A koszos és zsíros páraelszívó eléggé visszataszító, azonban ez nem csupán esztétikai probléma. Az eltömődött páraelszívó az alap funkcióit sem tudja ellátni. Az ilyen készülékek a párát és a főzés közben keletkező szagokat is elszívják. Ha szeretnéd, hogy a lehető leghatékonyabban végezze a dolgát, nem szabad alábecsülnöd a karbantartási igényét. Emellett, ha belső keringetésű páraelszívód van, a szűrő rendszeres tisztítása abszolút alapvető fontosságú. Szerencsére a páraelszívó kitisztítása nem bonyolult. Útmutatónk segítségével könnyedén elvégezheted a rendszeres külső és belső karbantartást. Hogyan kell csinálni?
Ha a szűrő eltömődött, a páraelszívó nem tud megfelelően szívni, emiatt csökken a funkcionalitása. A füstök és szagok a konyhában maradnak. A páraelszívó azonban nemcsak a főzésből származó gőzöket szívja el. Ha gáztűzhelyed van, a gáz égésekor keletkező nitrogén-oxidokat is eltávolítja. A páraelszívó segítségével a tűzhely körül felgyülemlő hőtől is megszabadulhatsz. Ne hanyagold tehát el a páraelszívó karbantartását.
A páraelszívó tisztítása két részből áll:
Ezáltal szépen fog kinézni, miközben hatékonyan és eredményesen szívja el a sütés-főzés során keletkező füstöt.
A páraelszívó külső felületét javasolt havonta 1x megtisztítani, hogy megszabadítsuk a zsírlerakódásoktól. A tisztítás során soha ne használj agresszív tisztítószereket, különösen klorint vagy alkoholt, vagy különféle oldószereket. Ugyanígy kerüld az éles tárgyak használatát a rászáradt szennyeződések eltávolítása során, különben felsértheted a készülék felületét. Használj puha törlőkendőt vagy szivacsot. Drótkefét soha. A lakkozott felületet meleg vízzel és tisztítószerrel tisztítsd.
Ha rozsdamentes acél páraelszívód van, ügyelj rá, hogy se mechanikusan, se vegyileg ne sértsd fel a króm-oxid réteget, amely megakadályozza, hogy az oxigén érinkezzen az acéllal, ezáltal megakadályozza a korróziót. A felületet rozsdamentes acélhoz alkalmas tisztítószerrel átitatott puha ronggyal vagy meleg vízzel és mosószerrel átitatott törlőkendővel mosd le. A felület kifényesítéséhez ideális esetben használj parafinn alapú terméket, amely láthatatlan ujjlenyomatálló réteget hoz létre, miközben felszámolja a lerakódott port. A rozsdamentes acél csapokhoz vagy mosogatókagylókhoz való tisztítószerek nem alkalmasak a rozsdamentes acél páraelszívó megtisztításához.
A tökéletes eredmény iparilag előállított tisztítószer nélkül is elérheted. A természetes tisztítószerek hatékonyak, egészségesek, környezetbarátak és olcsók. Ráadásul könnyen beszerezhetők, jó eséllyel az otthonodban is megtalálhatóak a kamrában. A páraelszívó tisztítására a legjobb módszer a szódabikarbóna, amely kiváló zsírtalanító tulajdonságokkal rendelkezik. Az eljárás egyszerű: készíts elő egy nagy fazekat vagy mély serpenyőt, töltsd fel meleg vízzel, oldd fel benne a szódabikarbónát, majd helyezd a szűrőt a keverékbe. Hagyd állni néhány percig. Egy puha szivaccsal távolítsd el a nagyobb szennyeződéseket. A burkolat felületének megtisztításához is használhatod a vízes szódabikarbóna oldatba mártott puha szivacsot.
A páraelszívó tisztításának második fontos része a páraleszívó szűrőjének megtisztítása. Minden elszívó és keringtető páraelszívó zsírszűrővel van felszerelve, a legtöbb esetben fémszűrővel. Azonban textilszűrőkkel is találkozhatsz. Emellett a belső keringetésű páraelszívók szénszűrővel is rendelkeznek. Hogyan is kell tehát megtisztítani a páraelszívó szűrőjét?
