Jelenleg a LED szalag a belső és külső világítás legmodernebb módja, amely számos előnyt rejt magában. Egyenletesen sugározza a fényt, rendkívül alacsony a fogyasztása, hossza az egyéni igényeidnek megfelelően alakítható, valamint a csatlakoztatása is roppant egyszerű. A LED tápegység bekötése nem írható le általános érvényű utasításokkal, ugyanis minden gyártó kicsit másképp tervezi meg a kábelezést. Mégis van azonban néhány olyan alapelv, amelyet LED szalag szerelés során követhetsz – az alábbiakban ezeket mutatjuk be.
A LED szalag felrakása manapság már nagyon egyszerű. A folyamat általában azzal kezdődik, hogy össze kell szerelni a csomagban található alkatrészeket, szükség esetén le kell rövidíteni a szalagot, és nagyjából kész is. A LED szalag egyik vége többnyire a tápegység csatlakoztatására szolgál, a másik végén pedig egy olyan csatlakozó található, amelyet a LED szalag további LED szalaggal történő bővítésére kínál lehetőséget. Amennyiben okos LED szalagról beszélünk, akkor azt a bekötési folyamat végén párosítani kell az arra alkalmas applikációval. A gyártók jellemzően mindent megtesznek azért, hogy a kábelezés a lehető legegyszerűbb legyen, így bármilyen szalagot is választasz, nagy valószínűséggel percek alatt működésre bírhatod.
Bizonyos LED szalagok kábelezése azonban nem éppen egyszerű, és ahhoz, hogy az ilyen LED szalag vágása és bekötése ne jelentsen számodra gondot, legalább hobbiszintű barkács- és villanyszerelői ismeretekkel kell rendelkezned. Az ilyen termékek esetében a szalagon nem találhatók csatlakozók, csupán érintkezők, amelyekhez közvetlenül kell csatlakoztatni a tápegységhez vezető kábelt, egyéb esetben pedig speciális csatlakozót kell használni. Az Alza.hu kínálatában azonban meglehetősen kiterjedt ökoszisztémával találhatod magad szembe, amelyben szinte minden elem tökéletesen illeszkedik egymáshoz.
Az alábbi információk és tanácsok többé-kevésbé általános érvényűek, azonban fontos leszögezni, hogy a LED szalagok fizikai kialakítása gyártónként változik. Hagyatkozz elsősorban a termék használati útmutatójára.
A legtöbb termék esetében egy teljes, csatlakozókkal ellátott LED szalag készletről beszélünk, melynek legfőbb előnye, hogy roppant egyszerű a bekötése. A csomagban minden szükséges alkatrész megtalálható, így nincs más dolgod, mint az utasításoknak megfelelően összeszerelni azt. Ha később úgy döntesz, hogy bővíteni szeretnéd a készletet, könnyen vásárolhat hozzá kompatibilis bővítő készleteket. A konkrét eljárás a választott terméktől függően változik, de általánosságban így néz ki:
Mindig a LED szalag gyártója által mellékelt tápkábelt használd. Egyszerűen csak csatlakoztasd a szalag egyik végét a csatlakozóhoz, a másik végét pedig hagyd szabadon. A csatlakoztatáskor figyelj a gyártó jelöléseire, amelyek abban segítenek, hogy tudd, hogyan kell a szalagot a csatlakozóba dugni. Sok esetben a gyártó nem ad választási lehetőséget, ilyenkor a csatlakozó alakja határozza meg annak helyes bekötési módját. Máskor szinte egyáltalán nem adnak tanácsot, és neked kell az egyes érintkezőkön található jelöléseket figyelembe véve végrehajtanod a műveletet. Általában azonban a szalagot és a csatlakozót úgy kell összekötni, hogy mindkét rész "háttal" felfelé nézzen. Az is előfordulhat, hogy a szalag már gyárilag rá van csatlakoztatva a tápkábelre.
Ez a lépés sokban függ az adott LED szalag típusától. Egyes LED szalagok közvetlenül a hagyományos aljzathoz tervezett tápegységhez csatlakoznak. Másokhoz különböző modulokat kell csatlakoztatnia, például egy mozgásérzékelőt, egy távirányító- vagy telefonjel-vevőt, esetleg egy fizikai kapcsolót. Ezek általában a szalag és a tápegység között kapnak helyet.
