Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Shop roku

Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt

Termékkatalógus

Cikk

Frissítve

A szoptatás a babáról való gondoskodás fontos része. Az az édesanya, aki szeretne és tud is szoptatni, az anyatejben adja át a szükséges tápanyagokat a csecsemőnek, amelyek segítenek az ellenállóképesség kialakításában. Ezért fontos, hogy minden kismama tudatosan étkezzen, hogy az étrendje változatos és kiegyensúlyozott legyen. A szoptatás ideje alatt azonban nem szükséges speciális étrend, elegendő eleinte kihagyni, vagy csak korlátozni néhány ételt, amely a szoptatás során puffadást okoz, ugyanakkor a szoptató kismamák étrendjében vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételeknek kell szerepelnie. Vizsgáljuk meg alaposan a szoptató anyák számára megfelelő ételeket, milyen ételeket kerüljünk a szoptatás alatt, és milyen italokat fogyaszthat egy szoptató kismama félelem nélkül.

Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt

Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt (A CIKK TARTALMA)

  1. Mit szabad enni szoptatás alatt
  2. Mit nem szabad enni szoptatás alatt
  3. Ivási rendszer a szoptatás alatt
  4. Étrend az első hat hétben
  5. Gyümölcsök és diófélék a szoptatás alatt
  6. Zöldségek és gombák a szoptatás alatt
  7. Egyéb ételek a szoptatás alatt
  8. Fűszerek, gyógynövények és teák a szoptatás alatt
  9. Vitaminok szoptató nőknek
  10. Gyógyszerek a szoptatás alatt
  11. Alkohol és dohányzás a szoptatás alatt

Mit szabad enni szoptatás alatt

A szoptató anya kiegyensúlyozott és változatos étrendje fontos tényező a problémamentes szoptatáshoz, és minden édesanyában biztosan felmerül a kérdés: „Mit ehetek a szoptatás alatt?”. Nem ajánlatos lebecsülni ezt a témát, mert minden, amit egy szoptató kismama iszik és eszik, az anyatejjel együtt a baba szervezetébe is bekerül. Tehát mit szabad enni szoptatás közben? Nincs egy általános érvényű lista, amely a szoptatáskor fogyasztható ételeket tartalmazza, mert minden csecsemő mást tolerál vagy más zavarja. De néhány általános elv azért van. A szoptató anyák étrendjének ezért az alábbiakat mindenképpen tartalmaznia kell:

  • Szénhidrátok (különösen gabonafélék, tésztafélék, burgonya, péksütemények és rizs napi 5-6 adagban)
  • Fehérje (hal, baromfi, hús, tojás és hüvelyesek napi 1-3 adagban)
  • Tej és tejtermékek (napi 3-4 adag)
  • Zöldség (3-5 adag naponta)
  • Gyümölcs (napi 2-4 adag)
Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt
A szoptatás alatti étrendnek változatosnak és egészségesnek kell lennie. Mindent, amit az anya eszik és iszik, az anyatejen keresztül átadja a babának.

A szoptató kismamák megfelelő étrendjét azonban néha nem könnyű betartani, mert a babáról való gondoskodás gyakran nehéz. Ennek eredményeként az anya könnyen megfeledkezik az evésről, ami energiahiányban és fáradtságban nyilvánulhat meg, ami az anyatej termelésére is hatással lehet. Ezért fontos, hogy mindig szakíts időt a megfelelően kiegyensúlyozott étkezésre. Mindig szem előtt kell tartani, hogy a szoptatás alatti étrend befolyásolja a tej minőségét, amelyet a baba kap.

Mit nem szabad enni szoptatás alatt

Mit ne együnk szoptatás alatt - ez a kérdés minden újdonsült anyukában megfogalmazódik. De egyetlen étel sem szigorúan tilos, még akkor is, ha valószínűleg egy ideig nem fogsz sushit enni a szoptatás alatt. Általában minél rosszabbak az anya étkezési szokásai, annál rosszabb az anyatej minősége és termelése. Egyes ételek alkalmatlanok lehetnek a baba számára, különösen a szoptatás kezdetén, ezért jobb, ha időben kiiktatjuk ezeket az étrendből. Azt azonban nem lehet előre meghatározni, hogy mely ételek nem tesznek jót a babának, ezért figyeld a baba reakcióit a szoptatás után.

Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt
A szoptatós étrend legalább az elején nem tartalmazhat puffadást okozó ételeket.

A szoptatás elejétől kezdve ajánlatos kerülni a puffadást okozó ételeket, később pedig fokozatosan és körültekintően kell ezeket beépíteni az étrendbe. Milyen puffasztó ételek befolyásolják a szoptatást? A legpuffasztóbbak közül említsünk meg néhányat: friss péksütemények, fokhagyma és hagyma, borsó, lencse, bab és káposzta. Vigyázz a túl fűszeres és csípős ételekkel és a szénsavas italokkal is. Egyéb étel, amelyek esetében körültekintően kell eljárni a szoptatás alatt, és legalábbis figyelni kell a csecsemő reakcióját a szoptatás után, például a karfiol, a brokkoli, a kukorica, a póréhagyma és a retek, valamint a gyümölcsök közül a körte és a kajszibarack is.

Ivási rendszer a szoptatás alatt

Amennyire az étrend fontos a szoptatás alatt, ugyanúgy fontos az ivási rendszer is. A szoptató kismamáknak legalább 2,5 - 3 liter folyadékot kell inniuk naponta. Az azonban nem igaz, hogy minél több folyadékot fogyaszt az anya, annál több anyatej termelődik. A felesleges folyadékot a szervezet kiválasztja. Mit igyunk a szoptatás alatt? Az ajánlott italok közé tartozik a tiszta víz, a teák (különösen néhány gyógynövénykeverék), gyümölcslevek vagy tej.

Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt
A gabonaitalok helyettesíthetik a kávét. A Caro vagy a maláta gabonaitalok szoptatás alatt történő fogyasztása elősegíti a laktációt, ezért nyugodtan beveheted ezeket is a szoptatós étrendbe.

És mi a helyzet a kávéval a szoptatás alatt? A koffeines italok a szoptatás alatt nem tilosak, de a mennyiség fontos. Ahogy a koffein téged stimulál, ugyanúgy hatással van a babára is, és gyakori nyugtalanságot, rossz alvást vagy hiperaktivitást okozhat. A kávét szoptatáskor tökéletesen helyettesítheti néhány gabonaital, a maláta ital vagy a Caro pedig még az anyatej termelését is javítja a szoptatás alatt.

i A BABY magazinban további érdekes cikkeket olvashatsz.

Étrend az első hat hétben

Mit egyél az első hat hétben, hogy a szervezeted helyreálljon a terhesség és a szülés után? Mondhatnád azt is, hogy a terhesség alatt megfelelő étel az első hat hétben is alkalmas. Fontos azonban a kalcium (tej, túró, sótlan sajt, savanyú tejtermékek, mák, szezámmag, mandula, szardínia, lazac) és a vas (vörös hús, tojássárgája, leveles zöldségek) bevitelének növelése.

i Egyes anyák vagy csecsemők nem tudják jól feldolgozni a tejtermékeket. Tehéntejfehérjét tartalmaznak, amely kevésbé emészthető számukra. Megfelelő alternatíva lehet a szoptató kismama számára a növényi tej, különösen a zab-, rizs-, szója- vagy mandulatej.

Célszerű növelni a jódbevitelt, ezért vedd be a friss halat is az étrendedbe. Ügyelj arra, hogy kerüld az irritáló, túl savas és puffasztó ételeket. Hagyj el mindent, amire allergiás vagy, még akkor is, ha csak enyhébb az allergiád. Ne fogyassz nyers ételeket vagy nagy mennyiségű tartósítószert és színezéket tartalmazó ételeket.

Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt
A hal nagyszerű jódforrás, amelyből többet kell fogyasztani a szoptatás alatt.

