Az internet tele van különféle információkkal arról, hogy mit kell enni egy várandós nőnek, és mit nem szabad (sőt tilos) enni. Az egyes forrásokból származó információk azonban sokszor ellentmondásosak, még akkor is, ha egy nőgyógyász vagy gyermekorvos adja a nevét az utasításokhoz. Akkor ki tud megfelelő tájékoztatást nyújtani? Úgy döntöttünk, hogy rendet teszünk az információk és a félretájékoztatások kavalkádjában. Mit szabad enni terhesség alatt, mit érdemes kihagyni az étrendből, lehet-e kávét inni, paracetamolt szedni, lenmagot, gyömbért enni, zöld teát inni vagy dohányozni a terhesség alatt? Miből álljon a terhesség alatt az étrend és milyen legyen a táplálkozás?
A terhességet gyakran „más állapotnak” nevezik, amely „más megközelítést” igényel. A leendő anya szíve alatt új élet alakul ki, amelyről már a legelejétől kezdve gondoskodni kell. A terhesség legkockázatosabb időszaka az első három hónap. Elkezdenek kifejlődni a gyermek első szervei, dobogni kezd a szíve, és emberi formát ölt. Ebben az időszakban fontosabb, mint valaha, elkerülni néhány olyan tevékenységet, amelyet korábban, még a teherbe esésed előtt, megszoktál.
Milyen dolgokat kell elkerülni? Elsősorban az alkoholt, cigarettát és drogot, továbbá néhány gyógynövényt, gyógyszert, a nagy mennyiségű koffeint, a csökkentett energiabevitellel járó diétákat, vízhiányt és néhány ételt.
Terhesség alatt nincs biztonságos alkohol-, drog- vagy nikotinfogyasztás. Tehát, ha szenvedélyes dohányos vagy, vagy kedveled az alkoholt és a drogokat, akkor előre el kell döntened, hogy a cigaretta, egy pohár vodka vagy egy kisbaba fontosabb-e a számodra. A kettő nem megy együtt következmények nélkül. Ezekből a káros szokásokból származó káros anyagok közvetlenül átjutnak a placentába, és jelentősen befolyásolják a magzat fejlődését. Hatással vannak a belső szervek növekedésére és fejlődésére, és olyan súlyos fejlődési rendellenességeket okoznak, mint a mentális retardáció, a szív hipertrófiája, anyagcserezavarok és más súlyos betegségek, amelyek nem gyógyíthatók. Figyelj a terhesség alatti passzív dohányzásra is. Ugyanolyan veszélyes, mint ha te magad dohányoznál. Ezért kerüld a füstös helyeket.
A nőgyógyászok általában nem javasolják a gyógynövényeket a terhesség alatt. Számos olyan gyógynövény van, amely - különösen rendszeres vagy túlzott használat esetén - a kismedencei szervek pangását okozza, befolyásolja a méh tevékenységét, összehúzza a simaizmokat, és szélsőséges esetben vetélést okozhat. A kockázatos gyógynövények közé tartozik az aloe, a fekete üröm, a zeller, a boróka, a majoránna, a zsálya, a fahéj, a sáfrány stb. Ezért jó, ha legalább az első trimeszterben kerüljük a gyógynövényeket, nemcsak a teában, hanem az ételekben is.
Ha szereted a gyógyteákat, kérdd meg a nőgyógyászt vagy a gyógyszerészt, hogy ajánljon neked gyógyteákat vagy olvasd el a teásdobozon található betegtájékoztatót, hogy meggyőződj arról, hogy a tea alkalmas-e terhes nők számára. Az ajánlott gyógynövények közé tartozik az orbáncfű, a kömény, a körömvirág, a csalán, de a citromfű és a kamilla is hasznos a terhesség alatt. Amikor nem tudsz aludni, készíts magadnak egy citromfű teát. A kamillatea segít megnyugtatni a testet, amikor hasi fájdalmak gyötörnek.
A menta vagy a gyömbér sem árt a terhesség alatt, de csak kis mennyiségben és nem rendszeresen fogyasztva. Ha reggeli rosszulléttől szenvedsz, a gyömbér vagy a menta tea segít megnyugtatni a gyomrot. De ne felejtsd, mindent csak mértékkel alkalmazz. Ezek a gyógynövények kockázatosak, és nagy mennyiségben negatív hatással lehetnek a gyermekre.
A víz az egészséges emberi szervezet sarokköve. Még az emberi agy is 75 %-ban vízből áll. Ezért fontosabb, mint valaha, elegendő cukratlan vizet inni a baba megfelelő fejlődéséhez. Még akkor is, ha úgy tűnik számodra, hogy a szervezeted rengeteg folyadékot tartalékol, és szó szerint a szemed láttára mennek fel rád a kilók, semmiféleképpen ne hagyd abba az ivást. Ártana a babának. Kitartás. A szülés után visszanyerheted az eredeti alakodat.
