• Szerző: Jan Vavřík
A 2024-es év már mögöttünk van, így itt az ideje egy kis visszatekintésnek, mi is történt az elmúlt tizenkét hónapban a mobiltelefonok világában. Néhány kivételtől eltekintve, mint például a Samsung Galaxy S24 Ultra, a Motorola EDGE 50 Ultra vagy a Pixel 9, ez egy meglehetősen átlagos év volt. Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de a jelenlegi mobilpiac nekem kicsit szürkének, ízetlennek és szagtalannak tűnik. Nem igazán emlékszem olyan szituációra, amikor a kívánt „wow-effektust” tapasztaltam volna egy új termékkel kapcsolatban. Mi az, ami ennek ellenére mégis érdekes volt 2024-ben?
Emlékszem azokra az időkre, amikor a gyártók versenyeztek az újítások, az új anyagok vagy a folyamatosan javuló kamerák területén. Ez az idő határozottan elmúlt. Néha úgy érzem, hogy a gyártók már lemondtak az újításokról, inkább csak kozmetikáznak. Egy kicsit jobb processzort dobnak a telefonba, növelik a belső tárhelyet, a telefon magasabb számozású nevet kap, és lám... máris kész egy új telefon. De végre valami olyan, amitől leesne az állam, vagy ami megmozgatná a stagnáló mobilpiacot? Remélem, hogy 2025-ben ez is megtörténik.
Előre szólok, hogy ezt a cikket sok olvasó feleslegesnek vagy elfogultnak nevezheti. Igen, lehet, hogy az is. Hogy miért? Mert mindannyiunknak más tetszik, mást részesítünk előnyben. Elég unalmas lenne a világ, ha mindannyian ugyanazt a dolgot kedvelnénk. Uraim, el tudjátok képzelni, ha csak szőkék lennének a világon, vagy csak barnák? A kategóriák győztesei tehát az én szubjektív értékelésem eredményei.
A másik dolog pedig, hogy az egyes kategóriák győzteseit egy ideig használhattam is, néhány napig a kezemben tarthattam, vagy valamelyik kollégám cikket írt róluk. Na de elég a filozofálgatásból és a fecsegésből. Lássuk hát!
A kis telefonok már nem divatosak. Még a mobilok őskorában, amikor az első iPhone 3,5 hüvelyk képátlójú volt, még az öt hüvelykhez közeli kijelzők is hatalmasnak tűntek számunkra. További bizonyíték arra, hogy a kisebb telefonok hanyatlásnak indultak, hogy az Apple megszüntette mini iPhone-jainak gyártását. Manapság azt a készüléket tekintjük kompaktnak, amelynek kijelzője 6'' körüli.
Az év kompakt telefonja díjra több jelölt is akadt. Idén októberben például a Motorola Edge 50 Neo-t teszteltük, amelynek 6,4'' kijelzőjét Gorilla Glass 3 borítja. A készülék könnyű, jól fekszik a kézben, IP68-as ellenállósággal rendelkezik, és a MIL-STD 810H katonai szabványt is teljesíti.
6,1'' kijelzővel rendelkezik a méltatlanul mellőzött Google Pixel 8a, amelyet a nagyobb keret vagy a csak 18 W-os töltés támogatása devalvál. Egy olyan telefonról van szó, amely némileg háttérbe szorult a kilences szériában. Igen, alacsonyabb processzorteljesítmény, na de ennyicske pénzért?
Természetesen nem hagyhatjuk ki az alap iPhone 16-ot. Itt a kamerarendszerrel nagyon elégedettek voltunk, na de a 60 Hz-es kijelző? A dél-koreaiak pedig idén mutatták be hagyományos kompakt mobiljukat, a Samsung Galaxy S24-et, valamint annak könnyebb testvérét, a Samsung Galaxy S24 FE-t.
Melyiknek adnám személy szerint az év kompakt telefonja díjat? A Pixel 9-nek. Én ezen a vonalon látom a legnagyobb előrelépést, ez a Google válasza az iPhone-ra. A Pixel 9 engem az AI funkciókkal, de főleg a megváltozott dizájnjával nyert meg az előző generációkhoz képest.
