Termékkatalógus

Milyen sátrat vegyek?

Aktualizálva

A sátor kiváló hordozható menedékhely, amely családi és egyéni kirándulásokhoz, kertben és extrém körülmények között is használhtó. Fontos azonban a gondos kiválasztás. Ha sikerül kiválasztanod a megfelelő sátrat, hosszú éveken át használhatod majd gond nélkül. Mire kell figyelni a sátor kiválasztásakor?

Milyen sátrat vegyek?

Néhány tipp a kiválasztáshoz

  1. A sátor kiválasztásánál a legfontosabb kérdés, hogy mire fogjuk használni. Hol és milyen körülmények közt fogsz táborozni? Milyen gyakran és kivel?
  2. Tisztázd, hogy mi fontosabb számodra: könnyű sátor vagy a kényelem?
  3. Tervben van családod bővítése? Vagy éppen ellenkezőleg, a gyerekek sokat fognak a sátradban aludni a barátaikkal? Sátrad méretét a jövőre is gondolva válaszd ki.
  4. Ne feledd, hogy sátorozáskor poggyászodat és felszerelésedet is magaddal kell vinned. Mindez akár annyi helyet is elfoglalhat, mint egy extra személy.
  5. Gyakran fogsz sátorozni? Ebben az esetben nagyon fontos a sátor felállításának és lebontásának módja, valamint a szerkezet tartóssága.
  6. Nagyobb kényelemre van szükséged? Fordíts nagyobb figyelmet a sátor belső terének magasságára és a bejáratok számára, hogy ne kelljen a sátorban görnyedezni vagy az alvótársaidon átmászni.
  7. Győződj meg nemcsak arról, hogy a sátor vízálló vászonból készült és kellően tartós padlója van, hanem arról is, hogy a szellőzése megfelelő.
  8. Világosabb vagy sötétebb sátorbelsőt szeretnél? A sátor színe is fontos szerepet játszik.

A sátor kiválasztásának fő szempontjai

A sátor használatának célja

A sátor kiválasztásának legelső és alapvető kritériuma a használat célja. Hol és milyen gyakran fogod a sátrat használni?

  • Sátrak szabadidős használatra

Ha a sátrat csak évente néhányszor, például fesztiválokon vagy alkalmi utazáskor fogod használni, akkor a fő szempontod az alacsony ár lesz. Az olcsóbb sátrak általában csak nyárra alkalmasak. Ezeket nem úgy tervezték, hogy hátizsákban hordhatóak legyenek, ezért fő tulajdonságuk nem az alacsony súly. Általában laminált kupola alakú sátrakról van szó, amelyek nehezebbek, de olcsóbbak. Az ilyen kizárólag szabadidős célokra szolgáló sátrak általában kétszemélyesek, és előnyük, hogy pop up típusúak, ami jelentősen megkönnyíti a sátor felállítását. Ha szabadidős használathoz keresünk sátrat, válasszunk a turista sátrak vagy a pop up sátrak közül.

  • Outdoor (kültéri) sátrak

Ha gyakran jársz a természetben gyalog vagy kerékpárral, érdemes a turista sátrak vagy az ultrakönnyű sátrak kategóriára vetni egy pillantást. Ezeknél a sátraknál hangsúlyt az alacsony súlyra helyezik, ezért a dúralumínium konstrukció rendkívül előnyös megoldás. A sátor vászna és padlózata is könnyű anyagból készül. Formáját tekintve lehet kupola vagy alagút, de fontos figyelmet fordítani a nagyobb kényelmet nyújtó funkciókra is. Az outdoor sátrak tavasztól őszig használhatók.

  • Expedíciós sátrak

Ha kedvezőtlen időjárási viszonyok közé készülsz, például magashegységekbe, vagy erős szélbe, vagy egyéb barátságtalan helyekre, akkor válassz expedíciós sátrat. Magasabb árra számíthatsz, de az expedíciós sátor a leginkább ellenálló a rossz időjárási viszonyoknak, sérüléseknek és kopásnak. További előnye a könnyű használat és a viszonylag alacsony tömeg.

  • Családi sátrak

A családi nyaralás víz mellett vagy a természetben nagyszerű kaland. Ha ilyen nyaralást tervezel, a családi sátor egyértelmű választás. Ezeknél a sátraknál a fő kritérium a hely és a kényelem. Fontos, hogy ne csak a helyiségek számát vegyük figyelembe, hanem a sátor megfelelő magasságát, a kijáratok számát és elhelyezkedését, a szellőztető rendszert és a légáteresztő képességet, vagy egyéb szempontokat, mint például a szúnyoghálók vagy tárolóhelyek jelenléte.