Gyümölcsök és diófélék a szoptatás alatt

A gyümölcs fontos szerepet játszik szoptatáskor a vitaminok és ásványi anyagok miatt. A szoptatás legelejétől figyelj a túl savas gyümölcsökre, például a citrusfélékre vagy az eperre. Néhány csecsemőt zavar a szőlő és a gyümölcshéj is. Szoptatáskor körültekintően járj el a diófélékkel, fokozatosan vezesd be ezeket az étrendbe, mert súlyos allergiát okozhat a kisbabánál. Nézzük meg alaposabban, mi a helyzet az egyes gyümölcsökkel a szoptatás alatt?

Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt
A friss gyümölcs fontos vitamin-, ásványi anyag- és rostforrás a szoptatás alatt.

Vess egy pillantást a leggyakrabban vitatott gyümölcsfajtákra, hogy alkalmasak-e vagy sem a szoptatás alatt. Mellesleg tudtad, hogy az olajbogyó is gyümölcs?

Banán a szoptatás alatt

Nagyon alkalmas, nagy mennyiségű rostot és antioxidánsokat tartalmaz, kiváló energiaforrás.

Eper a szoptatás alatt

Kezdetben jobb, ha kihagyjuk az epret, mert erős allergén, és a baba megbetegedhet az elfogyasztása után. Később óvatosan és fokozatosan megpróbálhatod bevezetni.

Ananász a szoptatás alatt

Az ananász és általában az egzotikus gyümölcsök bőrirritációt okozhatnak a csecsemőknél, ezért legyél óvatos az ilyen gyümölcsök fogyasztásával.

Áfonya a szoptatás alatt

A vitaminokat a szoptatás alatt ideális kiegészíteni áfonya fogyasztásával. Ez az egyik legjobb természetes antioxidáns és vitaminforrás, különösen sok C- és K-vitamint tartalmaz.

Szilva a szoptatás alatt

Az aszalványok különösen ajánlottak a szoptatós étrendbe, mivel ezek gazdag vasforrások. Emésztőrendszeri problémák esetén is nagyszerű segítséget nyújtanak.

Alma a szoptatás alatt

Néhány gyermek számára a héja okozhat problémát. Egyébként az alma fontos rost-, C-vitamin és káliumforrás is. Ideális napi 2 alma fogyasztása.

Olajbogyó a szoptatás alatt

A fekete és a zöld olajbogyó egyaránt alkalmas szoptatáskor. Illóolajokat tartalmaznak, és gazdag rostforrást jelentenek.

Földimogyoró a szoptatás alatt

Erős allergén, és korábban az orvosok nem ajánlották 3 év alatti gyermekek számára. A jelenlegi kutatások azonban azt sugallják, hogy annál a gyermeknél, aki egyéves kora előtt találkozik ezzel az allergénnel, ötször kisebb az allergia kialakulásának valószínűsége. Ezért tanácsos megpróbálni kis mennyiségben bevenni a mogyorót az étrendbe.

Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt
A diófélékkel óvatosnak kell lenni, nehogy súlyos allergiás reakciókat idézzenek elő a csecsemőknél.

Zöldségek és gombák a szoptatás alatt

A gyümölcsökhöz hasonlóan a zöldségek is fontos rost-, vitamin- és antioxidánsforrások a szoptatás alatt. Néhány zöldség puffadást okoz, ezért kezdettől fogva különösen óvatosnak kell velük lenni. Idővel minden bizonnyal ki fog derülni, melyik zöldségféle jó neked és a babának is, és melyeket érdemes inkább kerülni.

Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt
Szoptatáskor naponta 3-5 adag zöldséget kell enni. A szoptatós étrendnek sok zöldséget kell tartalmaznia.

Vess egy pillantást a leggyakrabban fogyasztott zöldségekre, mi a helyzet a gombával szoptatáskor, valamint arra, hogy a zöldségek hogyan hatnak a csecsemőkre.

Fokhagyma a szoptatás alatt

A szoptatás korai szakaszában a puffadás miatt nem megfelelő, az anyatej ízét is befolyásolhatja. Később is inkább csak főzve alkalmas, nem nyersen.

