Tökéletes megjelenésű ruhák egy pillanat alatt, erőfeszítés nélkül. Ez az egyik oka annak, hogy a ruhagőzölők egyre népszerűbbek. Számtalan modellt találhatsz a kínálatban, és nem könnyű olyan gőzölőt választani, amely pontosan megfelel az igényeidnek. Ezért állítottuk össze ezt az útmutatót, amely bemutatja a különbségeket, és tanácsot ad, melyik ruhagőzölőt válaszd.
Minél nagyobb a teljesítmény, annál jobban képes a gőzölő bármilyen anyagot kezelni. Általában három képzeletbeli csoportba oszthatjuk a ruhagőzölőket a teljesítmény alapján:
Az 1200–1400 W teljesítmény ideális kényes anyagokhoz és ruházathoz.
Az 1600 W körüli teljesítmény már elég erős az összes szabványos textiltípushoz.
A 2000 W körüli teljesítmény még a legdurvább anyagokat is képes kezelni, és egy ilyen teljesítményű gőzölővel egyszerre több szövetréteget is lehet vasalni.
A gőzkimenet vagy gőzkibocsátás azt mutatja meg, hogy mennyi gőzt bocsát ki folyamatosan a ruhagőzölő. Minél nagyobb mennyiségben állít elő folyamatosan gőzt, annál gyorsabban és könnyebben vasalhatsz vele.
A kézi gőzölőknél 20-30 g/perc állandó gőzkibocsátással találkozhatunk. Az állványos gőzölők gőzkibocsátása 30-45 g/perc.
Minél nagyobb a víztartály, annál hosszabb ideig működik a készülék egy utántöltéssel. Vegyünk egy példát, egy 200 ml-es űrtartalmú tartállyal rendelkező kézi gőzölő körülbelül 10 percig fog működni, a 250 ml-es űrtartalom 15-18 percig elegendő. Természetesen a gőzölő teljesítménye is szerepet játszik, mert nagyobb teljesítménynél gyorsabban, alacsonyabbnál lassabban fogyasztja a vizet.
A szabadon álló gőzölőknél lényegesen nagyobb víztartályra van szükség, mivel több ruha vasalására használjuk. A tartály űrtartalma akár 2,5 l is lehet, ez akár 90 perc gőzölést is lehetővé tesz. Az egyszerű kezelés érdekében ellenőrizd, hogy a tartály kivehető-e.
TIPP: A piacon olyan kézi gőzölők is kaphatók, amelyek az adapternek köszönhetően lehetővé teszik, hogy a víztartály helyett a saját pet palackodat csavard be. Ez egy praktikus lehetőség, amelyet különösen út közben fogsz tudni kihasználni.
A kézi gőzölők tömege nagyon alacsony, körülbelül 1 kg, bár vannak robusztusabb, 2 kg tömegű modellek is. A tömegük valamelyest nő a víz hozzáadása után. Természetesen minél kisebb a tömege, annál könnyebben kezelhető a gőzölő, de figyelj a megfelelő teljesítményre.
Az állványos gőzölőknél nem kell figyelni a tömegre, mert külön víztartályuk van. A lakásban könnyebben tudod mozgatni, ha az állvány kerekeken áll.
Bár néha feledésbe merül, a kábel hossza is nagyon fontos paraméter. A ruhagőzölő kábelének elég hosszúnak kell lennie, különösen, ha függönyök és sötétítőfüggönyök kisimítására vagy a különféle burkolatok megjelenésének javítására szeretnéd használni. A tápkábel hossza 1,9-3 méter lehet.
Ez egy olyan technológia, amely véd a vízkőlerakódás ellen. Állandó és hatékony gőzölést garantál még több éves használat után is. Ha nem desztillált vizet használsz, akkor mindenképpen érdemes egy vízkőmentesítő funkcióval rendelkező gőzölőt venni.
