Slevy s AP+ Akvizice ApF HU

Milyen kuktát vegyek?

Termékkatalógus
Frissítve

A kukta vagy más néven gyorsfőző edény minden olyan konyhának szerves része, ahol egészségesen, ízletesen és hatékonyan szeretnének főzni. Jelentősen felgyorsítja a főzést, megőrzi az ételek ízét és a bennük lévő tápanyagokat, valamint energiát takarít meg. Hogyan válasszuk ki a kuktát, hogy az a lehető leghasznosabb legyen a konyhában?

Milyen kuktát vegyek?

Néhány tipp a kukta kiválasztásához:

  1. A kukta kiválasztásakor javasoljuk, hogy csak tanúsítvánnyal rendelkező gyártókra támaszkodj.

  2. A kukta méretét a gyakran főzött étel típusa és a háztartásban élők száma alapján válaszd ki.

  3. Ügyelj a különleges funkciókra és kiegészítőkre. Közülök néhány nagyon praktikus és hasznos tud lenni.

  4. Fontold meg egy kukta készlet vásárlását. Megfizethetőek, és szélesebb körben használhatók főzéshez.

A kukta kiválasztásának alapvető paraméterei

A kukta mérete

Az első kritérium, amelyet figyelembe kell venni a kukta kiválasztásakor, az a mérete, azaz a térfogata. Természetesen ez függ a háztartásban élők számától és a kuktában elkészítendő ételek típusától. Ezzel összefüggésben ki kell emelni, hogy a kuktában keletkező nyomás és gőz miatt a kukta csak a feltüntetett térfogat 2/3-ig tölthető fel. Tehát például egy 6 liter űrtartalmú kuktában 4 liter húslevest készíthetsz.

A kukta mérete az elkészítendő étel típusától függően

Kuktákat általában 3-10 literes méretben gyártanak, az pedig csak rajtad múlik, hogy milyen típusú ételeket szoktál leggyakrabban készíteni.

Az edény mérete Az étel típusa
3,5l-es kukták szószok, zöldségek, kisebb adag húsok
4-5l-es kukták szószok, hús, zöldségek, hüvelyesek, rizs, levesek
6-8l-es kukták csontleves, leves, csülök, nagy adagok

Megjegyzés: Ne kövesd mindenáron azt az elvet, hogy minél nagyobb, annál jobb. Míg egy kis kuktában is megpárolhatod a húst, egy nagyban is csak ugyanazt a húst főzhetnéd meg. Így a túl nagy kukta néha ugyanolyan akadályt jelenthet a különféle ételek elkészítésekor, mint a túl kicsi kukta.

A kukta mérete a személyek száma alapján

Vannak általános ajánlások is a kukta kiválasztására nézve, annak függvényében, hogy hány személy számára szoktál főzni. Ha gyakran szeretnéd használni a kuktát, különféle ételek főzéséhez, javasoljuk, hogy több különféle térfogatú kuktát vásárolj.

1-2 tagú háztartás

  • Egy kicsi, legfeljebb 5 liter űrtartalmú kukta is elég lesz. A legtöbb ételből elegendő mennyiséget főzhetsz benne két személy számára. De ha kedvet kapsz egy jó kis csülökre, akkor nagyobb kuktára lesz szükséged (6 literes és nagyobb).

3-4 tagú háztartás

  • Az átlagos háztartások számára a közepes, 5-7 literes kukta ideális. Megfőzheted benne az ebédet egy négytagú család számára, és még egy extra porció is belefér.

5 és több tagú háztartás


TIPP: Ha nem tudsz készletet vagy két különböző kuktát vásárolni, javasoljuk, hogy válassz 6 literes kuktát, amely univerzális méreténél fogva a legszélesebb felhasználási körrel büszkélkedhet a főzés során.

Biztonsági jellemzők

Biztosan emlékszel még az első generációs kuktákra, amelyekről azt mondták, hogy a biztonsági szelep leforrázta a kezet vagy éppen kinyomódott. Az idő előrehaladtával a kukták fejlődésen mentek keresztül, különösen a biztonság szempontjából. A mai kukták már biztonságosabb mechanizmust használnak, amely rugós szeleppel működik, és számos biztonsági megoldást tartalmaz.