Hagyma a szoptatás alatt

A puffadás miatt alkalmatlan, fokozatosan vezesd be és inkább főzve, mint nyersen.

Paradicsom a szoptatás alatt

Különösen főzés nélkül okozhat bőrirritációt a gyermeknél, ezért óvatosan vezesd be az étrendbe.

Kukorica a szoptatás alatt

Néhány csecsemőnél puffadást okozhat, de egyébként gond nélkül fogyaszthatod.

Brokkoli a szoptatás alatt

Puffadást okozhat, ugyanakkor fontos C-vitamin- és folsavforrás, az ásványi anyagok közül főleg káliumot és kalciumot tartalmaz.

Spenót a szoptatás alatt

Fogyaszthatod nyugodtan, mert nem puffaszt túlságosan. Gazdag vas- és folsavforrás.

Karfiol a szoptatás alatt

Az egyik leginkább puffadást okozó étel, ezért a szoptatás kezdetén egyáltalán nem alkalmas, később is csak óvatosan fogyaszd.

Paprika a szoptatás alatt

Különösen nyersen a héja irritálhatja a bőrt, ezért legyél óvatos, ha felveszed az étrendedbe.

Zeller a szoptatás alatt

Erős allergén, csakúgy, mint a diófélék, viszont a legnagyobb körültekintéssel ajánlott bevinni az étrendbe, hogy csökkentse a gyermek későbbi allergiájának kockázatát.

Cukkini a szoptatás alatt

Nem túlságosan puffaszt, ezért a cukkini nagyon alkalmas csecsemők számára, A-, B- és C-vitamint, karotinokat, rostot, magnéziumot, kalciumot, vasat, káliumot és foszfort tartalmaz.

Póréhagyma a szoptatás alatt

A hagymához hasonlóan puffadást okozhat, ezért a póréhagymát is inkább főzve fogyaszd, mint nyersen.

Sárgarépa a szoptatás alatt

Nagyon alkalmas mind nyers, mind főtt ételekhez, főleg A-vitamint (béta-karotint) tartalmaz, gazdag nátriumban, káliumban, kalciumban és folsavban.

Káposzta a szoptatás alatt

Nem alkalmas a puffadás miatt sem nyersen, sem savanyítva. Ezért később, csak körültekintően szabad beépíteni az étrendbe.

Sütőtök a szoptatás alatt

Nem okoz puffadást, ezért nagyon alkalmas szoptatáskor, gazdag rostokban és kiváló minőségű telítetlen zsírsavakban (különösen a tökmag).

Retek a szoptatás alatt

A szoptatás idején a puffasztó ételek közé tartozik, ezért csak később szabad adni a gyermeknek, akkor is csak óvatosan.

Gomba a szoptatás alatt

A gombát nehéz megemészteni, ezért kövesd a saját tapasztalataidat - ha a gomba nem tesz jót neked, valószínűleg nem tesz jót a csecsemőnek sem.

Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt
A fokhagyma és a hagyma erősen puffaszt, különösen nyersen. Ezért kerüld ezeket a szoptatás egész időtartama alatt.

Egyéb ételek a szoptatás alatt

Egyes ételek befolyásolhatják az anyatej ízét. Azt már tudjuk, hogy a szoptató kismamák étrendjének változatosnak kell lennie, sok egészséges és friss ételt kell tartalmaznia. Vannak-e még olyan ételek, amelyeket nem szabad enni szoptatáskor? Kerülni kell a nyers ételeket, például a nyers tojást vagy a nyers halat. Szoptatás alatt az édességek fogyasztása sem nagyon ajánlott, mivel a cukor feldolgozása során a szervezet kalciumot fogyaszt. A szoptató nőknek ebből pedig többre van szüksége.

Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt
Időnként lelkiismeret-furdalás nélkül kényeztetheted magad néhány kocka csokoládéval, de kerülni kell a túlzott édességfogyasztást.

