27" LG UltraGear 27GX790A-B - Monitor
Reviews 27" LG UltraGear 27GX790A-B
Interested in reviews of 27" LG UltraGear 27GX790A-B? It got 4.5 out of 5 stars from our customers. Find specific customer reviews of 27" LG UltraGear 27GX790A-B below. We will appreciate if you also share your experiences with 27" LG UltraGear 27GX790A-B after purchasing.
In stock > 5 pcs
Add to Cart More Information
User Reviews
Vasyl Varvarynec, Brno 17flag
Rated 12/03/2026, variant 27" LG UltraGear 27GX790A-B
Verified purchase - review from a price comparison website
poorly calibrated for the money it's not worth it
0 ×Report
Automatic translation
Daniel, Holiceflag
Rated 21/01/2026, variant 27" LG UltraGear 27GX790A-B
Verified purchase
The monitor works and has a nice picture.
Massive stand and the ability to rotate the monitor 90 degrees.
0 ×Report
Automatic translation
Anonymous customerflag
Rated 12/11/2025, variant 27" LG UltraGear 27GX790A-B
Verified purchase
Excellent monitor, bought in BF for a great price, I don't regret a single penny
Beautiful picture, just OLED
480hz
Included cables (HDMI, DP)
Honest, sturdy stand, but for such an expensive monitor it's a necessity
Good and rich monitor settings
Price (bought in BF for 14 390)
Large power transformer
No USB-C connector
You have to play with the colours, they are not ideal from the factory
Jindřich, Brnoflag
Rated 28/09/2025, variant 27" LG UltraGear 27GX790A-B
Maximum satisfaction
Companyflag
Rated 16/09/2025, variant 27" LG UltraGear 27GX790A-B
OLED, 0.03ms response time
480Hz!
Price (on sale for 16,772Kč, 09/2025), compared to all the others in this price range are just all QHD 240Hz, so I didn't really hesitate over it
I wish there was a 32-inch version
P-DC1-WEB15
30 év tapasztalat az e-kereskedelemben
3 million megrendelés évente
a vásárlók 98% visszatérõ