Egy nem okos, de viszonylag új, vagy relatíve jó minőségű tévével rendelkezel, amelytől még nem szeretnél megszabadulni? Szeretnéd kihasználni a modern Smart TV-k számos praktikus funkcióját és a webes alkalmazásokat? Ha mindkét kérdésre igennel válaszoltál, akkor a médialejátszók és Smart TV boxok neked lettek kitalálva, melyek remek megoldást kínálnak a régebbi tévék okossá varázsolásában. Csak annyi a dolgod, hogy csatlakoztatsz egy médialejátszót a TV-hez, pont úgy, mint egy DVD-lejátszót, és már készen is áll a használatra. Cikkünkből mindent megtudhatsz, amit a médialejátszókról és a multimédia központokról csak tudni lehet.
A médialejátszót eredetileg elsősorban filmek és zene lejátszására hozták létre olyan televíziókhoz, amelyek nem rendelkeznek DLNA vagy USB porttal.
Az első Smart televíziók megjelenése után, amelyek beépített operációs rendszere már lehetővé tette az internetezést, videólejátszást és streamelést, egyértelmű volt, hogy a médialejátszók továbbfejlesztése milyen irányt fog venni. A gyártók a médialejátszókat idővel olyan funkciókkal bővítették, amelyekkel célba vehették a jó minőségű, de még nem okos TV-k felhasználóit.
A médialejátszók alapvető funkciója az volt, hogy lehetővé tegyék a tartalmak egy külön eszközről történő lejátszását DLNA vagy HDMI csatlakozáson keresztül. Ily módon a készülékre rá lehet csatlakoztatni például egy fényképezőgépet vagy digitális videókamerát, így közvetlenül a tévé képernyőjén jeleníthetők meg a fényképek és videófelvételek. A beépített USB portok, amelyek még a legolcsóbb médialejátszókon is megtalálhatók, pendrive vagy külső merevlemez csatlakoztatását is lehetővé teszik. Az Smart TV boxok minden olyan szabványos videóformátumot lejátszanak, mint például az AVI, WMV és MPEG, de a legtöbb modern MKV és DivX kodek kezelésére is képesek.
Ugyanez vonatkozik a zenelejátszásra is – az MP3-gyűjteményedet lejátszhatod egy külső adathordozóról, de akár a készülék belső memóriájáról is, a jobb felszereltségű modellek pedig a veszteségmentes FLAC formátumot is lejátsszák. Ezenkívül léteznek olyan médialejátszók is, amelyek beépített CD-meghajtóval rendelkeznek, így az audio CD-k nyújtotta minőségről sem feltétlenül kell lemondanod.
A biztonság kedvéért a médialejátszó kiválasztásakor ellenőrizd le az összes támogatott formátumot, hogy tisztában legyél a készülék képességeivel. A termékoldalon vagy a gyártó dokumentációjában minden megtalálsz, amit tudnod kell. Az operációs rendszernek köszönhetően azonban a médialejátszók esetleges hiányzó támogatása pótolható, Androidon például egy további lejátszó telepítésével, ahogy azt a tableteken és okostelefonokon már megszokhattuk. Ez azonban a berendezés típusától is függ, ezért a vásárlás előtti ellenőrzés mindenképp ajánlott.
Amennyiben Full HD vagy 4K TV-d van, minden bizonnyal nem fogsz megelégedni egy olyan hagyományos médialejátszóval, amely csupán a régi típusú AVI fájlokat játssza le. Éppen ezért ma már a legtöbb modell támogatja a Full HD és 4K felbontású videók lejátszását is. Ebben az esetben természetesen az adott videó is megfelelő felbontású kell, hogy legyen, különben nem fogod tudni kihasználni a Full HD vagy 4K médialejátszóban rejlő lehetőségeket. Ezen támogatás különösen fontos lehet az online streaming szolgáltatások használatakor, amelyek fokozatosan kezdenek áttérni az akár 4K felbontású tartalmak közvetítésére, ez pedig kétségtelenül a Smart TV boxok egyik legnagyobb vonzereje.
A médialejátszók túlnyomó többsége rendelkezik internet-hozzáféréssel, amely Ethernet-kábelen vagy WiFi-n keresztül valósul meg. Ily módon internetet varázsolhatsz egy olyan televízióba is, amelynek gyártási idején a tervezők még nem gondolták, hogy arra később szükség lesz, a különböző Smart TV funkcióiról pedig nagy valószínűséggel még elképzelésük sem volt. Azonban a TV-készülék ebben az esetben sem lehet akármilyen régi, hiszen HDMI csatlakozóra mindenképpen szükség van. Természetesen a HDMI-n keresztül nem kapcsolódik rá a TV az internetre, az csupán a képátvitelre szolgál. Az internetre a médialejátszó csatlakozik fel, a hozzá csatlakoztatott televízió valójában csak egy nagy monitorként funkciónál.
Most, hogy már tudod, hogyan lehet a hagyományos tévét okossá alakítani – csak csatlakoztatsz egy médialejátszót, amely saját operációs rendszerrel rendelkezik – felmerülhet benned a kérdés: vajon mire jó az okostévé? Például, hogy megszámlálhatatlanul sok multimédiás tartalomhoz férhess hozzá, amelyet egyetlen TV-csatorna sem képes felülmúlni. Ez annak köszönhető, hogy hozzáférést kaphatsz olyan népszerű videókönyvtárakhoz, mint például a Netflix és az HBO GO, illetve zenei streaming szolgáltatásokhoz (Spotify stb.) és egyéb tartalmakhoz is, mint például a YouTube-on található videók. Nehezen elképzelhető, hogy lenne olyan tartalom, amely nem található meg az említett szolgáltatók könyvtárának valamelyikében.
