Mi az IP-cím?

Termékkatalógus
Co je IP adresa?

Cikk

Aktualizálva

Tudod, hogy mi az IP-cím, mire való és mi a különbség az IPv4 és az IPv6 között? Hoztunk egy cikket a számodra, amelyből még egy számítógépes laikus is biztosan megérti, hogyan működnek az IP-címek. Kezdjünk egy egyszerű tesztkérdéssel. Mit jelent az IP rövidítés? Nos, internetprotokollt!

hálózati beállítások; LAN; IP-címek;

Mi az IP-cím? – TARTALOM

  1. Mi az IP-cím?
  2. IP-cím szabványok – IPv4 vs. IPv6
  3. Áttérés az IPv6 szabványra
  4. Dinamikus vs. statikus IP-címek
  5. Hogyan lehet megtudni a számítógép és a router IP -címét?
  6. Miért kell tudnom az IP -címet?
  7. Hogyan lehet megtudni egy másik számítógép nyilvános IP -címét?
  8. IP-cím megváltoztatása
  9. Az IP-cím helye és a hálózati maszk
  10. Hogyan lehet megtalálni a MAC-címet?
  11. Mire szolgál az NTP szerver

Mi az IP-cím?

Az IP-cím egy egyedi szám, amely bármely olyan eszközhöz hozzárendelhető, amely az internetprotokollon (IP) keresztül kommunikál. Nem csak számítógépek, laptopok vagy nyomtatók rendelkezhetnek IP-címmel, hanem telefonok, tabletek, vagy például egy új mosógép is. Az egész - természetesen - sokkal bonyolultabb, mivel az eszközök döntő többsége belső IP-címet fog kapni a Wi-Fi routertől vagy a switchtől a helyi hálózaton. Csak a kiválasztott eszközök rendelkezhetnek nyilvános, ugyanakkor rögzített IP-címmel, amely bárhonnan elérhető.

Az IP-cím ismerete rendkívül fontos az egyes eszközök egymással történő kommunikációjához. Egy tipikus felhasználónak azonban magával a címezéssel nem kell foglalkoznia. A belső hálózaton belül egy úgy nevezett DHCP-kiszolgálót használnak, amely automatikusan, a meghatározott szabályok alapján rendeli hozzá az IP-címeket. Egy nyilvános rögzített IP-címet az internetszolgáltatónak kell hozzád rendelnie, és, ahogy lentebb majd olvashatod, ezért a korábban ingyenes szolgáltatásért most már komoly összeget kell kiadnunk.

hálózati beállítások; LAN; IP-címek; DHCP-szerver;
Példa a DHCP-kiszolgáló által az egyes eszközökhöz rendelendő IP-címek tartományának beállítására.

IP-cím szabványok – IPv4 vs. IPv6

Meglepő módon az eredeti IP-cím szabványt 1984-re datálják. Igen, a jól ismert IPv4 szabványról beszélünk. A korábbi 4-es verzió (IPv4) még a mai napig széles körben használt. 32-bites IP-címeket alkalmaz, amelyek nyolc bites, ponttal elválasztott lépésekben íródnak. Leggyakrabban azonban a 0 és 255 közötti négy számra konvertálva láthatod őket. Az eredeti matematikai modell rendkívül túlméretezettnek tűnt, és körülbelül 4 milliárd IP-cím maximális használatát feltételezte. A jelenlegi időkből nézve egyértelmű, hogy az IPv4 szabványú IP-címek szűkösek, sőt az elmúlt néhány évben már hiánycikknek számítottak.

Mint fentebb említettük, az IPv4 korlátozott számú IP-címet kínál, ezért 2008 körül lassan megjelent az új IPv6 szabvány. Ez 128 bites, hexadecimális jelölésű címeken alapul, és körülbelül 340 szextillió (elképzelhetetlen szám, amelyet 38 nulla követ) IP-címet tartalmaz. Az IPv6 a jövő, és a modern hűtőszekrények vagy robotporszívók is előbb-utóbb saját IP-címet kapnak.

iHexadecimális jelölés
Gyakran használják a számítástechnikában, mivel könnyen átalakítható bináris kóddá és hexadecimális rendszerré. A 0-9 számjegyeket és az a-f betűket használja, ahol a betűk a 10-15 értékeket jelölik.

Áttérés az IPv6 szabványra

A végpontoknak még mindig hozzá kell férniük az IPv4-hez, mivel számos szolgáltatás még nem érthető el más protokollal. Ha IPv6 címet is szeretnél, van lehetőség mindkét protokoll egyidejű biztosítására (dual stack). A mai operációs rendszerek, valamint a routerek és az aktív elemek már a hatossal számolnak. Szóval minden az internetszolgáltatódtól függ. A nagy szolgáltatók már IPv6-készek, ám a bevezetés még mindig nagyon lassú.

