Akvizice ApF HU 30 dnů na vrácení

Nyomatékkulcsok - Milyet válasszunk és hogyan használjuk?

Termékkatalógus

Cikk

Aktualizálva • Szerző: Szerkesztőség

A csavarok meghúzása nem nagy művészet, elég egy közönséges csavarkulcs, igaz? Itt a hiba! Ha el akarod kerülni, hogy a csavarok beletörjenek a lyukba vagy a menetük megszakadjon, a legjobb megoldás a nyomatékkulcs használata, amely lehetővé teszi, hogy a csavarokat pontosan az előírás szerinti nyomatékra húzzuk meg. De hogyan ismered meg a nyomatékkulcsok különböző típusait, és hogyan tudod kiválasztani a neked megfelelőt? Mindezt, és még ennél többet is megtudhatsz cikkünkből.

Nyomatékkulcs

Nyomatékkulcsok - Hogyan válasszunk és hogyan használjuk? – OBSAH

  1. Mi az a nyomatékkulcs és mire használják?
  2. A nyomatékkulcsok típusai
  3. Hogyan kell beállítani a nyomatékkulcsot és érdemes-e kalibrálni?
  4. Hogyan válasszunk nyomatékkulcsot - a gyártó (nem) számít

Mi az a nyomatékkulcs és mire használják?

Mint már a nevük is jelzi, a nyomatékkulcsok kizárólag csavarok és anyák meghúzására szolgálnak az előírt Nm-ben (newtonméterben) megadott nyomatékig. Minden csavar maximális szakítószilárdságát az anyag és a gyártás típusa határozza meg, de nem szokás őket a maximum teherbírásukig meghúzni. A tervező vagy a gyártó az üzemi jellemzők és a felhasználás típusának figyelembevételével határozza meg a maximális meghúzási nyomatékot, amely mindig alacsonyabb, mert figyelembe veszi a csavaranyag minőségének bizonyos időbeli romlását is.

Ha tehát a lehető legjobban meghúzod, akkor azt kockáztatod, hogy hirtelen beletörik a csavar a menetbe, amely csak gondot és még több munkát okoz. Gondoljunk csak bele, hogy például autógumik cseréjekor egy eltört csavar a kerékagyban sokezer forint felesleges szervizköltséget jelenthet. A nyomatékkulcs nemcsak a kerékcserénél hasznos, hanem például kerékpár vagy fűnyíró karbantartásánál, vagy komolyabb autó- vagy motorkerékpár-javításoknál is. És persze ne feledkezzünk el a nyomatékkulcsok ipari felhasználásáról, amely nagyon elterjedt.

Hogyan kell beállítani a nyomatékkulcsot vagy gola kulcskészletet
Így néz ki, ha beletörik a csavar a menetbe.

A nyomatékkulcsok típusai

A nyomatékkulcsok alapvetően két típusra oszthatók: mechanikus (analóg) és elektronikus (digitális). A valóságban azonban mindkét típus mechanikus, az elektronika csak kényelmesebb működést biztosít.

Analóg nyomatékkulcsok

A tisztán mechanikus nyomatékkulcsok a következőkre oszthatók:

  • Hajtókaros
  • Erőmérős
  • Racsnis - lekattanós

Az erőmérős nyomatékkulcsok kiemelkednek pontosságukkal, de hátrányuk, hogy figyelni kell a skálát, és a kívánt nyomaték elérésekor abba kell hagyni a csavar húzását. A legelterjedtebb valószínűleg a lekattanós nyomatékkulcs, amely racsnis mechanizmussal rendelkezik. A beállított nyomaték elérésekor a kulcs "lekattan", és a csavart nem lehet tovább húzni.

Nyomatékkulcs vagy gola kulcskészlet beállítása
Nem nélkülözheted a nyomatékkulcsot, amikor motorblokkon dolgozol.

Digitális nyomatékkulcsok

A digitális nyomatékkulcsok mindig erőmérős mechanizmust használnak. A tisztán mechanikus nyomatékkulcsokkal szemben azonban megvan az az előnyük, hogy a beállított meghúzási nyomaték elérésekor hangjelzést adnak. A nyomatékkulcs azonban ekkor sem hagyja abba magától a csavar húzását, ami azt jelenti, hogy óvatosabban és lassabban kell dolgoznod, hogy megadakályozd a túlhúzást. A digitális nyomatékkulcsok elektronikus adapter formájában is léteznek, amelyet a csavarkulcs és a krova hajtószár közé kell helyezni.

