Ha a világ kriptovalutáira terelődik a beszélgetés, bizonyára te is tudsz már pár dolgot a médiában leginkább elterjedt Bitcoin-ról. Na de mi a helyzet a ZenCash-sel? A kriptográfusok túlnyomó többségéhez hasonlóan a ZenCash is a blockchain-nek nevezett elosztott és központi rendszer nélkül működő adatbázison alapul, egy olyan nyilvános főkönyvön, amelyben minden végrehajtott tranzakció folyamatosan és átláthatóan, a szerkesztés és a manipuláció lehetősége nélkül tárolódik. Mi teszi a ZenCash-t egyedülállóvá és miért érdemes odafigyelnünk rá?
A ZenCash legfontosabb jellemzője, hogy nagy hangsúlyt fektet a privacy-ra, azaz az adatvédelemre. Mostantól az átlátható tranzakciók (mint például a Bitcoin, Litecoin, vagy Ethereum esetében) mellett rejtett tranzakciók végrehajtására is lehetőség nyílik. Ezt a zk-SNARK-nak nevezett technológiát a Zcash projekt hozta létre, amelyből a ZenCash is alakult. A zk-SNARK egy olyan algoritmus, amely lehetővé teszi rejtett tranzakciók létrehozását, miközben a blockchain anélkül nyilvánítja érvényesnek a tranzakciókat, hogy képes lenne meghatározni a kezdeményezőt, a kedvezményezettet, és magát a küldött összeget.
Ám a ZenCash nem csak egy kriptovaluta, amely publikus és rejtett tranzakciót létrehozására alkalmas. A ZenCash mögött álló csapatnak már a projekt kezdetén is egyértelmű elképzelése volt: a tranzakciók hátterében működő komplex rendszerek megalkotása érdekében létrehozni egy blockchain technológián alapuló, nyílt és bővíthető privát platformot.
A ZenCash már a ZenTalk funkciót is a magáénak tudhatja, amely az egy-az-egyhez, vagy az egy-a-sokhoz (team-chat) kommunikációhoz biztosít biztonságos és titkosított módot. De mitől is olyan különleges a ZenTalk, amikor ott a Whatsapp vagy a Signal? A hangsúly az anonimitáson van: a Whatsapp és a Signal esetében a használat egyik legfontosabb előfeltétele egy létező telefonszámon keresztüli kötelező regisztráció.
Néhány demokratikus államban az előre fizetős SIM-kártyák név nélkül történő vásárlása még mindig engedélyezett, azonban ez a lehetőség egyre inkább csökkenő tendenciát mutat. Az informátorok és az érzékeny adatokkal dolgozók (újságírók, a kisebbségek képviselői, a korrupció ellen küzdők, stb.) számára azonban a teljes körű anonim kommunikáció meglehetősen fontos annak érdekében, hogy az államszervezetek vagy a bűnözői csoportok ne találhassanak rájuk. Ennek a technológiának a használata nem csak a demokráciában élőknek jöhet jól, hanem a világ azon részeire is kiterjesztető, ahol autoriter rendszer működik. Ebben az esetben a ZenTalk még nagyobb jelentőséggel bír.
Azonban néhány ország az Internetes forgalom szigorú és átfogó ellenőrzéséről és felülvizsgálatáról híres (mint például a Kínai Népköztársaság), amely problémákat okozhat az ilyen típusú kommunikációs módszerek használata során. A ZenCash projekt csapata is észlelte ezt a gondot, épp ezért döntött a „Domain Fronting” funkció létrehozása mellett, amely lehetővé teszi a ZenCash blockchain megszakadását, hogy az a http és a port 80 protokollon keresztül átlagos hálózati forgalomnak tűnjön. Ez egy normál kommunikációs átjáró az oldal titkosított forgalma számára, így a tevékenység a felülvizsgáló hatóság számára anonimnak fog látszódni. A legjobb az egészben, hogy a ZenCash forgalom TLS-en keresztül kerül titkosításra, a Secure Nodes telepítése pedig tovább erősíti a teljes hálózati infrastruktúrát, és nagyobb anonimitást, illetve biztonságot nyújt az egész blokklánc számára.
