb teljesítményt nyújtson. Ehhez természetesen hozzájárulhat egy hatékonyabb hűtési rendszer is, amely képes alacsonyan tartani a GPU hőmérsékletét. Összességében tehát elmondható: minél magasabb frekvencián működik a videókártya, annál jobb lesz a játékteljesítmény is. Ugyanakkor számolni kell azzal, hogy a különböző gyártók RTX 5050-es modelljei közötti frekvencia- és teljesítménybeli eltérések jellemzően nem túl nagyok.


Videókártyák órajelei


A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya grafikus processzorának valós órajele a 3DMark Steel Nomad Stress Test terheléses tesztje során átlagosan 2 805 MHz-en működött. A fenti grafikon alapján jól összehasonlíthatod, milyen teljesítményre képes ez a modell más GeForce RTX 5050 videókártyákhoz képest, amelyeket eddig teszteltünk az Alza.hu oldalán.


Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G – tuning és túlhajtás

Hogyan hajtottam túl a videókártyát?

GPU túlhajtása

Az új GeForce RTX videókártyáknál lehetőséged van az úgynevezett OC Scanner funkció használatára, amely automatikusan túlhajtja a kártyát, vagy dönthetsz a manuális beállítás mellett is. Én az utóbbit választottam, és az MSI Afterburner programot használtam hozzá. Első lépésként a Power Limit-et állítottam maximumra (115%). A Core Voltage értékét jelenleg nem lehet növelni (még a GIGABYTE Control Center szoftverben sem). Ezután fokozatosan emeltem a GPU órajelét (Core Clock) 50 MHz-es lépésekben, és minden lépés után játékokban teszteltem a stabilitást. A legmagasabb stabil érték +300 MHz volt, ami boost órajelben kb. 2 932 MHz-et jelentett.

VRAM túlhajtása

A grafikus memóriák tuningját hasonló módszerrel végeztem: lépésenként emeltem a VRAM órajelét 100 MHz-es lépésekben, közben játékokkal teszteltem a stabilitást. A stabil maximum +1 400 MHz volt, ami GDDR6 memóriánál 22 800 MHz effektív VRAM órajelet jelent.

Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G túlhajtása; MSI Afterburner
A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya túlhajtási beállításai MSI Afterburner programmal.

Ezekkel a beállításokkal a Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártyát újra leteszteltem néhány játékban az alábbi eredményekkel:

Tuning eredmények
Tuning eredmények
i

MSI Afterburner segítségével manuálisan tuningoltam a Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártyát, amivel sikerült 8–15%-kal több teljesítményt kihozni belőle – ez már önmagában sem rossz, és egyes játékokban kifejezetten jól jöhet. A grafikus chip frekvenciája 307–340 MHz-el emelkedett, viszont ezzel együtt a fogyasztás is nőtt egy kicsit. A tuning hatására a videókártya fogyasztása játék közben átlagosan 13–24 wattal lett magasabb. Összességében 11%-kal nagyobb teljesítményt értem el, körülbelül 12%-kal magasabb fogyasztás mellett.

Ez a videó részletesen bemutatja a tuningolt Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya teljesítménynövekedését és működését a 3DMark Port Royal tesztprogramban.


A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya értékelése

i

Kinek ajánlott ez a videókártya?

Ahogy a többi gyártó GeForce RTX 5050-es kártyái, úgy a Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G is olyan teljesítményt kínál, ami elsősorban a kevésbé igényes játékosoknak szól – főleg azoknak, akik kizárólag alapértelmezett, 1 920 × 1 080 (FHD) felbontáson játszanak. Mivel ez a kártya gyengébb teljesítménnyel bír, és csak 8 GB grafikus memóriával rendelkezik, számíts arra, hogy nem minden játékot fogsz tudni maximális grafikai beállításokkal élvezni.

A GeForce RTX 5050 kártyák támogatják a modern Vulkan és DirectX 12 Ultimate renderelési technológiákat. Emellett elérhető rajtuk az NVIDIA saját fejlesztésű DLSS (Deep Learning Super Sampling) technológiája is, beleértve a legújabb DLSS 4 verziót MFG-vel (Multi Frame Generation). A támogatott játékokban ezeknek köszönhetően jelentősen növelheted a képkockaszámot.

Nemcsak játékhoz, hanem mesterséges intelligenciát (AI) használó alkalmazásokhoz is bevetheted a GeForce RTX 5050 videókártyákat – sőt, akár AI-modelleket is futtathatsz helyben ezek segítségével. Viszont itt is fontos számolnod azzal, hogy a visszafogottabb teljesítmény és a mindössze 8 GB-nyi memória komoly korlátokat szabhat az ilyen felhasználásnak.

