Acer Aspire Go AG14-72P-360T Silver
Laptop - Intel Core i3 1305U Raptor Lake, 14" IPS matte 1920 × 1200, RAM 8GB DDR4, Intel UHD Graphics, SSD 512GB, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB-C, WiFi, Bluetooth, 3-cell battery, without Operating System
The product is localised for HU
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store. Watch Availability
Add to list
36-month warranty Code:  NC028q3i182HU Producer's Website:
Specifications
Compare
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Size of operational RAM
8 GB
Processor model number
Intel Core i3 1305U Raptor Lake
Processor frequency
1.6 GHz (1,600 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
512 GB
Display
Display size
14"
Display refresh rate
60 Hz
Display type
Matte
Aspect Ratio
16:10
Display resolution
1920 × 1200 px
Processor
Processor type
Intel Core i3
Intel processor generation
Raptor Lake (Gen 13)
Processor model number
Number of processor cores
5 ×
Processor frequency
1.6 GHz (1,600 MHz)
Core boost frequency
4.5 GHz (4,500 MHz)
Cache processor
10 MB
Memory
Size of operational RAM
8 GB
Memory frequency
3,200 MHz (3.2 GHz)
Number of installed slots
1 ×
Total number of slots
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel UHD Graphics
Operating system
Operating system
Without Operating System
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
512 GB
Drive interfaces
M.2 NVMe PCIe 4.0
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Equipment
Webcam
720 px
Backlight
Without backlight
Battery
Adapter included
Power adapter
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Battery capacity
53 Wh
Number of cells
3pc(s)
Charging power
65 W
Maximum battery capacity
13 h
Construction
Construction material
Plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Colour
Colour
Silver
Weight
Weight
1.4 kg
Interface
Data
USB-C
Graphical output ports
HDMI
Audio
Combo Audio Jack
USB-C
2 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
Bluetooth
Bluetooth v5.1
WiFi
WiFi 802.11ax
WiFi version
WiFi 6
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
313.6 mm
Maximum height
17.9 mm
Depth
224.3 mm
Keyboard layout
Keyboard language
HU
Product series
Laptop Series
Acer Aspire
Package contents
Package includes
Power adapter
Charging // EU Directive
Max. power input
65 W
Adapter included
with an adapter
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for Acer Aspire Go AG14-72P-360T Silver
P-DC1-WEB10
30 év tapasztalat az e-kereskedelemben
3 million megrendelés évente
a vásárlók 98% visszatérõ