Dinamikus vs. statikus IP-címek

Az internetszolgáltatók különböző IP-címeket kínálnak. Az alapvető a statikus IP-cím, amely szinte mindig jelentősen feláras. A számítógéped (routered) mindig ugyanahhoz az IP-címhez lesz hozzárendelve. Ezzel ellentétben a dinamikus IP-cím rendszeres időközönként változik. Elvileg minden egyes alkalommal, amikor csatlakozol az Internethez, egy másik címet fogsz kapni. Habár gyakori, hogy a felhasználóknak hosszú ideig ugyanazt az IP-címet osztják ki, a dinamikus kiosztás esetén ez nem garantált. A statikus IP-címnél viszont igen.

hálózati beállítások; LAN; IP-címek; statikus IP-címek;
Egy pillantás a statikus IP-cím beállítására a Windows 10-ben. Ma a hálózatok 99%-a dinamikus IP-címeken alapul, ahol a felhasználónak nem kell bonyolult, a laikusok számára érthetetlen számokat kitöltenie.

Hogyan lehet megtudni a számítógép és a router IP -címét?

Windowson az IP-címet a Vezérlőpultban, a Hálózati és megosztási központ menüpont alatt találod. Ugyanitt található az adaptermódosítások beállítása opció, amelyet megnyitva a hálózati kapcsolatok ugranak fel. Jobb egérgombbal az aktuális hálózati kapcsolatra kattintva kibonthatod a menüt. Az Állapot mező ki van benne emelve. Ha megnyitod a párbeszédpanelt, megnézheted a részleteket. A lista információt tartalmaz az eszköz IP-címével és a routerrel, a hálózati maszkkal és az egyéb csatlakozási beállításokkal kapcsolatban.

iHelyi (nem nyilvános) és nyilvános IP-cím
Ez egy meglehetősen fontos IP-címelosztás. A beltéri hálózatokhoz (egyszerűen csak az otthoni lakásban) a 10.*.*.*, majd a 172.16-31.*.* vagy a 192.168.*.* tartományba eső címeket használják. Minden más IP-cím nyilvános.

A nem nyilvános IP-címek általában biztonságosabbak, mivel a helyi hálózaton több biztonsági réteg felügyeli őket. A helyes beállításuk megvéd a hackerek közvetlen támadásaitól. Ez a fokozott biztonság azonban azt jelenti, hogy például nem biztos, hogy saját FTP-kiszolgálót tudsz futtatni, vagy hogy ez a kiszolgáló nem érhető el más internetfelhasználók számára.

Miért kell tudnom az IP -címet?

  • Távoli számítógéphez való csatlakozáshoz.
  • Ha számítógépeket csatlakoztatsz helyi többjátékos játékhoz.

Hogyan lehet megtudni egy másik számítógép nyilvános IP -címét?

Egy távoli számítógép IP-címének kiderítésére számos mód áll a rendelkezésünkre, de most nem a rosszindulatúakat fogjuk ismertetni. Ha azonban egy számítógépmél találod magad, és meg kell tudnod annak nyilvános IP-címét, akkor látogass el például az fiberhost.hu weboldalra, ahol azonnal láthatod a teljes nyilvános IP-címet.


IP-cím megváltoztatása

Az IP-cím megváltoztatásával például anonim módon böngészhetsz a neten. Ennek megváltoztatásához egyszerűen jelentkezz be a hálózatba különböző proxy-kiszolgálókon keresztül. Ezt a webböngésző kapcsolati beállításaiban állíthatod be. Válaszd a proxykiszolgálók manuális konfigurálása opciót, írd be a HTTP proxy mezőbe a freeproxylist.net listáján található bármelyik IP-címet, a port mezőben pedig add meg az IP-cím port számát a táblázatból. Egyébként az elmúlt hónapokban a VPN szerverek is nagyon népszerűvé váltak.

i

Használj VPN-t

A VPN a virtuális magánhálózat rövidítése. Az informatikában ez egy olyan eszköz, amely biztonságos és titkosított kapcsolatokat hoz létre kevésbé biztonságos hálózatokon. Ezzel a VPN olyan szolgáltatást nyújt, amely lehetővé teszi, hogy elrejtsd az IP-címedet, elkerüld a cenzúrát vagy felügyeletet, titkosítod a kommunikációdat és megakadályozod a geoblokkolást.