  • Horgász sátrak (bojlis sátrak)

A horgász sátor védelmet nyújt a halászoknak rossz időjárás esetén, ugyanakkor magas szintű kényelmet kínál hosszabb tartózkodás esetén. Némelyikük kimondottan halászati célokra készült.

  • Tengerparti sátrak

Ha túrázni indulsz és nem szeretnél egy egész sátrat magaddal vinni, elegendő lehet egy tengerparti sátor is. Ez az egyrétegű menedékhely nagyon könnyű és helytakarékos, és szükség esetén megvéd az esőtől.

A Sátor alakja

Formájukat tekintve a sátraknak három alaptípusa létezik - „A”-alakú, kupola (igloo) és alagút. A legelső típus már szinte a múlté. Manapság a leggyakrabban használt sátorforma a kupola, de az alagút típusú sátor is széles körben elterjedt.

  • Kupola (igloo)

A kupola (igloo) alakú sátor kialakítása a legrugalmasabb, és a sátrak összes kategóriájánál használható. A legtöbb esetben a szerkezet két rúdból áll, melyek felül keresztezik egymást, de gyakran több rúd alkotja a szerkezetet. Kétrudas szerkezet esetén részleges teherbíró képességgel kell számolnunk, többrudas szerkezetnél pedig már önhordó sátorról beszélünk. Minél több rúd keresztezi egymást, annál stabilabb a sátor a szélben, és nem változtatja meg alakját.


Megjegyzés: Néha még az önhordó sátrakat is le kell rögzíteni, mivel amikor nincs senki a sátorban, azt a szél elfújhatja. Noha az önhordó sátrak stabilak, használatuk rögzítés nélkül csak kedvező körülmények közt ajánlott.

  • Alagút

Az alagút alakú sátrak kiváló térkihasználással rendelkeznek, mivel alapjuk téglalap alakú. Tömegükhöz viszonyítva kiváló a térkihasználásuk, tehát könnyűek és tágasak. A rudak meredeken emelkednek, így sok felhasználható helyet biztosítanak. Hátrányuk, hogy az alagút-sátrakat legalább négy pontban rögzíteni kell. Szélirányban felállítva nagyon stabilak és kiváló a szellőzésük. Kevésbé stabilak, ha a szél oldalról éri őket. Sok függ attól, hogy a sátor hogyan van rögzítve és a terepviszonyoknak megfelelően van-e felállítva.

  • „A”-alakú

Az „A”-alakú sátrakat már nem gyártják. Az ilyen alakú sátrak felállításakor a támasztórudakat kötelekkel és szögekkel kell rögzíteni. Bár az ilyen típusú sátrak még léteznek, manapság már ritkán lehet találkozni velük. Belső terük kihasználása nem annyira hatékony, mint a kupolasátrak esetében, és a konstrukciójuk sem a legerősebb.

A sátor mérete és kapacitása

A sátor méretét és kapacitását tekintve több szempontot is figyelembe kell venni, nem csupán a sátor dimenzióit és a helyiségek számát.

  • Személyek száma és a kibontott sátor mérete

Vásárláskor alapvető információ a kibontott sátor mérete, valamint az, hogy hány személyes. Sátrak 1-személyes, 2-3 személyes, 4-személyes, de akár 5- vagy 6-8-személyes méretben kaphatóak. Legjobb a sátrak kapacitását saját igényeink szerint felmérni, és eldönteni, hogy hány fő fér bele kényelmesen. Ha ez nem lehetséges, legjobb kiszámítani a sátor belső méreteit és átgondolni, hogy ez számodra megfelelő-e. Egy felnőttnek legalább 55–60 cm helyre van szüksége. Hosszában minden személynek kb. 25 cm-rel több helyre van szüksége, mint az adott személy magassága.

Annak eldöntésekor, hogy mekkora sátrat vásároljunk, szintén figyelembe kell venni a hátizsákoknak és egyéb felszerelésnek szükséges helyet. Ezek gyakran annyi helyet foglalnak el, mint egy személy. Így egy 3-személyes sátorról hirtelen kiderülhet, hogy valójában csak ketten férnek el benne.


TANÁCS: Ügyeljünk a sátor méretére mind csomagolt, mind kibontott állapotban. A csomagolt sátor mérete azoknak fontos, akik a sátrat a hátukon vagy kerékpáron fogják szállítani. A kibontott sátor mérete különösen a családok és azok számára fontos, akiknek kényelemre és bőséges helyre van igényük.

  • Helyiségek száma a sátorban

A helyiségek számával növekszik a kényelem, de a sátor tömege is. Ezért itt is nagy szerepet játszik az, hogy milyen célra akarjuk a sátrat használni.

