Az alapozó egyenletessé teszi a bőrt, elfedi a hibáit és óvja is. Annak érdekében, hogy a bőrödön a lehető legtermészetesebben nézzen ki, fontos, hogy ne becsüld alá a kiválasztás fontosságát, összpontosíts több fontos tényezőre is, például a bőröd tónusára és típusára. Melyik alapozó lesz számodra a legmegfelelőbb és hogyan válaszd ki?
Az alapozó fő feladata a szépítés és a tökéletesítés. Minden egyes alapozótípusnak megvannak a sajátos tulajdonságai, és a bőr jó megjelenése érdekében fontos, hogy az alapozó kiválasztásakor vedd figyelembe mindenekelőtt a bőröd típusát. Ugyanúgy, mint amikor arckrémet választasz.
A normál bőrűeknek nem kell jelentős problémákkal foglalkozniuk, így viselőik szinte bármit választhatnak az arcukra. A BB krémtől egészen a krémes és por alapozóig. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy túlzásba eshetnének. A normál bőrre is vonatkozik, hogy legszebb a természetesség, tehát válassz olyan alapozót normál bőrre, amely a bőrödet meghagyja lágynak és finomnak.
A zsíros illetve problémás bőrhöz nem-zsíros alapozó szükséges, amely felszívja a felesleges faggyút és nem tömíti el a pórusokat. Tartalmaznia kell aktív összetevőket a hibák leküzdéséhez, valamint a bőr lággyá és mattá tételéhez. Határozottan kerüld a vastag alapozót, és az egyes hiányosságokat inkább korrektorral fedd el. Válassz könnyű konzisztenciájú alapozót, amely egyszerűen és egyenletesen oszlatható el. Ajánljuk az illatanyag nélküli alapozó használatát.
A száraz bőr kevesebb faggyút választ ki, gyakran kissé szürke és élettelen. A száraz bőrű nők gyakran szenvednek pikkelyektől, amelyeket a helytelenül választott alapozó kihangsúlyozhat. A száraz bőrnek hidratálódnia és kissé zsírosodnia kell. Tehát válassz zsírosabb alapozót, ideálisan ásványi anyagokat tartalmazót, amely ápolja a bőrödet. Ha bőrhibákkal küzdesz, válaszd a leginkább bőrfedő hatású alapozót. A száraz bőr számára a ragyogóbb alapozó használatát javasoljuk. A száraz és tompa bőr ennek csak örülni fog.
Gyakran előfordul, hogy a dehidratált bőrt összetévesztjük a száraz bőrrel. Pedig két különböző bőrtípusról van szó, eltérő szükségletekkel. Míg a száraz bőrt enyhén zsírosítani kell, a dehidratált bőrnek elsősorban a hidratálás hiányzik. A dehidratált bőr nem pikkelyek kialakulásában, hanem fakulásban és a rugalmasság elvesztésében nyilvánul meg. Ezért könnyű, hidratáló és nem-zsíros sminkkészleteket javasolunk, amely a dehidratált bőrt vízzel látja el és ragyogóvá teszi.
A kevert bőr valójában két bőrtípus kombinációja. Míg az arc egyes részei szárazak, más részek hajlamosak a túlzott faggyúképződésre (ún. T-zóna - homlok, orr és áll). Ilyen bőr ápolása a legnehezebb, ezért mindig kizárólag kombinált alapozót használj. Kevert bőr esetén mindenekelőtt olyan alapozóra van szükséged, amely egységesíti a bőr tónusát, csökkenti a pórusok láthatóságát, és matt fényt ad.
A nők nagy százaléka szenved az érzékeny bőrtől, ezért a legtöbb kozmetikai termék ezen bőrtípuson alapul. Az érzékeny bőrű nők bőrpírt, feszülést és égést tapasztalhatnak a nem megfelelő alapozó felvitele után. Az érzékeny bőrre szánt alapozó nagyon lágy textúrájú, hipoallergén, és értelemszerűen illatanyagtól mentes kell, hogy legyen. Előny, ha hidratáló is.
A nagyon világos bőrű nők gyakran szembesülnek azzal a problémával, hogy nem találnak számukra megfelelő színű alapozót. Az igazság az, hogy nem minden sminkmárka készít olyan világos árnyalatot, hogy megfeleljen a Hófehérke típusú nőknek. Ebben a tekintetben erősen ajánlhatjuk az ázsiai márkák (pl. SHISEIDO) világos árnyalatú alapozóinak széles skáláját. Javasolhatjuk a BB krém használatát is, amely sokkal természetesbb az arcodon, mint az alapozó, és alkalmazkodik a bőröd tónusához.
