75" Samsung MRE75R95H
Television - SMART, 191cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Direct, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 400×400, 70 W speaker(s), DTS Digital Surround and Dolby Atmos, E
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Watch Availability
Add to list
75" Samsung MRE75R95H 1,899,990 Ft Expected June 2026
Buy
Benefits of Pre-Orders:
  • You can cancel your pre-order anytime without giving any reason.
  • Guaranteed purchase - When the goods are in stock, nobody will snatch your piece.
  • No worries - You don't have to check the availability, we'll do it for you.
  • There is no need to pay in advance. You can choose a cash on delivery.
  • Available stocks are distributed among customers in all countries served by Alza.
75" Samsung MRE75R95H
Specifications
Compare
Diagonal
75 " (190.5 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
165 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
75 " (190.5 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
165 Hz
Technology
RGB Micro LED
Backlight
Direct
Screen surface
Matte
Operating system
Operating system
Tizen OS
Interface Language
Czech, German, Hungarian, Slovak
Model year
Model year
Application
Global applications
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Voice assistant compatibility
Bixby
Connectivity
Wireless connection
Bluetooth, WiFi
WiFi standards
WiFi 6E
Audio-video connectors
HDMI s eARC
Total number of HDMI ports
4 ×
Number of HDMI 2.1 ports
4 ×
Data and system connectors
CI+, USB
Total number of USB ports
2 ×
Charging options
AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width
TV height
TV depth
2.98 cm
TV weight
30.1 kg
Height without stand
Depth without stand
2.98 cm
Base width / leg spacing
Package width
Package height
Box depth
19.8 cm
Package weight
45.1 kg
VESA mounting
Colour
Colour
Black
Package contents
Control in package
Smart with solar charging
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
E
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
390 W
Typical power consumption
107 W
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 75" Samsung MRE75R95H
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 75" Samsung MRE75R95H
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 75" Samsung MRE75R95H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 75" Samsung MRE75R95H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 75" Samsung MRE75R95H
P-DC1-WEB25
30 év tapasztalat az e-kereskedelemben
3 million megrendelés évente
a vásárlók 98% visszatérõ