Ha a sátrat csak 1-2 ember fogja használni és csak alváshoz, akkor valószínűleg csak egy helyiségre lesz szükség, vagy egy helyiségre és egy bejárati fülkére.

A 3-4 fős sátrakban legalább két helyiség található, azaz hálószoba és előszoba. Ha a hálószoba elég tágas, akkor gyakran fel lehet osztani két kisebb szobára.

Egy baráti társaságnak vagy ötfős családnak valószínűleg két hálószobára és előszobára vagy bejárati fülkére van szüksége. A szobákat általában partíció választja szét. Az ilyen sátrak már igazán nagyok, és valódi kényelmet nyújtanak a pihentető nyaraláshoz. Ebben az esetben azonban ügyelni kell arra, hogy a sátor oldalsó bejáratokkal is fel legyen szerelve.

  • Az előszoba

A bejárati folyosó vagy előszoba nagyon hasznos helyiség. Szolgálhat hátizsákok és cipők tárolására, de tűzhelyet is el lehet itt helyezni. Lehet teljesen zárt, vagy csak a sátorvászon kilógó része, melyet cölöpökkel kifeszítünk. Válassz igényeid szerint. Egy kisebb előszoba csökkenti a sátor tömegét, de nem alkalmas tárolásra. A nagyobb előszoba hátizsákok vagy piszkos cipők tárolására kínál helyet.

Az is kiválaszthatod, hogy a bejárati folyosó a sátor rövidebb vagy hosszabb oldalán helyezkedjen el. Továbbá azt is érdemes megfontolni, hogy egy, vagy két előszobára van szükségünk. Két előszoba növeli a kényelmet - a lakók így saját bejárattal és poggyászmegőrzővel rendelkeznek.


Megjegyzés: Szeles, esős időben mindenképpen érdemes a kályhát az előszobába tenni, és ott főzni. Mindig ügyeljünk a biztonságra és a kályhát ne használjuk teljesen zárt helyiségben.

  • A sátor bejárata

A bejáratok száma és elhelyezkedése a sátor méretétől függ. Gyakran egy bejárat nem elég 4 fő számára. Különösen akkor, ha a legbelül elhelyezkedő lakónak át kell lépnie a többieken, hogy kijuthasson a sátorból. Ezért mindenképp hasznos két bejárat, de akár háromra is szükségünk lehet.

Két vagy több bejárat nemcsak praktikusabb és kényelmesebb, hanem a jobb szellőzésre is elősegítik. Szintén hasznosak szeles és rossz időben, amikor használhatjuk a szélmentes oldalon található bejáratot, vagy azt, amelyiket nem fedi hó.


TIPP: Ne felejtsük azt sem, hogy mindig jobb, ha a bejárat szúnyoghálóval van felszerelve. Jobb szellőzést tesz lehetővé és megakadályozza a rovarok bejutását. Ezenkívül, ha a sátor bejáratához előszoba csatlakozik, akkor esőben is szellőztethetsz anélkül, hogy a víz befolyna a sátorba.

A sátorszerkezet anyaga

A konstrukció befolyásolja a sátor tartósságát, ezért fontos, hogy olyan sátrat válasszunk, amely céljainknak megfelel. Ritkább és kedvező körülmények közötti használat esetén megfelelő a laminált szerkezet, mely üvegszálból vagy jobb minőségű Durawrap rudakból készül. A gyakori, vagy zordabb körülmények közötti kempingezéshez tartósabb és könnyebb dúralumínium rúd szükséges.

  • Üvegszálas rudak

Aránylag olcsóbb opció, ezért a legelterjedtebb. Az ilyen rudak nehezebbek, kevésbé szilárdak és hajlamosabbak a repedésekre. Gyakori építésre és bontásra nem alkalmasak, és a fagy sem tesz jót nekik. A fagy csökkenti a rugalmasságukat, így a rudak eltörhetnek. Ha az üvegszál rúd eltörik, a törési pontnál kialakult éles darabok károsíthatják a sátrat is. Előnyük viszont, hogy a sérült rudak könnyen és egyszerűen kicserélhetőek. Ha általános célú sátrat keresel, az üvegszálas rudak megfelelőek.

  • Durawrap

A Durawrap továbbfejlesztett laminátum, mely tartósabb, hosszabb élettartamú, de ugyanolyan könnyű, mint a többi üvegszálas rúd. A belső laminált mag nemcsak jobb minőségű, hanem poliuretán fóliával van ellátva. Ez a fólia megerősíti a rudakat és megakadályozza az éles tűk képződését törés esetén, így kiküszöbölik a sátor károsodását.

