AMD Ryzen 7 1800X – RÉSZLETES TESZT

Termékkatalógus
AMD Ryzen 7 1800X – RÉSZLETES TESZT

A régóta várt AMD Ryzen processzorok végre megérkeztek. Mi pedig nem haboztunk, és a csúcsmodell R7 1800X-et összehasonlítottuk a versenytárs Intel hasonló kategóriás termékeivel. Különösen kíváncsiak voltunk arra, hogy hogyan teljesít a sokkal drágább Intel Core i7-6900K-val szemben. És hogy mi is történt pontosan? A részletes tesztet (áttekintést) az alábbiakban találod!


Már most szeretnénk megemlítetni, hogy készül egy hasonló teszt a következő AMD Ryzen 5 sorozatról is.

AMD Ryzen R7 processzorok gyári specifikációk és árak

ModellRyzen R7 1700Ryzen R7 1700XRyzen R7 1800X
Magok888
Alap magórajel3 GHz3.4 GHz3.6 GHz
Boost frekvencoa3.7 GHz3.8 GHz4 GHz
Szálak161616
Integrált GPU---
L3 Cache mérete16 MB16 MB16 MB
SzorzózármentesIGENIGENIGEN
TDP65 W95 W95 W
Tervezett ár96 990 Ft100 790 Ft110 490 Ft

AMD Ryzen 7 processzorok – eljött a változás ideje?

Régóta vártunk rá, és végre megérkezett. Az utolsó AMD processzor bemutatása óta sok idő telt el. Közben pedig nem volt választásunk: vagy az Intel vagy semmi. Nem mondhatjuk, hogy a teljesítmény tekintetében bármilyen hátrány ért volna minket, de az Intelnek nem akadt versenytársa, így nem volt oka arra sem, hogy igazán továbblépjen. Éppen ezért az utóbbi időben az ügyfelek csak néhány százalékának tudtunk segíteni a processzorok frissítésében, és ez összességében nem volt a legjobb megoldás senki számára. A processzor upgrade leggyakoribb oka általában, hogy már nem képes a grafikus kártyát működtetni, ilyenkor érdemes egy újabb váltani. Egészen a közelmúltig, és talán sok esetben még ma is sokan az Intel 2. generációs Sandy Bridge processzorát használták, de a nagy teljesítményű grafikus kártyák megérkezésével sok felhasználó frissítette az Intel négymagos processzorainak hatodik és hetedik generációjával a gépét. Azoknak pedig, akiknek nagyobb processzor teljesítményre volt szükségük az elmúlt néhány évben, nem volt más választásuk, minthogy vettek egy X99-es platformot, ami képes volt kezelni akár 10 processzort 20 működő szállal – de tegyük a szívünkre a kezünket, ez a megoldás igencsak drága volt.

Most viszont elindult a változás. Hosszú várakozás után az AMD új RHD processzorai hihetetlen áron, szuper teljesítményen és talán még hihetetlenebb tulajdonságokkal érkeztek meg a piacra.

AMD Ryzen, processzor

Először is el kell mondanom, hogy nagyon meglepett, amit az AMD a történelme során mutatott. Nem hittem el hogy ez történhet, de tévedtem. A következő áttekintésben nem szeretnélek, és nem is foglak untatni azzal, ami az elmúlt években történt, illetve hogy hogyan (nem) volt jelen az AMD a piacon és így tovább. Valójában a tesztek eredményeire voltam kíváncsi, és azt gondolom te is. A mai áttekintés a Ryzen 7-ről szól, amely egy nyolcmagos, tizenhat szálas  processzor. Összesen három modellt kínál a gyártó a termékcsaládban.

AMD Ryzen 1700, 1700X és 1800X processzorok

A teszt során a legerősebb és legmagasabb osztályú 1800X-es modellt vizsgáljuk. A teljesség kedvéért elmagyarázom, hogy mit jelent az X, és mi a különbség a Ryzen 7 1700 és 1700X között. Az X az XFR technológiát jelenti, amely a processzort a turbó órajel felett a hűtési teljesítmény függvényében automatikusan túlhúzza.

AMD Ryzen 7 1800X A Ryowa 1800X alap ciklusa 3,6 GHz-re van állítva, de megfelelő léghűtés mellett (Noctua NHD-15) a processzor órajele automatikusan skálázódik a 3,7 GHz-re XFR-vel. Ha erősebb vízhűtést szeretnél alkalmazni, az XFR magasabbra képes  emelni a frekvenciát, de ugyanolyan mérési körülmények között ugyanazt a léghűtőt alkalmaztam mindhárom tesztben.