Az IP-cím helye és a hálózati maszk

Az IP-cím szerkezete úgy van megadva, hogy az IP-cím a világ bármely pontján megtalálható legyen. Tartalmazza a hálózat számát, az alhálózatot és a hálózati interfész számát (WiFi, Ethernet, virtuális eszköz stb.). Az úgy nevezett hálózati maszk megmondja, hogy a hálózat - beleértve az alhálózatot is - mely része van kifejezve, és hol található az adott hálózati interfész. Ez az IP-cím után 1 értékű bitek számaként íródik ki.

Hogyan lehet megtalálni a MAC-címet?

A hálózati elemeknek nemcsak IP-címük, hanem MAC-címük is van. Ez egy egyedi azonosító, amely megkülönbözteti az egyes eszközöket egymástól. A MAC-cím (más néven fizikai cím) egy 48 bites szám, amely 6 pár hexadecimális számból áll, kettősponttal vagy kötőjellel elválasztva. Egy példa a MAC-címre: D4-3D-7E-E3-1F-F5.

i

A MAC-cím megtalálása

A számítógépedben lévő hálózati kártya MAC-címét nagyon könnyen megtudhatod. Csak futtasd Windows 10 alatt a parancssort az ipconfig /all paraméterrel.

És egyébként is, mire jó a MAC-cím ismerete? Viszonylag egyszerűen használhatod például a privát Wi-Fi hálózatod védelmére. Valójában a tipikus hozzáférési jelszó mellett használhatsz MAC-címszűrést is. Alapvetően te választod ki azokat a MAC-címeket, amelyeket beengedsz a Wi-Fi vagy LAN hálózatodba. Persze azt is hozzá kell tennünk, hogy még ez sem elég ahhoz, hogy megvédjen egy ügyes hackertől, de például a szomszédok az esetek 99%-ában nem fognak a hálózatodhoz csatlakozni.

Mire szolgál az NTP szerver

És mivel a hálózaton lévő egyes eszközök folyamatosan ezredmásodpercek nagyságrendjében kommunikálnak egymással, rendkívül fontos, hogy a megfelelő időt tartsák. Erre szolgál a hálózati időprotokoll (NTP). Ez a protokoll a számítógépek belső óráinak szinkronizálására szolgál annak érdekében, hogy a hálózaton kommunikáló összes eszköz ugyanazt a pontos időt használja. Ezt a rendszert 1985-ben kezdték el használni, így ez az egyik legrégebbi használatban lévő IP-protokoll.

A pontos idő az olyan alapvető alkalmazások futtatásához is szükséges, mint a naptárak, riasztások és különböző feladatok végrehajtása. A modern operációs rendszerek a háttérben több NTP-kiszolgálóhoz is kapcsolódnak.

Cikkünk elolvasása után már tudod, hogy az IP-cím nem egy szitokszó. Ugyanakkor jó, hogy egy átlagos felhasználó szempontjából csak nagyon általános ismeretekre van szükség, mivel a DHCP-kiszolgáló minden másról gondoskodik. Ennek köszönhetően még egy teljesen laikus is képes néhány perc alatt létrehozni egy otthoni számítógépes hálózatot. Ez a korábban használt rögzített címek esetében általában nem volt lehetséges.