  • Dúralumínium rudak

A dúralumínium rudak alumíniumötvözetből, magnéziumból, rézből és mangánból készülnek, így ezek nagyon tartós, erős és könnyű rudak. Ezek a legtartósabb sátorrudak, így tökéletes választás gyakori sátorépítésnél és -bontásnál. Tartósságuknak és alacsony tömegüknek köszönhetően leggyakrabban turista és expedíciós sátraknál használatosak. Talán nem meglepő, hogy a dúralumínium rudakkal ellátott sátrak beszerzési ára magasabb, mint a többi sátoré.

  • Felfújható csövek

Az utóbbi évek slágere a felfújható csövekből készült családi sátor. A klasszikus sátoroszlopokat levegőcsövek helyettesítik. Fő előnyük az felállítás és sátorbontás során megtakarított idő. Az sátorépítésnél elegendő a csöveket fokozatosan felfújni egy pumpa segítségével, mely a sátorhoz jár, majd a sátrat rögzíteni ékek segítségével. Fontos ellenőrizni, hogy a csövek megfelelő keménységűre vannak felfújva, ugyanakkor a pumpa túlnyomás elleni védelemmel van felszerelve, hogy a csöveket nehogy túlfújjuk, vagy akár ki is pukkasszuk.

A sátor külső része

A sátor külső részén a sátorvásznakat és a padlót értjük. A sátor kiválasztásakor mindkettőre, és különösen a padlóra nagy figyelmet kell fordítani, leginkább a vízszivárgás vagy szivárgás elleni megfelelő védelem érdekében. Ugyanakkor a sátor szellőzése és az ehhez kapcsolódó kényelmi tényezők is rendkívül fontosak.

  • A sátorvászon

A külső vászon megvédi a belső sátrat a nedvességtől. Víztaszító bevonattal rendelkezik, így a víz még heves esőzések esetén is átszivárgás nélkül lefolyik róla. A vászon másik fontos feladata, hogy lehetővé tegye a levegő áramlását, és elvonja a sátorban keletkező párát és nedvességet. A belső sátor légáteresztő anyagán kikerülő pára lecsapódik a külső vásznon, ahonnan azután lefolyik. Mivel a külső és belső vászon nem érintkezik, a levegő könnyedén kering, amely felgyorsítja az elpárolgott nedvesség távozását.

A sátor lehet egyrétegű vagy kétrétegű.

Az egyrétegű sátrak kompaktabbak és könnyebbek, de teljes esővédelemre nem számíthatsz, továbbá kevésbé légáteresztőek, így a levegő páratartalma is könnyebben lecsapódik rajtuk. Ezek a sátrak menedékként szolgálhatnak kertben, vagy alkalmanként a természetben, egy fesztiválon vagy pecázáskor, amikor biztosra tudod, hogy jelentősebb csapadékra nem kell számítani. Egyrétegű sátrakkal szintén találkozhatunk ultrakönnyű vagy expedíciós sátrak esetén, melyek drágább anyagokból és kifinomult szellőztető rendszerek használatával készülnek.

A kétrétegű sátrak ilyen szempontból sokkal praktikusabbak és kényelmesebbek. Két különálló részből állnak: a külső vízálló rétegből és a belső légáteresztő rétegből.


TIPP: A belső sátornak légáteresztő anyagból kell készülnie, mely lehet hálós vagy vékony vászon. A hálós megoldás melegebb körülmények között való kempingezésre alkalmas. Hűvösebb éghajlaton való használathoz válasszunk inkább vékony vászonból készültet.

  • Padló

A sátor padlójára különös figyelmet kell fordítani vásárláskor. Noha a felső vásznak vízhatlansága is nagyon fontos, ezek nincsenek ugyanolyan terhelésnek és igénybevételnek kitéve, mint a sátor padlója. A hulló esőcseppek soha nem fognak akkora nyomást gyakorolni a külső vászonra, mint amikor egy átázott padlón ülünk vagy térdelünk. A terhelt terület nagy nyomásnak van kitéve, a padlóvászon szálai megnyúlnak, kiszélesednek, és rossz minőségű padló esetén a víz beszivároghat. Továbbá, a használat során a padló megkeményedik és gyorsabban elhasználódik.

A sátorpadlónak ezért tartós és vízálló anyagból kell készülnie. A vízoszlopnak, mely a sátrak tulajdonságainál rendkívül fontos paraméter, legalább 5000 mm-nek kell lennie, szélsőségesebb, zordabb körülmények esetén akár többnek is. A padló anyagát illetően a következők közül választhatunk:

  • PVC padló - hajlamosabb sérülésre vagy repedésre, ami jelentősen csökkenti vízállóságát. Az ilyen padló alkalmi és kedvező körülmények közti kempingezéshez alkalmas.
  • Poliészter és poliamid - ideális anyagok a padlóhoz. Noha magasabb vételárra számíthatsz, ezek jó minőségű anyagok, megfelelő ellenállásúak, így nem érdemes spórolni rajtuk.