AMD Ryzen 1800X; boost Az XFR Boost frekvenciája legfeljebb 4,0 GHz-es, de arra fel kell hívnom a figyelmed, hogy klasszikus működési körülmények között, amelyet az XFR biztosít, nem éri ezt el. Manuálisan azonban beállítható ez a frekvencia, ami nem igényel semmilyen speciális tudást. Az alapbeállításokban a processzor képes a 4,0 GHz-es gyorsításra, de csak néhány pillanatig és könnyű terhelés mellett. Ha fokozottabb igénybevételre van szükséged akár játékokban vagy munka közben, akkor játszanod kell a beállításokkal. A Ryzen a gyorsabb memória-frekvenciát kedveli, így egy kis kézi hangolás is szükséges. A legtöbb alaplapnak előre konfigurált profilja van az UEFI-ban, amelyet csak be kell kapcsolni, ezért ne aggódj, ha nem tudod a legtöbbet kihozni az új processzorból. A versenyképes és drágább Broadwell-E i7 6900K nagyon hasonlóan viselkedik. Az alaplap határozza meg, melyik rendszermag a legjobb a nyolc közül, amely alkalmanként 4,0 GHz-es turbó órajelet biztosít.

i A processzor fontos és nagyon finom hardverdarab, mégsem kell aggódnod a telepítése miatt. A PC felépítésének részletes útmutatója lépésről lépésre bemutatja az egész folyamatot. Tanuld meg, hogyan illeszd be a processzort az alaplapba, és hogy mire kell figyelned.

AMD Ryzen 7 1800X - Részletes CPU teszt a játék során

Ebben a fejezetben bemutatjuk, hogy az AMD új processzora, a Ryzen 7 1800X hogyan teljesít a játékokban. Minden játék egy kicsit másképp viselkedik, másik motoron fut, és a processzor általános használata széles körben változhat. Egyes játékok több processzor magot / szálat használnak, néhány pedig kevesebbet. De vannak olyanok is, amelyeknek mindössze egy magra van szüksége. Bizonyos játékok függnek a memória frekvenciájától, és vannak az úgynevezett CPU-kötött játékok, amelyek jobban függnek a processzortól, mint a grafikus kártyától.

Milyen játékokkal teszteltük?

  • Witchcraft 3
  • GTA 5
  • Fallout 4
  • Crysis 3
  • Battlefield 1

Tesztelési módszer, vagyis hogyan mértük a játékok teljesítményét

IAhhoz, hogy tárgyilagos és pontos eredményeket kapjunk, nagyon specifikus mérési eljárásokat kell követni. Amikor több processzor játék közben nyújtott teljesítményét hasonlítjuk össze, akkor minden platformon ugyanazokat a feltételeket és környezetet kell biztosítanunk, hogy a teszt eredménye megbízható legyen. Tehát, hogy mérni tudjuk az i7 7700K vagy i7 6900K vagy a Ryzen 7 1800X típusokat, a processzoron és az alaplapon ugyanolyan feltételekkel kell rendelkeznünk a hardver oldalon. Tehát ugyanaz a grafikus kártya, ugyanaz az SSD lemez, ugyanaz a forrás, lehetőleg ugyanaz a memória. A szoftver oldalon fontos, hogy ugyanaz az operációs rendszer fusson, beleértve a frissítéseket is, a legjobb, ha egy tisztán telepített operációs rendszert futtatunk, a grafikus kártya meghajtók ugyanazon verziójára, hogy csak néhány dolgot említsek, amelyek fontosak lehet a játék eredményeinek mérésekor.

A Fraps eszköz segítségével mérjük a játékokat, és rögzítjük azokat a naplófelvételeket, amelyek rögzítik, hogy mennyi időbe telik egy grafikus kártyán az egyik képkocka megrajzolása a másik után. Az MSI Afterburner segítségével több más értéket rögzítünk, például a grafikus kártya használatát, a CPU használatát, a hőmérsékletet, a frekvenciát és így tovább. A naplók mindkét programból szinkronizálnak a végén, és készek a pillanatfelvétel-elemzésre.

i A játék teljesítményét az Intel Skylake-X és Kabylake-X tesztjein is megnéztük. Meg kell jegyezni, hogy az új Intel Basin Falls x299 platform processzorai valóban kitűnőek.

Az egész folyamat legfontosabb része a játék megfelelő mérésének azonos módja. Fontos kiválasztani a megfelelő jelenetet, amely minden esetben ugyanaz lesz, és amellyel mindig ugyanazt az eredményt mérjük. Ha folyamatosan változó jeleneteket mértünk volna, akkor úgy tűnne, mintha semmit sem tettünk volna. Emiatt például nem lehet számolni a többjátékos változatokkal. Amikor megvan a jelenet, amelyet mérni fogunk, ki kell derítenünk, hogy mennyi ideig tart, hogy ugyanazt az időtávot vizsgáljuk. A legtöbb játékban a jeleneteket meg kell ismételni, mert az árnyékolók az első jelenet során állnak össze, a textúrák betöltődnek stb. Ezekből az okokból általában a második vagy a harmadik lefutás eredményeit mérjük.