  • Biztonsági szelep

Ma egy kuktának legalább két gőzelvezető szeleppel kell rendelkeznie, hogy csökkentse a kuktában lévő nyomást. Az első a működéshez szükséges és a főzés közbeni nyomás szabályozására szolgál. Arra az esetre, ha ez a szelep eltömődik, a kuktát fel kell szerelni egy második - biztonsági - szeleppel. Találkozhatsz olyan kuktával is, amely több egymástól független szeleppel rendelkezik arra az esetre, ha a többi meghibásodna.

  • Biztonsági zár

A forrázás elleni alapvető biztonsági megoldás a biztonsági zár, amely nem engedi kinyitni az edényt, amíg túl magas benne a nyomás. További biztonsági funkciók a biztonságos zárást jelző fény és az automatikus reteszelés. Minél több biztonsági funkcióval rendelkezik egy kukta, annál jobb. A modern és kiváló minőségű kukták 4-5 különböző biztonsági megoldással rendelkeznek a biztonságos használat érdekében.


Megjegyzés: A biztonsági megoldások ellenére ne töltsd az edényt a jelzett vonalon túl, pl. a kétharmadánál tovább. A nyomás túl gyorsan emelkedhet. Ne tegyél túl sok fűszert az edénybe, mert azok eltömíthetik a szelepet vagy a biztonsági kiegészítőket.

A fedő típusa és a zárás/nyitás módja

A kukta fedője annak legfontosabb része, mivel ez biztosítja a légmentes záródást, így bent tartja a gőzt. A fedőnek a következőkkel kell rendelkeznie:

  • Fogantyú - az edény kényelmes és könnyű kezelését kell biztosítania. Ezért könnyen megfoghatónak kell lennie és olyan műanyagból kell készülnie, amely ellenáll a magas hőmérsékletnek.

  • Tömítés - lehet gumiból vagy szilikonból

  • Nyomáskiegyenlítő szelep - a nyomás folyamatos szabályozásához

  • Biztonsági szelep – A nyomáskiegyenlítő szelep meghibásodása esetén van rá szükség

  • Nyomásmérő, időzítő, termosztát - csak a drágább modelleken találhatók meg

A fedő zárásának típusa

A kukták esetében alapvetően kétféle fedőzár létezik, mindkettő egyformán biztonságos és megbízható. Csak rajtad múlik, neked melyik szimpatikusabb.

  • Karos zár - hagyományos konstrukció, amely a kar elvén működik. Ez a típus egy kézzel is kinyitható.

  • Milyen kuktát vegyek? - Tescoma Magnum
    Kukta karos zárral

  • Bajonettzár - helyezd a fedőt az edényre, majd elforgatva rögzítsd. Mindkét kezedre szükség van a kinyitásához.

  • Milyen kuktát vegyek? - Tefal Secure 5 Neo
    Kukta bajonettzárral

    TIPP: Az ismert márkák folyamatosan fejlesztik termékeiket a nagyobb biztonság és felhasználói kényelem érdekében, így ma már egy továbbfejlesztett és szabadalmaztatott típust is találhatsz a piacon, ami nem más, mint az egy kézzel nyitható zár. Nagyon népszerű kukta az utóbbi időben például a Tefal Clipso vagy a Tescoma Ultima.

A kukta anyaga

Az edény anyaga

Az anyagnak, amelyből a kukta készül, tökéletesen és egyenletesen kell elosztania a hőt, és vastag, széles fallal és speciális szendvicsaljjal kell rendelkeznie. A kukták túlnyomó része ma rozsdamentes acélból készül, de találkozhatsz más anyaggal is.

  • Rozsdamentes acél

Kiváló tulajdonságai miatt manapság leggyakrabban rozsdamentes acélból készítik a kuktákat. Tökéletes hővezető képességgel rendelkezik, és sokáig megtartja a hőt az edény belsejében. Legyél óvatos, mert jó minőségű rozsdamentes acélnak kell lennie, 18/10 jelöléssel (ami 18% krómot és 10% nikkelt jelent, ami ellenállóvá teszi az edényt savakkal szemben). A teljesen rozsdamentes acél edények mindenféle tűzhelyhez alkalmasak, például villany, gáz, üvegkerámia és indukciós főzőlaphoz is. Ezenkívül mosogatógépben is mosogathatók.