És van itt egy teljesen haszontalan kategória, mert nincsenek érvényes és mérhető értékei. Mint említettem, mindenki teljesen mást preferál, de ez így rendben is van. Ha ez másképp lenne, teljesen unalmas lenne a világunk. Egy telefon mellett, amit én a legszebbnek látok, mások simán elsétálhatnak a boltok polcai között, és közben a zsebükben lévő kedvencüket simogatják.
Lehet, hogy az én díjnyertes szépségem nem rendelkezik gazdag felszereltséggel, lehet, hogy egy rakás hiba van a rendszerben... de nekem egyszerűen csak tetszik a kinézete.
Szépségekből sem volt hiány, több jelölt is akadt a díjra. A Honor 200 Pro Moonlight White színben például nagyon tetszetős megjelenésű. Nekem például a Pixel 9 Wintergreen vagy Peony színben is nagyon tetszett. A Motorola Moto G75 5G Aqua Blue-t is nagyon kellemes volt kézben tartani. De mi tetszett nekem idén a legjobban? Igen, kövezzetek meg, de némi nosztalgiával a márka iránt, az év szépfiúja díjat a Motorole EDGE 50 Ultra-nak kell odaítélnem a faszínű hátlapi dizájnért. Nagyon szépen néz ki, és öröm ránézni.
A klasszikus mobiltelefonok, ahogyan ma ismerjük őket, véleményem szerint kész termékek, amin nincs mit variálni. A gyártók azonban kezdenek a hajlítható telefonok felé orientálódni, amiből 2024-ben nem volt hiány.
Találhatunk hajlítható telefonokat a Xiaomi-tól, a Samsungtól vagy a Motorola-tól. Bevallom, nekem idén a Samsung Z Flip6 tetszett a legjobban. Nem csak azért, mert a Samsung közel áll a szívemhez a szoftverével, a támogatásával és a környezetével, hanem azért is, mert nagy előrelépést látok ebben a generációban az előző generációkhoz képest. Érezhető az előrelépés a dizájnban - minden kifinomultabb, eltűnt az összehajtott állapotban lévő rés is. Személy szerint nagyon várom már az utódot.
Eredetileg a Motorole Razr 50 Ultra-nak akartam adni ezt a díjat, amelyet augusztus elején tesztelhettem le. Peter kollégámat lenyűgözte a Motorola kinézete, dizájnja, a nagy teljesítmény és a remek hangminőség. A Samsunghoz képest azonban nincsenek jó tapasztalataim a Motorolaval, ami a rendszertámogatást illeti.
2024-ben rengeteg képet készítettem különböző mobiltelefonokkal. Nagyon vártam, hogy kipróbálhassam az új iPhone 16 Plus-t, amelyen először próbáltam ki egy új funkciót, a Camera Control gombot. Az új iPhone fotói nagyon jól néznek ki, nem kell semmit sem beállítani a felvételek készítésekor, csak kiveszed a telefont a zsebedből, az eredmények pedig magukért beszélnek.
Idén májusban teszteltük a Xiaomi 14 Ultra-t, a csúcs fotómobilt. Egy gyönyörű darab, amely magas fokú részletességgel rendelkezik, megbirkózik a sötétebb jelenetekkel és a mozgó objektumokkal is.
Ugyanakkor nem feledkeztünk meg az igazi gyöngyszemről sem, amely kétségtelenül a Vivo X100 Pro. Nálam ez a készülék nyerte el a legjobb fotómobilnak járó díjat is, méghozzá jogosan. Ahogy Peter kollégám is írta, a Vivo X100 rendkívül részletes képeket készít, és ehhez a telefonnak nincs szüksége 200 Mpx-es szenzorokra. A fotóknál képzaj nem létezik, a színvisszaadás pedig kiváló a főkamerával és a teleobjektívvel. A legjobb fotómobil címet tehát egyértelműen ez a készülék érdemli.
Kezeket a szívekre! Mindannyiunknak megvan a kedvenc gyártója, így mindannyian másnak adhatnánk ezt a címet. Tudom, hogy a következő kategória tulajdonképpen teljesen kiszámítható részemről, de ez van, én így látom a helyzetet. Tehát ha olyan telefont szeretnél, ami kiváló kamerarendszerrel, komoly akkumulátor-üzemidővel, a legtöbb AI funkcióval, S-PEN-nel, tükröződésmentes kijelzővel, nagy teljesítménnyel, hosszú támogatással rendelkezik, akkor a Samsung Galaxy S24 Ultra a kézenfekvő választás.
