Trezorok hely szerint
Bútorra helyezhető trezorok
A bútorra helyezhető trezor típusokat úgy tervezték, hogy bútorba építsék őket, de önálló széfként is használhatók. Mindkét esetben a falhoz vagy a padlóhoz kell rögzíteni őket. Ezek a trezor széf modellek általában kisebb méretűek és súlyúak.
Szabadon álló trezorok
A szabadon álló trezorok széfek általában nagyobb méretűek és nehezebbek. Nagyobb tárgyak tárolására tervezték őket, és a legnagyobb tartósságot érhetik el. A szabadon álló trezorok súlya több tonna is lehet.
Falba építhető trezor
A falba épített trezor széf beépíthető a falakba, a padlóba, a lépcsőházak alá, stb. Ebben az esetben ezek kisebb széfek, amelyek előnye, hogy nem feltűnőek.
Trezorok felhasználási cél szerint
Trezorok és értékmegőrzők
Ezek a tárolók dokumentumok, fegyverek, 30 000 CZK-ig terjedő készpénz stb. tárolására szolgálnak. Hordozhatók is lehetnek. A biztonsági osztályuk általában Z1, Z2 vagy Z3.
Trezorok és fegyverszekrények
A fegyverek tárolását a lőfegyverekről és lőszerekről szóló, módosított 119/2002. sz. törvény és a 338/2002. sz. kormányrendelet szabályozza. A széf vagy trezor típusára vonatkozó követelmények a fegyverek számától és a lőszerek mennyiségétől függenek. A lőszert minden esetben a fegyvertől elkülönítve kell tárolni.
Otthoni trezor
Az otthoni trezor dokumentumok, szerződések, készpénz, adathordozók, fegyverek, ékszerek és hasonlók tárolására való. Az EN 1143-1 szabvány szerinti ajánlott biztonsági osztály 0 vagy 1. Ezek a trezorok közel 4 millió Ft értékű tárgyak tárolására alkalmasak.
Közepes trezor
Ezek a trezorok alkalmasak üzlethelyiségek, üzletek és középvállalkozások számára. A biztonsági osztály általában 2-3. A tárolt tárgyak értéke legfeljebb körülbelül 15 millió forint lehet. Titkos dokumentumok tárolására is alkalmasak.
Nagyméretű trezor
Az EN 1143-1 szabvány szerinti 4-6-os biztonsági osztályba tartozó széfeket nagyvállalatok, bankintézetek, titkos dokumentumok archívumai stb. számára tervezték.
i
Ha például minősített dokumentumokat, fegyvereket és nagyobb értékű, biztosított tárgyakat kell védened, a trezor kialakításának meg kell felelnie az EN 1143-1 vagy az EN 14450 európai szabvány követelményeinek, és biztonsági osztályba sorolást kell kapnia.
Tűzálló trezor széf
A tűzálló trezor széfek képesek megvédeni a tartalmukat a tűztől és a hőtől. Alkalmasak készpénz, dokumentumok, adathordozók, elektronika stb. tárolására. A tűzálló trezorok belsejében a hőmérséklet tűz esetén nem emelkedhet 170 °C fölé, ha papírdokumentumokat tárolnak, és 50 °C fölé, ha adathordozók tárolására tervezték. Az ellenállási idő a trezor kategóriájától függően 30, 60 vagy 90 perc.
Bedobós trezorok és pénzkazetták
A pénzkazetták, bedobós trezorok és kulcsszekrények védik a tárgyakat a lopás és az illetéktelen használat ellen. Nem olyan tartósak, mint a hagyományos trezorok, de mobilitásuknak köszönhetően hasznosak.
Biztonsági ládák
A biztonsági ládák kisebb pénzösszegek és kisebb tárgyak tárolására szolgálnak. Ezek általában fémdobozok, amelyek a pénz számára kialakított rekeszekkel és egyetlen zárral ellátott, csuklós fedéllel vannak ellátva. A biztonsági ládák alkalmasak kisboltokba, kisebb létesítményekhez, stb.
Kulcsszekrények
A kulcsszekrények lehetővé teszik egy vagy több kulcs áttekinthető és biztonságos tárolását. Acéllemezből készülnek, és mechanikus tárcsával vagy hagyományos kulccsal zárhatók. A tűzálló kulcsszekrények üvegajtóval rendelkeznek, amely veszély esetén betörhető, és a kulcshoz hozzáférhetünk.
Speciális trezorok
A speciális trezorok iratok, dokumentumok, adathordozók és kisebb értékű tárgyak tárolására szolgálnak. Ezek leggyakrabban zárral ellátott fémszekrények. Megjelenésük utánozhat például egy könyvet, ami megnehezíti a felderítését. A speciális trezorok tűzállóak és vízállóak lehetnek. Ezeket a dobozokat adathordozók és dokumentumok védelmére használják, és nagyobb hagyományos trezorok belsejébe helyezhetők be.
A trezor fő részei
A trezor teste
A trezor teste leggyakrabban kocka vagy kocka alakú, és különböző vastagságú fémlemezekből készül. A burkolat kettős, a belső tér pedig betonnal, szigetelőanyaggal stb. tölthető ki. A trezor szerkezete lehet tűzálló vagy vízhatlan is.
A trezor ajtaja
A trezor ajtók ugyanabból az anyagból készülnek, mint a test. Zárszerkezettel és zsanérokkal vannak ellátva, egyes esetekben az iratok nyitás nélküli behelyezésére szolgáló nyílással.
A trezor zárja
A trezor zárja az eszköz lezárására szolgál. A hitelesített trezorok mindig hitelesített zárakat használnak. Az EN 1300 európai szabvány a zárakat a biztonság szerint A, B, C osztályba sorolja, ahol a C a legmagasabb biztonsági osztály.
A zár típusa
Kulcsos zár
Ez a zár a legegyszerűbb és a legolcsóbb. Egy fémkulccsal működtethető. Hátránya a kulcs mérete.
Mechanikus kombinált tárcsa
Ezt a zárat egy forgótárcsával lehet vezérelni. A fő előnye, hogy nem kell kulcsot hordanunk magunknál, és a trezor kinyitására egy másik személy is képes, aki ismeri a kódot.
Elektronikus zár
Ha a trezor elektronikus zárral működik, akkor az ajtón egy billentyűzet található. A zár elektronikája a trezor belsejében található, akárcsak az azt működtető akkumulátor. Ezeknek a záraknak a fő előnye a könnyű kezelhetőség. Hátrányuk lehet az elem cseréjének szükségessége.
Más típusú zárak
A trezorok zárása más módon is megoldható, például ujjlenyomat-olvasóval vagy hangérzékelővel. Ezek a zárak azonban még nem használhatók a tanúsított széfeken.
A leírás elrejtése