A belső keringetésű páraelszívókban szénszűrővel találkozhatsz. A klasszikus szénszűrőt kézzel, meleg vízben (ha a szűrő műanyag keretbe van fogatva, távolítsd el) vagy mosogatógépben 65°C-on tisztítsd meg, de ne helyezz mellé semmilyen edényt. Majd szárítsd tíz percen keresztül elektromos sütőben 100°C-on vagy a radiátoron. A szénszűrőt két vagy három havonta egyszer (kb. 200 órányi használat után) kell megtisztítani. Attól függően, hogy milyen gyakran használod a páraelszívót, évente egy-két alkalommal cseréld ki a szénszűrőt. Ellenkező esetben nem fogja tudni ellátni a funkcióját, vagyis nem szívja el a szagokat.
Ha a belső keringetésű páraelszívód aktív szénszűrővel van ellátva, tisztítsd meg havonta egyszer (a használat intenzitásától függően) mosogatógépben a legmagasabb hőmérsékleten, általános mosogatószer segítségével. Ne helyezz semmilyen edényt mellé a mosogatógépbe. A tisztítás után szárítsd meg elektromos sütőben 100 °C-on 10 percig, hogy újraaktiváld. Az aktív szénszűrőt normál használat esetén három évente érdemes cserélni.
Akár új konyhát rendezel be, akár a régit újítod fel, az új páraelszívót mindenképpen telepítened kell. Amennyiben úgy döntesz, hogy saját magad végzed el, adunk néhány tippet, hogyan láss neki.
Páraelszívó telepítésekor nagyon fontos az elhelyezési magasság. A cél a lehető legmagasabb elszívási hatékonyság, figyelembe véve a tűzhelytől való biztonságos távolságot. A páraelszívó megfelelő magassága a tűzhelyed típusától függ. Elektromos tűzhely esetén az optimális magasság 65 cm, míg gáztűzhelynél 75 cm. A lejtett üvegű modelleknél ez a magasság valamivel kisebb is lehet. Azt is figyelembe kell venned, hogy hogyan tudod megfelelően és biztonságosan kezelni a tűzhelyet.
A belső keringetésű páraelszívók telepítése nagyon egyszerű. Akaszd a páraelszívót a felső konyhaszekrény aljára vagy a tűzhely feletti helyre az ajánlott magasságban. Majd csatlakoztasd az elektromos hálózathoz. Az elkövetkező hónapokban és években ne felejtsd el rendszeresen cserélni a szűrőt.
A páraelszívó kiválasztásakor gondold át, hová helyeznéd a készüléket és hová csatlakoztatnád. A páraelszívó nemcsak a főzés során keletkező gőztől és szagoktól, de a tűzhely által generált hőtől is megszabadít. Azonban, ha a páraelszívót a kémény bejáratától (füstgázakna) távol kell elhelyezni, akkor a belső keringetésű készülék jobb választás lesz.
Továbbá számolj azzal is, hogy kürtő bármely irányú derékszöge kb. 30%-kal vagy többel csökkenti a páraelszívó teljesítményét, miközben növeli a zajszintet. Ezért ne feledd, hogy a kürtő csövének a lehető legrövidebbnek és a lehető legkevésbé hajtottnak kell lennie. A hajlítások maximális javasolt száma 2, ellenkező esetben megakadályozza az elszívott levegő szabad áramlását.
A kürtős páraelszívó felszerelése előtt először meg kell oldani a kéményhez való helyes csatlakoztatást. A páraelszívóknak van oldalsó és felső elszívó kivezetésük is, így kiválaszthatod azt, amelyik a legjobban megfelel a konyha elrendezésének és a párakivezető elhelyezkedésének. Fedd le a nyílást, amelyet nem fogsz használni, a vásárláskor kapott borítással.
Ne feledd ellenőrizni a cső méretét is. A kivezető cső ideális átmérője akkora, mint a páraelszívóra telepíthető maximális átmérő. Leggyakrabban 120 vagy 150 mm-es átmérővel találkozhatsz. Az átmérők csökkentését nem javasoljuk, hiszen azzal a szívási teljesítmény csökkenését és a zajszint növelését kockáztatod.
Minden egyes konyha kialakítása különböző. És nemcsak arra kell gondolnod, hogyan illik majd a páraelszívó a konyhádba, de a praktikai szempontokat is figyelembe kell venned. Számos páraelszívó típus közül választhatsz, így minden bizonnyal könnyen megtalálod a legmegfelelőbbet.
A páraelszívók hatékonyan távolítják el a főzés során keletkező füstöt, kellemetlen szagokat és káros anyagokat. Ugyanakkor teljessé teszik a konyha kialakítását. Annak érdekében, hogy páraelszívód hosszú ideig jó szolgálatot tegyen, ne becsüld alá a karbantartásának fontosságát.