A három platform összehasonlításához végül öt játékot választottunk, ahol az egyes platformokat az alapértelmezett beállítás szerint külön-külön mértük, az UEFI beállításai nélkül, míg a második alkalommal, amikor mindhárom esetben túlhúzott processzorral.

Ne felejtsd el, hogy a clocking = a szabad teljesítmény, ezért mindig javaslom, hogy jegyezd fel, mi történik. Mindkét esetben a rendszer beállításait két felbontásban - 1 280 × 720 és 1 920 × 1080 px - mértük. Biztosan felmerül a kérdés: miért van szükség olyan kis felbontásra is, amelyet évek óta senki nem használ játékhoz? A válasz egyszerű, minél kisebb a felbontás, a játéknak annál inkább szüksége van a processzor teljesítményére. Ez egy mesterséges mérés, de jó képet kapunk arról, hogy mi a processzor teljesítménye a játékkörnyezetben. De már nem is tartalak fenn tovább, biztos kíváncsi vagy már az eredményekre, szóval kezdjük.

Test összeállítások

AMD AM4

  • CPU: AMD Ryzen 7 1700X
  • MB: ASUS Crosshair VI HERO
  • RAM: G.Skill TridentZ F4-3600C16D-16GTZ 2X8GB (Samsung B-DIE)
  • GPU: ASUS GTX 1080 STRIX ADVANCED EDITION 8G
  • SSD: Samsung 960 PRO 2TB, Micron M600
  • Cooling: Noctua NH-D15
  • PSU: Seasonic Prime 1200W Platinum

Intel X99

  • CPU: Intel i7 6900K
  • MB: ASUS RAMPAGE EXTREME V 10 EDITION
  • RAM: Corsair Vengeance LPX 4X8GB 32GB 3000MHz Kit
  • GPU: ASUS GTX 1080 STRIX ADVANCED EDITION 8G
  • SSD: Samsung 960 PRO 2TB, Micron M600
  • Cooling: Noctua NH-D15
  • PSU: Seasonic Prime 1200W Platinum

Intel Z270

  • CPU: Intel i7 7700K
  • MB: ASUS MAXIMUS IX APEX
  • RAM: G.Skill TridentZ F4-3600C16D-16GTZ 2X8GB (Samsung B-DIE)
  • GPU: ASUS GTX 1080 STRIX ADVANCED EDITION 8G
  • SSD: Samsung 960 PRO 2TB, Micron M600
  • Cooling: Noctua NH-D15
  • PSU: Seasonic Prime 1200W Platinum

Ryzen 7 1800X vs. i7 6900K és 7700K a Witch 3 játékban

Az AMD Ryzen 7 1800X a Witcher 3-ban 1280x720 felbontásban Ez a táblázat a Ryzen 7 1800X és i7 6900K processzorok összehasonlítását mutatja be. Ez egy mesterséges teszt 1,280 × 720 px felbontással, és két esetet vizsgáltunk - ha a processzor és a működési memória az alapértelmezett beállításban van, illetve ha túlhúzzuk. Mint látható, az i7 6900K processzorral rendelkező X99 platform egy kicsit jobban teljesít, de jobban tesszük, ha megnézzük a következő táblázatot.

Az AMD Ryzen 7 1800X eredményei a Witcher 3-ban, 1280x720 felbontásban

Biztosan észrevetted, hogy ebben a táblázatban valami extra van. Az előző táblázat két nyolcmagos processzort hasonlított össze, amelyek összesen tizenhat szálon működnek. Valójában az egy „óra és óra” összehasonlítás vagy „ciklus és óra” összehasonlítás volt. De biztosan érdekel, hogy az új Kaby Lake i7 7700K erősebb lenne-e, ami sokkal költséghatékonyabb, mint az i7 6900K processzor, amely még mindig igen drága platformot jelent. Az eredményt pedig a legutóbbi Wackyardban láthatod. Geralt mottója a következő: "Minél több, annál jobb".

AMD Ryzen 7 1800X; GTX 1080; Witcher 3

Ezután a ma is használt, úgynevezett FULL HD felbontásra, azaz 1920 × 1080 px-ra váltottunk. Még mindig ez a leggyakrabban használt felbontás, és amint azt a tacho-to-tang gráf diagramján láthatod, ugyanolyan számú mag esetén a képsebesség-különbségek minimálisak (még a mérési hibahatáron belül vannak). Érdekes megnézni, hogy egy század hajszálnyival jobb az alapkészletben lévő kettőnél, ami lehet, csak kevésbé valószínű, de az Alzánál nem szándékozunk mérni vagy manipulálni az igazságot. Sajnos nem mindenhol van ez így. Ahogy Tomás Garyk Masaryk mondta egyszer: „nem hiszek el mindent, amit az interneten írtak”.

