Nem vagy biztos benne, hogyan válassz beépíthető sütőt? A klasszikus, vagy inkább a kompakt kivitelezés felelne meg jobban? Vajon megéri befektetni a hőérzékelőbe vagy a pirolízises öntisztításba? A választás megkönnyítéséhez információval és hasznos tanácsokkal látunk el.
A kiválasztás során fordíts kiemelt figyelmet a készülék méreteire. Tartsd észben, hogy a beépíthető sütő méretének meg kell egyeznie a konyhapult nyílásával. A pontos méreteket tartalmazó műszaki rajzot átadjuk a kiszállítás során.
A belső űrtartalomnak egyenesen arányosnak kell lennie a háztartás tagjainak számával, vagy az ő igényeikkel. A kisebb gyorsabban és olcsóbban éri el a kívánt hőmérsékletet, míg egy nagyobb űrtartalmú sütő nagyobb ételek elkészítését teszi lehetővé.
Egy egyedülálló személy vagy egy pár számára általában elegendő egy legfeljebb 47 literes belső űrtartalmú sütő. A kisebb családok számára a 60 - 70 literes modelleket ajánlunk. A 70 liter feletti sütők pedig négy-, vagy többtagú családok számára alkalmasak.
A rozsdamentes acél a legnépszerűbb anyagok közé sorolható. Időtlen formatervezése tiszta vonalakkal jellemezhető. Tagadhatatlan előnye továbbá, hogy nagyon könnyen karbantartható. Ráadásul a rozsdamentes acél nem is karcolódik olyan könnyen. Ha nem szereted a rozsdamentes acélt, választhatsz akár fekete vagy fehér beépíthető sütőt is. Ha konyhádat vintage stílusban szeretnéd berendezni, akkor tekintsd meg a retró sütők kínálatát.
Hagyományos nyomógombos kijelzővel vagy modern érintőképernyővel ellátott sütők egyaránt kaphatók. Egyes modellek forgatható vezérlőkkel vannak felszerelve. A legmodernebb modellek nyomógombos vezérléssel rendelkeznek.
A beépíthető sütők többsége energiahatékonyság tekintetében az A vagy az A+ osztályba tartozik. Minél jobb az osztály, annál gazdaságosabb és hatékonyabb a sütő. Az energiaosztály, a -felhasználás és a belső űrtartalom az energiacímkén található meg, ezeket minden sütő esetében kötelező feltüntetni. Ezt akár a termékoldalon vagy a gyártó weboldalán is megtalálhatod.
A sütőket folyamatosan modernizálják, ezzel járulva hozzá a még finomabb és egészségesebb ételek készítéséhez. Ez a nélkülözhetetlen készülék akár már néhány tízezer forintért is megvásárolható. Fontos azonban tisztázni, hogy a drágább modellek milyen hozzáadott értékekkel és milyen átlagon felüli funkciókkal büszkélkedhetnek.
A beépíthető sütők programjai és funkciói
Kiegészítő felszerelés
A klasszikus, 60 cm-es készülék a sütők egyik legnépszerűbb és leggyakrabban használt modellje. A sütők belső űrtartalma 53 és 82 liter között mozog, így a kisebb és nagyobb háztartások is jó hasznát veszik. Ezek a sütők általában megfizethetőbbek. Klasszikus sütő esetén alsó- és felsősütésre, kombinált sütésre, hőlégbefúvásra és kiolvasztásra számíthatsz. Az adott modelltől és ártól függően számos további programmal és funkcióval rendelkeznek, amelyek megkönnyítik a sütést és a készülékek használatát.
A kompakt sütők 45 cm magasak, ezáltal ideálisak a kisebb háztartások számára. Habár kevesebb helyet igényelnek, mégis a magukénak tudhatják egy klasszikus sütő minden fontos funkcióját. A kompakt méretek ellenére néhány sütő prémium és átlagon felüli jellemzőkkel büszkélkedhet. A kisebb űrtartalomnak hála gyorsabban és olcsóbban éri el a kívánt hőmérsékletet.