Jane Lippencott
Jane Lippencott a Zen társalapítója. Amerikában született, Hongkongban, Bangkokban és New York-ban nőtt fel, így egyedülálló személyisége magában foglalja mind a nyugati, mind a keleti kultúrák értékeit. Ez az élettapasztalat tükröződik világnézeteiben, amelyeket különösen a véleményszabadság, a magánélet tiszteletben tartása és a decentralizáció elterjesztésének hangsúlyozása jellemez.
A ZenCash – a többi valuta alapú blokchainhez hasonlóan – úgy nevezett „full node” klienseket használ, azaz olyan csomópontokat (számítógépek /szerverek), amelyek rendelkeznek a blockchain teljes másolatával. A ZenCash esetében azonban a csomópontok közötti kommunikáció titkosításra kerül, épp ezért beszélünk a Security Nodes-ról.
A legtöbb kriptovaluta esetében a csomópontok műveletei nem kötelező érvényűek, ám ebben az esetben jutalék sem jár értük. A ZenCash jutalékrendszere azokat a Security Nodes felhasználókat díjazza, akik megfelelnek a különféle feltételeknek: legalább 42 ZenCash birtoklása, TLS tanúsítvány, legalább 92%-os elérhetőség, stb. Ez a rendszer lehetővé teszi, hogy a Security Nodes további ZenCash-re tegyen szert a full nodes kliensek műveletei során, amelynek köszönhetően a hálózat még eloszlottabbá és rugalmasabbá válik, például a szóban forgó valuta nemzeti kormányok általi betiltását / szabályozását illetően. Jelenleg a ZenCash blockchain teljes másolatának több, mint 5700 példánya van használatban.
Michal tudatta velünk, hogy ő is csatlakozott a Secure Nodes felhasználók táborához, ezért megkérdeztük tőle, hogy mi vette rá erre, és hogy mit is áll valójában a ZenCash hátterében?
Michal Mikle
Overclocker, bányász, blockchain-, kriptovaluta- és decentralista mániás vagyok. A számítógépes hardvernél a kihasználatlan teljesítmény nem hagy hidegen, nálam a folyékony nitrogén vagy más extrém hűtési mód sem tabu. Megalapítottam a delid.cz-t, az Intel processszorok optimalizálását célul kitűző szolgáltatást, előadásokat tartok a minigról és igyekszem aktívan részt venni a digitális világ valamennyi innovációjában.
A ZenCash equicash algoritmust alkalmaz, amelyre a bányászatra dedikált ASIC készülékek nem alkalmasak. A ZEN bányászat prémium minőségű és nagyteljesítményű videokártyákat – mint például NVIDIA 1080 Ti – igényel. Egyetlen rejtett tranzakció létrehozásához a rendszernek legalább 4 GB-os memóriára van szüksége, amelynek beszerzése manapság már nem jelenthet gondot. Mivel a legtöbb algoritmus GPU-val (grafikus processzor) történő munkához lett kifejlesztve, szükségtelen a processzorral történő bányászatot erőltetni. Még a legerősebb processzor, az Intel i9-7960X által biztosított teljesítmény is annyira gyenge, hogy a bányászat nem hogy hatékony, de inkább veszteséges lenne. A ZenCash bányászatra alkalmas gépek (mining rig) éppen ezért olcsó processzorral és 4 GB-os RAM-mal dolgoznak, emellett pedig Pascal architektúrára épülő, kiváló és erőteljes NVIDIA videokártya befogadására kell képesnek lenniük.
