Mi az a külső merevlemez ház és mikor jön jól?
A külső merevlemez ház egy olyan speciális eszköz, amelyet egy belső HDD vagy SSD számára terveztek, és amely lehetővé teszi, hogy hordozható tárolóként is használható legyen. Hasznos megoldás azon felhasználók számára, akiknek szükségük van a tárhelyük bővítésére, több számítógép közötti adatátvitelre vagy fontos fájljaik biztonsági mentésére. A külső házakat gyakran használják a régebbi belső merevlemezek használatára is, amikor egy számítógépet modernizálnak vagy lecserélnek. Két típust különböztetünk meg:
- A külső merevlemez ház doboz formájú, amelybe a teljes lemezt behelyezik, majd lezárják. Hosszú távú használatra tervezték a belső meghajtó cseréje nélkül, és könnyű vele utazni, de általában csak egy meghajtó fér el benne.
- A HDD dokkoló megjelenésében és használatában egy kenyérpirítóra hasonlít, a lemezeket tehát a felső nyílásba helyezik be. Általában több pozícióval rendelkezik, több formátummal kompatibilis és alkalmas a gyakori lemezcserére. Utazásra azonban nem teljesen alkalmas.
Külső HDD ház
HDD dokkoló
A külső HDD ház kiválasztása
A külső merevlemez ház kiválasztását több paraméter alapján javasoljuk.
Válaszd ki a megfelelő HDD ház a meghajtó formátumához
Mindenekelőtt a külső merevlemez ház legyen a te meghajtó formátumodhoz kialakítva. Legyen szó 3,5″, 2,5″, M.2 NVMe vagy M.2 SATA meghajtóról, mindegyik formátumnak megvannak a maga sajátos méretei, végződései, felhasználási módjai és jellemzői. Miben különböznek?
- A 3,5" HDD ház a hagyományos merevlemezekhez készült, amelyek gyakran az asztali számítógépekben találhatók meg. Nagy kapacitást kínálnak megfizethető áron, de lassabbak és nehezebbek lehetnek kisebb társaiknál.
- A 2,5" külső HDD ház a 3,5″-os merevlemezek kisebb változataihoz készültek, amelyek gyakran laptopokban találhatók. A 2,5″-os merevlemezek könnyebbek és kevésbé energiaigényesek, mint a 3,5″-os merevlemezek, de kisebb kapacitással rendelkezhetnek.
- Az M.2 SSD külső ház a legújabb és leggyorsabb SSD-formátumokhoz alkalmas. Ezek a merevlemezek drágábbak, de kivételes sebességet kínálnak, így ideálisak a gyors operációs rendszerekhez és az igényes feladatokhoz és folyamatokhoz.
- Az M.2 SATA külső HDD ház hasonló az M.2 NVMe formátumhoz, de a lassabb SATA-interfészen működik. Ezek azonban jellemzően olcsóbbak, mint az NVMe, és még mindig gyorsabbak, mint a hagyományos 3,5″ és 2,5″ HDD-k.
A külső merevlemez ház fizikailag és belsőleg is kompatibilis kell legyen
Minden külső merevlemez ház korlátozza a házba helyezhető lemezek magasságát és kapacitását. Ezek a paraméterek gyakran meghatározzák, hogy milyen lemez helyezhető el fizikailag a házban, és milyen maximális tárolókapacitást támogathat a ház. Ezért mielőtt külső házat vásárolnál, mindenképpen ellenőrizd a megvásárolt vagy a megvásárolni kívánt merevlemez méreteit, hogy megbizonyosodj arról, hogy kompatibilis lesz.
A HDD dokkoló egyszerre több merevlemezt is képes tárolni
Néhány merevlemez dokkoló és külső HDD ház több rekeszt kínál 2 vagy több merevlemez számára. Ezek különösen hasznosak azon felhasználók számára, akiknek egyszerre több merevlemezhez kell hozzáférniük, vagy több tárhelyre van szükségük. Az említett winchester dokkoló többnyire 3,5″ és 2,5″ HDD-szabványokhoz készült, de van M.2 NVMe SSD-khez való változat is.