A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártyát egy igényesen kialakított WINDFORCE hűtőrendszerrel szerelték fel, amely három kisebb HAWK FAN ventilátort használ. Ezeknek nem okoz gondot az NVIDIA GB207-300-A1 jelzésű, alacsony fogyasztású grafikus chipjének hűtése. A rendszer ráadásul kiváló üzemelési tulajdonságokat biztosít a kártyának, például alacsony hőmérsékletet és terhelés alatt is rendkívül halk működést.

Ez a GAMING változat csak alapfelszereltséggel rendelkezik, így ezúttal le kell mondanod a látványos LED világításról vagy a Dual BIOS támogatásáról. Viszont számíthatsz a 3D ACTIVE FAN technológiára, amely alacsony hőmérsékleten automatikusan leállítja a ventilátorokat, és teljesen hangtalan működést biztosít – ez az úgynevezett félpasszív hűtés. Emellett örülhetsz annak is, hogy támogatja a modern szabványokat, például a DisplayPort 2.1b-t és a PCI Express 5.0 csatlakozót.

Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G; Alza.hu
A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya tesztkonfigurációban az Alza.hu-n.

Ha a Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya hátrányait nézzük, sajnos több dolog is említést érdemel. A már említett szerény felszereltség (ami természetesen a gyártó döntése) mellett van még néhány tényező, amely minden GeForce RTX 5050 kártyára igaz, hiszen ezek a grafikus chip sajátosságai.

Először is, a 8 GB VRAM (videómemória) kapacitás egyre inkább kevésnek bizonyul az újabb játékokhoz, még Full HD (1 920 × 1 080) felbontás esetén is, amelyre ezek a kártyák készültek. Ha egy adott játék több memóriát igényel, kénytelen leszel visszavenni a grafikai beállításokat, különösen a textúrák minőségét, különben a képkockaszám annyira lecsökkenhet, hogy a játék élvezhetetlenné válik. Fontos azonban megjegyezni, hogy az RTX 5050 egy kifejezetten belépőszintű, mainstream videókártya, így szinte minden játékban kompromisszumokat kell majd kötnöd.

A másik dolog, amire figyelned kell, az a PCI Express 5.0 csatlakozó, amely csupán 8 sávot használ. Ha az alaplapod nem támogatja a PCIe 5.0 szabványt, bizonyos játékokban – főleg ahol gyakori az adatforgalom a VRAM és a RAM között – kisebb teljesítménycsökkenést tapasztalhatsz. Különösen érdemes kerülni az olyan alaplapokat, amelyek csak PCIe 3.0-t támogatnak, mert ezeknél már érezhetőbb lehet a teljesítményveszteség.


Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G

Gigabyte GeForce RTX 5050 GAMING OC 8G

Videókártyák

A Gigabyte RTX 5050 GAMING OC 8G videókártya alapvető játékélményt kínál azoknak a kevésbé igényes játékosoknak, akik kizárólag Full HD (1 920 × 1 080) felbontásban játszanak. Mivel teljesítménye visszafogottabb, és a videómemória kapacitása is mindössze 8 GB, ezért a legtöbb játékban nem fogod tudni a legmagasabb grafikai beállításokat használni. Ez a GAMING változat azonban egy minőségi, három ventilátoros hűtőrendszert kapott, amely kiváló működési tulajdonságokat biztosít: alacsony hőmérsékletet és halk működést.

Jelenlegi ára:

Előnyök

  • Alap teljesítmény (mainstream szint)
  • Gyárilag megemelt órajelek
  • Alacsony fogyasztás
  • Nagyon halk működés
  • 150 W-os fogyasztási limit (jobb tuninghoz)
  • 3D ACTIVE FAN (félpasszív hűtés)
  • DisplayPort 2.1b támogatás
  • PCI Express 5.0 támogatás
  • Hardveres videókódolás/-dekódolás gyorsítás
  • DLSS 4, Multi Frame Generation, Reflex 2 támogatás

Hátrányok

  • Szerény felszereltség (nincs Dual BIOS vagy LED világítás)
  • Csak 8 GB VRAM (újabb játékokban szűk keresztmetszet lehet)
  • A PCIe 5.0 csatlakozó csak 8 sávot használ (régebbi alaplapokkal, főként PCIe 3.0-val, egyes játékokban teljesítménycsökkenés fordulhat elő)
Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček vagyok, és 2015 óta professzionálisan foglalkozom grafikus kártyákkal. A grafikus kártyák architektúrája, tesztelése és értékelése pontosan az, amiből megélek,  és az Alza.hu oldalon végzett munkám szerves részévé vált. Programozóként emellett több olyan eszköz szerzője is vagyok, amelyek a grafikus kártyák képkockasebességének elemzésére és tényleges fogyasztásuk mérésére szolgálnak.

Nyomtatás
P-DC1-WEB25
30 év tapasztalat az e-kereskedelemben
3 millió megrendelés évente
a vásárlók 98% visszatérő
Több infó