Ma már minden könyvesboltban rengeteg szakácskönyv és receptkönyv található szoptató kismamák számára. Ezek a könyvek gyakran tartalmaznak minta szoptatós menüt is. A szoptató kismamáknak szánt recepteket az interneten is könnyű megtalálni, és az anyukák gyakran megosztják azokat a különböző fórumokon. Nem véletlen, hogy a szoptató kismamák étrendje olyan recepteket tartalmaz, mint a várandós kismamák számára ajánlott. Ezek közé a receptek közé tartoznak a sűrű zöldséglevesek és húslevesek. A tápanyagok szempontjából a levesek ideális választást jelentenek a szoptatós anyák számára, és remekül gazdagítják az étrendet a szoptatás alatt.

Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt
A sűrű zöldségleves nagyszerű választás szoptatáskor. A szoptatós étrend rendszeres részének kell lennie.

Vess egy pillantást néhány gyakran vitatott ételre, hogy alkalmasak-e vagy sem a szoptatás alatt.

Csokoládé a szoptatás alatt

Erős allergén lehet, ezért először alaposan vizsgáld meg, hogy nem árt-e a babának. Ha nem, akkor biztos lehetsz benne, hogy a csokoládé nem befolyásolja a szoptatást. Lelkiismeret-furdalás nélkül itt-ott néhány kockával, főleg étcsokoládéval meglepheted magad.

Savanyúság a szoptatás alatt

Nem alkalmas a szoptatás kezdetén, mert túl savas, és árthat a babának. Később azonban problémamentesen fogyaszthatsz savanyúságot, ha a baba nem reagál rosszul rá.

Tojás a szoptatás alatt

Jó fehérjeforrás, de a tojás szoptatáskor egyes gyermekeknél puffadást okozhat. Mindig csak főzve fogyaszd.

Tatár beafsteak a szoptatás alatt

A tatár beafsteak nem megfelelő étel a szoptató nők számára. A nyers hús olyan baktériumokat és mikroorganizmusokat tartalmaz, amelyek veszélyesek lehetnek az emberre. Ha valamelyik baktériummal megfertőződsz, veszélyeztetheted a babát. A rangsorban, hogy mit ne együnk szoptatás alatt, a tatár beafsteak egyértelműen az első.

Sushi a szoptatás alatt

Célszerű kerülni a nyers halat tartalmazó falatkákat. A normál mennyiségben fogyasztott sushi nem fog ártani, de vigyázz az olyan sushi köretekre, mint a csípős wasabi, savanyított gyömbér és a túl sós szójaszósz.

Tejtermékek a szoptatás alatt

Kalciumban és fehérjében gazdagok. Különösen a savanyított tejtermékek, a túró és a sótlan sajtok ajánlottak a szoptatás alatt.

Zabpehely a szoptatás alatt

Magas a fehérjetartalmuk és sok telítetlen zsírsavat tartalmaznak. Könnyen emészthetőek és jó hatással vannak az emésztőrendszerre. Így a gabonafélék közül ez nagyon ajánlott szoptatáskor.

Hajdina a szoptatás alatt

Nincs bizonyított káros hatása a szoptatás alatt, ezt a gabonafélét magas vitamin- és ásványianyag-tartalma miatt érdemes beiktatni az étrendbe.

Fűszeres ételek a szoptatás alatt

Különösen a szoptatás kezdetén a fűszeres ételek kedvelőinek óvatosnak kell lenniük. A csípős vagy fűszeres étel emésztési problémákat és hasfájást okozhat a csecsemőknél.

Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt
Szoptatáskor ügyelj a nyers ételekre. Soha ne egyél tojást nyersen a szoptatás alatt.

Fűszerek, gyógynövények és teák a szoptatás alatt

A gyógynövények mind a terhesség, mind a szoptatás problémáiban segíthetnek. A kömény és az édeskömény jó hatással van a puffadásra. Míg egyes gyógynövények tökéletesen támogathatják az anyatej termelését, és a szoptatás alatti étrendet egy kicsit változatosabbá tehetik, addig más gyógynövényekkel óvatosan kell bánni.

