A futópadok olyan gépek, amelyek lehetővé teszik a sportos sétát vagy a beltéri futást. Az egyes modellek különböznek egymástól a kialakítás, a felhasználás, a tulajdonságok és a kiegészítők tekintetében. Ezenkívül vásárlás előtt érdemes megtudni, hogy melyik futópad felel meg a legjobban az igényeidnek és a képességeidnek.
Azok számára, akik akkor akarnak futni, amikor csak eszükbe jut, vagy akik a körülmények miatt nem tudnak a szabadban futni. Néhány ember olyan helyen él, ahol nehéz vagy éppen veszélyes futni, mint például közvetlenül a főút mellett, ahonnan messze van egy megfelelő útvonal. A futópadokat télen, esőben vagy nagyon szeles időben is értékleni fogod, amikor kellemetlen a futás.
A zsírt az aerob zónában égeted (a maximális pulzusszám 65 és 75%-a között), mert a test ilyen állapotban elegendő oxigénmennyiséget kap. Laikusan az aerob zónát úgy ismerheted fel, hogy nem kapkodod a levegőt és folyamatosan tudsz beszélni. A maximális pulzusszám kiszámításához a legegyszerűbb képlet: 220 (nők esetében 230) mínusz az életkorod, azaz például egy 35 éves férfi max. pulzusszámának körülbelül 185-nek kell lennie.
• Nők: 209 - (0,9 × életkor)
• Férfiak: 214 - (0,8 × életkor)
A bemelegítés és a nyújtás nem időpazarlás. A futás előtt végzett alapos bemelegítés megakadályozza az izomsérüléseket, és olyan működési hőmérsékletre állítja a tested, amely mellett jobban teljesítesz. A nyújtás pedig elősegíti az izmok regenerálódást és megakadályozza a feszült izmokból származó fájdalmat.
Mielőtt elindulnál futni, végezz egy rövid ideig tartó nyújtást, és mozgasd át az ízületeidet. Menj végig a futó ábécén, és próbálj ki néhány könnyű gyakorlatot. Maga a futás előtt 5-10 percig csak gyalogolj. Az edzés után nyújts úgy, mint futás előtt, de szélsőségesebb pozíciókba is lemehetsz, és maradj bennük egy kissé hosszabb ideig (kb. 10 másodpercig). Az izmaidat lassan nyújtsd ki és húzd össze.
A futópad hosszán és szélességén ne spórolj. Minél hosszabb a futópad, annál nagyobbat léphetsz rajta anélkül, hogy elesnél vagy megsérülnél. Minél gyorsabban tervezel futni a futópadon, annál szélesebb és hosszabb futópadot kellene választanod.
A fejlettebb modellek dőlésszöge beállítható, amellyel a dombra történő felfutást szimulálják. Továbbá felfüggesztett futópadot is választhatsz, amely csökkenti az ízületek terhelését, így egészségesebb futást tesz lehetővé.
A futópadok különféle változatokban kaphatók. Az egyes futópadok fogantyúkkal, számítógéppel, mellkasi pánttal vagy akár beépített ventilátorral rendelkeznek. A modern felszereléssel természetesen a termék is többe kerül. A számítógép méri a lefutott távolságot, amely gyakorlatilag szükséges, mivel az eredmények mérése nélkül nehezebb javítani a teljesítményt. A testtömeg csökkentése érdekében úgy kell módosítani a tempót, hogy fenntartsd az ideális pulzusszámot. A mellkasi pánt pedig elősegíti a hatékony kalóriaégetést.
Nyújtásra, valamint a koordináció megerősítésére és javítására használják. A futó ábécé a következőket foglalja magába:
• Lifting - Folyamatosan lépj a sarkadra. Váltogasd a lábaid. A mozgást helyben vagy kissé előrehaladva végezd.
• Skiping - Hasonló a liftinghez, csak ennél a gyakorlatnál egy kissé felemeled a térdeidet. Ebből következik a magas skiping, amikor magasabbra emeled fel a térdeidet.
• Sarokemelés - Váltakozva hajlítsd be a lábaidat, mintha meg akarnád érinteni a fenekedet.
• Szökdécselés - Olyan ugrás, amikor az egyik láb ki van feszítve, és a másik láb pedig úgy van behajlítva, hogy a térd előre néz.
• Hátrafutás - Hátrafutáskor a fejed előre néz. Kezd lassan és folyamatosan gyorsíts.
• Oldalazó szökdelés - Lépj előre, ugorj fel, és a levegőben húzd magadhoz a lábaidat.
• Oldalazó futás - Felváltva helyezd az egyik lábadat a másik elé.
Az aerob zónában akkor vagy, amikor az oxigénfelvétel és -leadás egyensúlyban van edzés vagy futás közben. Ezenkívül nem kapkodsz a levegő után és viszonylag könnyedén tudsz beszélni. Az anaerob zónát az anaerob küszöb átlépése után éred el, amely a két zóna közötti határ. Olyan magas intenzitású sportgyakorlatokról van szó, amikor kilépsz a komfortzónádból - sprint, felfutás a dombra vagy edzés az edzőteremben. Az izmok nem kapnak elég oxigént és erősen kapkodsz a levegő után.