Terhesség alatt tanácsos, sőt néha szükséges bizonyos tevékenységeket elkerülni. Tisztában vagy vele, hogy mit ihatsz és ehetsz, és mely tevékenységek nem javasoltak? Készítettünk egy átfogó cikket számodra, és kiderítettük, hogy mi a helyzet a szexszel és a sporttal a terhesség alatt, hogy alávetheted-e magad röntgensugárzásnak, szoláriumozásnak és hajfestésnek a terhesség alatt, de azt is, hogy milyen gyógyszereket szedhetsz a terhesség alatt.
Ha terhességet tervezel, felkészítheted a szervezetedet a baba fogadására. A minőségi életmód, a megfelelő testmozgás és a sportolás mellett erősen ajánlott a dohányzásról és a függőséget okozó szerek fogyasztásáról való leszokás. Ha túlsúlyos vagy, ideális, ha a teherbeesés előtt csökkented a testsúlyod. Bármilyen fogyókúra és célzott fogyás a terhesség alatt nem tanácsos.
Ha azonban a terhesség előtt próbálsz fogyni, nem kell túl sokat fogyni. Nagy valószínűséggel az első trimeszterben úgyis veszítesz néhány kilót az étvágytalanság miatt, amely sok terhes nőt érint. Éppen ezért nem tanácsos túl soványnak sem lenni, ami nemcsak a fogamzóképességet, a baba életét, hanem a sajátunkat is veszélyeztetheti. A kiegyensúlyozott étrend csodákat tesz mind a testeddel, mind a pszichéddel. Mindenképpen jó ötlet, ha már a terhesség előtt elkezded szedni a folsavat, és minden más vitamint, amiről tudod, hogy esetleg hiányzik a szervezetedből.
Az alkoholfogyasztás az egész terhesség alatt nem ajánlott, mivel az alkohol bizonyítottan átkerül a véráramon keresztül a méhlepénybe, majd a magzatba, ami negatív hatással lehet a magzat megfelelő fejlődésére. Az alkoholmentes italok választéka ma már meglehetősen széles, így a terhesség alatt is élvezheted a finom frissítőket.
Az alkohollal ellentétben a szakértők véleménye megoszlik a kávé káros hatásáról, de ha a terhesség eseménytelenül zajlik, nyugodtan megihatsz naponta egy csészét a kedvenc kávédból. Lehetséges, hogy a terhesség alatt érzékenyebb leszel a koffeinre, és előfordulhat, hogy nem érzed jól magad tőle. Ebben az esetben nincs más teendő, hallgass a testedre. Ha nem tudsz teljesen lemondani a kávé ízéről, nyugodtan fogyaszthatsz koffeinmentes kávét vagy léteznek olyan kávépótlók, amelyeknek az íze olyan, mint a kávéé, és gyakran sok más hasznos vitamint is tartalmaznak.
Még a terhesség alatt is fontos a napozás a szükséges vitaminok beviteléhez, de csak mértékkel. Az erős napsütésben való hosszabb tartózkodás veszélyeztetheti a magzatot, de a leendő édesanyát is. A bőr a terhesség alatt érzékenyebb, a hormonok miatt sötét pigmentfoltok megjelenésével reagál a napsugárzásra. Ezért mindig úgy tervezd, hogy reggel vagy késő délután tartózkodj a napon, és hosszabb napon történő tartózkodás esetén viselj fejfedőt és védd magad napozókrémmel. Ne felejtsd el, hogy eleget igyál napközben.
A napozáshoz kapcsolódik a szoláriumozás kérdése is. Ebben az esetben nincsenek meggyőző tanulmányok arról, hogy a szoláriumozás közvetlenül káros lenne a magzatra, másrészt viszont sem az anya, sem a baba számára nem előnyös. Szülés után már nyugodtan lebarnulhatsz, terhesség alatt kellemetlen pigmentfoltok alakulhatnak ki. Javasoljuk, hogy inkább tölts napi 30 percet a napon, ami természetes módon tölt fel vitaminokkal, és segít egy kicsit lebarnulni. A terhesség alatt azonban tényleg ki kell hagyni a célzott napozást és a szoláriumot.
Még a terhesség alatt is minden kismama minél szebb szeretne lenni, de a hajfestés nem ajánlott. Még nem ismert, hogy a hajfestékben lévő vegyi anyagok mennyire hatolnak be a magzat szervezetébe. Egyetlen festéssel közvetlenül nem veszélyezteted a kisbabát, másrészt felesleges kockáztatni, hagyhatod, hogy a hajad kilenc hónapig pihenjen, ápold megfelelő módon, és hagyd, hogy a festés helyett kicsit regenerálódjon. A terhes nők haja általában nem hullik, ezért felesleges vegyszerek nélkül élvezheted a hajad természetes szépségét. Ha nem szeretnél lemondani a hajfestésről, tanácsos elmondani a fodrászodnak, hogy terhes vagy, és válassz kíméletes festési módot, és ha lehetséges, természetes festékeket. Otthoni hajfestés esetén is használhatsz természetes hajfestékeket, amelyek nem tartalmaznak potenciálisan veszélyes kémiai összetevőket.