Az AMD Ryzen 7 1800X eredményei a a Witcher 3-ban, 1920x1080-as felbontásnál. Talán kíváncsi vagy arra, hogy, miért nem került bele az i7 7700K a versenybe - még ha az új Kaby Lake-i kiváló teljesítményt is biztosít, ennek a csodálatos játéknak valami másra van szüksége. Valószínűleg ismered a győztest, el is mondom. Az AMD Ryzen nyilvánvalóan megnyerte a Wackyard 3-at! A számok egyszerűen mindent elárulnak, hiszen ugyanolyan áron, mint az i7 6900K, a Ryzen egy teljesen új számítógéppel alakítható ki egy megfelelő grafikus kártyával, egy jó alaplappal és minden olyan eszközzel, ami egy korszerű konfigurációhoz szükséges. Szóval, ha egy játékgépet szeretnél vásárolni, vagy csak fejleszteni szeretnéd a meglévőt és érdekel, hogy a Wonder 3 neked való-e, akkor azt javaslom, hogy válaszd a Ryzen 7 1700-at, ami mindössze 9,721 CZK, és 4GHz-ig túlhúzható, ne feledkezz el a memóriáról és a maradék összeget inkább egy jó grafikus kártyára fordítsd.

A Ryzen 7 1800X vs. i7 6900K és 7700K GTA 5 játékban

AMD Ryzen 7 1800X FPS a GTA 5-ben

Szeretnéd azt csinálni, amit csak akarsz? Persze, hiszen mindenki erre vágyik, ugye? Ahogy a Grand Theft Auto ötödik része is. Az első grafikonon látható, hogy a nyolcmagos Broadwell-E az új ugyanannyi maggal rendelkező AMD Ryzent összezúzza, de ez egy mesterséges CPU teszt, így inkább várjuk meg a klasszikus felbontásban végzett teszt eredményét.

Az AMD Ryzen 7 1800X teszt a GTA 5-ben

Ismét meghívjuk az i7 7700K-t, hogy játsszon ugyanolyan feltételekkel, mint az új Ryzen. A magok száma különböző, a maximálisan elérhető frekvencia is, de végül mindig az számít, hogy mire használjuk a processzort. A Kaby Lake a magas frekvenciát, a különösen gyors memóriát és az alacsony felbontást szereteti, ahol a játszhatunk a processzor erejével, ezzel érdemes tisztában lenni.

AMD Ryzen 7 1800X processzor a GTA 5-ben (1920x1080 px)

A magasabb felbontásban a Ryzen megkönnyebbült és paradox módon megmutatta erejét. A GTA 5-ben találkoztunk egy érdekes dologgal, mégpedig azzal a ténnyel, hogy a két processzor mindegyike másképp képes kezelni egy adott játékhelyzetet. Nézzük mi is történt.

AMD Ryzen 7 1800X - FPS a GTA 5 játékban Ezen a diagramon látható a képfrissítés sebessége. A GTA 5-ben megmérjük a beépített benchmark negyedik jelenetét - ha valaha is eljutottál ide, talán megtörténhet, a 6900K-val. Ez egy harci légi járat a városon keresztül. Valamilyen oknál fogva a jelenetnek ezt a részét a Ryzen sokkal jobban kezeli, mint a drágább Broadwell-E. Többé-kevésbé olyan, mintha vámot fizetnél a városban.

AMD Ryzen 7 1800X vs Intel Core i7 6900K és 7700K

Mondtam már, hogy az i7 7700K olyan, mint egy daráló? Igen, akkor, ha segítesz neki. Személy szerint szeretnék eljutni a négymagos Intel mélyére, azonban van itt néhány "de". Biztosan tudjátok, hogy nem minden mag képes 5GHz-et adni, de mindegyik felmelegedhet, ezért rendszerint szükséges a delta-cserélő paszta a hőelosztó és a chip burkolat között - ami egy nehéz és veszélyes művelet. Ha ésszerű döntést szeretnél hozni, akkor azt javaslom, hogy válaszd az új AMD Ryzent, és amit megtakarítasz, azt fordítsd egy új grafikus kártyára.

Ryzen 7 1800X vs. i7 6900K és 7700K Fallout 4 játékban

AMD Ryzen 7 a Fallout 4-ben A Fallout mára egyszerűen kultusszá vált. Az első részen nőttem fel, most viszont a negyedik résszel kellett játszanom. Már alig várom a következőt. Nehéz elhinni, hogy már most jobban fog működni és nem kell várni áprilisig. A Fallout 4 még mindig az egyik leginkább CPU igényes játék, ahol mind a CPU, mind a memória frekvenciák ismertek, és ezért jó példa arra, hogy milyen a frekvenciák teljesítménye egy ilyen környezetben.

AMD Ryzen 7 1800X vs Intel Core i7 6900K és 7700K a Fallout 4-ben

És ismét megelőzte az Intel legújabb quad-coreját. Ne feledjük azonban, hogy a grafikonon látható képkocka-sebesség meglehetősen indikatív és mesterséges. Vessünk egy pillantást a FULLHD változatra, amit valószínűleg mindenki játszani fog.