Az idősebb bőrre és az érett bőrre szánt alapozó fiatalító és fényesítő hatású, emellett ránctalanító összetevőket is tartalmaz, amelyek a bőr öregedése ellen küzdenek. Fontos szempont, hogy a ránctalanító soha ne kerüljön fel alapozó nélkül. A primer kisimítja a bőr felületét, lágyítja a vonalakat és a ráncokat, és megakadályozza az alapozó bejutását a bőr redőibe, nehogy így a ráncok még jobban láthatóvá váljanak.
TIPP: Az érett bőrre szánt alapozókra vonatkozik leginkább, hogy a „kevesebb, néha több”. Ezért mindig csak enyhén vigyél fel alapozót az idősebb bőrre a bőr egyenletességének elérése és az arc ragyogóvá tétele, vagy a finom erek vagy pigmentfoltok lefedése érdekében.
Nemcsak a nők, hanem a férfiak is szeretnék elrejteni a bőrük hiányosságait. A szokásos női alapozó azonban nem megfelelő számukra. Mivel a férfi bőr különbözik a nők bőrétől, a férfiak alapozóinak összetétele is eltérő. Mindenekelőtt nem színezi annyira a bőrt, ugyanakkor jól takarja a bőr hiányosságait. A férfiak alapozói segítik őket a kiváló megjelenésben és az önbizalmuk növelésében.
Akár tetszik a szülőknek, akár nem, a kislányok gyakran szeretnek a tükör előtt játszani, és mindent ki akarnak próbálni, amit az anyukájuk használ. A felnőtt nők kozmetikumai azonban nem alkalmasak a kislányok számára. Főként azért, mert a gyermekek bőre érzékenyebb a különféle vegyi anyagokkal szemben.
A gyerekek számára jó smink alternetívát jelenthetnek a sminkkészletek gyerekeknek, amelyeket egyrészt könnyű eltávolítani az arcról, másrészt nem ártalmasak a gyermek egészségére. A kislányoknak szánt sminkkészlet 6 éves kor feletti gyermekeknek alkalmas és sok esetben a kis hercegnő álmainak beteljesülését jelenti.
Ügyelj arra, hogy az alapozó kiválasztásakor ne hagyd figyelmen kívül a korodat. A fiatalabb bőrhöz a tonizáló és a BB krémek alkalmasak, amelyek ötvözik a krém és az alapozó előnyeit, ugyanakkor nem terhelik meg annyira a bőrt. Az öregedő bőr meghálálja a könnyű, tápláló és hidratáló alapozót magasabb fedő tényezővel, amely elrejti az öregedés jeleit. Megfelelő alternatívát jelentenek a tonizáló CC krémek a harmincas éveikben járó nők számára, valamint az érett bőrre szánt DD krémek.
Gondold át, milyen hatást vársz el az alapozótól. Az alapozó hatásának a bőröd szükségleteire kell alapulnia.
Az alapozónak a lehető legközelebb kell lennie a bőröd színéhez, hogy az arcodon természetesnek tűnjön. Ahogy más dekorkozmetikumok esetében is érdemes kísérletezni, az alapozóra is igaz, hogy mindig tökéletesen illenie kell, és ha megtaláltad a megfelelőt, akkor nyert ügyed van. Az alapozó árnyalata döntő jelentőségű az egész sminkelés sikere szempontjából. Elsősorban a bőr árnyalata alapján választjuk meg, és a bőr megfelelő helyén, lehetőleg nappali fényben teszteljük. Mivel az alapozó árnyalatának kiválasztása gyakran a legnagyobb kihívás, egy egész fejezetet szentelünk a megfelelő árnyalat kiválasztásának (lásd alább).
Az alapozó árnyalatait három fő csoportra osztjuk: melegek (Warm), hidegek (Cold) és semlegesek (Neutral). Ezenkívül e három színcsoport egyedi alapozói különböző árnyalatúak. A meleg tónusú alapozók sárga, arany, néha narancssárga árnyalatúak. A hideg tónusú alapozó általában rózsaszínű, néha "porcelán" színű is lehet. A semleges alapozók a legkülönbözőbb árnyalatokból állhatnak és semleges kombinációt hoznak létre.
Ahhoz, hogy helyesen tudj választani, először meg kell tudnod, hogy a bőröd a három fő csoport közül melyikbe tartozik - meleg, hideg vagy semleges tónusú-e. Ha az ellenkező csoport alapozóját választod, akkor egészségtelennek, fáradtnak, természetellenesnek fogsz tűnni. A sárga tónusú alapozó sárgászölden fog hatni a hideg bőrön. A rózsaszínű tónusú alapozó pedig szürke-rózsaszínű lesz a meleg bőrön.