A multifunkciós sütő, ahogy már a neve is mutatja, többféle sütési módot tesz lehetővé. A felmelegítéshez mindent adott, amit egy klasszikus sütő is biztosít, ám ez a modell már néhány extrával is fel lett szerelve - légkeverés körkörös fűtőelemmel, sütés gőzfunkcióval vagy sütés mikrohullámmal. Ennek köszönhetően minden egyes ételnél a legjobb eredmény érhető el. A legmodernebb modellek több tucat különféle programmal rendelkeznek, amelyek között megtalálhatók, például, a mentett receptek, ahol csak annyi a dolgod, hogy megnyomsz egy gombot, a sütő pedig gondoskodik az ételkészítés egész folyamatáról. A mai multifunkciós sütők választékában okos sütőkkel is találkozhatsz, amelyek az okosotthonod szerves részévé válhatnak.
A légkeveréses sütők nagyon hasonlítanak a hagyományos modellekre, ám körkörös fűtőelemmel vannak felszerelve, amely eloszlatja és egyenletes tartja a hőt a készülék belsejében. Ez jobb és egyenletesen átsült ételeket eredményez. Ezeket a sütőket néha valódi légkeveréses sütőknek is hívják. A különbség az, hogy az egyik csak ventilátorral rendelkezik (az csak eloszlatja a meleg levegőt, amelyet az alsó vagy a felső fűtőszál melegített fel), a másik pedig körkörös fűtőelemmel, ahol a ventilátor mögött saját fűtőegység áll, és a már felmelegített levegőt engedi szabadjára a sütőben. Az igazi légkeveréses sütőkben egyszerre különféle ételeket is készíthetsz, hiszen nem fogják átvenni egymás ízét és aromáját.
A gőzsütők manapság igazi kasszasikerek. Nemcsak sütésre, de főzésre, grillezésre, posírozásra és kiolvasztásra is használhatod őket. Amellett, hogy ízletes ételeket készíthetsz benne, használatuk az egészséges étrendhez is hozzájárul, hiszen nincs szükség zsiradék hozzáadásához, mivel a hozzáadott gőz feljavítja az egyes alapanyagok ízét. A hús belül szaftosabb lesz, a külseje pedig aranybarna kérget kap, a sütemények magasabbra nőnek, a zöldségek pedig megőrzik színüket és roppanósságukat.
A gőzfunkcióval rendelkező sütők kompromisszumot jelentenek a hagyományos- és a gőzsütők között. Ez utóbbiakkal ellentétben nem teszik lehetővé a hagyományos gőzsütést és víztartályuk sincs, így a vizet közvetlenül a sütőbe kell önteni. A gőzfunkció hozzáadható a klasszikus programokhoz, amelynek köszönhetően a húsok szaftosabbak, a sütemények pedig levegősebbek lesznek.
A mikrohullámú beépíthető sütők alapvetően multifunkciós sütők a mikrohullámok használatának lehetőségével. Épp ezért egy ilyen sütő ugyanazokkal a jellemzőkkel bír, mint egy mikrohullámú sütő, amelyet akár teljesen ki is válthat. Finoman melegíti fel vagy olvasztja ki az ételeket anélkül, hogy azok veszítenének az állagukból és az ízükből. Nagyszerű választás a gyors és egészséges ételkészítéshez, forró levegővel kombinálva.
A sütő belsejébe égett maradékok és zsírok többé nem okoznak rémálmokat, ha a sütőd úgynevezett öntisztító funkcióval büszkélkedhet, amely nagyban megkönnyíti a tisztán tartását. Ezek közé tartozik a katalitikus tisztítás (a sütő falai cserélhető katalitikus betétekkel vannak ellátva, amelyek beszívják a szennyeződéseket és a zsírt), a pirolitikus tisztítás (a sütő belseje magas hőmérsékletre melegszik fel, amelyen a szennyeződések hamuvá égnek és lehullanak a falakról) vagy a hidrolitikus tisztítás, azaz a gőztisztítás (a sütőbe öntött víz fokozatosan párolog el, és a létrejövő gőz felpuhítja az odaszáradt szennyeződéseket, amelyek aztán könnyedén letörölhetők).