A ZenCash különféle bányász-szoftvereken keresztül bányászható ki. Ezen cikk szerzője például EWBF-t használt NVIDIA videokártyával, illetve Claymore-t AMD-vel kombinálva. Léteznek azonban egyéb variánsok is, mint például a DSTM. A már több bányászrendszerrel rendelkező mining rig-felhasználók számára érdemes a kifejezetten bányászatra dedikált EthOS vagy SMOS, stb. beszerzése. Ami az egyedüli bányászatot és a bányászati medencéket illeti, mi a medencés verziót ajánljuk, mivel nagyon kicsi rá az esély, hogy az egyéni bányászat során (alacsony hashrate-tel bíró mining rig) akár egyetlen blokkot is találsz. Jelen állás szerint ez akár hetekbe is telhet.
Mielőtt belekezdenél a ZEN bányászat egyéni beállításaiba, nem árt, ha megnézed Michal Mikle útmutatóját, amelyből segítséget kaphatsz hozzá.
Az equicash bányász-algoritmus számára leghatékonyabb, Pascal architektúrára épülő NVIDIA kártyákhoz a DSTM bányász-szoftver használatát ajánljuk, amely körülbelül 10%-kal nagyobb teljesítményt ígér, mint az EWBF. A bányászati medencédet a ZenCash projekt hivatalos oldalán található listából választhatod ki.
Regisztrálnod kell a zen.supernova.cc bányászati medencéjében, majd a My Account My Workers almenüjében létre kell hoznod egy, a Simplemining-ban a RigGroups csoportok konfigurációjának megfelelő, úgy nevezett Worker-t. A konfigurációnak így kell kinéznie:
„--server zen.suprnova.cc --port 3618 --user Elkim.NVA --pass X“
A szerver és a port egyértelmű. A –user a medencébe való felhasználóneved és a worker-ed nevének kombinációjából jön létre. A –pass a medencéhez tartozó, nem titkosított jelszó, ugyanis inkább a bányászgép medencébe történő bejelentkezésére szolgáló, tisztán technikai eszközként funkcionál.
A Simplemining.net segítségével végzett bányászat pontosságának legjobb ellenőrzési módja az SSH kapcsolatot támogató alkalmazások SSH-n keresztüli vezérlésében rejlik.
Még ha úgy is tűnik, hogy minden megfelelően működik (vagy profitál), akkor is végezhetsz ellenőrzést a Simplemining.net adminisztrációjában található RigList fülön, vagy akár közvetlenül is nyomon követheted az eseményeket egy, a bányászgépedhez csatlakoztatott monitoron keresztül. A másik - bátran kijelentve a legjobb – opció az SSH kapcsolatot támogató alkalmazások SSH-n keresztüli vezérlése. Michal Mikle például a MobaXterm változatot használja. Az SMOS alapértelmezett állapotban a „miner” felhasználóval, és a „miner” jelszóval jelentkezik be. A „screen-x miner” parancs alkalmazásával a bányászprogram (miner) főképernyőjére kerülsz, ahol láthatod a valós idejű bányászati / hashelési eredményeket.
Amint az a fenti képen is látható, egy túlhúzott GTX 1060 megközelítőleg 350 Sol / s (350 óra / mp) -re képes. Ezekkel az értékekkel találkozhatsz a Whattomine.com ismert számológépjében is, amely megválaszolja a leggyakrabban felmerülő kérdéseidet, mint például: Mit bányásszak / Mennyiért / Milyen nyereséggel? stb.