Megjegyzés: Mint tudod, a meleg bőr számára általában a sárga, az arany vagy a narancssárga tónusú alapozó ajánlott, továbbá a rózsaszín tónus szépen harmonizál a hideg bőrrel. Ha azonban egy bizonyos árnyalat első ránézésre természetellenesnek tűnik, például túl narancssárga, akkor elég valószínű, hogy az arcodon sem fog jól mutatni.
Az alapozó árnyalatát a bőr tónusának megfelelően választjuk meg. Ez az a tónus, amely áttetszik a bőr felszíne alatt, és ugyanaz marad még akkor is, ha a bőr tónusa megváltozik, például leégés után. Ezért fontos, hogy az alapozó kiválasztása előtt tisztázd, hogy milyen tónusú a bőröd - meleg, hideg vagy semleges. A bőr tónusát legkönnyebben a csuklódon lévő erek színe határozza meg. Az arany és ezüst ékszerek szintén jó útmutatóként szolgálhatnak.
Az alapozó megfelelő árnyalatának kiválasztásánál a következő fontos lépés az a hely a bőrön, ahol kipróbálod az alapozót. Ne teszteld az alapozót a csuklódon vagy a kézfejeden, ahogy másoknál gyakran láthatod. Mindig az arc szélén, vagy pontosabban az alsó állkapocs szélén próbálkozz a alapozóval, az arc és a nyak közötti, vagy a nyak és a nyak alatti kulcscsont közötti átmenetnél. Ezen a ponton alkalmazd a kiválasztott árnyalatokat hosszú csíkokban egymás mellett, majd döntsd el, melyik illik a legjobban a bőrödhöz.
Az alapozót lehetőleg nappali fényben próbáld ki. Az illatszer-boltok mesterséges megvilágítása torzítja az alapozó tényleges árnyalatát. Ha lehetséges, kérj mintákat a kiválasztott alapozók listájából, és próbáld ki azokat nappali fényben.
Talán téged is vonz az interneten található alapozók széles skálája, valamint az áraik, amelyek gyakran kedvezőbbek az e-shopokban, de félsz vásárolni anélkül, hogy megérintetted vagy megpróbáltad volna az alapozót. Pedig az alapozó sikeres megvásárlása az interneten nem olyan nagy tudomány, mint amilyennek tűnhet.
A bőröd tónusának meghatározása már fél siker. Tudod, hogy meleg tónusú (W), hideg tónusú (C) vagy semleges tónusú-e (N). Ezután válaszd ki a megfelelő árnyalatot. Íme néhány tipp, hogyan válaszd ki a neked megfelelő árnyalatot az interneten keresztül.
A hab alapozót a könnyű és könnyen kenhető textúra jellemzi. Fő előnye a puha, habos állag, amely tökéletesen tapad a bőrhöz. Könnyen kezelhető, mert könnyen kenhető és nagyon természetesnek hat a bőrön. Megfelelő különböző bőrtípusok - normál és zsírosabb - esetében is. Erősen ajánlott idősebb bőrre is, ahol nincsenek jelentős pigmentfoltok.
Sűrűbb és nehezebb típusú alapozó, különösen száraz bőrre alkalmas, amely olajosabb állagot igényel. Más bőrtípusok esetén a krémes alapozó kissé zsírosabb a szükségesnél. Erősebb szűrőt hoz létre, és jó fedő tulajdonságokkal rendelkezik. Védi és hidratálja a bőrt. A krém felvitele során ajánlott egy jól felszívódó alapozó krém használata. Annak érdekében, hogy az alapozó tovább tartson, ajánlott az arcot előtte bepúderezni.
A kompakt alapozó elegáns csomagban ötvözi a púdert és az alapozót egy praktikus tükörrel. Szilárd állagú. Egyesíti a púder tulajdonságait, amely mattá teszi a bőrt és rögzíti az alapozót, miközben egyenletessé teszi a bőrt és lefedi a kisebb hiányosságokat. Alkalmas normál és zsíros bőrre, kisebb hiányosságokkal. Ugyanakkor nem ajánlott száraz bőrre, mivel kihangsúlyozhatja rajta a lehetséges pikkelyeket vagy ráncokat. Kis méretének és tükörrel való felszereltségének köszönhetően alkalmas kézitáskádba vagy utazáshoz.