Az asztali minisütő a kisebb és egyszerű, szabadon álló és beépíthető sütők megfelelő alternatívája. Különféle méretben és űrtartalommal érhető el. Praktikus funkciók kielégítő választékával rendelkezik. Az ilyen asztali minisütők előnye, hogy variálhatóak. Gond nélkül szállíthatod őket, ezért nem is csoda, hogy főleg a nyaralóval rendelkezők körében annyira népszerűek. A minisütőket azonban azok is értékelik, akik nagyon ritkán sütnek, és spórolni szeretnének a hellyel, amelyet a hagyományos sütők egyébként igényelnek.
A beépíthető sütők tartozékai közé elsősorban a sütőformák és tepsik, valamint a sütőedények tartoznak, amelyek minden sütőben való főzéshez illetve sütéshez elengedhetetlen tartozékok. A gőzsütők és kombinált sütők felhasználói értékelni fogják a vízkőmentesítő tablettákat, amelyekkel könnyedén eltávolíthatók a készülék belsejében lévő vízkőlerakódások. Néhány sütő lehetővé teszi az izzó cseréjét, de meg kell győződni arról, hogy az izzó biztosan megfelel-e az adott sütőhöz.
A sütő megfelelő mérete döntő jelenőséggel bír a kiválasztás során. A belső űrtartalmat a használat gyakoriságától és a háztartás tagjainak számától függően válaszd meg. Ha csak alkalmanként használsz sütőt, akkor számodra a kisebb lesz megfelelő. Ellenkező esetben, a lelkes séfek inkább a nagyobb modelleket részesítik előnyben.
Egyedülállók és párok számára egy legfeljebb 47 literes űrtartalommal bíró sütő általában elegendő.
Kisebb családok, vagy olyan családok számára, akik nem használják sűrűn a sütőt, egy 40-70 literes modell lesz a legjobb választás.
A több, mint 70 literes űrtartalmú sütők négy- vagy többtagú családoknak alkalmasak, ahol sűrűn készítenek benne ételeket.
Klasszikus sütő esetén a 60 x 60 cm a standard, mind magasságban, mind szélességben. Ha egyedül vagy kis lakásban élsz, a kompakt sütők közül érdemes választanod, amelyek mindössze 45 cm magasak.
Mielőtt választanál, tisztában kell lenned azzal, hogy mit vársz el magától a sütőtől. Ha csak szórványosan sütsz, az alap sütőfunkciók (felső sütés, alsó sütés, felső+alsó sütés és grillezés) elegendőek lesznek számodra. Másrészt, azok a háztartások, amelyekben gyakrabban megy a sütő, értékelni fogják biztosan az olyan extra funkciókat, mint a forrólevegős, 3D-s sütés vagy akár a gőzsütés.
Vedd figyelembe a sütő karbantartását és működését is. A sütő egyszerűbb tisztítása érdekében bizonyára értékelni fogod az olyan öntisztító funkciókat, mint a katalitikus vagy pirolitikus tisztítás. Ha kényelmesebb és biztonságosabb kezelésre vágysz, vedd fontolóra a teleszkópos sütősín vagy hűtőrendszer lehetőségét.
A hagyományos sütőkkel ellentétben a légkeveréses modellek egyenletesen oszlatják el a hőt a készülék belsejében. Ennek köszönhetően egyszerre akár több szinten is készíthetsz ételeket. Más szóval, használhatod az úgynevezett többszintes sütési opciót, amellyel időt, energiát és pénzt spórolhatsz meg. A nagy teljesítményű, fűtőszálas ventilátor nemcsak egyenletes légáramot biztosít, de a különféle ételek aromájának és ízének összekeveredését is megakadályozza.
Egy gőzsütővel ízletesebb és szaftosabb ételeket készíthetsz, amelyek megőrzik a vitaminok, ásványi anyagok és egyéb tápanyagok nagy részét. Ráadásul, a sütéshez nincs szükség zsiradékra, így az elkészített étel még könnyebb és egészségesebb lesz. A gőzsütők továbbá más háztartási készülékeket is kiválthatnak, mint például a mikrohullámú sütőt. Ha egy ilyen gőzsütőt hőlégbefúvással kombinálsz, kihasználhatod a hagyományos sütők minden funkcióját, és gőzprogramokkal kombinálhatod azokat.
