A drónok nagyon népszerűek a gyerekek körében és már 4-5 éves kortól használhatják őket. A gyerekek ügyesen megtanulják irányítani a drónt és szívesen fedezik fel velük a környezetüket. A gyerekeknek legfeljebb 30 ezer forint értékű drónt érdemes vásárolni. Ezekkel is remekül lehet gyakorolni a reptetést, és ha véletlenül tönkremennek, kevésbé fájdalmas, mint egy 400 ezer forintos multikopter esetében. A gyerekeknek élénk a fantáziájuk, és szeretnek olyan trükköket kipróbálni, amelyek felnőtteknek eszébe sem jutnának. Különösen a kisebb gyerekeknek szánt drónoknak kell könnyen kezelhetőnek és a lehető leginkább ütés- és esésállónak lenniük.
A gyerekeknek szánt drónok esetében gyakran nem találunk adatokat a maximális sebességről, de a legolcsóbbak 5 km/h vagy annál nagyobb sebességet érnek el. A profi drónok 60 km/h sebességgel repülnek, némelyik pedig akár a 100 km/h-t is elérheti. A sebességet - akárcsak az akkumulátor üzemidejét - minden kiegészítő felszerelés, például a plusz kamera vagy a védőburkolatok, csökkenti.
A 30 ezer forint alatti gyerek drónok egy töltéssel körülbelül 7 percig repülnek. A drágábbak akár 30 percig is a levegőben maradhatnak. Ha hosszabban szeretnél szórakozni velük, vásárolhatsz pótakkumulátort, melyeket otthon feltölthetsz, és a terepen pillanatok alatt kicserélhetsz.
A legolcsóbb gyerek drónok gyakran műanyagból készülnek, ami kedvezően befolyásolja az árat, a sebességet és az akkumulátor üzemidejét. Ha nem tudsz mélyen a zsebedbe nyúlni, karbonból vagy magnéziumból készült drónokat is találsz a piacon. Ezek az anyagok erősek és könnyűek, és a drón karjainak megerősítésére használják őket.
A kamerás drónoknak azok a gyerekek fognak örülni, akik szeretnének a magasból vagy szokatlan szögekből videózni vagy fényképezni. Ezeknek az ára körülbelül 30 000 forinttól kezdődik, és választhatunk beépített kamerás modellt vagy kiegészítő kameratartóval rendelkezőt. Az utóbbi lehetőség ideális azoknak, akiknek van akciókamerájuk, vagy tervezik annak beszerzését. Vásárlás előtt győződj meg róla, hogy a tartó kompatibilis-e a kameráddal.
A gyerekek számára készült drónokat joystickokkal és egyéb gombokkal ellátott távvezérlőkkel lehet irányítani. A drágább drónokhoz érintőképernyős távvezérlőket használnak. Számos távvezérlőt okostelefonokhoz vagy tabletekhez lehet csatlakoztatni WiFi-n keresztül vagy digitális videóátviteli rendszer segítségével.
A drónok általában lehetővé teszik, hogy több repülési mód közül válasszunk, pl. automatikus, lebegő és manuális mód közül. Az automatikus módok előre programozott üzemmódok és GPS segítségével működnek. Ezekkel a módokkal találkozhatunk:
Follow me - a drón követni fog téged.
Return home - a drón visszatér a kiindulási helyére.
Hover mode - a drón egy helyben lebeg, így elengedheted a joysticket.
Course lock - egyenes repülés meghatározott irányban, függetlenül a kamera vagy a repülőgép helyzetétől, GPS nélkül is működik.
Home lock - a drón visszatér a felszállási helyre, csak akkor működik, ha a GPS be van kapcsolva.
A gyerekeknek és kezdőknek szánt drónok könnyen kezelhetők, és speciális módokkal rendelkeznek az újoncok számára, akik még csak most ismerkednek a drónokkal. Ezek bekapcsolása után a sebesség, a távolság és a magasság korlátozódik, így csökken annak az esélye, hogy elveszítjük a kontrollt a repülő eszköz felett.
Mert a drónokkal remekül lehet szórakozni, a gyerekek órákon át eljátszanak velük. A gyerekek szeretnek mindenféle trükköket kipróbálni, és már önmagában az a tény, hogy valamit irányítanak, lenyűgözi őket. A gyerekeknek szánt drónok nagyszerű „tanulási” eszközt is jelentenek. Fejleszti a szem és a kéz koordinációját, valamint a térbeli tájékozódást.
Különösen a 30-80 ezer forintos gyerek drónokra jellemző, hogy nagyon könnyű kezelni őket, így a kis felfedezők könnyedén elsajátíthatják az irányítás alapjait. Ha élvezik a drónokkal való repülést, nem lesz nehéz számukra a drágább, nehezebben kezelhető drónok irányítása sem.
Igen, a kamerás drónokat kifejezetten ajánljuk a gyerekeknek. Például meg tudják nézni velük, hogyan néz ki a házuk a magasból. Készülj fel azonban a magasabb kezdeti költségekre. Ha az ár fontos, válassz a kameranélküli drónok közül.
A legkisebb gyerekeknek szánt drónok mérete 4 × 4 cm-nél kezdődik. Könnyűek, és szó szerint elférnek a zsebben, így a gyerekek magukkal vihetik őket, ha a barátaikkal mennek játszani. A drágább drónok már nagyobbak, de ezeknek a szállítása sem fog problémát jelenteni a gyerekeknek.
A Gimbal egy speciális stabilizáló eszköz, amely a fényképezés és videózás során kiküszöböli a rázkódásokat és dőléséket. A kamerát három tengely mentén stabilizált helyzetben tartja, így az elkészült felvétel nem fog remegni és a horizont sem fog hullámzani.
A Ready to Fly jelentése Kész a repülésre, és az ezzel a jelöléssel ellátott drónok minden szükséges tartozékkal rendelkeznek a repüléshez, így nem szükséges semmilyen kiegészítőt vásárolni hozzájuk. Csak néhány modell esetében kell elemeket vásárolni a távirányítóhoz. Ezek a drónok kezdőknek és haladóknak egyaránt ajánlottak.
A BNF (Bind to Fly) rövidítés olyan drónokat jelöl, amelyek távvezérlő nélkül kerülnek kiszállításra. Azoknak a pilótáknak ajánljuk ezeket, akik már rendelkeznek távirányítóval, vagy több modellel szeretnének repülni. Ha nincs otthon távirányítód, akkor be kell szerezned, ha ilyen modellt vásárolsz. Fontos, hogy a vásárolt távirányító kompatibilis legyen a te modelleddel.
További fogalmak
Távirányítás hatótávolsága
A távirányítás hatótávolsága azt a maximális távolságot jelenti, ameddig a drón távirányítható. A legolcsóbb gyerekeknek való drónok hatótávolsága néhány tíz méter, míg a legdrágábbaké akár több kilométer is lehet. A Bluetooth-on keresztül okostelefonnal vagy tablettel irányított drónok hatótávolsága körülbelül 20 m, a rádióvezérelt drónoké pedig akár 5 km is lehet.