AMD Ryzen 7 1800X; GTX 1080; Fallout 4

Most visszatérünk a valóságba és megnézzük az igazi különbséget a két nyolcmagos párbajában, ahol az ésszerűbb választás (Ryzen 7 1700) ára 9 721 CZK, a következőé pedig 32 000 CZK-ra, miközben mindössze másodpercenként néhány képkocka a különbség.

AMD Ryzen 7 1800X - FPS Fallout 4-ben

És egy poszt-apokaliptikus történet végére jutottunk, amely nem ér véget a G.E.C.K megtalálásával, mivel ha az ULTRA-val akarod játszani a Falloutot, akkor az i7 7700K jobban teljesít, de a Ryzen sem hagy cserben. Mintegy 100 FPS az OC után elég, és már élvezheted is az egyenletes játékélményt.

Ryzen 7 1800X vs. i7 6900K and 7700K processzorok a Crysis 3 játékban

AMD Ryzen 7 1800X a Crysis 3-ban A Crysis 3 a megfelelő és fair példa a teljesítmény mérésére. Kora ellenére a Cryengine még mindig időtlen, és a lehető legtöbbet préselheti ki a processzorból. Az a tény, hogy Ryzen kissé gyengébb, jól látható. De nézzük meg, hogy teljesít a Kaby Lake i7 7700K-t négy maggal.

AMD Ryzen 7 1800X vs Intel Core i7 6900K és 7700K a Crysis 3-ban

Nem kétséges, hogy a Kaby Lake megelőzi generációját, ezért is válhatott olyan sikeressé szinte minden alkalmazási területen. A kérdés azonban az, hogy a másodpercenként 13 képkocka megéri-e a további négy magot.

AMD Ryzen 7 1800X - FPS a Crysis 3-ban

Nos, a FULL HD-ben egyértelmű. A teljesítmény ugyanaz a négy extra maggal. Bár matematikailag nem helyes, de itt biztos vagyok benne, hogy 1 + 1 nem 2, hanem 7.

AMD Ryzen 7 processzor teszt a Crysis 3-ban

Nincs mit hozzáfűzni. Nem kell mindig az elsőnek lenni. Ahogy Vin Diesel mondaná, a győzelem az győzelem, de az AMD Ryzen nagyon jól teljesített itt. Az Intel Kaby Lake i7 7700K veszít a fényéből, de a különbségek annyira kicsit, hogy muszáj lesz átgondolnod, hogy megéri-e a további négy mag és nyolc szál.

Ryzen 7 1800X vs. i7 6900K és 7700K Battlefield 1 játékban

AMD Ryzen 7 1800X a Battlefield 1-ben

Végül, de nem utolsó sorban a Battlefield 1-et vizsgáljuk meg. Már az elején figyelmeztetnem kell azonban, hogy a mérés - noha többször megismételtem - nem működött. A játék népszerűsége miatt mégis úgy döntöttem, hogy szerepelni fog a tesztben. Mindkét eredményt megnézzük, és a végén átgondoljuk picit a jelenlegi helyzetet.

AMD Ryzen 7 1800X vs Intel Core i7 6900K és 7700K a Battlefield 1-ben

Itt az i7 7700K-en még a mikroszkóp alatt sem fogunk találni hibát. A Battlefield 1 egyszerűen sok munkaszálat igényel és használja is azokat. A közel 30FPS különbség az OC-ban elég, de még mindig nincs okom aggódni, hogy miért van ez így. Máris elmagyarázom. Ismét láthatjuk, hogy a valóság sokkal kellemesebb, mint a mesterséges mérés, de hogy biztosra menjünk, adunk az i7 7700K-nak egy lehetőséget.AMD Ryzen 7 1800X - FPS a Battlefield 1-ben Ismét láthatjuk, hogy a valóság sokkal kellemesebb, mint a mesterséges mérés, de azért megadjuk az i7 7700K-nak is a lehetőséget.

AMD Ryzen 7 1800X képsebesség a Battlefield 1-ben

Hozzáteszem, hogy minden egyes grafikon minden egyes játékból ugyanazokból az adatgyűjteményekből (naplókból) származik, a végeredményt pedig itt láthatod. Ezek az eredmények a három platform méréséből szármáznak az öt játékon keresztül. Talán felmerül a kérdés, hogy miért mutatom meg az 1,280 × 720 px mérés összefoglalóját is. Úgy vélem, ez fontos - ha azt szeretném, hogy a felülvizsgálat objektív legyen-, ha mélyebbre kell mennem, és meg kell mutatni, hogy mit nem szeretsz hétköznapi felhasználóként, de érezheted például egy olyan játékban, mint a Fallout 4.

Most visszatérek a Battlefield 1 eredményeihez, és azt el kell mondanom, hogy a teljesítmény mindig az időtől függ.