HDD dokkoló csatlakoztatása a PC-hez
Attól függően, hogy milyen gyors adatátvitelre van szükséged, és milyen eszközöket tervezel csatlakoztatni, fontos, hogy a megfelelő interfésszel és csatlakozókkal rendelkező merevlemez dokkoló készüléket válaszd. Ezek lehetnek különböző típusú USB-, SATA- és egyéb csatlakozók.
- Az USB-C külső HDD ház egy modern univerzális csatlakozó, amely támogatja a nagy sebességű adatátvitelt és töltést.
- A Micro USB egy régebbi típusú USB-csatlakozó, amelyet még mindig gyakran használnak számos eszközben, különösen mobiltelefonokban és egyes táblagépekben.
- Az USB-A a hagyományos csatlakozó, amelyet a legtöbb asztali és laptop számítógépben használnak. Többféle változatban kapható, amelyek adatátviteli sebességükben különböznek.
- A SATA a merevlemez és a számítógép alaplapja közötti adatátvitelre szolgáló interfész. Ez az asztali és hordozható számítógépek belső merevlemezeihez és SSD-meghajtókhoz használt általános interfész.
- Az eSATA a SATA-interfész egy olyan változata, amelyet kifejezetten külső eszközökhöz terveztek. Gyorsabb átviteli sebességet kínál, mint a hagyományos USB-interfész, és ideális a gyors adatátvitelt igénylő külső merevlemezekhez.
Befolyásolja-e a külső merevlemez ház a meghajtó sebességét?
A külső merevlemez ház sebességét maga a ház és a benne használt merevlemez kombinációja határozza meg. A külső HDD ház típusok közötti fő különbség a chip, amely meghatározza a csatlakozási módot és a sebességet. Az egyes HDD külső ház és külső merevlemez dokkoló adatátviteli sebessége ezért nincs megadva, de a csatlakozási mód szerint sebességosztályokba sorolható. Az alábbi táblázatban látható, hogy egy külső HDD ház a csatlakozási típustól függően milyen maximális sebességet tud kezelni másodpercenként gigabitben kifejezve.
Csatlakozás típusa |
Maximális adatátviteli sebesség |
USB 3.2 Gen 1 |
5 Gb/s |
USB 3.2 Gen 2 |
10 Gb/s |
USB 3.2 Gen 2×2 |
20 Gb/s |
USB4 |
40 Gb/s |
i
Van otthon egy régebbi lemezed? Egy IDE HDD dokkoló segíthet
Egy külső 3,5″-es IDE (Integrated Drive Electronics) HDD dokkoló segítségével a nagyon régi merevlemezeket modern rendszerekhez csatlakoztathatod. Ezt a csatlakozót 1986-ban találták fel, és 2007-ig használták, amikor is nagyrészt felváltotta a SATA.
Miből készül a külső merevlemez ház?
A külső merevlemez ház és merevlemez dokkoló különféle anyagokból készül, a könnyű és megfizethető műanyagtól kezdve a tartós és elegáns alumíniumig vagy fémig. Az anyag befolyásolja a tartósságot, az esztétikát és az eszköz hővezető képességét is.
A 3,5″-os és 2,5″-os HDD-k olyan alkatrészeket tartalmaznak, amelyek hajlamosak a mechanikai sérülésekre. Ha adataidat az utazásaidra is magaddal viszed, mindenképpen válassz olyan HDD házat, amely védelmet nyújtó kialakítással rendelkezik. Ezzel szemben az M.2 NVMe szabványú SSD-k külső házának hővezetőnek kell lennie, mivel ezek a formátumok gyakran felmelegednek, és jobb hűtést igényelnek.
A leírás elrejtése