A kismama számára nagyon fontos a jó fizikai állapot. Segíti az egész terhességet, jó hatással van a szülés pozitív lefolyására és a szülés utáni gyors felépülésre is. Ha sportolsz, akkor nincs ok arra, hogy az első hónapokban jelentősen csökkentsd a terhelést. Csak a nehéz tárgyak emelését és a felesleges megerőltetést kerüld. Egészítsd ki a megszokott mozgásformákat megfelelő sporttevékenységekkel, ideális esetben gyaloglással vagy úszással. Az úszás a lehető legjobb sport még a szülés előtt is, hiszen a víz segít megemelni a nehezebb testet. Kipróbálhatod a terhességi jógát is. Ügyelj arra is, hogy a hátsó izmok erősítésére és a helyes testtartásra fektesd a hangsúlyt. Az újdonsült édesanyák gyakran szenvednek hátfájástól a baba folyamatos emelgetése, fektetése, hordozása és szoptatása miatt.
Terhesség alatt nem ajánlott nehéz dolgokat cipelni. Néha azonban nem kerülheted el az ilyen helyzeteket, különösen, ha még mindig dolgozol, vagy nagyobb gyermeked is van. Ha nem magas kockázatú a terhességed, nem jelent nagy problémát, ha időnként nehezebb dolgokat viszel, de amennyire lehet, próbáld ezt elkerülni.
Amellett, hogy a nehéz dolgok emelése kerülendő a terhesség alatt, ez nem mindig valósítható meg, úgyhogy az alábbi tanácsok betartását javasoljuk
Problémamentes terhesség esetén bármikor engedélyezett a szex, amikor csak kedved tartja. Néhány nőnek az első trimeszterben még fokozódik is a szex iránti vágya, aminek nem kell ellenállni, ha jól érzed magad és nem magas kockázatú a terhességed. A terhesség végén figyelembe kell venni a nagyobb hasat, amelyet nem szabad nyomni a szex során. Ezért tanácsos más pozíciókat választani, a klasszikus misszionárius póz nem megfelelő az első trimeszter után, mert a méh és a magzat meglökhet. Nem kell attól tartani, hogy a partner pénisze károsíthatja a gyermeket, a gyermek jól védve van.
Ha bizonytalan vagy, ellenőriztesd az egészségi állapotodat a nőgyógyászoddal, aki tanácsot fog adni, hogy engedélyezett-e a szex vagy sem.
Terhesség esetén tájékoztatni kell a röntgenkezelőket, hogy megvédjék a pocakodat a káros sugaraktól. A magzat a harmadik hét és a negyedik hónap között a legveszélyeztetettebb. Ha lehetséges, inkább hagyd ki a röntgenvizsgálatot. Ha azonban a terhesség alatt hasi röntgenfelvétel történt anélkül, hogy te vagy a személyzet tudta volna, hogy terhes vagy, akkor minden veszélyt és kockázatot meg kell beszélni a nőgyógyászoddal és el kell végezni a megfelelő vizsgálatokat. Bár a röntgensugarak károsak a magzatra, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ebben a konkrét esetben a sugárzás veszélyeztette a magzatot.
Amikor egy nő terhes, a hasában lévő magzattal folyamatos összeköttetésben van. Ezért minden italt, ételt, de gyógyszert is úgy kell magadhoz venni, hogy figyelembe veszed a baba fejlődését. Egyes gyógyszerek károsak a magzatra, mások csak minimálisan kockázatosak. Bármilyen gyógyszert szeretnél bevenni, mindig konzultálj olyan orvossal, akit tud a terhességedről. Egyes eljárások vagy kezelések a szülés utánra halaszthatók, míg más betegségek veszélyeztethetik az anyát és a magzatot, ezért a kezelést azonnal el kell kezdeni.
Ha fájdalmad van (például fejfájás), gond nélkül bevehetsz paracetamolt. Ez a gyógyszer terhesség alatt is biztonságos. Szerencsére manapság sok olyan gyógyszer létezik, amely segíthet, anélkül, hogy ártana a babának. Ha terhesség alatt antibiotikumokra van szükség, vannak olyan antibiotikumok is, amelyeket terhes nők is használhatnak. Azonban minden gyógyszer, beleértve a vitaminokat és a gyógynövényeket is, használata előtt mindig konzultálni kell orvossal.
A terhesség előrehaladtával számos olyan praktikus terméket találhatsz, amelyeket érdemes megvásárolni, hogy a lehető legtöbbet hozhasd ki a baba érkezése előtti várakozás legcsodálatosabb időszakából. Ezek közé tartoznak a már említett terhes vitaminok, kismama teák, terhességi krémek és kozmetikumok, terhességi csík elleni krémek vagy szoptatós és kismama párnák. Ha az első gyermekedet várod, vagy inspirálódni szeretnél, olvass a szülésre való felkészüléssel vagy a gyermekneveléssel foglalkozó könyveket. Ha rendszeresen vezetsz, mindenképp szerezz be egy olyan biztonsági övet az autóba, amely kifejezetten terhes nők számára készült, ami szükség esetén maximális biztonságot nyújt a babának.
A terhesség végén készítsd elő és csomagold be a kórházi csomagot. Mit vigyünk magunkkal a szülészetre című cikkünkből megtudhatod, mit kell tartalmaznia a kórházi csomagnak, és mit nem szabad kifelejteni belőle.