A sátorvászon és a sátorpadló vízoszlop értéke

Egy másik fontos paraméter, melyet figyelembe kell venni a sátor kiválasztásakor, a sátorvászon és sátorpadló vízoszlop értéke. Mint fentebb kifejtettük, ez különösen a padló esetében fontos, ahol a vászon nagyobb igénybevételnek van kitéve.

A legtöbb sátorvászon és sátorpadló poliészterből vagy nylonból készül. Mindkét esetben víztaszító felületre van szükség, amely poliuretánból vagy szilikonból készül.

  • A sátorvászon vízoszlop értéke

Normál kempingezéshez, ahol maximum nyári esők fenyegetnek, válassz olyan vásznat, amelynek vízoszlopa legalább 3000 mm. Ha biztos akarsz lenni abban, hogy sátrad hevesebb esőzéseket is sértetlenül átvészel, 4000-5000 mm-es vízoszlopra minősített sátorra lesz szükséged. Természetesen vannak ennél magasabb vízoszlop értékkel rendelkező sátrak is, amelyeknél a vízoszlop legalább 6000 mm, de az ilyen vásznakat extrém körülményekhez tervezett sátrakban használják.

Ezeken túl találkozhatunk még szilikonizált sátorvásznakkal is. Természetesen az ilyen vászon tökéletesen visszatartja a vizet, és a szilikonvédelem miatt hosszabb élettartamú, viszont épp ezért drágább is. Ráadásul az ilyen sátor kevésbé légáteresztő, így kiváló minőségű szellőztető rendszerrel kell rendelkeznie, hogy megakadályozza a kondenzvíz keletkezését a belső falakon, amely szintén növeli a sátor költségét.


Megjegyzés: Minél magasabb a sátor vízoszlop értéke, annál kevésbé légáteresztő, és annál inkább párásodik belül. Ezért minél magasabb a vízoszlop érték, annál fejlettebb szellőztető rendszerre van szükség.

  • A padló vízoszlop értéke

A jó minőségű és megbízható padló minden jó sátor alapját kell, hogy képezze, hiszen a sátornak ez a része a talajjal érintkezik, így a legnagyobb nyomásnak és kopásnak van kitéve. Normál használatnál a padló vízoszlop értékének legalább 5000 mm-nek kell lennie. Ha nagyobb igénybevételre számítunk, a padló ajánlott vízoszlop értéke legalább 8 000 mm, ideális esetben 10 000 mm.

Szellőzés és légáteresztő képesség

A szellőzés néha elhanyagolt, de fontos része a sátornak. Olyan sátor egyelőre nem létezik, mely a kondenzáció problémáját teljes mértékben megoldaná. Ezért fontos figyelembe venni a szellőzés módját és minőségét.

A szellőztető rendszer segít fenntartani a helyes hőmérsékletet a sátorban, és mindenekelőtt eltávolítja a sátorban tartózkodásunk során felhalmozódott nedvességet. Ezért a kétrétegű sátrak egyértelműen praktikusabbak, melyeknél a sátor külső és belső burkolata közötti tér jó légáramlást tesz lehetővé. A szellőztetést gyakran szellőzőnyílásokkal oldják meg, amelyekből legalább kettőre van szükség. Fontos, hogy belülről zárhatóak legyenek. Legjobb, ha a szellőzőnyílások a sátor legmagasabb pontján helyezkednek el. A leghatékonyabb szellőztetést két bejárati nyílás megnyitásával érhetjük el, ideális esetben olyan ponton, ahol az előszoba vagy bejárati fülke védelmét élvezik.

A sátor tömege

A sátor tömegének fontossága attól függ, hogy miként fogod a sátrat szállítani. Ha autóval, akkor ez kevésbé fontos tényező. A kerékpárosok és túrázók számára azonban a becsomagolt sátor súlya és méretei nagyon fontosak.

Ha a sátrat a hátadon akarod hordani, akkor egyértelműen két, vagy maximum háromfős sátorról lehet szó. Az ilyen méretű sátrak súlya általában 2 kg körül van, de a 2,5 kg-os tömeg szintén elfogadható. A határt a 3 kg-os sátraknál kell meghúzni.