Vess egy pillantást azokra a gyógynövényekre és fűszerekre, amelyekről a legtöbb szó esik a szoptatás kapcsán.

Gyömbér a szoptatás alatt

A gyömbér és a szoptatás kapcsolatáról eltérnek a vélemények, egyesek azt állítják, hogy teljesen tilos, mások azt írják, kis mennyiségben engedélyezett. Ezért, ha gyógyhatásait megfázás esetén szeretnéd használni, konzultálj orvosoddal.

Fahéj a szoptatás alatt

Ésszerű mennyiségben nem árt, de nagy mennyiségben fogyasztva elapaszthatja az anyatejet.

Menta a szoptatás alatt

A mentával jobb, ha óvatos vagy, kis mennyiségben nem árt, de a rendszeres fogyasztása csökkentheti az anyatej termelését.

Citromfű a szoptatás alatt

Nem jelent kockázatot a szoptatás alatt, és alkalmas mind az anya, mind a baba általános megnyugtatására.

Réti palástfű a szoptatás alatt

Ez egy univerzális női gyógynövény. Alkalmas a méh összehúzódásának elősegítésére a szülés után, segíti a laktációt is.

Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt
A gyömbér szoptatás alatt nem ajánlott. Jobb, ha konzultálsz orvosoddal, mielőtt szoptatás alatt alkalmaznád.

A teák fogyasztása nagy mértékben támogathatja az ivási rendszert. De legyél óvatos némelyikkel, a zöld és fekete teák koffeint tartalmaznak, és rendkívül ártalmasak lehetnek a csecsemőre nézve. Nagy a választék a piacon az olyan teakeverékekből, amelyek olyan gyógynövényekből készülnek, amelyek elősegítik a laktációt. Egyes teák nagyon jó hatással vannak az anya és a csecsemő puffadására, például a szoptató kismamáknak készült édeskömény tea. Melyik teát fogyaszthatod gond nélkül, és melyikre kell figyelni szoptatás közben?

Édeskömény tea a szoptatás alatt

Jótékonyan hat a puffadásra, de néhány kismama túl aromásnak érzi. Gyakran szerepel a szoptatós teakeverékekben.

Gyömbér tea a szoptatás alatt

Kerüld a gyömbért, valamint a gyömbér teát szoptatáskor, vagy konzultálj orvosoddal, hogy alkalmas-e.

Zöld tea a szoptatás alatt

Teint tartalmaz (a teában található koffeint teinnek hívják), ezért csak korlátozott mennyiségben szabad inni, és a szoptatás után a lehető leghamarabb, hogy az anyatejben a lehető lekevesebb legyen belőle.

Fekete tea a szoptatás alatt

A zöld teához hasonlóan teint tartalmaz. A fekete és a zöld tea ugyanabból a növényből származik, így a tein mennyisége megegyezik a kettőben. Ezért csak kis mennyiségben igyál a szoptatás után.

Menta tea a szoptatás alatt

A menta teával legyél óvatos. Egy csésze nem árt, de rendszeres fogyasztása csökkentheti az anyatej termelését.

Kamilla tea a szoptatás alatt

Nyugodtan ihatod, jótékonyan hat az anya és a csecsemő gyomrára és belére, gyulladáscsökkentő hatása miatt még megfázás esetén is remekül bevethető.

Citromfű tea a szoptatás alatt

Nyugtató hatása miatt alkalmas, megpróbálhatod inni, ha a baba nehezen alszik és nyugtalan.

Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt
A szoptató kismamáknak szánt gyógynövény teakeverékek nagy segítséget nyújtanak a puffadás leküzdésében és a tejtermelésben.

Vitaminok szoptató nőknek

Néha szükséges a változatos étrend kiegészítése a szoptatás alatt táplálék-kiegészítő vitaminok formájában. A legfontosabb vitaminok a szoptatás alatt a folsav, a C-, D- és E-vitamin, a jód és a vas. Nem mindig könnyű ellátni a szervezetünket az összes szükséges anyaggal. Ha biztos akarsz lenni abban, hogy mindent megadsz-e a babának, amire szüksége van, beszélj gyógyszerészeddel vagy orvosoddal, melyik étrend-kiegészítő alkalmas neked.

Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt
Kérdezd meg orvosodat vagy gyógyszerészedet, hogy az adott étrend-kiegészítők alkalmasak-e.

Gyógyszerek a szoptatás alatt

Sok anya fél attól, hogy a szoptatás alatt bármilyen gyógyszert bevegyen. Attól tartanak, hogy a gyógyszer hatóanyaga bejut az anyatejbe, és a baba veszélybe kerül. A valóságban azonban nagyon kevés olyan gyógyszer létezik, amely egyértelműen összeegyeztethetetlen a szoptatással. Például a paracetamol normális dózisban és rövid ideig semmilyen módon nem árt a szoptatás alatt, nyugodtan beveheted betegség vagy fájdalom esetén. Még az antibiotikumok sem okoznak problémát a csecsemőnek a szoptatás alatt, de mindenképpen mondd el orvosodnak, hogy szoptatsz. Ezenkívül mindig olvasd el a betegtájékoztatót, hogy a gyógyszer alkalmazható-e szoptatáskor.

Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt
Szoptatás alatt nyugodtan bevehetsz paracetamol tartalmú gyógyszert.

Alkohol és dohányzás a szoptatás alatt

Mi a helyzet a dohányzással szoptatáskor? A cigaretta szerves részét képező nikotin elnyomja az anyatej termelését, és hátrányosan befolyásolja annak ízét és összetételét. Ezért a dohányzás a szoptatás alatt semmiképpen nem ajánlott, éppen ellenkezőleg, bebizonyosodott, hogy a dohányzó kismamák csecsemői emésztési problémákkal küzdenek, nyugtalanok és sírnak. A hirtelen csecsemőhalál szindróma is összefügg az anyák dohányzásával.

i A bölcsőhalál vagy hirtelen csecsemőhalál szindróma (SIDS) a csecsemő hirtelen és váratlan halála alvás közben, minden látható ok nélkül. Az anyák dohányzása terhesség és szoptatás alatt akár háromszorosára növeli az SIDS kockázatát! Az SIDS fokozott kockázatát nemcsak a dohányzó anyáktól született újszülötteknél, hanem azoknál a gyermekeknél is bizonyították, akik olyan családokból származnak, ahol csak a gyermek apja vagy anyja dohányzott terhesség alatt, vagy a gyermek csak a születése után volt kitéve passzív dohányzásnak.

Az alkohol nem nagyon ajánlott szoptatáskor, különösen nagy mennyiségben. Az alkohol a vérrel kerül az anyatejbe az anya szervezetéből. Az, hogy mennyi jut a tejbe, több tényezőtől függ, például az elfogyasztott alkohol mennyiségétől és erősségétől, attól, hogy ételt is fogyasztottál-e az alkohollal együtt, és nem utolsósorban az anya anyagcseréjétől.

Mit szabad és mit nem szabad enni szoptatás alatt
Ha betartasz néhány szabályt, időnként meglepheted magad egy kis pohár sörrel vagy borral.

Tehát megengedett-e a bor vagy a sör szoptatás közben? Ha betartasz néhány szabályt, egy pohár bor vagy sör időről időre nem káros. Ha előre tudod, hogy inni fogsz, akkor úgy tervezd meg a szoptatást, hogy az alkoholfogyasztás után legalább 2 órán keresztül ne szoptass. Előre is lefejheted az anyatejet mellszívóval, majd ezt a tejet cumisüvegből adhatod a babának. Az alkoholt üdítővel és étellel együtt fogyaszd, ne igyál éhgyomorra.