A por alapozó laza, porszerű állagú, és a bőrre ecsettel kell felvinni. Alkalmas a bőr tónusának és mattságának kiegyenlítésére. A bőrt nem szárítja ki, emellett sok esetben ásványi anyagokat is tartalmaz. Kisebb a fedő képessége. Az ásványi por alapozó különösen alkalmas azoknak a nőknek, akik nehezen választják ki a megfelelő folyékony alapozó színárnyalatát. Nagy mennyiségű pigmentet tartalmaznak, és az alkalmazás után szépen összeérnek a bőr színével és egységesítik az árnyalatát. A por alapozó ideális azoknak a normál bőrűeknek, akik nem igényelnek sok alapozót. Zsíros bőrre is alkalmas, hogy a bőr frissnek és mattnak nézzen ki.
A BB krém a Blemish Balm (szabad fordításban: krém a bőrhibákra) angol kifejezés rövidítése. A BB krém az alapozókrém és a könnyű alapozó kombinációja, amely képes elfedni a bőr kisebb hiányosságait, például a megnagyobbodott pórusokat vagy a kisebb pattanásokat. Egyfajta tonizáló krémről van szó. Könnyű, viszonylag ritka állagú. Jól felszívódik, természetes és tiszta benyomást keltve. A BB krémek hatékony UV védelmet nyújtanak, így ideálisak nyáron, amikor teljesen ki tudják váltani az alapozót. A BB krémek minden bőrtípusra rendelkezésre állnak.
A CC krém megjelölése mögött az angol Color Control kifejezés áll, fő feladata a bőr színárnyalatának egységesítése. A BB krémmel ellentétben a CC krém több színes pigmentet tartalmaz és jobban hidratál. Szerkezetükben is különböznek, mivel a CC krémek inkább vízbázisúak és szinte nincs fedő hatásuk. Ezért nem alkalmas pattanásos bőrre. Ugyanakkor nagyon jó választás, ha a bőrpír vagy az elszíneződött bőr problémájával állsz szemben. A bőr egységesítésén kívül a CC krém simítja és elrejti az első ráncokat, így elsősorban a 30 év feletti nők számára ajánlott. UV védelmet nyújt és a smink alapozójaként is szolgál.
A L'Oréal Paris az egyik legnépszerűbb és legelterjedtebb kozmetikai márka. Termékek széles skáláját kínálja, a viselőjéhez kiválóan illő sminktől a különféle dekorkozmetikumokon át a professzionális hajápolásig. A L'Oréal Paris gondoskodik a tökéletes megjelenésről, akár mindennapi sminkként, akár különleges alkalomra. Mert megérdemled.
A Maybelline New York dekorkozmetikumok nemcsak Amerikában váltak az első számú szépségápolási márkává. A Maybelline termékei az egyes szezonok legmelegebb árnyalataiban mutatják be a szezonális színtartomány trendjét. A városi életmód ihlette smink célja, hogy fokozza a nők értékességének érzetét és szépségét, és hangsúlyozza egyéniségüket.
A Dermacol márka több, mint 50 éve tökéletesíti a bőrt és gondoskodik a nők szépségéről. A Dermacol smink az 1960-as évek óta népszerű a hollywoodi sztárok körében, így a Dermacol a mai napig a tökéletes smink szinonimája világszerte.
A növények és a természetes kozmetikumok iránti lelkesedés volt az első számú francia kozmetikai márka - a Nuxe márka - kiinduló pontja. A természetes kozmetikumok parabének, műfestékek, ásványolajok és állati eredetű összetevők nélküliségét (a méhészeti termékek kivételével) az érzékeny bőrűek különösen nagyra értékelik. Nemcsak a bőr- és hajápolási termékek, hanem a Nuxe kiváló minőségű dekorkozmetikumai is népszerűek a nők körében, szerte a világon.
Minden nő lehet gyönyörű - az Estée Lauder azonos nevű alapítójának meggyőződése valósággá vált egyedi, rendkívül hatékony és luxus termékeinek köszönhetően. Az Estée Lauder termékek egyediségét a számos különleges és ritka alkotóelem biztosítja, például a kolloid arany és a drágakő kristályok.
A Bourjois francia akcentussal mutatja be a szépséget - a neves párizsi stílus és elegancia együtt jár az innovációkkal, amelyek megkönnyítik a nők mindennapi szépségápolását. Az ikonikus szempillaspirál, a tökéletes alapozó, a szemhéjfesték és az rúzsok széles választéka segíti kifejezni a megkülönböztető stílust és az egyediséget.