Mellékesen megemlítjük, hogy lehet kapni olyan nyomatékkulcs adaptereket is, amelyek többféle szögben is használhatók. Speciális műveletekhez használják őket, különösen a motorblokk csavarjainak meghúzásához, ahol a csavart egy előírt nyomatékkal, majd egy előírt szögben kell meghúzni.

Hogyan kell beállítani a nyomatékkulcsot és érdemes-e kalibrálni?

A nyomatékkulcs beállítása annak típusától és kialakításától függ. Különösen az olcsóbb lekattanós típusnál a beállítást megnehezíti a nem egész tízesekre kalibrált skála. Ha 100 Nm-t szeretnél beállítani, akkor a skálán a következő alacsonyabb értéket kell kiválasztanod, és a forgókarral ki kell számolnia a fennmaradó newtonmétert. (Például ha 100 Nm-t akarok, a skála 98 és 112 értékeket mutat, kiválasztom a 98-at, és a fogantyút 2-re állítom, így érem el a kívánt 100 Nm-t.)

Az erőmérős nyomatékkulcsokkal való munka egyszerű. Az elektronikusnál csak be kell állítani a kívánt nyomatékot, míg az analógnál nem kell beállítani semmit, s a skálán láthatod a ténylegesen alkalmazott nyomatékot.

A racsnis vagy lekattanós nyomatékkulcs beállítása

  1. A képen egy teljesen kilazított nyomatékkulcs látható, amely az alapértelmezett állás.
  2. Nyomatékkulcs beállítása


  3. A fogantyú alján van egy zár, amelyet a kioldáshoz lefelé kell húzni.
  4. Nyomatékkulcs beállítása


  5. Állítsd be a kívánt nyomatékot a nyomatékkulcson, ebben az esetben 40 Nm-t. Szorítsd meg a zárat, és a kulcs használatra kész.
  6. Nyomatékkulcs beállítása

Ami a kalibrálást illeti, mindenképp végezd vagy végeztesd el, ha már nagyon régóta nem dolgoztál a nyomatékkulccsal, vagy nem tudod, hogy mennyit volt a kulcs használva. Otthoni használatra nem érdemes szakközpontban kalibrálni, nem kell komolyan venni a gyártók tanácsát, hogy félévente kalibrálni kell. Más a helyzet, ha nagyon gyakran használod a csavarkulcsot (gumiszerviz, kerékpárbolt vagy más műhely). Ilyen esetben a kalibrálás nagyon fontos, mert a kulcs gyakori használatával a belső mechanizmus elhasználódik, és megnő az egyre nagyobb eltérés kockázata a beállított és a tényleges nyomaték között.

i

Fordíts gondot a nyomatékkulcsra!

  • Soha ne használj nyomatékkulcsot csavarok lazításához, mert az károsítja a belső mechanizmust, és a kulcs nem fogja megfelelő nyomatékra húzni a csavarokat.
  • Ha befejezted a munkát, mindig lazítsd ki teljesen a nyomatékkulcsot. Ez megakadályozza a racsnis nyomatékkulcs belső rugójának túlterhelését.
  • A kulcsot száraz ronggyal töröld mindig tisztára. Ne használj agresszív tisztítószereket, és ne használj semmilyen kenőanyagot.

Hogyan válasszunk nyomatékkulcsot - a gyártó (nem) számít

Mielőtt egy adott nyomatékkulcs mellett döntesz, gondold át, hogy milyen gyakran fogod használni, és milyen csavarokat fogsz vele húzni. A nyomatékkulcsokat a méretük és meghúzási nyomatéktartomány szerint osztályozzák. Az autócsavarok meghúzásához használt tipikus csavarkulcs 1/2"-os, 40-210 Nm-es tartományban. A motorblokk kisebb csavarjaihoz azonban használj 3/8"-os kulcsot 6-30 Nm-es tartományban.

