Az iratmegsemmisítők hasznos segítők, amelyek szinte minden irodában, de manapság már sok háztartásban is megtalálhatóak. Használatukkal biztonságosan lehet megsemmisíteni nemcsak belső dokumentumokat, de például a DVD lemezeket is. Az alábbiakban abban leszünk a segítségedre, hogy ki tudd választani az igényeidnek megfelelő iratmegsemmisítőt.
Az iratmegsemmisítő gépek lehetővé teszik bármilyen típusú dokumentum azonnali ledarálását. Ez lehet egy vagy több papírlap is, kapcsokkal összetűzve, vagy akár CD/DVD lemez. A dokumentumoknál beállíthatod a titkosítás mértékét, vagyis a darált csíkok olvashatatlanságának fokát. A legkényelmesebbek az elektromos iratmegsemmisítők, de léteznek klasszikus kézi vezérlésűek is, amelyek egy forgatható karral működnek.
Az iratmegsemmisítők három típusú vágást kínálnak: hosszanti, kereszt- és mikrovágás. Magán a vágás alakján kívül a biztonsági szint is eltér.
További információt a Iratmegsemmisítés: az aprítás típusai c. cikkünkben találhatsz.
Bár úgy tűnhet, de az aprítógép nem csak iratmegsemmisítésre használható. Képes papírkapcsokat, CD/DVD lemezeket is ledarálni. Ezért érdemes megfontolni egy nagyobb teljesítményű iratmegsemmisítőbe történő beruházást.
A megfelelő gép kiválasztásakor a készüléket a rendelkezésedre álló idő alapján válaszd ki. Mindegyik aprítógép más-más sebességre képes. A vágási sebesség a percenként ledarált, méterben mért papírhosszban kerül megadásra.
Az érvényben lévő DIN 66399 osztályozás szerinti titkosítási szint megmutatja, hogy milyen módon kell bizonyos dokumentumokat megsemmisíteni. A hétköznapi írásos dokumentumok feldarabolásához elegendő a P-1-es hosszanti vágás. Az összes papírszalag szélessége ebben az esetben legfeljebb 12 mm lehet.
A honlapunkon feltüntetett titkosítási szintek papírokra vonatkoznak. A P-3 jelölés mellett (ahol a P a papírt jelöli) találkozhatsz DIN 3 jelöléssel is (ami általában szintén papírra vonatkozik). Más médiák esetében a CD-knél az O, a filmeknél az F-jelölés használatos, egyéb adathordozóknál pedig a papírdarabok méretére és a biztonsági szintre vonatkozó információkat általában a termékleírásnál találhatod meg.
Az egyszerre megsemmisíthető papírlapok száma minimum 5 lap. Azonban a legtöbb iratmegsemmisítő egyszerre akár 10 papírlapot, esetleg CD/DVD lemezt is le tud darálni. Az 50 000 Ft körüli iratmegsemmisítők általában már 15 vagy több lapot is képesek egyszerre aprítani.
Az aprítási sebesség egy viszonylag elhanyagolt paraméter, miközben a körültekintő kiválasztással sok időt lehet megspórolni, ha nagyobb mennyiségű dokumentumot kell megsemmisíteni.
Örvendetes, hogy már néhány olcsóbb, egyszerű iratmegsemmisítő is nemcsak A4-es formátumú papírokkal, hanem tűzőkapcsokkal, néha akár egész papírkötegekkel is képes megbirkózni (ha lehetővé teszi az egyszerre darálható papírlapok száma). Ugyancsak gyakori már a CD és DVD lemezek vagy műanyag kártyák megsemmisítése is.
Az iratmegsemmisítők képesek kezelni a(z):
Nem lehet egyértelműen megmondani, hogy a kínálatunkban lévő iratmegsemmisítők közül melyik árkategóriában találhatóak azok, amelyek képesek kezelni pl. a műanyag kártyákat vagy a tűzőkapcsokat is. Néhány drágább készülék ezt lehet nem tudja, de a keresztvágásnak köszönhetően biztonságosabb. Ezzel ellentétben a hosszanti vágást alkalmazó alapkészülékek is megbirkózhatnak a kapcsokkal.
A kosár mérete különösen akkor fontos, ha gyakran darálsz iratokat, azaz naponta vagy hetente többször. Minél nagyobb a kosár, annál több munkát takaríthatsz meg a kiürítésénél.
Kétféle iratmegsemmisítő létezik. Az egyik a klasszikus elektromos típus, a másik a kevésbé gyakori kézi iratmegsemmisítő. Utóbbi működtetéséhez egy fogantyú tekerése szükséges.
Kétféle papírdarab keletkezhet aprítás után. Az első, az alap, az úgynevezett hosszanti vágás. A vágás során a papír átmegy a késeken és hosszirányú csíkokra vágódik.
Keresztvágás esetén az iratmegsemmisítő két késsel dolgozik, amelyek a papírt egymással szemben vágják. Ennek köszönhetően az aprított papír darabkái kisebbek, ennek köszönhetően nagyságrendekkel biztonságosabb.
A legbiztonságosabb típus a mikrovágás, amely szó szerint miniatűr részecskékre aprítja a papírt (vagy más anyagokat). Ezért a legmagasabb szintű titoktartásra tervezték.
A DIN besorolás pontosan meghatározza az aprított darabok maximális méretét. Minél magasabb az osztályozási szint, annál kisebbek a keletkezett papírdarabok.
Ez az egyidejűleg ledarálni képes papírlapok számát. Számos gyártó azonban a papír tömegét (a papír tömegét négyzetméterenként) tünteti fel. Általában minél alacsonyabb a papír tömege, annál több lapot lehet vele egyszerre aprítani.
Titkosítási szint
Az iratmegsemmisítő kiválasztásakor alapvető paraméter az ún. titkosítási szint. A jövőbeli használatnak megfelelően ezért gondosan válaszd ki a megfelelő szinteket. Megkülönböztethetünk az általános és belső titkosítású dokumentumoktól kezdve a bizalmas dokumentumokon át az amerikai kormányhivatalokban használt titkosítási szabványok szerinti dokumentumokhoz szükséges aprítási szinteket.
Az alábbi táblázat a papírok megsemmisítésének titkosítási szintjét foglalja össze a P1-től a P6 jelölésig. Más médiumok esetében, mint például filmeknél vagy CD-knél nagyobb igényt támasztanak az aprított részecskék méretével szemben ugyanazon a titkosítási szinten. A P4 (titkos iratok) szintjén a CD-k esetében O-3, a filmeknél pedig F-1-es szintről beszélhetünk.
Figyeld meg, hogy a keresztvágás méretét mm²-ben adják meg - ez a kettős pengének köszönhető, amely a papírt egymással szemben vágja, a csíkok helyett kisebb darabkákra.