Nagyon gyakran a leendő édesanyáknál anorexia alakul ki a terhesség alatt. Ez az evést és az ivást egyaránt érintheti. Bármilyen folyadék elfogyasztása után a terhes nő gyomra felfordul, ami nagyon kellemetlen. Különösen, ha tudod, hogy inni kell. Próbálj meg citromos vizet inni, vagy a vizet a hűtőben lehűteni. Megpróbálhatod a vizet teára cserélni. De vigyázz a koffeint tartalmazó teákra. Például a fekete vagy a zöld tea nem ajánlott a terhesség alatt, pont a koffein miatt. Inkább keress koffeinmentes zöld teát, amelyet általában a bio élelmiszerek között vagy különböző speciális tea- és kávéboltokban árulnak.
Általában, ha napi szinten nagy dózisban kerül a koffein a szervezetedbe a terhesség alatt, az növeli a vetélés kockázatát. Nem számít, hogy kávét, teát, kólát, kakaót vagy energiaitalt iszol. Különösen az első trimeszterben, amikor a vetélés kockázata a legnagyobb, nem ajánlott nagy mennyiségű koffeinmentes kávét inni. Ebben is van valamennyi koffeinmaradvány, amely nem kedvez a terhes nőknek. Ha szereted a kávé ízét koffeinnel vagy anélkül, ésszerű mennyiségben fogyaszd. A legújabb kutatások szerint sem neked, sem gyermekednek nem árthat napi 2-3 csésze tejeskávé (azaz kb. 300 mg koffein).
Ha teljesen el szeretnéd kerülni a kávét, elfogadható és finom alternatíva lehet a Caro gabonaital. A klasszikus kávéval ellentétben nem tartalmaz koffeint és nagyobb az energiatartalma.
Azok a gyógyszerek sem mindig megfelelőek a terhesség alatt, amelyeket terhesség előtt szoktál bevenni. Ezért ne te magad döntsd el, melyik gyógyszert szeded be. Egyes gyógyszerek a terhesség kezdetén veszélyesek a magzatra, mások a terhesség végén, egyesek pedig folyamatosan, például a kortikoszteroidok. Ezeket hagyd ki kenőcsök vagy cseppek formájában is. A paracetamolt a terhesség alatt, az első, a második és a harmadik trimeszterben is szedheted. Az adagolása megegyezik a terhességen kívüli adagolással, és ezt semmilyen körülmények között sem szabad túllépni. Ha vírusos megbetegedésben szenvedsz, a kezelés érdekében jobb, ha konzultálsz az orvossal vagy a nőgyógyásszal. 100%-ig biztos lehetsz benne, hogy a babának nem fog ártani a szakszerű kezelés.
A növényi készítmények vagy étrend-kiegészítők sem alkalmasabbak a terhesség időszakában, mint a gyógyszeres kezelés. A gyógynövénykészítmények nem rendelkeznek standardizált hatóanyag-mennyiséggel, mint a gyógyszerek, nem végeztek rajtuk ellenőrzött magzati vizsgálatokat, sőt néhány növény mérgező a magzatra, és veleszületett rendellenességeket vagy akár vetélést okozhat. Ilyen növények például a kis meténg, a somkóró, a medveszőlő, a fehérmályva, a rozmaring, a ruta stb. Sőt még a termesztés módja sem mindegy. A növények ugyanis jelentős mennyiségben tartalmazhatnak nehézfémeket is, ami az anyánál mérgezéshez és magzati károsodáshoz vezethet.
Még az étrend-kiegészítőket, a különféle multivitaminokat, az ayurvédikus készítményeket és az étrend-kiegészítőket sem ellenőrzik úgy, mint a gyógyszereket. A hatóanyagok tartalma változó lehet bennük, ezért egyáltalán nem biztos, hogy biztonságosak a terhes nők számára. Tartalmazhatnak pl. nagy dózisban A-vitamint, amely veszélyes a magzat fejlődésére (különösen a terhesség korai szakaszában) és születési rendellenességeket okozhat. Ne feledd, hogy elegendő A-vitamin van az étrendedben, ezért nincs ok az étrend-kiegészítők segítségével történő extra bevitelre.
Ne feledd, hogy ha az internetről származó információk alapján döntesz egy gyógyszer, vitamin vagy étrend-kiegészítő szedéséről, az nem mindig sül el jól, még akkor sem, ha más kismamák az ellenkezőjét állítják. Ezért mindig konzultálj a nőgyógyászoddal, hogy mely étrend-kiegészítők a legmegfelelőbbek a te egészségi állapotodat és a csecsemő fejlődési szakaszát figyelembe véve.