Úgy gondoljuk, hogy cikkünk megerősíthetett abban, hogy az étkezés a szoptatás alatt egyáltalán nem bonyolult. A szoptató kismamák étrendjének nem kell drasztikusnak lennie. Noha a szoptatás alatt van néhány étel, amely egyáltalán nem alkalmas, minden kismama és csecsemő különböző, ezért nem lehet pontosan meghatározni, hogy mit ne együnk a szoptatás alatt. A szoptatáshoz megfelelő étrendnek rendkívül változatosnak kell lennie, ezért egyél mindent. Idővel biztosan rájössz, hogy mely ételek alkalmasak neked és a babának, és melyek azok, amelyeket jobb kerülni.

4,7 72×
New Baby sokoldalú újszülött ápolási párna, C alakú, bézs
Szoptatós párna - C betű alakú, mosható huzat, pamut bevonó anyag, üreges szál töltőanyag, átmérője 16 cm, állatok motívum, bézs kivitel
14 690 Ft
1 db
Szállításra kész 1 db
Termékkód: BABY6201
4,4 11×
BAYBY BBP 1000 kézi anyatej szívó
Mellszívó - kézi, 140 ml-es üveg, 2 fázisos szívás, BPA-mentes, masszázsbetét, ergonomikus dizájn és csendes működés
7 990 Ft
1 db
Szállításra kész 1 db
Éjfélig megrendeled, reggel az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: BABY0303
4,8
MEDELA üveg szett - 2 x 250 ml
Cumisüveg szett - Az üveg alkalmas az anyatej begyűjtésére, tárolására és adagolására, kompatibilis az összes Medela tejszívóval
6 590 Ft
1 db
Szállításra kész 2 db
Éjfélig megrendeled, reggel az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: MED026cz
5,0
MEDELA anyatej gyűjtők
Anyatejgyűjtő kagyló - edények a kicsorduló anyatej felfogására, kényelmes és diszkrét viselet
9 090 Ft
Pillanatnyilag nem elérhető
Termékkód: MED013cz
4,8 60×
SCAMP Szoptatós párna egér mintával
Szoptatós párna - henger alakú, hipoallergén, pozicionálható, pamut bevonó anyag, poliészter töltőanyag, mérete 30 × 155 cm (Sz×H), csillagok motívum, fehér és szürke kivitel, tömege 1200 g
9 790 Ft
1 db
Szállításra kész > 5 db
Termékkód: BABY8780
4,8 17×
MEDELA Swing Flex ™
Mellszívó - elektronikus, 150 ml-es üveg, 2 fázisos szívás, BPA-mentes, állítható szívási intenzitás, gyengéd stimuláló mód, ergonomikus dizájn és visszaáramlás gátló
70 990 Ft
1 db
Szállításra kész > 5 db
Éjfélig megrendeled, reggel az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: BABY10961
4,5 25×
MAM Sayings Cumi 0–6m
Cumi - újszülötteknek ajánlott, szilikon, szimmetrikus cumi (fogszabályzós), BPA-mentes
1 990 Ft
1 db
Szállításra kész 2 db
Éjfélig megrendeled, reggel az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: BABY11570
4,7
CANPOL BABIES PREMIUM mellbimbóvédő 2db
Mellbimbóvédő - puha szilikon, fájó, érzékeny, lapos mellbimbókhoz szoptatás alatt - 645 Ft/db
1 290 Ft
1 csomag
Szállításra kész > 10 db
Éjfélig megrendeled, reggel az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: BABY8908
4,9 31×
LOVI cumi tok - bézs
Cumitartó - cumik tárolásához
1 390 Ft
1 db
Szállításra kész > 10 db
Éjfélig megrendeled, reggel az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: BABY8891
Nyomtatás
P-DC1-WEB15
28 év tapasztalat az e-kereskedelemben
3 millió megrendelés évente
a vásárlók 98% visszatérő
Több infó
Felhívunk és szakértői tanácsot adunk
06-1-701-1111
Kérdés a rendeléssel kapcsolatban
Kérdés a termék(ek)kel kapcsolatban
Kérjük, add meg a telefonszámodat:
Keress minket
Az Ön adatainak védelme fontos számunkra Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.
További információ Kevesebb információ