  • Alumínium

Ma már szinte nem gyártanak alumínium kuktákat, vagy legalábbis nem a hagyományos, teljesen alumínium formában. De találkozhatsz például tapadásmentes felülettel bevont alumínium kuktával is. Fő előnye, hogy az étel nem tapad rá a főzés során, és nagyon könnyen mosható. Előfordul, hogy az alumínium lemezt rozsdamentes acélba építik a tökéletes hőelosztás biztosítása érdekében.

A fedő, a fogantyú és a nyél anyaga

A fedőnek rozsdamentes acélból vagy üvegből kell készülnie, ez utóbbi lehetővé teszi, hogy figyelemmel kísérd az ételt főzés közben. A fogantyú és a nyél leggyakrabban műanyagból készül, de mindenképpen minőségi, magas hőmérsékletnek ellenálló műanyagnak kell lennie. A műanyag fogantyú és nyél a főzés során csak minimálisan melegszik fel, így biztonságosan és kényelmesen kezelhetők. Néhány kukta oldalán teljesen fém fogantyú van. Ezek azonban nagyon felforrósodnak, és óvatosnak kell lenni a használat során. Azonban, ha gázzal főzöl, a fém fogantyú megfelelőbb, mint a műanyag.

Szendvics alj

A kukták fontos része a megerősített szendvics alj, amely gyors főzést garantál, jól tartja a hőt még az edény főzőlapról történő eltávolítása után is, és megakadályozza, hogy leégjen az étel. A kuktának dupla szendvics aljjal kell rendelkeznie, de a még jobb tulajdonságok és a tökéletes hőelosztás érdekében három rétegből álló hármas szendvics aljat ajánlunk: acél - alumínium - acél.

Jellemzők, funkciók és kiegészítők

A minőségi és modern kukták praktikus funkciókkal rendelkeznek, és néhányuk praktikus kiegészítőkkel büszkélkedhet.

  • Mérce - alapvetően ezek az edény belsejében található vonalak, amelyeknek köszönhetően pontosan tudod, hogy mennyit töltöttél már az edénybe, és nem kell találgatnod. A mérce nem hiányozhat egyetlen kuktából sem.

  • Dupla főzés funkció - két főzési pozíciót, ill. két nyomásszintet kínál. Alacsonyabb nyomást a zöldségekhez, levesekhez, hüvelyesekhez, nagyobb nyomást a húsokhoz. Egyes modellek még nyomásszabályozóval is rendelkeznek, hogy a különböző típusú húsokhoz optimális nyomást lehessen beállítani: hal, baromfi, sertés, marhahús. Ilyen edényben mindig gyorsan főzheted meg a különféle húsféléket, anélkül, hogy túlfőznéd.

  • Tapadásmentes felület - könnyű mosogatást tesz lehetővé, az étel az elkészítés során nem tapad rá az edény aljára.

  • Pároló kosár - perforált párolóbetét állvánnyal, amely tökéletesen alkalmas zöldségek és más párolt ételek egészséges főzéséhez.

  • Időzítő - lehetőséget biztosít a főzési idő beállítására. Ha eltelik a beállított idő, hangjelzéssel figyelmeztet.

  • Fém elválasztó - lehetővé teszi kétféle étel, különböző főzési ideig tartó, egyidejű elkészítését. Például a hús alul az edényben, a zöldségek a pároló kosárban.

  • Maradék nyomás jelző - figyelmeztet a gőz megfelelő időben történő elvezetésének szükségességére, és megmondja, hogy mikor lehet kinyitni az edényt.

  • Termosztát - lehetővé teszi az edény hőmérsékletének szabályozását.

  • Szakácskönyv receptekkel - egyes kukták megvásárlásával egy eredeti szakácskönyvet is kapsz, amely számos receptet, utasítást és tippet tartalmaz az ételek elkészítéséhez.

Karbantartás és pótalkatrészek

Figyelni kell a kukta karbantartásának módjára és arra is, hogy rendelkezésre állnak-e pótalkatrészek. A kukta maga mosogatógépben mosható, de ügyelj a fedőre és a tömítésekre. A fedőt semmilyen körülmények között nem szabad mosogatógépbe tenni. A tömítés, amely lehet gumi vagy szilikon, szintén kézi mosogatást igényel.