Nagyon fontos a nyomatékkulcsok EN ISO 6789 szabvány szerinti tanúsítása, amely garantálja a kulcs maximum ± 4%-os eltérését, és a kalibrálás ezt a tényt igazolja. Ezért soha ne vásárolj nyomatékkulcsot kalibrálási tanúsítvány nélkül! Egy ilyen kulcs használhatatlan, mert kalibrálás nélkül soha nem tudhatod, hogy milyen értékre húztad meg a csavart. Ez különösen igaz az ismeretlen vagy nagyon olcsó szerszámgyártókra. A nagy, jól ismert gyártók, mint például a Licota, a Yato vagy a Hazet általában tanúsítványt mellékelnek termékeikhez.

Nyomatékkulcs beállítása
Ha nincs otthon krova kulcskészleted, nyomatékkulcsok vásárlásakor érdemes azt is beszerezni.

Ezzel elérkeztünk a nyomatékkulcsok gyártóihoz. Őszintén szólva, szeretnénk egy arany középutat ajánlani. Teljesen elkerülnénk az olcsó termékeket és a szupermarketek saját márkajelzéssel forgalmazott termékeit, mind a gyakran hiányzó kalibrációs tanúsítvány, mind az ergonómiai kialakítás szokásos kompromisszumai miatt.

Az ár-spektrum másik végén a Hazet termékei találhatók, amelyek megbízhatósággal, szervizelhetőséggel és kiváló kialakítással büszkélkedhetnek. A minőségnek azonban ára van, és a Hazet esetében nagyjából 2-3-szor többet kell fizetned, mint az alacsonyabb árkategóriás termékért. E drágább termékek megvásárlásának leginkább a nyomatékkulcsokkal napi szinten dolgozó szakemberek számára van értelme.

Ezért leginkább a bevált gyártók (Yato, Licota, Narex, Extol...) valamelyikét ajánljuk, amelyek elfogadható minőséget kínálnak elfogadható áron, és a termékeiket a vonatkozó szabványoknak megfelelően gyártják.

i Magazinunkban további cikkeket is olvashatsz:

Cikkünkből megtudhattad, mi az a nyomatékkulcs, mire használják, milyen típusai vannak, hogyan kell beállítani, és ami a legfontosabb, hogyan válaszd ki a megfelelőt. Reméljük, hogy sikerül az igényeidnek valóban megfelelő nyomatékkulcsot választani, és kiváló segítőtárs lesz a munkában!

4,6 12×
EXTOL PREMIUM 910184
Nyomatékkulcs - mechanikus, racsni, 28 - 210 Nm forgatónyomaték, irányváltás, krova mérete 1/2", teljes hossz 460 mm, anyaga króm-vanádium acél
16 760 Ft
Szállításra kész 3 db
Éjfélig megrendeled, reggel az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: MADZ408
4,5
YATO nyomatékkulcs 1/2" 10-60Nm
Nyomatékkulcs - mechanikus, racsni, 10 - 60 Nm forgatónyomaték, pontossága ± 4 %, irányváltás, krova mérete 1/2", teljes hossz 400 mm, anyaga ötvözött acél
28 690 Ft
Szállításra kész > 5 db
Éjfélig megrendeled, reggel az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: YAT058
4,4
YATO Hajtókaros nyomatékkulcs 1/2" 0-300Nm
Nyomatékkulcs - mechanikus,, pontossága ± 4 %, krova mérete 1/2", teljes hossz 490 mm, anyaga króm-vanádium acél
6 890 Ft
Pillanatnyilag nem elérhető
Termékkód: YAT059
Yato Nyomatékkulcs 3/4" 80-400 Nm
Nyomatékkulcs - racsni, 80 - 400 Nm forgatónyomaték, pontossága ± 3 %, irányváltás, krova mérete 3/4", teljes hossz 697 mm, anyaga króm-vanádium acél
37 690 Ft
Szállításra kész 5 db
Termékkód: CMP457
Nyomtatás
P-DC1-WEB10
28 év tapasztalat az e-kereskedelemben
3 millió megrendelés évente
a vásárlók 98% visszatérő
Több infó
Felhívunk és szakértői tanácsot adunk
06-1-701-1111
Kérdés a rendeléssel kapcsolatban
Kérdés a termék(ek)kel kapcsolatban
Kérjük, add meg a telefonszámodat:
Keress minket
Az Ön adatainak védelme fontos számunkra Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.
További információ Kevesebb információ