A Vichy márka már több alkalommal is megvédte a dermokozmetikai kategóriában szerzett legmegbízhatóbb márka címet. A Vichy termékek gazdagságának és hatékonyságának titka a termálvíz. Auvergne érintetlen természetében jött létre, közvetlenül Franciaország szívében, így iparilag nem reprodukálható. Az összes Vichy márkájú termék ezt a vizet tartalmazza, amely 15 ritka és jótékony ásványi anyaggal gazdagítja azokat az arcbőr és a test számára.
A La Roche-Posay márka fejlesztette ki a La Roche-Posay termálvizes bőrápoló termékeket, amelyek természetes antioxidánsként működnek. Az egyedi szelénkoncentráció megnyugtatja és lágyítja a bőrt, és klinikailag bebizonyosodott hatásainak köszönhetően a La Roche-Posay az európai termál dermatológia központja. A La Roche-Posay termékeket érzékeny bőrre tervezték, minimális összetételű magas hatóanyag-koncentrációval. Nem tartalmaznak parabén tartósítószereket, parfümmentesek és hipoallergének.
A NATRUE tanúsítvánnyal rendelkező természetes kozmetikumok 1921 óta kényeztetik ügyfeleiket kiváló minőségű és tisztán természetes termékekkel. „Az emberrel és a természettel összhangban” mottójának szellemében a Weleda elősegíti az egészség, a testi és szellemi jólét helyreállítását és fenntartását, és végül, de nem utolsósorban a természetes szépséget.
A primer fontos szerepet játszik az alapozó felvitelében. Egységesíti és simítja az arcbőrt, meghosszabbítja az alapozó tartósságát és biztosítja a hibátlan megjelenésedet. A primert is a bőrtípusod szerint válaszd ki. A zsíros bőrhöz matt primert kell igénybe venni, míg más bőrtípusokhoz csillogóbb primert ajánlunk.
TIPP: Ha elfogy nálad az alapozó alá való primer, jól helyettesítheti azt a BB krém vagy a CC krém, amelyek például nyáron a könnyű textúrájukkal kiválóan kiválthatják az alapozót is.
Az alapozót jól megtisztított arcbőrre vidd fel és használj előtte nappali arcápoló krémet vagy bőrhidratálót, esetleg arcszérumot. Az alapozó így jobban tapad az arcbőrre és frissebb benyomást kelt. Ha azt szeretnéd, hogy a bőröd felülete még simább legyen, vigyél fel a krémre még primert is, ami tökéletesen egyenletessé teszi a bőr felületét, emellett meghosszabbítja a smink tartósságát is. Az apróbb bőrhibákat pedig maszkold korrektorral, amit fel lehet vinni a smink előtt vagy utána is.
Az alapozót az arc közepétől a széle felé irányulva vidd fel. Legyél különösen precíz a haj, a szemöldök és a szem környékén. Vigyél fel alapozót a füledre, nyakadra és a dekoltázsodra is és kend szét úgy, hogy ne látszódjon. Az alapozó felvitele lehetséges sminkecsetek vagy szivacsok segítségével (a kézhátról). A készítmény felvitt mennyiségével ne ess túlzásba. Az arcbőr természetes kinézete érdekében először egy vékony réteget vigyél fel, ami egységesíti a színárnyalatát. Végül az arcodat finoman bepúderezheted púderrel.
A forró nyári napokon ajándékozd meg az arcbőrödet egy könnyű alapozóval, ami lehetővé teszi a bőr számára a lélegzést. Megpróbálhatod felváltani a klasszikus alapozót UV védelemmel kiegészülő BB krém vagy CC krém használatával. Nyáron esetleg egy árnyalattal sötétebb alapozót ajánlatos használnod, mint télen.
A téli szezon ideális sűrűbb és táplálóbb krémekkel való sminkeléshez. Védi a bőrt a fagytól és a széltől. Ha a hőmérő higanyszála nulla alá esik, cseréld le a hidratáló alapozót vízmentes alapozóra.
Sok nő még mindig azt gondolja, hogy az alapozó eltömíti a pórusokat, megakadályozva a bőr légzését, és így hozzájárul a pattanások kialakulásához. A mai készítmények ugyanakkor számos aktív hatóanyagú összetevőt tartalmaznak, amelyek nem ártanak a bőrnek, sőt gyakran kifejezetten előnyösek. Mindenekelőtt védik a bőrt a káros külső hatásoktól, például a széltől vagy a káros UV sugárzástól, de megbízhatóan hidratálják és táplálják is.