Szintén fontos szempont, hogy rendelkezésre áll-e vevőszolgálat és kaphatók-e pótalkatrészek. Idővel az edény cserélhető részei elhasználódhatnak vagy megsérülhetnek, ezért ezeket a részeket ki kell cserélni. Például a fedő jó szigetelő tulajdonságainak fenntartása érdekében azt javasoljuk, hogy kb. egy év gyakori használat után cseréld ki a kukta tömítését. A kukta biztonsági szelepe is sérülhet, ezért néha ezt is ki kell cserélni. Ezért ajánlott kideríteni az ún. javíthatóság hosszát, amely meghatározza, hogy a gyártó meddig garantálja a pótalkatrészek rendelkezésre állását és a termék javíthatóságát. A prémium márkák a javíthatóságot a vásárlástól számított 5-10 évig garantálják, ami jelzi a termék megbízható minőségét.

A kukta típusai

Milyen kuktát vegyek? - Hagyományos kukta

Hagyományos kukta

  • Gyors, tápanyag-barát főzés
  • Ételek maximális ízzel és aromával
  • Minden típusú tűzhelyhez használható

A hagyományos kukták a leggyakrabban használt gyorsfőző edények közé tartoznak. Gyors és hatékony főzést tesznek lehetővé, amelynek során az alapanyagok íze és a bennük lévő tápanyagok is nagyobb arányban megmaradnak, mintha egy átlagos edényben főzted volna. A gyártók elmondása szerint, a továbbfejlesztett technológiának köszönhetően, akár 80%-kal több vitamin is az ételben marad. Ma a hagyományos kukták biztonságos nyomásszabályozó mechanizmust használnak, és több biztonsági megoldással rendelkeznek. A kukták ezen generációja két vagy több nyomás beállítását teszi lehetővé a különböző típusú ételek főzéséhez.

  • Gyors ételkészítés
  • Alacsony tápanyagveszteség
  • Több íz és aroma
  • Energiatakarékos
  • Felügyeletet igényelnek
Milyen kuktát vegyek? - Elektromos kukta

Elektromos kukta

  • Kényelmes és egészséges főzés
  • Saját hőforrást használ
  • Csatlakoztatni kell a konnektorhoz

Az elektromos kukta automatikusan szabályozott saját hőforrást használ. Főzés közben nem bocsát ki gőzt, ezért nem kell rá figyelni. Az elektromos kukták kijelzővel rendelkeznek, amelyen kiválaszthatsz egy adott programot. A beépített időzítő lehet mechanikus (nem lehetséges a főzés késleltetett indítása) vagy digitális (lehetővé teszi a késleltetett főzés kezdetének beállítását és egyéb speciális beállítások kiválasztását is). Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a többfunkciós elektromos kukták, amelyek a nyomás alatt történő főzés mellett sütést vagy párolást is kínálnak, és egyesítik az ún. lassúfőző edény előnyeit.

Előnyök és hátrányok
  • Egyszerű és kényelmes ételkészítés
  • Gyors főzés
  • Íz és aroma megőrzése
  • Tápanyagok és vitaminok megőrzése
  • Az ételek elkészítésének több módja (modelltől függően)
  • Előre beállított programok
  • Nem serceg és nem ereszt ki gőzt
  • Automatikus nyomásszabályozás
  • Magasabb vételár

Milyen kuktát vegyek? - Gyakran ismételt kérdések

Hogyan működik a kukta?

A kukta a nyomás és a gőz elvén működik. Zárt rendszerben a víz, amikor eléri a 100 °C-ot, nem párologhat el, így a nyomás és a hőmérséklet a fedő alatt emelkedik, amely eléri a 110-120 °C-ot is. A magasabb hőmérséklet gyorsabb főzést eredményez, és az ízzel és aromával erősen telített gőzben készített ételek sokkal ízletesebbek lesznek és több tápértéket megőriznek. A kukta így gyorsan, egészségesen és egyenletesen főzi az ételt.

Hogyan kell főzni a kuktában?