4,8 451×
TP-Link Archer AX23 WiFi6 router
WiFi router - WiFi 6, standard 802.11s, max. Wi-Fi sebesség 1775 Mb/s, dual-band (2.4 GHz 574 Mb/s + 5 GHz 1201 Mb/s ), 1× GWAN, 4× LAN 1 Gbit, IPv6 Ready, VPN, szülői felügyelet, OneMesh kompatibilitás, hozzáférés a felhőn keresztül, IPTV, mobilalkalmazás vezérlése, LED vezérlés (éjszakai üzemmód) és EasyMesh kompatibilitás, WPA-PSK, WPA2-PSK és WPA3, 4× külső nem levehető antenna, szolgáltatás minősége QoS (Quality of Service), Airtime Fairness és Smart Connect, max. 4× SSID, ethernetkábel a csomag része
20 890 Ft
Raktáron > 5 db
Éjfélig megrendeled, délelőtt az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: TpLNk22a1
4,6 35×
Ubiquiti UniFi AP 6 Pro
WiFi Access point - WiFi 6, dual-band (2,4 GHz 573,5 Mb/s + 5 GHz 4800 Mb/s ), 1 port 1 Gbit sebességgel, 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac és 802.11ax szabvány, aktív PoE 802.3at (PoE+) 44 - 57 V feszültséggel, 1× WAN, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA-Enterprise és WPA3 titkosítás, Guest Zone védelem, nem levehető antenna, QoS (Quality of Service)
70 390 Ft
Raktáron > 5 db
Éjfélig megrendeled, délelőtt az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: PW085s3
4,9 18×
Ubiquiti UniFi AP 6 LR
WiFi Access point - WiFi 6, dual-band (2,4 GHz + 5 GHz ), 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac és 802.11ax szabvány, passzív és aktív PoE 802.3at (PoE+), max. 8 SSID, 1× LAN, WPA-PSK és WPA-Enterprise titkosítás, QoS (Quality of Service)
88 990 Ft
Raktáron > 5 db
Éjfélig megrendeled, délelőtt az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: PW085s1
4,2
CUDY AX3000 Wi-Fi 6 5G CPE Mesh Router
WiFi router - WiFi 6, standard 802.11s/b/g/n/ac/ax, max. Wi-Fi sebesség 2976 Mb/s, dual-band (2.4 GHz 574 Mb/s + 5 GHz 2402 Mb/s ), 1× WAN, 3× LAN 1 Gbit, IPv6 Ready, VPN és szülői felügyelet, 6× külső antenna, adapter a csomag része
164 290 Ft
Raktáron > 5 db
Éjfélig megrendeled, délelőtt az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: CUD21k50
4,7 371×
TP-Link Archer C6 V3.2
WiFi router - beltéri WiFi 5, standard 802.11s/b/g/n/ac, max. Wi-Fi sebesség 1167 Mb/s, dual-band (2.4 GHz 300 Mb/s + 5 GHz 867 Mb/s ), 1× GWAN, 4× LAN 1 Gbit, IPv6 Ready, VPN, szülői felügyelet, OneMesh kompatibilitás, hozzáférés a felhőn keresztül, IPTV, mobilalkalmazás vezérlése és LED vezérlés (éjszakai üzemmód), WPA-PSK, WPA2-PSK és WPA3, 4× külső nem levehető antenna, szolgáltatás minősége QoS (Quality of Service), Airtime Fairness és Smart Connect, max. 2× SSID, ethernetkábel és adapter a csomag része
16 790 Ft
Raktáron > 5 db
Éjfélig megrendeled, délelőtt az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: TP21_05
4,6 28×
Ubiquiti UniFi AP U6+
WiFi Access point - WiFi 6, dual-band (2,4 GHz 573,5 Mb/s + 5 GHz 2402 Mb/s ), 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac és 802.11ax szabvány, aktív PoE 44 - 57 V feszültséggel, 1× WAN, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK és WPA2-Enterprise titkosítás, nem levehető antenna, hozzáférés a felhőn keresztül, QoS (Quality of Service)
47 990 Ft
Raktáron > 5 db
Éjfélig megrendeled, délelőtt az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: Ubiq23_152
4,9 57×
ASUS RT-AX57
WiFi router - WiFi 6, standard 802.11s/b/g/ac/ax, max. Wi-Fi sebesség 2976 Mb/s, dual-band (2.4 GHz 574 Mb/s + 5 GHz 2402 Mb/s ), 1× GWAN, 4× LAN 1 Gbit, WPS, WPA2, WPA2-Enterprise és WPA3, 4× külső antenna, ethernetkábel és adapter a csomag része
32 390 Ft
Raktáron > 5 db
Éjfélig megrendeled, délelőtt az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: Asus23_012
4,7 1763×
TP-Link TL-WR841N
WiFi router - beltéri WiFi 4, standard 802.11/b/g/n, max. Wi-Fi sebesség 300 Mb/s, single-band (2.4 GHz 300 Mb/s ), 1× WAN 100 Mbit, 4× LAN 100 Mbit, IPv6 Ready, szülői felügyelet, IPTV és mobilalkalmazás vezérlése, WPS, WPA, WPA2, WPA-PSK és WPA2-PSK, 2× külső antenna 5 W teljesítménnyel, szolgáltatás minősége QoS (Quality of Service), max. 2× SSID, ethernetkábel és adapter a csomag része