A sátor felállításának sebessége és nehézsége

A sátor kiválasztásakor ügyelni kell arra is, hogyan kell az adott modellt felállítani. Fontos kérdés, hogy a sátrat képes-e egy személy egyedül felállítani, és mennyi idő alatt. Manapság természetesen léteznek rendkívül egyszerűen összeállítható modellek, így a sátrak építési ideje jelentősen lecsökkent. Vannak olyan pop up sátrak, amelyeket a speciális rugalmas felépítésüknek köszönhetően csak ki kell csomagolni, és önmaguktól felállnak.

A sátor színe

Igen, még a sátor színe is fontos lehet. Általában egy sötét színű sátorban éjjel még nagyobb sötétség lesz. Ezért sötét színű sátraknál a belső burkolathoz világosabb színeket használnak, például sárgát. Másrészt, egy világosabb színű sátorba a reggeli napfény gyorsabban behatol. Ha hivatalos kempingeken kívül tervezel táborozni, akkor a zöld vagy a barna sátor megfelelőbb.


TIPP: Ha nem a természetbe készülsz, ahol inkább rejtőzködni akarunk, nem pedig az állatokat ijesztgetni, akkor érdemes lehet fényvisszaverő elemekkel felszerelt sátrat választani. Ezek általában a bejáratnál, a varratoknál és a szellőzőnyílásoknál találhatók. A fényvisszaverő elemeknek köszönhetően sátrunk jobban látható, ami hasznos lehet, ha sötétben keressük a sátrat, vagy sok sátor közt kell megtalálnunk a miénket, például egy fesztiválon.

A sátrak típusai

Turista sátrak

Turista sátrak

  • Alkalmas túrázásra vagy víz melletti sátorozáshoz
  • Használható kempingezéshez, kerékpározáshoz vagy túrázáshoz
  • Tavasztól őszig, száraz és nedves időben is használható

A kültéri sátrak sokoldalúságuk miatt a legkeresettebb sátrak. Általában 1 vagy 2-3 fő számára készülnek. Az ilyen sátor kompakt és könnyű, alkalmas a természet szerelmeseinek, de használható víz mellett vagy fesztiválokon is. Tavasztól őszig használható. Tömege mellett a tartóssága is fontos, ezért érdemes dúralumínium konstrukciót választani, továbbá győződjünk meg arról, hogy a sátor vászna és padlója egyaránt vízálló.

Előnyei és hátrányai
  • Univerzális felhasználás
  • Tárolás és fény
  • Rossz időben is használható
  • Gyakori használatra is alkalmas
  • Tavasztól őszig használható
  • Kiváló ár / kihasználási arány
  • Nem nyújt elég kényelmet a sátorban való hosszabb tartózkodáshoz
Családi sátrak

Családi sátrak

  • Alkalmas sátorban való hosszabb tartózkodásra
  • Kényelmet kínál még több ember számára is
  • Külön hálószobák a nagyobb kényelem érdekében

A kényelem és a hely nagy szerepet játszik a családi sátraknál. Ezek négy vagy több személy számára készült sátrak, előszobával és külön hálószobákkal felszerelve. Egy nagy családi sátorban akár fel is állhatsz és kiegyenesítheted a hátad. A családi sátraknál az alacsony tömeg nem annyira fontos, így a sátor váza lehet laminált vagy dúralumínium is. Az utóbbi években megjelentek az úgynevezett felfújható családi sátrak, melyek váza felfújható csövekből készül.

Előnyei és hátrányai
  • Bőséges helyet és kényelmet kínál
  • Felegyenesedve lehet bennük mozogni (bizonyos modellekben)
  • Több szobára vannak osztva, így több embernek kínálnak kényelmet
  • Praktikus felszerelésük nagyobb kényelmet biztosít
  • Magasabb tömeg
  • Csomagolva is nagyobb méretű
Expedíciós sátrak

Expedíciós sátrak

  • Az egyik legtartósabb sátor a piacon
  • A megszokott funkciók mellett extra funkciókat is kínál
  • Használható esőben, hóban vagy rendkívül napos és forró helyeken

Az expedíciós sátrak a legkeményebb körülményekre is megfelelőek, alkalmasak hóban vagy erős szélben való sátorozásra is. A hangsúly a tartósságon és a könnyű használaton van. Leggyakoribb a dúralumínium rudakból épített váz, és minél több rúd keresztezi egymást, annál erősebb a szerkezet. A padló és a vászon kizárólag tartós anyagokból készül. Az expedíciós sátrak a megszokott funkciók mellett kiegészítő felszereléseket is kínálnak, például hófogókat, szellőzővédelmet, szilikonizált sátorvásznat, és megerősített rögzítési pontokat.