Először is ellenőrizd az adott modell gőzfunkcióit. Az optimális eredmény elérése érdekében olyan modellre van szükséged, amely teljes gőzfunkciókkal rendelkezik. A víztartály kialakítása és elhelyezése szintén valóban fontos. Egyes gőzsütők különálló víztartállyal rendelkeznek, mások pedig a gőzkamra alján található tartállyal vannak felszerelve.
Az energiafogyasztásra sem árt vetni egy pillantást. Az öntisztító programmal kombinált gőzsütők igencsak energiaigényesek lehetnek. A biztonsági elemek (pl. több réteg üveg) szintén fontosak.
Ha lehet, ne elsősorban az ár alapján válassz gőzsütőt. Tény, hogy ez a sütőtípus általában a drágábbak közé tartozik. A legmodernebb készülékek ritkán szerezhetők be 140 000 forint alatt.
A konvekciós sütők nagyméretű készülékek, amelyeket főként professzionális konyhákban használnak. Az ételt párolással készítik el. A különbség nemcsak a méretben és a felhasználási célban, hanem a funkciótartományban is rejlik. A gőzzel történő főzés mellett a kombinált gőzsütőnek van egy standard főzőprogramja is. A konvekciós sütők csak a forrólevegő funkciót használják.
Az okos sütőket akár mobiltelefonról vagy tabletről is szabályozhatod. Távolról beállíthatod a hőmérsékletet, ellenőrizheted a készülő étel állapotát, vagy bekapcsolhatod a sütőt és már útközben előmelegítheted. A mobiltelefonra vagy tabletre letölthető alkalmazásnak köszönhetően receptek között keresgélhetsz és el is mentheted azokat, mindent megtudhatsz a készülék megfelelő karbantartásáról, probléma esetén pedig gyors útmutatót is találhatsz. Az okos sütő az okosotthonod szerves részévé válhat.
Segítségükkel erőfeszítés nélkül tarthatod tisztán a sütőd belsejét.
Az első módszer a pirolízis. A sütő a rendkívül magas hőmérsékletre (akár 500 °C) történő felmelegítési képességének köszönhetően teljes mértékben elégeti az összes szennyeződést. Neked csupán annyi a dolgod, hogy a sütő lehűlése után (ideális esetben akkor, amikor még kicsit meleg) letöröld a belső felületét egy nedves törlőkendő segítségével, és kész is vagy.
A másik tisztítási módszer a katalízis. Ezt olyan sütők teszik lehetővé, amelyek speciális, porózus zománcozott anyagból készült belső réteggel rendelkeznek. Ennek köszönhetően a sütő szivacsként szívja be a szennyeződéseket és a zsírt, amelyek aztán a hő hatására oxidálódnak és elpárolognak.
A megfelelő választáshoz szükséges kulcsfontosságú jellemzők a következők:
Az öntöttvas főzőlapok legfőbb előnye, hogy ráhelyezhetsz bármilyen edényt vagy lábast, míg a kerámia főzőlapok esetében csak az ennek a típusnak megfelelő darabokat használhatod. Mindkét esetben meg kell találni a megfelelő helyet a minisütő elhelyezéséhez, hogy kényelmesen főzhess a főzőlapokon, és semmi se akadályozzon a folyamatban. A legjobb, ha a minisütőt a szagelszívó alá helyezed, amelynek elég nagynak kell lennie.
A légkeveréses sütőkben körkörös fűtőelemet használnak, melynek feladata az egyenletes légáramlás biztosítása.
A 3D sütés egy olyan funkció, amely aktiválja az összes fűtőtestet és ventilátort a sütőben. A hő egyenletesen eljut a sütő összes szegletébe és tökéletes sütést biztosít minden oldalról.
Az AutoRoast funkció automatikusan beállítja az ideális hőmérsékletet a csirke-, sertés-, marhahús, vagy hal sütéséhez.
A Booster funkció biztosítja a kiválasztott főzőzónák maximális teljesítményre történő gyors felmelegedését. Ez főleg hirtelen, sürgős sütésnél jöhet jól.
A sütő ventilátora abban a pillanatban megáll, amikor kinyitod a sütő ajtaját - így nem csap meg a forró levegő. Ez a funkció biztosítja a sütő biztonságos és energiatakarékos működését
Fogalomtár