Egy webböngésző segítségével közvetlenül a médialejátszón keresztül akár weboldalakat is felkereshetsz, így gyorsan megtudhatod, milyen eredménnyel játszott a kedvenc csapatod, vagy éppen, hogy milyen lesz az időjárás. Az interneten való szörfözés egyáltalán nem bonyolult, mivel a gyártók általában távirányítót is adnak a médialejátszókhoz, amely egyúttal az internet vezérlésére is szolgál.
Ahogy a Smart TV-knél is, a médialejátszók esetében is az operációs rendszer az készülék szíve és lelke. Az operációs rendszeren keresztül valósül meg a TV-készülék vezérlése, a szolgáltatások elérése, a hozzáférés a különféle videókönyvtárakhoz. Ezenkívül minden gyártó igyekszik belevinni a saját ötleteit is, hozzáadott értéket adva ezzel az alapszintű operációs rendszerhez.
Alapvetően kétféle multimédia központtal találkozhatsz: az esetek túlnyomó többségében a Google által fejlesztett Android TV áll rendelkezésre, amelyet számos gyártó (például az Evolveo, a Venztech és a Sencor) előtelepít a médialejátszóira. A másik oldalon pedig az Apple TV áll.
A legtöbb Android-felhasználó jól ismeri az Android operációs rendszert, ez az Android TV-k egyik legfőbb előnye. A rendszer tehát Android alapú, mely nagy népszerűségnek örvend szerte a világon. Választhatod a Google TV rendszerét is, amely az Android TV utódjának mondható. Az Android TV tulajdonságai többé-kevésbé érvényesek a Google TV-re is.
Az Android TV / Google TV box könnyen kezelhető és jól átlátható, ezáltal kényelmesebb használatot biztosít a felhasználók számára. Ráadásul a Google Play-en keresztül gyakorlatilag bármilyen applikáció feltelepíthető a médialejátszóra. Így például, ha a videólejátszó alkalmazás valamilyen oknál fogva nem indítja el a filmet, akkor a Google Play-en keresztül könnyen letölthetsz egy másik alkalmazást, amely már támogatja az adott videóformátumot.
Az Apple operációs rendszere, akárcsak a Google, testvéralkalmazásokra támaszkodik. Ilyen például az Apple TV+, amelynek köszönhetően egy kiterjedt videótárhoz férhetsz hozzá közvetlenül a médialejátszó segítségével, de ellátogathatsz az Apple Music menübe is. Ha ez még nem lenne elég, csatlakozhatsz a Netflixhez és az HBO GO-hoz is. Az Apple TV szorosan összefonódik az Apple ökoszisztémájával, így azt elsősorban az Apple termékeinek és szolgáltatásainak már meglévő felhasználói fogják leginkább értékelni.
Az Apple TV az okosotthonon belül található más okoseszközökkel is együttműködik, de csak az Apple termékekkel. Csatlakoztathatod például a HomePod-hoz.
i
Szeretnél egy olcsó, mégis megbízható médialejátszót? Ajánljuk figyelmedbe az EVOLVEO MultiMedia Box C4 médialejátszót, mely alacsony ára ellenére támogatja a 8K Ultra HD felbontást.
A legújabb médialejátszók a jelenlegi trendeknek megfelelően az okosotthonok felé mozdulnak el. Egyes modellek támogatják a Smart Home alkalmazások telepítését, így lehetőséget biztosítanak az okosotthon egyéb eszközeinek vezérlésére a TV-n keresztül.
A főbb technológiai cégek, mint például a Google, az Apple és az Amazon által fejlesztett virtuális asszisztensek még ma is újdonságnak számítanak. Az ilyen asszisztensekkel felszerelt eszközök lehetővé teszik a hangvezérlést – például rákereshetsz egy konkrét filmre, elindíthatsz egy videóklipet, kérhetsz tartalomajánlásokat, emlékeztetőt állíthatsz be vagy rákérdezhetsz az időjárásra. Ugyanakkor a hangasszisztensek folyamatosan alkalmazkodnak hozzád, így napról napra okosabbak. A probléma mindössze annyi, hogy legalább egy világnyelvet ismerned kell ahhoz, hogy az asszisztenssel kommunikálni tudj, mert még egyikük sem beszéli a nyelvünket, arról pedig nincs rendelkezésre álló információ, hogy várható-e előrelépés ezen a területen.
A hálózati lejátszókat az otthoni hálózaton történő zenelejátszásra tervezték, mely vezetékes vagy vezeték nélküli kapcsolaton keresztül is működtethető. Egy kiváló minőségű hálózati lejátszó széleskörű kompatibilitást és számos további funkciót sorakoztat fel.
A Smart TV boxok magyar nyelvű asszisztens nélkül is számtalan olyan funkciót kínálnak, amelyeknek köszönhetően régebbi tévédet (vagy akár projektorodat) okoseszközzé alakíthatod, így internetezésre és számtalan alkalmazás futtatására is alkalmas lesz.