Az Apple 2026 augusztusában egyszerre frissítette asztali kínálatának két kulcsfontosságú pillérét. A Mac mini megkapta az M6 és M5 Pro chipeket, a Mac Studio pedig az M5 Max és M5 Ultra lapkákat. De ez nem csupán egy újabb generációváltás a megszokott éves ritmusban – az M6 az Apple első chipje, amelyet a legmodernebb 2 nanométeres gyártási eljárással készítenek, az M5 Ultra pedig az első, amely négy szilíciumlapkát egyesít egyetlen egységgé, akár 512 GB egyesített memóriával. Az Apple ezzel egyenesen a közelmúlt legforróbb témájára céloz: nagy AI-modellek helyi futtatására, felhőfüggőség nélkül. Mit kínálnak pontosan az új chipek, miben jelent valódi áttörést a 2 nm-es gyártás, és kinek éri meg a Mac minit, kinek pedig a Mac Studiót választani?
i
A Mac mini M6/M5 Pro és a Mac Studio M5 Max/M5 Ultra bemutatója 2026. augusztus 25-én volt, az előrendelés pedig ugyanezen a napon indult. Az értékesítés már 2026. szeptember 22-én kezdődik, a Mac Studio legjobban felszerelt, 512 GB memóriás konfigurációja pedig október végén érkezik.
Mielőtt rátérnénk az egyes gépekre, érdemes elidőzni annál, mitől igazán különleges az idei generáció. Az M6 az első chip, amely búcsút int az eddigi 3 nanométeres eljárásnak, és áttér a legmodernebb 2 nanométeres TSMC gyártástechnológiára. A 3 nm és a 2 nm közötti gyakorlati különbség nem csupán egy kisebb szám a marketingben. A TSMC új, N2 jelű gyártási eljárása gate-all-around (GAAFET) típusú tranzisztorokat alkalmaz a korábbi FinFET helyett, ami lehetővé teszi, hogy ugyanakkora chipfelületre jóval több tranzisztort zsúfoljanak, miközben a szivárgó áramot is hatékonyabban fékezik. Az eredmény egy olyan kombináció, amelyet a félvezetőiparban egyébként nagyon nehéz összehozni: egyszerre magasabb teljesítmény és alacsonyabb fogyasztás. Az Apple szerint az M6 egymagos teljesítménye „a világon a leggyorsabb” az adott chiptípusban, a többszálú teljesítmény nagyjából 1,2-szeresére nő az M5-höz képest, az AI-számítások a GPU-n pedig közel 30%-kal gyorsulnak.
Érdekes az is, hogy az Apple az elérhető információk szerint megmaradt az alap N2 csomópontnál, és nem nyúlt a fejlettebb N2P változathoz. Valószínűleg azért, hogy inkább az architekturális újdonságokra koncentráljon, mintsem a gyártási folyamatból kicsikarható utolsó százalékra hajtson. Az M6 ugyanis először az Apple Silicon történetében háromféle magot kombinál egyetlen CPU-ban: szupermagokat a legigényesebb egyszálas feladatokhoz, teljesítménymagokat a multitaskinghoz, és takarékos magokat a mindennapi használathoz. Mindez azt jelenti, hogy az M6-os Mac mini az M4-hez képest 40%-kal gyorsabb processzort, kétszeres grafikai teljesítményt és négyszeres AI-teljesítményt kap.
A Mac mini dizájnja változatlan maradt az előző generációhoz képest. Tehát továbbra is kompakt alumíniumházat kínál, elöl két USB-C porttal és fejhallgató-csatlakozóval, hátul Thunderbolt portokkal, HDMI-vel és ethernettel. Belül viszont gyakorlatilag minden megváltozott. Az alap verzió M6 chippel 12 magos CPU-t kínál (kettővel többet, mint az M4), 12 magos GPU-t neurális gyorsítókkal közvetlenül minden egyes magban, valamint megduplázott, 16 magos Neural Engine-t, ami nagyjából kétszer akkora teljesítményű, mint az előző generációé. A memória immár alapból 16 GB-os egyesített, akár 170 GB/s átviteli sebességgel, és akár 32 GB-ra bővíthető. A csatlakozási lehetőségeket Wi-Fi 7, Bluetooth 6 és gyorsabb 2,5 Gb/s-os ethernet egészíti ki (a magasabb konfigurációknál akár 10 Gb/s-os).