AMD Ryzen 7 1800X processzorok vs Intel Core i7 6900K és 7700K processzorok Battlefield 1 - FPS

A Battlefield 1-nél a GPU-nak majdnem 100 százaléknak kell lennie. Az elején látható megszakítások azt jelentik, hogy a processzor a grafikus kártyát nem minden esetben táplálja, és teljesen összezavarodik. Hogy ezt miért említem? Szeretném bemutatni, mennyire fontos objektív módon gondolni a hardverek teljesítményére - manapság erre kevesen térnek ki, akár tesztelők, szerkesztők, szerkesztőségi kollégák, magazinok vagy felhasználók. A mai felgyorsult világunk egyik problémája, hogy kevés időt szánunk azokra a dolgokra, amelyek igazán megérdemelnék. A Ryzen csak most jelent meg, és az az érzésem, hogy olyan lesz, mint egy jó bor. Ezen a ponton még valószínűleg nem sokat foglalkoztak a finomhangolásokkal a szoftveres oldalon, és biztosan lesz még néhány upgrade az operációs rendszerekhez, teljesítmény patchek a grafikus kártyákhoz és ki tudja még milyen meglepő dolgok várhatók. Személy szerint én nemcsak egy esélyt adok a Ryzennek, és ezt ajánlom neked is mindenféle ellenérzés nélkül.

Ryzen 7 1800X vs. Intel Core i7 6900K és 7700K a 3D benchmarkban

A játékok vizsgálatának a végén megnézzük az egyes processzorok teljesítménybeli különbségeit a 3D benchmarkokban. Ezek többé-kevésbé mesterséges tesztek, amelyek betekintést nyújtanak a processzorok laboratóriumi körülmények között való működésébe, ahol minden optimális a tesztelés szempontjából. Bizonyos esetekben a valós tesztektől messze vannak, de néha igen közel lehetnek a valósághoz. Ezen kívül az ún. "Benching" nagyon népszerű overclocker tevékenység, még az olyan átlagos felhasználónak is, akik össze szeretnék hasonlítani a teljesítményeket másokéval. Ezek a referenciaértékek remek eszközt biztosítanak arra, ha finomhangold a riportod, és áttekintést kapj arról, hogy mit csinálsz, és hogy jó úton jársz-e.

AMD Ryzen 7 1800X processzor, FireStrike benchmark

A FireStrike a FutureMark benchmarkja, számos különböző tesztjelenetből áll, különböző intenzitási fokozatok mellett és tartalmaz egy fizikai számolási tesztet is. A Ryzen itt könnyen hátrányban marad, de a kérdés ismét az, hogy a szoftveroptimalizáció lehet-e a probléma mind a becnhmark, az operációs rendszer illetve a grafikus meghajtók esetében.

AMD Ryzen 7 1800X, FireStrike Extreme benchmark

A következő grafikonon van egy kis változás. A Ryzen 1800X megelőzte a Kaby Lake i7 7700K-t. A FireStrike (1 920 × 1 080 px) és a FireStrike Extreme (2 560 × 1 440 px) közötti különbség elsősorban a felbontásban van, és nyugodtan mondhatjuk, hogy egy olyan valós környezetben, ahol a felhasználók nagyobb felbontást használnak, mint a FULLHD, a Ryzen szépen teljesít. Őszintén szólva, a különbség mintegy 200 pont. Egy mesterséges tesztben ez nem annyira sok, és az új AMD processzorok ára miatt egyértelmű, hogy mit választanék.

AMD Ryzen 7 1800X, TimeSpy benchmark

A TimeSpy egy olyan referenciaérték a FutureMark-tól, amely DirectX 12-et használ, és 2 560 × 1,440 px felbontású. Itt ismét a kedvezőbb árú AMD Ryzen 7 1800X az egyértelmű győztes.

AMD Ryzen 7 1800X, benchmark Unigine Heaven

Az Unigine Heaven egy nagyon igényes benchmark, és alkalmas a grafikus kártya stabilitásának tesztelésére. Itt az i7 7700K-t a nyerő, mert ez a benchmark nem használ annyi processzorszálat, mint a FutureMark benchmark, így a processzor mag teljesítménye valamint a processzor órajel is magas.

2D tesztek, fogyasztás és hőmérséklet tesztek - Ryzen 7 1800X vs Intel Core i7 6900K és 7700K

Ebben a fejezetben bemutatjuk, hogy a processzor miként teljesít az úgynevezett 2D teszteken, azaz olyan esetekben, amikor az összeállítás nem használ videokártyát. Ezek közé tartozik a képalkotás, az adatkezelés, a videó kódolás, a .rar fájl kicsomagolása stb. De először nézzük meg a működési jellemzőket, és a fogyasztást, vagyis népszerű kifejezéssel, hogy mekkora a processzor teljesítménye.

