A memóriakártya praktikus és megfizethető módja annak, hogy még több fényképet, zenét vagy videót tárolhass különböző eszközeiden. Nem csak különböző tárhely-kapacitással, hanem különböző méretekben és típusokban is megvásárolhatóak. A gyakran használt SD kártyák mellett CF jelölésű memóriakártyákkal is találkozhatunk. Ha bővíteni szeretnéd mobiltelefonod vagy fényképezőgéped memóriáját, itt segíteni fogunk, hogy ki tudd választani a megfelelő memóriakártyát.
A típusuk szerint a memóriakártyák három alapvető kategóriába sorolhatóak:
Válaszd ki a memóriakártya kapacitását, hogy mit és mennyi adatot fogsz tárolni a kártyán. A modern memóriakártyák kapacitása 1 GB és 1 TB között mozog. Elméletileg lehetséges akár 2 TB kapacitású kártya gyártása is, de az ár nagyon magas lenne.
A leggyakoribbak a következők:
A memóriakártyáknak általában több sebességosztályból álló szabványa van, amelyek meghatározzák a memóriakártya minimális írási sebességét.
Az írási sebességosztályokat elsősorban azért hozták létre, hogy a felhasználóknak egy bizonyos írási sebességet garantáljanak. Irányadó tény, hogy az olvasási sebesség általában aránytalanul nagyobb, mint az írási sebesség, gyakran akár a tízszerese. A sebességosztályok ezért azonnali különbséget tesznek a „megfelelő“ és a „nem megfelelő“ kártya között.
Általánosságban azt javasoljuk, hogy mindig tartsd be a garantált minimális írási sebességet. Ez az egyetlen módja annak, hogy a fényképezőgép belső tárhelyének (ún. pufferének) megtelése miatt fellépő „hibák“ nélkül, szekvenciálisan (több fénykép gyors egymás utáni készítése) fényképezhess.
Ugyanez vonatkozik a videók készítésére is. Mindig meg kell tudnod, hogy a mobiltelefonod/ kamerád/ fényképezőgéped milyen minimális sebességet (bitrátát) igényel a videofelvételhez.
Amikor mobiltelefonodhoz alkalmazásokat és játékokat tároló memóriakártyát választasz, ne becsüld alá a sebességet, és válassz legalább Class 10 vagy UHS-3 - minimum 10, illetve 30 MB/s garantált sebességű kártyát. Ez biztosítja, hogy az alkalmazás időben betöltődjön és zökkenőmentesen működjön.
Az eredeti Secure Digital kártyákat már nem használják, mert a kicsi kapacitás és lassú sebesség jellemzi ezeket, de néhány régebbi eszköz még mindig ezt a típust használja. Ha van régebbi fényképezőgéped, és bővíteni szeretnéd a tárolókapacitást, ugyanakkor pénzt szeretnél megtakarítani, egy SD-kártya kényelmes és olcsó választás lehet számodra.Magánál a kártyánál még gyakrabban találkozhatsz olyan adapterrel, amely a Micro méretű kártyákat ilyen méretűvé alakítja át.
Valószínüleg nem. Manapság a telefonok Micro SD kártyákat használnak, az SD kártyák méretük okán sem ideálisak napjaink mobiltelefonjaihoz. Mindezeken felül a kapacitásuk és sebességük is kívánnivalót hagy maga után.
Az SD-kártyák már inkább a múlté, és manapság nem sok olyan eszközt lehet kapni, amely kompatibilis lenne velük. A régebbi telefonokban, fényképezőgépekben és videokamerákban azonban még mindig megtalálhatóak.
Az SDHC (Secure Digital High Capacity) memóriakártyák az eredeti SD kártyák utódai, a mai napig kaphatóak. Manapság azonban már csak fényképezőgépekben és kamerákban találkozhatunk velük. Nem kompatibilisek a legtöbb modern mobillal. Az elődjéhez képest nagyobb kapacitás és nagyobb adatátviteli sebesség jellemzi.
Bár az SDHC-kártyák elegendő kapacitással és sebességgel rendelkeznek, méreteik megegyeznek elődjük, azaz az SD-kártyák méreteivel. Ezért nem kompatibilisek a mai mobiltelefonokkal.
Az SDHC-kártyák gyakori megoldást jelentenek, ha digitális fényképezőgéped van. Ennek oka, hogy gyakran támogatják ezt a méretet, és az SDHC kártyák szilárd kapacitást és sebességet kínálnak. Ez a típusú kártya ideális alkalmi fotósok számára.
Az SDXC (Secure Digital eXtended Capacity) kártyák gyakran kínálnak a kisebb merevlemezekhez hasonló tulajdonságokat. Ha digitális fényképezőgéped van, és a fotózás szerelmese vagy, akkor az SDXC-kártyák megvásárlását mindenképpen érdemes megfontolnod. Rengeteg fényképet tölthetsz fel erre a kártyatípusra. A probléma azonban akkor merülhet fel, ha adatigényesebb formátumokban, például RAW formátumban készítünk és rögzítünk videókat. A sebesség ilyenkor már nem lenne elegendő.
Az SDXC-kártyák a legjobbak, amit a szórakozás céljából történő fényképezés során kaphatsz. A sebesség nem rossz, és a nagy tárhely kapacitásnak köszönhetően rengeteg fénykép és videó befogadására alkalmas. Ha a fényképezőgép vagy videokamera nem támogatja a CF-kártyákat, akkor az SDXC-kártyák a legjobb választás.