A megfelelő gomb megnyomása után a gőzölő megtisztítja magát, ami meghosszabbítja az élettartamát.
A függőleges és vízszintes gőzölés funkció lehetővé teszi a függőleges és vízszintes helyzetben történő gőzölést is. A nehezebben hozzáférhető helyeket, például a gallérokat vagy a mandzsettákat, jobb, ha sík, vízszintes felületen igazítjuk ki.
Az egyes anyagoknak a legjobb megjelenés érdekében különböző mennyiségű gőzre van szükségük. A gőzszabályozás funkció a különböző gőzintenzitások beállítását teszi lehetővé – gyengébb gőzáram a vékonyabb szövetekhez és erősebb gőzáram a durvább anyagok és kabátok felfrissítéséhez. Ez a funkció leginkább az állványos ruhagőzölőkre jellemző, de a kézi gőzölők drágább modelljeinél is találkozhatunk vele.
Az automatikus kikapcsolás funkció biztosítja, hogy a készülék néhány perc inaktivitás után magától kikapcsoljon.
Néhány állványos ruhagőzölőn ún. illatanyagtartó is található, amelybe csepegtethetsz néhány cseppet kedvenc illóolajodból és úgy illatosíthatod az anyagot, hogy sem a készüléket, sem az anyagot nem veszélyezteted vele.
A gőzölőkhöz érdekes és praktikus kiegészítők is tartoznak, mint például kefe a szösz és az apróbb szennyeződések eltávolításához, vagy a vastagabb anyagokhoz és gyűrődésekhez alkalmas feltét.
TIPP: Ha háziállatod szőre rátapad a ruhádra, használj kefével ellátott gőzölőt a kisebb szennyeződések eltávolításához, hogy gyorsan és egyszerűen megszabadulj tőlük.
A kézi gőzölőknek mindenki hasznát veheti, aki gyorsan és alaposan szeretné a ruháit kivasalni, legyen szó ruháról, blúzról vagy öltönyről. Ugyancsak hasznos segítség út közben is, amikor a ruhádat formába kell hozni, miután kivetted a bőröndből. A ruhagőzölő egy pillanat alatt kivasalja a gyűrött ruhákat, eltávolítja a kellemetlen szagokat is, és friss megjelenést kölcsönöz az anyagnak. Az 1200 W teljesítményű kézi gőzölők kiválóan alkalmazhatók finom textíliákhoz, de durvább szövetekhez már nem biztos, hogy elegendő erővel rendelkeznek. Míg a nagyobb teljesítményűek már képesek kezelni az összes szabványos anyagtípust. A kézi gőzölők ára 10 000 és 60 000 forint között mozog.
A ruhagőzölő lényegében egy beépített gőzfejlesztővel ellátott fogas. Néhány modellt vasalódeszkával is felszereltek, amely támasztékot biztosít a vasaláshoz. A nagy teljesítmény és az erős gőzkibocsátás lehetővé teszi az összes textília gyors és hatékony vasalását a selyemtől a lakástextíliáig. Néhány mozdulattal tökéletesen kivasalhatsz mindenféle ruházatot, és gyorsan elbánik a legmakacsabb gyűrődésekkel is. A víztartály nagy mérete ellenére ezek a készülékek gyorsan, 1 percen belül üzemkészek. Megkönnyíti a lakásban történő mozgatásukat, ha kerekeken állnak. Az áruk körülbelül 40 000 és 300 000 forint között mozog.
Egyes kézi gőzölők lehetővé teszik a kabátok és télikabátok kezelését is, amelyeket egyébként csak vegytisztítással lehet tisztítani. Egy speciális kefével rendelkeznek, amelyet kifejezetten ezekhez az anyagokhoz terveztek. Ennek köszönhetően a gőz jobban behatol a durva szálak mélyébe, és nemcsak kisimítja és felfrissíti a kabátot, hanem megszabadítja a kisebb szennyeződésektől, szöszöktől és állatszőrtől is.