  1. A kuktát a teljes térfogat legfeljebb 2/3-ig töltsük meg. Ha olyan összetevőket használunk, amelyek főzés közben nagyon habzanak vagy megduzzadnak, csak a teljes térfogat felét töltsük meg.
  2. Főzéskor kevesebb vizet használj, mint egy normál edényben. A víz nem párolog el, és az alapanyagok is eresztenek levet. Karakteresebb ízt és aromát kapunk, ha először egy darabig olajon (például hagymán) sütjük a húst, és csak ezután adjuk hozzá a többi összetevőt és a vizet.
  3. Zárd le a kuktát az utasításoknak megfelelően. Állítsd be a megfelelő nyomást a főzni kívánt étel típusának megfelelően (ha a kukta lehetővé teszi), és helyezd a maximumra állított főzőlapra.
  4. Amint a gőz távozni kezd a kuktából, csökkentsd a minimumra a hőmérsékletet, hogy csak kis mennyiségű gőz távozzon a szelepből.
  5. A főzés hosszát az összetevők típusa szerint válaszd meg.
  6. A főzési idő végén kapcsold ki a hőforrást, és engedd ki az összes gőzt úgy, hogy a nyomásszabályozó szelepet gőzkieresztő helyzetbe állítod. A nyomásjelző jelzi, amikor a kuktát ki lehet nyitni.

Figyelem: Soha ne tedd a kuktát mikrohullámú sütőbe vagy sütőbe. Nagyobb mennyiségű fűszernövény (bazsalikom, majoránna, rozmaring, kakukkfű) használatát sem javasoljuk, hogy elkerüld a biztonsági szelepeken lévő nyílások eltömődését.

Mennyi vízre van legalább szükség egy kuktában?

Megfelelő mennyiségű gőz előállításához egy 4 literes kuktában kb. ¼ l víz szükséges, azaz kb. egy csésze. Főzés közben szinte egyáltalán nem kerül ki víz a kuktából, és annak köszönhetően, hogy a hús vagy zöldség saját levet is ereszt, az elkészített étel íze intenzívebb lesz. Természetesen nagyobb kukta esetében több vízre van szükség.

Mikortól számítjuk a főzési időt egy kukta esetében?

A főzés akkor kezdődik a kuktában, amint a nyomásszabályozó szelep elkezdi kiereszteni a gőzt, miközben sípol. Ez jelzi, hogy lejjebb állíthatod a hőforrást, és innentől számold a főzési időt.

Mennyi a főzési idő egy kukta esetében?

A pontos főzési idő a tűzhely típusától, a kiindulási hőmérséklettől és az alapanyagok típusától, valamint a személyes ízléstől függ, de van néhány ajánlás, amelyeket a megvásárolt edény használati utasításában is megtalálhatsz. Ezenkívül egyes modellek időzítővel rendelkeznek, amelyet ha beállítasz, helyetted figyeli a főzés idejét.

Az ételek hozzávetőleges főzési ideje kuktában:

Étel Hozzávetőleges elkészítési idő percben
Szeletelt burgonya 5-6
Egész burgonya 12-14
Rizs 6
Savanyú káposzta 7-12
Zeller 3-6
Sárgarépa 6-8
Cékla egészben 10-15
Előáztatott hüvelyesek 15-20
Marhahús 30-40
Marhapörkölt 20
Sertéscomb 30-35
Csirke 15-20
Hal 10-20

Tudok befőzni kuktában?

Igen, a normál főzés mellett a kuktában be is főzhetsz. Egyes gyümölcsök esetében azonban a hőmérséklet nagyon magas, ha a kuktában főzzük. Ezért a termosztáttal ellátott kukták ideálisak a befőzésre.

Használható-e a kukta indukciós főzőlapon?

Igen, a kukta használható indukciós tűzhelyen.

Hogyan tisztítható a kukta?

A kukta edény részét kézzel mosogathatod, vagy beteheted a mosogatógépbe. A kukta tömítését, biztonsági szelepét és a legtöbb esetben a fedőt minden főzés után kézzel, meleg vízzel és puha szivaccsal kell elmosogatni.

Nyomtatás
P-DC1-WEB05
30 év tapasztalat az e-kereskedelemben
3 millió megrendelés évente
a vásárlók 98% visszatérő
Több infó
Felhívunk és szakértői tanácsot adunk
06-1-701-1111
Kérdés a rendeléssel kapcsolatban
Kérdés a termék(ek)kel kapcsolatban
Kérjük, add meg a telefonszámodat:
Keress minket
Az Ön adatainak védelme fontos számunkra Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.
További információ Kevesebb információ