A Micro SDHC memóriakártyák a leggyakrabban használt memóriakártya-típusok. Méretüknek köszönhetően szinte minden okostelefonnal kompatibilisek, és kapacitásuk minden hétköznapi felhasználó számára elegendő.
Minden mobiltelefonnak más a kompatibilitása, de az SDHC kártyák kompatibilisek a legmodernebb okostelefonokkal.
Az SDHC kártyák lehetséges legnagyobb kapacitása 32 GB, ami elég nagyjából 30 filmnek és akár több ezer nagyfelbontású fényképnek. Kapacitásuknak és megfizethető áruknak köszönhetően a Micro SDHC kártyák a leggyakrabban használt memóriakártyák a mobiltelefonokban.
A Micro SDXC kártyák ideális választás a fotórajongók számára, akik hobbijukhoz fotómobilokat használnak. Rengeteg tárhelyet kínálnak, és egyes kártyák nagy sebességet is biztosítanak. Még az igényes formátumokat is könnyedén kezelik.
Úgy mint az SDXC kártya nagyobb verziója, a Micro SDXC kártya is hatalmas tárhelyet kínál megfelelő sebesség mellett. Méretük kisebb így a kiválóan passzolnak a legújabb telefonokba.
Egy Micro SDXC kártya több száz filmet és tömérdek mennyiségű fényképet tud eltárolni. Mobiltelefonok esetében ez a kártya biztosítja a legnagyobb tárhelyet. De ugyanakkor drágábbak is.
A Compact Flash memóriakártyák a legrégebbi típusú CF kártyák. Az SD kártyákhoz képest, gyorsabb írási és olvasási sebessége van. Ideális profi fotósoknak, akik bonyolultabb képformátumokkal dolgoznak. A fejlett tükörreflexes fényképezőgépekben és kamerákban találkozhatunk velük.
A Compact Flash kártyák a legideálisabbak a profi fotósok számára, vagy hobbi fotósok számára, akik hajlandóak többet invesztálni az eszközeikbe. A CF-kártyák csak bizonyos típusú tükörreflexes fényképezőgépekkel és videokamerákkal kompatibilisek.
A Compact Flash kártyák nem kompatibilisek okostelefonokkal. Nagyobbak, mint az SD kártyák így más port típussal kompatibilisek.
A CompactFast 2.0 memóriakártyák a CF kártyák utódai, és a legjobb választásnak bizonyulnak a RAW formátumú felvételek elkészítéséhez. Legfeljebb 500 MB/s sebességet érnek el, így a fotók egy pillanat alatt feldolgozásra kerülnek. Azonban ezeknak a memóriakártyáknak a kapacitása nem alkalmas hosszabb folyamatos felvétel elkészítéséhez ebben a formátumban.
A CFast 2.0 kártyákat leggyakrabban olyan fotósok használják, akik RAW formátumban készítenek fotókat. A legfeljebb 500 MB/s sebességnek köszönhetően másodperceken belül fel tudja dolgozni az igényes formátumú fájlokat. Hátránya, hogy ezek a nagy méretű fájlok nagyon gyorsan megtölthetik a tárhelyet.
A legújabb CF memóriakártyák – XQD – ugyanazt kínálják, mint az elődeik, de a kisebb méretükhöz még néhány extra jellemző is járul. Az XQD kártyák lassabbak (440 MB/s, szemben a 500 MB/s-val) ellenben támogatják a PCI-e interfészt, ami a számítógépre történő nagyon gyors fájlátvitelt biztosítja.
A PCI-Express interfész ismert lehet a tapasztalt PC felhasználók számára. Gyorsabb adatátvitelt biztosít, és pontosan ez az, ami az XQD kártyákra jellemző. A sebességük elérheti a néhány GB/másodpercet.
Egyszerűen fogalmazva, a klasszikus CF kártyák csak a fényképezőgépek és videokamerák egy részével kompatibilisek. A kisebb méretű XQD memóriakártyák még kevesebb eszközzel kompatibilisek.
A Macbookhoz készült kártyák szilárd kapacitást és megfelelő írási sebességet kínálnak. Miután behelyezted a Macbookodba, nem lóg ki sehol, így hosszú időre is a portban hagyhatod. Ez tartósan növeli a tárolókapacitást.
Minden kártyához tartozik egy specifikáció, amely meghatározza, hogy milyen típusú Macbookhoz készült. A hátránya, hogy a kártyák gyakran nem kompatibilisek egymással.
Az SD memóriakártya olyan tárolóeszköz, amelyet digitális fényképezőgépekben, mobiltelefonokban és más eszközökben használnak. A neve a Secure Digital rövidítéséből származik. A Compact Flash kártyák nagy olvasási / írási sebességet és nagyobb tartósságot kínálnak, így ideálisak a professzionális digitális fényképezőgépek és videokamerák használatához.
A JetDrive memóriakártyákból és SSD kártyákból áll, amelyet a Transcend gyárt. Ezeket kizárólag az Apple számítógépek, laptopok és mobiltelefonok számára gyártják, és abban különböznek a többi memória kártyától, hogy véglegesen megnövelik az eszközök tárhelyét.
A RAW a legmagasabb minőségű, veszteségmentes képformátum, amelyet a félprofi és professzionális fényképezőgépek egyaránt támogatnak. Ezek a képek speciális szoftverrel finomhangolhatók, hogy az élesség, a színtelítettség vagy a kontraszt beállításával befolyásolják megjelenésüket anélkül, hogy a végeredmény minősége romlana.
Fogalomtár