8 090 Ft
Raktáron > 10 db
Éjfélig megrendeled, délelőtt az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: TP630e
4,8 47×
Ubiquiti UniFi UAP-AC-PRO
WiFi Access point - kültéri, dual-band (2,4 GHz 1300 Mb/s + 5 GHz ), 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n és 802.11ac szabvány, PoE 802.3af (PoE) 48 V feszültséggel, max. 4 SSID, 2× LAN, WPA, WPA2, WPA-PSK és WPA-Enterprise titkosítás
64 290 Ft
Raktáron > 5 db
Éjfélig megrendeled, délelőtt az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: PW085o1
4,8 75×
Ubiquiti UniFi UAP-AC-LITE
WiFi Access point - dual-band (2,4 GHz 867 Mb/s + 5 GHz ), 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n és 802.11ac szabvány, PoE 24 V feszültséggel, max. 4 SSID, 1× LAN, WPA, WPA2, WPA-PSK és WPA-Enterprise titkosítás
38 290 Ft
Kérés esetén megrendeljük
Termékkód: PW085o2
4,7 92×
TP-Link Archer AX73
WiFi router - standard 802.11s/b/g/n/ac/ax, max. Wi-Fi sebesség 5378 Mb/s, dual-band (2.4 GHz 574 Mb/s + 5 GHz 4804 Mb/s ), 1× GWAN, 4× LAN 1 Gbit, IPv6 Ready, VPN, szülői felügyelet és EasyMesh kompatibilitás, WPA, WPA2, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise és WPA3, 6× külső antenna, max. 4× SSID, ethernetkábel és adapter a csomag része
52 990 Ft
Raktáron > 5 db
Éjfélig megrendeled, délelőtt az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: TpLNk2020
4,8 219×
TP-Link Archer C80
WiFi router - beltéri WiFi 5, standard 802.11s/b/g/n/ac, max. Wi-Fi sebesség 1900 Mb/s, dual-band (2.4 GHz 600 Mb/s + 5 GHz 1300 Mb/s ), 1× GWAN, 4× LAN 1 Gbit, IPv6 Ready, szülői felügyelet, OneMesh kompatibilitás, hozzáférés a felhőn keresztül, IPTV, mobilalkalmazás vezérlése, LED vezérlés (éjszakai üzemmód) és EasyMesh kompatibilitás, WEP 64bit, WEP 128bit, WPA2, WPA-PSK és WPA2-PSK, 4× külső antenna, szolgáltatás minősége QoS (Quality of Service), Airtime Fairness és Smart Connect, max. 2× SSID, ethernetkábel és adapter a csomag része
20 590 Ft
Raktáron > 5 db
Éjfélig megrendeled, délelőtt az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: TP647e
4,7 166×
Asus RT-AX53U
WiFi router - WiFi 6, standard 802.11s/b/g/n/ac/ax, max. Wi-Fi sebesség 1775 Mb/s, dual-band (2.4 GHz 574 Mb/s + 5 GHz 1201 Mb/s ), 1× GWAN, 3× LAN 1 Gbit, 4× külső antenna, max. 4× SSID, ethernetkábel és adapter a csomag része
22 490 Ft
Raktáron > 5 db
Termékkód: AA1000a5c
4,7 252×
TP-Link Archer C50 AC1200 Dual Band
WiFi router - beltéri WiFi 5, standard 802.11s/b/g/n/ac, max. Wi-Fi sebesség 1167 Mb/s, dual-band (2.4 GHz 300 Mb/s + 5 GHz 867 Mb/s ), 1× WAN 100 Mbit, 4× LAN 100 Mbit, IPv6 Ready, virtual Server, szülői felügyelet, hozzáférés a felhőn keresztül, IPTV, mobilalkalmazás vezérlése és LED vezérlés (éjszakai üzemmód), WEP 64bit, WEP 128bit, WPA, WPA2, WPA-PSK és WPA2-PSK, 4× külső antenna, szolgáltatás minősége QoS (Quality of Service), max. 2× SSID, ethernetkábel és adapter a csomag része
12 590 Ft
Raktáron > 5 db
Éjfélig megrendeled, délelőtt az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: TP640n1v3
4,9
TP-Link EAP245
WiFi Access point - dual-band (2,4 GHz 1300 Mb/s + 5 GHz ), 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n és 802.11ac szabvány, passzív PoE 802.3af (PoE), max. 16 SSID, 2× LAN, WEP 64bit, WEP 128bit, WPA-Enterprise és WPA2-Enterprise titkosítás, nem levehető antenna, QoS (Quality of Service)
44 790 Ft
Raktáron > 5 db
Éjfélig megrendeled, délelőtt az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: TP635d3
Nyomtatás
P-DC1-WEB15
30 év tapasztalat az e-kereskedelemben
3 millió megrendelés évente
a vásárlók 98% visszatérő
Több infó
Felhívunk és szakértői tanácsot adunk
06-1-701-1111
Kérdés a rendeléssel kapcsolatban
Kérdés a termék(ek)kel kapcsolatban
Kérjük, add meg a telefonszámodat:
Keress minket
Az Ön adatainak védelme fontos számunkra Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.
További információ Kevesebb információ