A grafikon a fogyasztást (W) mutatja. A teljes összeszerelt egység teljesítményét a tápegység mögött mérik. Megmértem az IDLE státuszt, ez egy olyan állapot, ahol az összeállítás nem tesz semmit, nem fut semmilyen program, kivéve az operációs rendszert, és a számítógép nem dolgozik keményen. Ebben az állapotban kettős beállítás van a táblázatban. Az első esetben mind a három készlet az alapértelmezett beállításban van, a másikban pedig túlhúzott, mint a játékok esetén. Meglepő módon az AMD Ryzen 7 1800X, amely négy további maggal rendelkezik, mindössze 10W-tal több energiát fogyaszt, mint az i7 7700K, amelynek mindössze négy magja van. Fantasztikus. Ezzel szemben az Intel i7 6900K sokkal többet fogyaszt, különösen akkor, ha a rendszert túlhúzzuk. Meg kell jegyezni, hogy mindhárom készlet rendelkezik nagy teljesítményű üzemmóddal az operációs rendszerhez. Ez lehetővé teszi az egész rendszer gyorsabb reakcióját, így a játékokra is beállítható.

Az előző diagram alapvetően megmutatta nekünk, hogy mekkora a fogyasztás, ha nem használjuk aktívan a PC-t, és nem csinálunk semmit. De tegyük a szívünkre a kezünket, sokan hagyják, hogy a számítógépek 24/7/365-ben működjenek, és egész évben csinálnak valamit. Ezen a grafikonon látható a maximális teljesítmény felvétel, amikor a processzor kap egy rúgást. Ezért teszteltem az összeállítást egy jól ismert stressztesztben, a Prime 95-ben is. Ez ismét megerősíti, amit az előző grafikon megmutatott, nagyobb léptékben. Az új AMD Ryzen processzorok fogyasztása egyszerűen zseniális.

AMD Ryzen 7 1800X; fogyasztás terhelés nélkül

Vizsgáljuk meg hőmérsékletet ugyanazokban a helyzetekben, mint a fogyasztást, egyidejűleg rögzítve az adatokat. Meg kell azonban jegyeznem, hogy a klasszikus megfigyelőprogramok, például a CoreTemp és a RealTemp nem figyelik a processzor hőmérsékletét, ezért az AMD Ryzen Master segítségével vizsgáltam a hőmérsékletet, amely ez az új processzorok időzítésének eszköze.

AMD Ryzen 7 1800X; Cinebench R15

A Cinebench R15 az egyik legnépszerűbb és leggyakrabban használt teszt a processzor teljesítményének vizsgálatára 2D környezetben. Az alkalmazás nagyon részletes pillanatképet készít és minden rendelkezésre álló munkaszálat felhasznál. Örülök, mert itt gyönyörű rálátás nyílik az új Ryzen teljesítményére és Cinebenchben néhány pontot szerezni ennél sokkal többet jelent.

AMD Ryzen 7 1800X; Cinebench 11.5

A Cinebench R11.5 korábbi verziója megerősíti az előző eredményeket, és megerősíti az AMD Ryzen 7 1800X-et az Intel i7 6900K-val szemben.

AMD Ryzen 7 1800X; GeekBench 3

A GeekBench 3 egy átfogó referenciaérték, amely több különböző tesztből áll, és amelyek a valós munkafolyamatokon alapulnak. Figyelembe veszi az operációs memória teljesítményét is, és láthatjuk, hogy Ryzen itt is mind az alapfrekvenciákon, mind a túlhúzást követően mindkét esetben az órajel megfelelő frekvenciájának megőrzése miatt.

AMD Ryzen 7 1800X; wPrime (s)

A wPrime egy olyan referenciaérték, amely komplex matematikai függvényeket alkalmaz nagy mennyiségű adat számítására. Itt beállíthatsz egy fix számot a munkamenetek segítségével, amelyek a számítások tesztelésére használhatók, ami az i7 6900K és a Ryzen 7 1800X estén 16, míg az i7 7700K esetén 8 lesz. Ezen a teszten egy picit jobb volt a Broadwell-E i7 6900K, de az 1800X teljesítménye egyáltalán nem rossz. Az eredmény azonban azt mondja, hogy a Ryzennek az működési memóriát egy kicsit nagyobbra kell növelnie, mint az i7 6900K.

AMD Ryzen 7 1800X; FireStrike Physics

A FireStrike Physics önálló fizikai teszt a Futuremark 3D benchmarkból, amit a játék tesztek szakaszában mutattunk be. Jó teszt a processzor és a memória számára, ahol a működési memória hatékonysága a legismertebb. Ismét meg kell erősíteni, hogy Ryzennek több memóriára van szüksége, mint a versenytárs Broadwell-E-nek.

AMD Ryzen 7 1800X; HWBOT H265

Az utolsó előtti tesztként felvételt készítünk a H265 videó kódolására 4K felbontásban. Itt az AMD Ryzen kissé gyengébb, mint a nyolcmagos versenytársa, és mindenekelőtt a Kaby Lake i7 7700K teljesítménye, amelynek ereje nagyon jól ismert az ilyen típusú tesztekben.