Előnyei és hátrányai
  • Rendkívül tartós és stabil
  • Extrém éghajlati viszonyokra is alkalmas
  • Könnyű és kompakt
  • Magasan vízálló
  • Minőségi szellőztető rendszer
  • Egész évben használható
  • Extra funkciók és felszerelések
  • Magasabb ár
  • Kevésbé tágas
Ultrakönnyű sátrak

Ultrakönnyű sátrak

  • Rendkívül könnyű és könnyen tárolható
  • Ideális túrázáshoz vagy kerékpározáshoz
  • Alkalmas kempingezéshez

Az ultra könnyű sátrak kategóriájában 1-3 fős, könnyű anyagokból készült, de kevésbé tágas sátrak találhatók. Azok számára készült, akiknek az alacsony tömeg és minimális méret a legfontosabb. Alkalmasak gyakori használatra, hegyi túrákhoz, kerékpározáshoz, de akár víz melletti sátorozáshoz is. Mind külső, mint belső felépítésük kompakt, egyszerű. A rudak általában dúralumíniumból készülnek, de a laminált megoldás is előfordul.

Előnyei és hátrányai
  • A legkönnyebb sátrak a piacon
  • Becsomagolva rendkívül kis méretű
  • Kompakt
  • Magasabb ár
  • Kevesebb kényelmet nyújtanak
Pop up sátrak

Pop up sátrak

  • Alkalmas gyakori felállításra és lebontásra
  • Könnyen tárolható és hordozható
  • Kompakt

Az pop up sátrakat kis önhordó sátrakként tervezték, amelyeket könnyen hátizsákba lehet csomagolni vagy kerékpáron szállítani. Tehát ha gyakran mozgatod a sátradat, akkor a pop up sátor a megfelelő választás. Felállításuk gyors, minden másodpercek alatt készen áll. Egy pop up sátor elcsomagolása pár percig tart.

Előnyei és hátrányai
  • Könnyű és gyors kezelés
  • Alacsony tömeg és kis méret
  • Rossz időnek kevésbé ellenálló
  • Kevesebb kényelmet nyújtanak
Strandsátrak

Strandsátrak

  • Kisméretű kompakt sátrak
  • Víz melletti pihenésre alkalmas
  • Nem kempingezésre tervezett

A strandsátrakat kirándulásra vagy a kertbe tervezték, az árnyékban vagy szélmentes helyen történő pihenés céljából. Védenek az erős napfény és az UV sugárzás ellen. Fő tulajdonságuk az alacsony tömeg és kompakt kialakítás. Az esőnek kevésbé állnak ellen. A strandsátor nagyszerű segítőtárs a kisgyermekes családok számára.

Előnyei és hátrányai
  • Véd a szél és a nap ellen
  • Könnyű és kompakt
  • Kempingezésre nem alkalmas
Tengerparti sátrak

Tengerparti sátrak

  • Sürgősségi menedék eső és szél ellen
  • Könnyű és kompakt
  • Alkalmas kevésbé igényes túrázóknak, turistáknak, halászoknak

A tengerparti sátor ideiglenes menedéket biztosít, ha nem akarsz sátrat vinni magaddal. Ez az egyrétegű menhely könnyű, gyorsan és egyszerűen felépíthető, s vízálló felületének köszönhetően az esőtől is megvéd. A tengerparti sátor alkalmas lehet túrázóknak, de horgászoknak is rövid távú víz melletti tartózkodáshoz.

Előnyei és hátrányai
  • Véd az esőtől
  • Könnyű és kompakt menedék
  • Gyors és egyszerű összeszerelés
  • Csak részleges védelmet nyújt rossz időjárás esetén
Horgász sátrak

Horgász sátrak

  • Ideális horgászok számára
  • Erős és tartós
  • Hosszabb expedíciókhoz is alkalmas

A horgász sátor (bojlis sátor) nagyon hasonlít a többi sátortípushoz, de erősebb és nehezebb anyagból készül, valamint leszerelhető padlóval rendelkezik. Elsősorban halászati célokra tervezték, de kényelmet nyújt hosszú távú expedíciók során is. Tágas és akár nyugágyon is lehet benne aludni. A megfelelő horgász sátor megbízható védelmet nyújt rovarok, esetleg rágcsálók és kígyók ellen is.

Előnyei és hátrányai
  • Tartós padló és vászon
  • Eltávolítható padló
  • Tágas belső tér
  • Rovarok elleni védelem
  • Terepszínű
  • Nehéz és nagy méretű még becsomagolva is

Gyakran ismételt kérdések - Milyen sátrat vegyek?

Hogyan óvjuk a sátrunkat?