ZenCash kizárólag a kriptotőzsdén szerezhető be, ám manapság már néhány internetes kiskereskedőnél is fizethetsz vele. Az alábbi lista 2018. január 12-én került frissítésre:
A ZenCash különböző pénztárcákban tárolható, a számítógépeden vagy a mobileszközödön, de akár papír alapú pénztárca kinyomtatására is van lehetőség. Az asztalok számára létrehozták a hivatalos pénztárcát, az Arizen-t. A másik, mobileszközökről elérhető hivatalos pénztárca a ZenCash Mobile Wallet nevet kapta, amely egyelőre csak az Android számára alkalmas. Létezik iOS-es verziós is, amely épp az App Strore-on való debütálására vár. A többféle kriptovalutával rendelkezők számára a jól ismert Coinomi szintén csak Androidos készülékeken fut, ám ZenCash támogatással is rendelkezik. Utolsó opcióként a nem hivatalos ZenCash Swing Wallet UI pénztárcát említenénk meg, amely már a projekt legelején elérhetővé vált.
Lukáš Bureš
Lukáš Bureš Ph.D. a plzeňi Nyugat-Csehországi Egyetem Kibernetikai Tanszékének hallgatója. Aktívan foglalkoztatják a kriptovaluták, a mesterséges intelligencia, az adatbányászat és a gépi tanulás. Ezenkívül érdeklik a programozási nyelvek és a könyvtárak fejlesztése. A ZenCash fejlesztésében csapatvezető fejlesztőként dolgozik.
És mi az a hardver pénztárca? Jelenleg a Ledger Nano S integrációja folyik, és már a hibakeresési (debugging) fázisban van. A világhírű prágai Satoshi Labs szerint a cseh Trezor pénztárca eredeti modelljének integrálása nem biztonságos, éppen ezért az új Trezor T modellel kiegészített Arizen pénztárca bevezetésén dolgoznak, amely várhatóan 2018 februárjától lesz elérhető.
Valamennyi kriptovaluta közös tulajdonsága kétségtelenül az extrém volatilitás. Ez általában a ZenCash-re is jellemző, ahol éles árfolyam-ingadozásokkal találkozhatunk – azzal a kivétellel, hogy sem 10%-os csökkenés, sem pedig 10%-os növekedés nem következik be egyetlen hét, vagy akár nap alatt. Annak érdekében, hogy képben maradj, itt láthatod a jelenlegi (HUF) árfolyam részletes és interaktív diagramját, valamint a ZenCash (ZEN) árfolyamának alakulását is a múlt hónap folyamán.
Számos oka van, hogy miért éri meg ZenCash-ba fektetni. Mindenekelőtt ez egy aktív projekt, amely egy „roadmap” formájában világosan meghatározott, hosszú távú elképzelésen alapul, és amely már az egész világon elterjedt. Ugyanakkor újra és újra bebizonyítja, hogy képes az új funkciók megjelenésével kapcsolatos határidők betartására. A projektet ellenzők elmondása szerint ők nem értik, miért kellene ZenCash-be fektetniük, hiszen az a Zcash egyik ága (forkja). Rendkívül fontos azonban, hogy megértsük a ZenCash és Zcash közötti különbséget, ugyanis nem minden fork, ami annak látszik.
A ZenCash egy elosztott, barátságos közösségből áll, amely egyelőre ugyanazt a technológiát és bányászati algoritmust használja, mint a Zcash, ám teljesen más céllal. (A Zcash Projekt egy kereskedelmi vállalat - The Zerocoin Company -, amely a blockchain és a kriptográfia fejlesztésére fókuszál – ez egyébként a bányászott érték 20%-át teszi ki a Zcash keretein belül). A platform a biztonságot és a privát kommunikációt tekinti elsődleges fontosságúnak, a tranzakciók végrehajtását is beleértve. A ZenCash a későbbiekben az anonim tartalommegosztásra és az Internet-elérésre helyezi majd a hangsúlyt.
Massimiliano (Max) Mortillaro
Massimiliano (Max) Mortillaro egy független informatikai tanácsadó, aki a virtualizációs és adattárolási technológiára szakosodott. A vállalati ügyfeleknek nyújtott szolgáltatásokon kívül egy független IT-konferencia társszervezője is. Ő is szenvedélyesen támogatja az online biztonságot, a magánélet védelmét, a titkosítást és a digitális jogokat.