Mielőtt a LED-szalagot bárhová is rögzítenéd, győződj meg róla, hogy a tápkábel elég hosszú ahhoz, hogy csatlakoztatható legyen egy konnektorba. Ezt követően csatlakoztass minden további modult, például a kapcsolót vagy a távirányító-vevőt. Csak ezután jön a LED szalag felragasztása. Ez háromféleképpen történhet: a LED szalag teljes hosszában kétoldalas ragasztószalaggal, csavarokkal és műanyag kapcsokkal rögzített kétoldalas ragasztószalaggal, vagy sínbe helyezve.
LED szalag felszerelése bárhová
A LED szalag felszerelése az előkészített kétoldalas ragasztóréteggel roppant egyszerű. Az öntapadós szalagot általában rövidebb darabokból áll, hogy könnyebb legyen a LED szalag darabolása, és hogy megakadályozza az egész szalag leválását, amikor egy rész leválik. Ragasztáskor részenként haladj előre, azaz mindig csak az egyik részről vedd le a fedőréteget, ragaszd fel, majd a következő részről is vedd le a fedőréteget, ragaszd fel, és így tovább.
LED szalag felrakása a falra
A LED szalag szerelés ebben az esetben pontosan ugyanúgy történik, mint bármilyen más felületen. A felületnek azonban simának, tisztának és zsírtalanítottnak kell lennie ahhoz, hogy a szalag megfelelően tapadjon. Ha a fal durva, és aggódsz amiatt, hogy a szalag esetleg leválik, fúrhatsz lyukakat is a falba, amelyekbe dübeleket helyezhetsz el, a szalagot pedig műanyag kapcsok segítségével rögzítheted.
LED szalag felragasztása a TV-re
Az USB-tápellátású LED szalagok kiválóan alkalmasak a tévére történő telepítéshez – csatlakoztathatod a tévé USB-portjába, így a kábel nem lesz szem előtt, nem rontja az összképet. Kaphatók olyan, kifejezetten televíziókhoz készült LED szalagok is, amelyek képesek leutánozni a Philips tévéken elérhető Ambilight effekteket. A LED szalag felragasztása előtt tisztítsd meg a tévé hátoldalát a portól és a szennyeződésektől, ezután ragaszd oda a szalagot a TV kerülete mentén. Előtte természetesen érdemes méréseket végezni. Ha a szalag rövidebb, mint a képernyő kerülete, csak az oldalai és a felső része mentén ragaszd fel. Ha elegendő a szalag hossza, akkor ragaszd fel az alsó részére is. Ne feledd, hogy a tévét ajánlott egy kicsit távolabb helyezni a faltól, hogy a LED szalag megfelelően meg tudja világítani azt.
Ha okos LED szalagot vásároltál (azaz olyan LED szalagot, amely párosítható mobilalkalmazással vagy csatlakoztatható az okosotthonhoz), akkor azt párosítani kell a megfelelő eszközzel. Ismét le kell szögeznünk, hogy pontos útmutatót sajnos erre vonatkozóan sem tudunk adni, mivel minden gyártó a maga módján kezeli ezt a folyamatot, de az biztos, hogy szükséged lesz a gyártó alkalmazására. A csomagban minden bizonnyal megtalálod hozzá a letöltési linket. Miután feltelepítetted, add parancsba az alkalmazásnak, hogy keresse meg a közelben lévő eszközöket, várd meg, hogy megtalálja az újonnan csatlakoztatott LED szalagot, válaszd a párosítás lehetőséget, és a LED szalag máris készen áll beállításra és a használatára.
A LED szalag bekötése manapság már nem igényel villanyszerelői szaktudást, csatlakoztatását bárki könnyen elvégezheti. Ezen túlmenően a modern LED szalagok gyakran telefonról is vezérelhetők, beintegrálhatók az okosotthon rendszerekbe, sőt akár távolról is aktiválhatók, így elriaszthatod a potenciális betörőket, amíg a nyaralásodat töltöd.