A megfelelő gondoskodás jelentősen meghosszabbítja sátrunk élettartamát, ezért van néhány fontos alapelv, amelyet ajánlatos betartani:

  • Használat közben is szellőztessük a sátrat, amennyire csak lehetséges. Hazatérés után fontos alaposan megszárítani, hogy megakadályozzuk a penész és a szagok kialakulását. A sátrat akkor is ki kell szárítani, ha nem esett az eső, mert a vászon nedvességet szív be a használata során.
  • Piszkos sátor esetén meleg szappanos víz segít eltávolítani a szennyeződéseket. Ezután alaposan szárítsuk meg a vásznat, és tároljuk sötét, száraz és lehetőleg hűvös helyen.
  • A sátrat ne rakjuk mosógépbe vagy szárítóba (kivéve, ha a gyártó másként rendelkezik). Makacs foltok esetén ajánlatos megvásárolni a sátrakhoz tervezett speciális tisztítószereket és az adott anyagot, amelyből a sátor készült.
  • Az impregnálás a sátrak túlnyomó többségénél nem szükséges. Mindig olvasd el a sátorhoz mellékelt kézikönyvet, amelyből megtudhatod, hogy szükség van-e impregnálásra.
  • Sérülés, különösen a szövet repedése esetén a hibát azonnal orvosoljuk. Ajánlatos sátorjavító készletet magunkkal hordani. A sátor károsodásának elkerülése érdekében csak megfelelő, éles kövektől és tárgyaktól mentes helyen verjünk sátrat.
  • Időnként kenjük meg a cipzárakat és a rudakat szilikonpermettel vagy műszaki olajjal.

A sátor kiválasztásakor felmerő legfontosabb kifejezések

  • Előtér

Az előtér vagy bejárati fülke a sátor cölöpökkel és merevítőkkel meghosszabbított része, mely a hálófülkén kívül biztosítja száraz területet cipők vagy egyéb felszerelések tárolásához.

  • Vízálló vászon

A külső sátor vásznát vízálló bevonattal vagy szilikonnal kezelik, hogy megvédjék a sátrat az beázástól. A külső és a belső sátor nem érintkezik. Ez a megoldás lehetővé teszi a légáramlást és kiengedi a sátor belsejéből párolgó nedvességet, amely a sátorban való tartózkodás során keletkezik.

  • Padló

A sátorpadló vízálló anyagból készült vászonréteg, mely a talajjal érintkezik, így a legnagyobb terhelésnek van kitéve. Sátor vásárlásakor különös figyelmet kell fordítani a padlóra, mivel a padló a használat során megkeményedik. Tartós és vízálló anyagból kell készülnie. A legfelelőbb anyagok a poliészter és a poliamid. Vegyük figyelembe a sátorpadló vízoszlop értékét is, s 5000 mm-es vízoszlop érték alatt ne válasszunk sátrat.

  • Vízoszlop

A sátor vízoszlop értéke azt jelzi, hogy az anyag mennyire áll ellen a víznyomásnak. A vízoszlop értékét általában milliméterben adják meg, és minél nagyobb a szám, annál tartósabb az anyag. Képzeljünk el egy mindkét oldalán nyitott hengert, melynek aljára kifeszítjük a sátor vásznát, majd fokozatosan vizet töltünk bele, addig a pontig, amíg a víz kezd átszivárogni a vásznon. Az anyag ellenállása az az érték, amely vízoszlop magasságnál a víz elkezd átszivárogni rajta.

Minden sátornak legalább 2000 mm vízoszlop értékű vászonnal kell rendelkeznie, amely nagyjából megegyezik a 80–90 km/h sebességgel hulló eső által okozott nyomással. Ha azonban viharokat is át akarsz vészelni a sátrad sérülése nélkül, a vízoszlop érték legalább 3000 mm legyen.

A sátor padlóján 5000 mm-es vízoszlop érték ajánlott általános használatnál. Szélsőségesebb körülményekhez közötti használathoz válassz 8 000-10 000 mm-es vízoszlop értékű padlót.

  • Pop up (önhordó) sátor

A pop up (önhordó) sátor olyan sátor, amelyet anélkül is fel lehet állítani, hogy rögzítő szögekkel a talajhoz rögzítenénk. Ideálisak hóban vagy sziklás felületen való kempingezéshez, és a többrudas konstrukcióval rendelkező sátor mindig a legjobb.

Nyomtatás
P-DC1-WEB10
30 év tapasztalat az e-kereskedelemben
3 millió megrendelés évente
a vásárlók 98% visszatérő
Több infó
Felhívunk és szakértői tanácsot adunk
06-1-701-1111
Kérdés a rendeléssel kapcsolatban
Kérdés a termék(ek)kel kapcsolatban
Kérjük, add meg a telefonszámodat:
Keress minket
Próbáld ki a sütijeinket Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.
További információ Kevesebb információ
Alzak icon