A nőgyógyász nagy valószínűséggel a folsavat, és valamely B-vitamint fogja javasolni a leendő anyukáknak. A folsav nélkülözhetetlen az új sejtek képződéséhez az emberi szervezetben. Ezért a terhesség előtt és a terhesség elején ajánlott szedni. Hatékonyan megelőzi a gyermeknél a neurális cső rendellenességeit. A folsav rendszeres használata 50–70%-kal csökkenti a veleszületett rendellenességek, például a spina bifida, azaz a gerincvelő és a gerinc rendellenességeinek, valamint az anencephalia, azaz az agy és a koponya fejlődési hibáinak kockázatát.
A folsav néhány ételben is magtalálható, pl. borsó, bab, narancs, avokádó, spenót, brokkoli, kelbimbó, spárga és ananász, narancs és paradicsomlé. Azonban a folsav mennyisége az ételekben nem olyan nagy, hogy megakadályozza a neurális cső rendellenességeit. Ezért a folsavat vitamin-kiegészítők formájában az ajánlott adagolás mellett kell bevenni. A folsav felszívódása a táplálékból mindössze 50%-os (a hőkezelés ráadásul a legtöbb folsavat elpusztítja az ételekben), míg az étrend-kiegészítőkből akár 100%-os is lehet.
A folsav túladagolásának a kockázata elhanyagolható. A folsav a vízben oldódó vitaminok csoportjába tartozik, így a felesleges mennyiség a vizelettel ürül.
Kutatók megállapították, hogy a probiotikumok rendszeres használata a terhesség alatt akár 50%-kal csökkenti az allergiák előfordulását a gyermekeknél. A probiotikumok jótékony hatással bírnak, különösen az atópiás ekcéma esetén. Ezért az orvosok javasolják a probiotikumok alkalmazását a várandós nőknél. Az élő kultúrák javítják a szervezet immunrendszerét is, ami nagyszerű a leendő édesanyák számára. Rosszabb az ellenállóképességük, ezért sokkal fogékonyabbak a betegségekre, különösen ősszel és influenzajárványok idején. Mivel a terhes nők nem szedhetnek túl sok gyógyszert, a probiotikumok fő küldetése a megfázás és a betegségek megelőzése. Ha babát vársz, ne félj beiktatni az étrendedbe a joghurtot, a kefirt, a savanyú tejet vagy az írót. Minél több fajtát kombinálsz, annál jobb lesz a hatás.
Egyetlen orvos sem hagyja jóvá és nem javasolja tiszta lelkiismerettel a diétát a terhesség alatt. Az étrend korlátozásával és a fogyókúrával veszélyeztetheted a magzatot.
Ha a terhesség előtt nem ettél kifejezetten rosszul, akkor még az étrend összetételét sem kell megváltoztatnod. Az étel minősége mindig fontosabb, mint a mennyisége. Egyél rendszeresen, és gazdagítsd az étrendedet gyümölcsökből és zöldségekből származó vitaminokkal. Nem kell kettő helyett enni. Csak kissé növeld a kalóriabevitelt. Próbálj naponta ötször enni. A leggazdagabb étkezés a reggeli és az ebéd legyen. Az uzsonna és a vacsora lehet könnyebb.
A legtöbb nőgyógyász egyetért abban, hogy a leendő édesanyák mindent ehetnek, amit szeretnek. Nincs kifejezetten tiltott étel. Csak bizonyos ételeket ajánlott kihagyni a terhes étrendből, mivel azok különféle betegségekkel szennyeződhetnek. Melyek ezek az ételek?
De biztosan kíváncsi vagy arra, mit egyél a terhesség alatt, hogy a babának a legjobbat adhasd. Összeállítottunk egy rövid listát azokról a dolgokról, amelyek biztosan nem hiányozhatnak az étrendedből. De az ételek minősége és változatossága is fontos. A hűtőszekrényedben mindig legyenek különféle friss ételek, amelyek ellátják a szervezetedet, és így a babát az összes szükséges tápanyaggal.
Ahogy a mondás tartja, a terhesség nem betegség. Tehát a legkisebb okod sincs arra, hogy az általad kedvelt ételeket kihagyd az étrendedből. Ha tudatosan és jó lelkiismerettel eszel, és semmilyen ételt nem viszel túlzásba, akkor a te babádnak lesz a legjobb dolga a világon. És ha valamiről mégis megfeledkeznél, a szervezeted azonnal jelezni fog.