A Samsung Galaxy S24 Ultra például a mérete, élesebb élei miatt nem biztos, hogy mindenkinek megfelel. Az is igaz, hogy az Apple a zászlóshajóinál méretbeli kompromisszumot kínál, ami a Samsungnál nincs meg. Ha azonban tényleg a legjobbat akarod, akkor a nagyobb méretű S24 Ultra után kell nyúlnod. Én ezt már megtettem. Háromnegyed éve napi szinten nyüstölöm, és eddig még nem hagyott cserben.
Ha objektív akarok lenni, ezúttal ez az elsőség nagyon kevésen múlott. Az S24 Ultra a legnagyobb és legerősebb iPhone 16 Pro Max-szal vetekszik, ahol minimális keretet, kiváló kamerarendszert, és még jobb széleslátót találunk, mint korábban. Személy szerint nálam a mesterséges intelligencia hiánya és a kissé bonyolult exponáló gomb miatt került a második helyre az iPhone, ami idővel nagyon az idegeimre ment.
Nincs győztes. Valahogy talán már túltettem magam azon, hogy 2024 nem az innovációk éve volt, de megkockáztatom, hogy a következő évben a mobiltelefonok szegmense még több AI funkcióra fog koncentrálni, valamint a gyártók túlszárnyalják magukat a töltési sebességben, az akkumulátorok kapacitásában és a még jobb hajlítható kijelzőkben. Mást már talán nem is lehetne kitalálni a telefonokhoz. Vagy mégis?
Egyértelműen az Infinix márka. A hongkongi székhelyű Infinix Mobile viszonylag fiatal. 2013-ban alapították, és 2017-ben már Afrika első számú mobiltelefon-beszállítója volt. Terjeszkedett Délkelet- és Dél-Ázsiában, Latin-Amerikában és a Közel-Keleten.
Volt szerencsém az Infinix Zero 40 5G modellhez, ami kifejezetten meglepett. Talán azért is, mert nem vártam sokat egy olyan cégtől, amely alacsonyabb kategóriás telefonok gyártására összpontosít. A telefonnak mindenképpen van létjogosultsága az árkategóriájában, de a verseny ebben a szegmensben még mindig erős. Tetszett a JBL masszív hangzása, a GoPro-val való partnerség vagy a kiváló frissítési sebességgel rendelkező kijelző. Ráadásul az Infinix egyre erősebb a piacunkon is.
Bár mindig is nagy Apple rajongó voltam, merem állítani, hogy az óriás egyértelműen kicsit elaludt.
Nem is tudom, mivel lehetne magyarázni az iPhone 16 és a 16 Plus 60 Hz-es kijelzőjét. Persze azoknak, akik rutinosan használják ezt a kijelzőt a régebbi Apple telefonokon, nem lesz vele gondjuk. De miért újra és újra egy új modellnél is? Etikátlannak tartom, hogy egy ilyen pocsék kijelzővel rendelkező iPhone 16 Plus-ért 999 dollárt kérnek (ár az Apple hivatalos webáruháza szerint 2024. december 30-án). A néhány forintos telefonok általában magasabb képfrissítési frekvenciával rendelkeznek, a 60 Hz tényleg a múlté. A 120 Hz továbbra is csak a Pro változat jellemzője. Nem lehetett volna legalább 90 Hz-et beletenni?
Hol vannak már azok az idők, amikor az iPhone-ok egy csomó újdonsággal érkeztek? Hol vannak már azok az idők, amikor sorban álltunk egy új modellért? Az Apple egyszerűen lemaradt a többi gyártóval szemben. A tizenhetest azzal a hittel várom, hogy valami végre történik majd náluk is.
2024-nek vége. Számos érdekes darabot hozott, de az újdonságokra és az úttörőkre még várnunk kell. Úgy vélem, hogy 2025 tele lesz innovatív megoldásokkal az AI vagy a wearable eszközök területén. Abban is bízok, hogy az Apple végre valami újat fog mutatni, ami visszajuttatja a csúcsra.