AMD Ryzen 7 1800X; RealBench

És végül a RealBench a HWBOT verzióban - ismét színes egyszálas teszt, videó kódolás és multitasking, ahol ismét megmutatkozott az Intel legújabb Quad-core-jának ereje, ami igazán működik a videóval.

Az AMD Ryzen R7 1800X processzor teszt összefoglalója

Véleményem szerint a visszatérés tanúi vagyunk, hogyan annak lennie kell. Az elmúlt években az AMD-nek voltak problémái, ezt mindannyian tudjuk, és őszintén szólva, kevesen gondolták hogy ezen túl tud majd lépni és valami értékes tud alkotni. Korábban mindenki jobb teljesítményt biztosított, az Intel második generációs processzorának idején, de ezt a Ryzen elhalványította. Nemcsak a teljesítményben, de a megfizethető árban is. És ez a lehetőség, hogy egy hasonló teljesítményű, de (a modelltől függően) alacsonyabb árú processzort telepíthetnek egy olyan áttörés, amelyet kevesen reméltek. Mi pedig nem tehetünk mást, mint hogy gratulálunk, mert a Ryzen főleg a szabadságot és a választást jelenti, és a mai világban semmi fontosabb, mint a döntéshozatal lehetősége, ami a közelmúltban még nem volt opció.

i Az CPU Intel Basin Falls CPAz Intel már fejleszti a 12 magos Intel Skylake-X processzorok és 4-magos Intel Kaby Lake-X processzorokat. Mindkettő az Intel Basin Falls high-end szegmenséhez tartozik, amely az IT szakemberek számára készül.

Őszintén szólva, én mindig inkább Intel-párti voltam, nem mintha az AMD nem lett volna jó, de el kell mondanom, hogy a Ryzen eredményei minden várakozásomat felülmúlták. Ha érdekel a személyes véleményem, akkor azt javaslom, válaszd a Ryzent – és nem azért, mert az AMD-nek szüksége van a támogatásra, hanem mert a Ryzen tényleg megéri az árát, és ahogy az korábban is említettem, az AMD új processzora olyan lesz, mint a jó bor. Minél idősebb lesz, annál jobban teljesít majd. A közeljövőben megérkezik a piacra a Ryzen 5 és a Ryzen 3, és az ezekről készült teszteket legalább annyira várom, mint a Ryzen 7-ről készülteket.

A teszt végül nem lett olyan nagy, amilyennek szerettem volna, de az idő mindig szorít, és mielőbb meg akartam osztani az eredményeket. A Ryzennel egészen biztosan foglalkozok még a későbbiekben és következő alkalommal megmutatom, hogyan kell beállítani és talán a folyékony nitrogént is segítségül hívom a következő tesztekben.

Az AMD Ryzen processzor végső értékelése

ÉRTÉKELÉS 80% Alza.hu

Főbb paraméterek

Teljesítmény

75%

Működési tulajdonságok

95%

Ár

80%

AMD Ryzen; felülvizsgálat; teszt

Pozitívumok

  • Teljesítmény a munka során
  • Működési jellemzők (alacsony fogyasztás)
  • Kiváló ár / érték arány (főleg az 1700-as modell esetén
  • 8 mag, 16 szál

Kihívások

  • Néhány játék esetén alacsonyabb teljesítményt nyújt, mint a versenytársai
  • Az 1800x modell lehetne olcsóbb
  • Rosszabb chipset mint a versenytársaknál
  • A platform még tartalmaz néhány kezdetleges hibát

Michal Mikle

Michal Mikle vagyok, overclocker és lételemem a teljesítmény. Ha lehetőség kínálkozik arra, hogy a hardver utolsó cseppjét is kifacsarjam, nem hagyom ki. Szeretem az adrenalint, és folyamatosan tesztelem a saját határaimat valamint az alaktrészek lehetőségeit is. Ehhez a tevékenységhez főként folyékony nitrogént ill. kompresszoros módszereket vetek be, de szeretek játszani vízzel (néha túlhűtve), hogy kiváló minőségű hűtést biztosítsak.

Alza értékelés

A nagy és kiváló teljesítmény és a fejlesztés terén elért eredményekért az AMD Ryzen 1800X processzort ezüstéremmel jutalmazzuk.

Amit az AMD Zen processzorról korábban írtunk

Nyomtatás
P-DC1-WEB15
30 év tapasztalat az e-kereskedelemben
3 millió megrendelés évente
a vásárlók 98% visszatérő
Több infó
Felhívunk és szakértői tanácsot adunk
06-1-701-1111
Kérdés a rendeléssel kapcsolatban
Kérdés a termék(ek)kel kapcsolatban
Kérjük, add meg a telefonszámodat:
Keress minket
Az Ön adatainak védelme fontos számunkra Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.
További információ Kevesebb információ