Az energiacímke már több mint 25 éve segít minket az energiahatékony készülékek megtalálásában. Az energiatakarékos technológiák folyamatos fejlődése azonban a sok plusz jelet tartalmazó skálát kevésbé hatékonnyá tette. A mosogatógépek, mosógépek és szárítógépek, hűtőszekrények, elektronikus kijelzők és kereskedelmi hűtőszekrények ezért 2021. március 1-jétől új címkéket kapnak, amelyeken az A-G energiaosztályzat szerepel. 2021. szeptember 1-től pedig a lámpák is bekerülnek ezekbe a termékcsoportokba. Mi változik a lámpák és lámpatestek újracímkézésével kapcsolatban?
Az európai irányelv a világítástechnika területén a következőképpen tesz különbséget a terméktípusok között::
Fogyasztóként valószínűleg kíváncsi vagy arra, hogyan változnak a fényforrások energiacímkéi és a környezetbarát tervezésről szóló rendelet. Röviden összefoglalva elmondhatjuk, hogy az új címke nagyon hasonlít a régire. Melyek a legfontosabb változások, és milyen különbségekre kell felkészülni?
2021 szeptemberétől a fényforrások is csatlakoznak a többi termékcsoporthoz, amelyeket az Európai Bizottság rendelete szerint az új energiahatékonysági skála szerinti energiacímkével kell ellátni. Ez tulajdonképpen visszatérés az eredeti megoldáshoz, vagyis az A-tól G-ig terjedő skálához. Ez a változás azt jelenti, hogy az A+++, A++ vagy A+ osztállyal büszkélkedő, leginkább energiahatékony termékek mostantól a B-D osztályban fognak szerepelni. Az A+, A++ és A+++ osztályok már nem jelennek meg az új címkén. Amellett, hogy az új rendszer megkönnyíti a navigációt, bőséges teret biztosít az energiatakarékos technológiák további technológiai fejlesztésének is.
Ha szereti a termékek közötti részletes összehasonlításokat, örömmel fogadja az EPREL adatbázishoz való hozzáférést. Ez egy uniós online adatbázis, amelyben a gyártóknak és importőröknek 2021. május 1-től minden fényforrás adatlapján szereplő paramétereket regisztrálniuk kell. A regisztráció magában foglalja a részletes műszaki dokumentáció benyújtását is a megfelelőség ellenőrzésének megkönnyítése érdekében.
A fényforrásokat tartalmazó termékek gyártói és importőrei csak az EPREL adatbázisban szereplő fényforrásokat kötelesek regisztrálni.
És mit jelent ez a fogyasztók számára? A QR-kódot okostelefonoddal vagy tableteddel beolvasva részletes információkat kaphatsz az összes regisztrált termékről, az energiahatékonyságról vagy a modell méreteiről, és a szállító által kínált minimális garanciáról is információt kapsz. Az új energiacímkékkel sokkal könnyebb lesz ellenőrizni a gyártók által megadott információk valóságtartalmát.
Míg más termékcsoportok esetében az energiacímke módosításai meglehetősen széles körűek voltak, a fényforrások esetében nem sok minden fog változni. Az új energiacímkén továbbra is az eredeti, 1000 órára vetített kWh-értéket találja, de egy kis kozmetikai módosítással. Az érték mostantól a bal alsó sarokban, a QR-kód mellett fog megjelenni.
Bár a változások csak egy másik energiaskálát, QR-kódot és az általános megjelenés kisebb módosításait foglalják magukban, az új címkézésre való áttérés több fázisra oszlik. Ezenkívül minden attól függ, hogy mikor hozták forgalomba a fényforrást.
A fényforrások online értékesítésére azonban eltérő szabályok és lényegesen rövidebb átmeneti időszak vonatkozik. Az új energiacímkéket 2021. szeptember 1-től számítva 14 munkanapon belül, azaz 2021. szeptember 21-ig kell kicserélni.
A fényforrásokra és lámpatestekre vonatkozó új energiacímkék 2021. szeptember 1-én lépnek hatályba. De nem sok minden fog változni. Ha fényforrást vagy fényforrást tartalmazó terméket szeretne vásárolni, válasszon széles termékválasztékunkból, amelyet minőségi ügyfélszolgálat és fogyasztói vélemények egészítenek ki.