Ha még ennél is többre van szükséged, válaszd az M5 Pro chipes változatot. Ez akár 18 magos CPU-val büszkélkedhet erőteljes többszálas teljesítménnyel, valamint akár 20 magos GPU-val, harmadik generációs ray tracing támogatással. Elsősorban a játékfejlesztők és a 3D grafikusok fogják értékelni. Az M5 Pro memóriája akár 64 GB-ra bővíthető 307 GB/s átviteli sebességgel, és a szokásos Thunderbolt 4 helyett ez a konfiguráció rögtön három Thunderbolt 5 portot kap. Az Apple külön kiemeli, hogy az új Mac mini folyamatosan futó AI-ügynökök kezelésére is alkalmas – vagyis olyan feladatokra, amelyek a háttérben gyakorlatilag szünet nélkül dolgozzák fel az adatokat. Pontosan itt jön jól leginkább az M6 négyszeres AI-teljesítménye az M4-hez képest.
A Mac Studio továbbra is kompakt, kocka alakú munkaállomás marad kifinomult hűtéssel, de a teljesítménybeli ugrás érezhetően nagyobb, mint a Mac mininél. Az alap M5 Max chip 18 magos CPU-t kínál (6 szupermag + 12 teljesítménymag), valamint akár 40 magos GPU-t neurális gyorsítókkal. Az egyesített memória eléri a 128 GB-ot 614 GB/s átviteli sebességgel, ami jóval meghaladja azt, amihez a hagyományos, dedikált videokártyával és különálló memóriával szerelt munkaállomások felhasználói hozzászoktak.
A zászlóshajó azonban továbbra is az M5 Ultra. Ez az extrém modell akár 36 magos CPU-t kínál (12 szupermag + 24 teljesítménymag), a 80 magos GPU-val pedig ez a valaha volt legerősebb grafikus chip, amelyet az Apple épített. A neurális gyorsítók ráadásul először kerülnek be az Ultra változatba, kiegészítve egy 32 magos Neural Engine-nel. Az egyesített memória a legmagasabb konfigurációban eléri az 512 GB-ot 1,2 TB/s átviteli sebességgel. Ezek olyan értékek, amelyek a közelmúltig kizárólag több százezer dolláros szervermegoldásoknak voltak fenntartva.
A Mac Studio csatlakozási lehetőségeit akár hat Thunderbolt 5 port biztosítja 120 Gb/s-ig terjedő átviteli sebességgel, akár nyolc külső kijelző támogatásával (illetve négy Pro Display XDR vagy Studio Display XDR 5K felbontásban és 120 Hz-en), valamint újdonságként USB-C-n keresztüli Genlock is elérhető professzionális videótechnikával való szinkronizáláshoz. Először kerül a Mac Studióba Wi-Fi 7 és Bluetooth 6 is. A célközönséget videóvágók, 3D-tervezők, zenei producerek, fejlesztők és adattudósok alkotják – vagyis olyan szakmák, ahol a memória és az átviteli sebesség ugyanannyit számít, mint a processzor nyers teljesítménye.
Az idei generáció technikailag legérdekesebb része az, ahogyan az Apple felépítette az M5 Ultrát. Míg az eddigi Ultra változatok két Max chip összekapcsolásával készültek, az M5 Ultra az Apple Silicon első négy chipből álló architektúrája. Összesen négy szilíciumlapkát kapcsol össze egyetlen logikai egésszé. Az összeköttetést az új generációs UltraFusion technológia biztosítja, több mint 4,4 TB/s átviteli sebességgel és az előző megoldáshoz képest hatszoros összeköttetési sűrűséggel. Az operációs rendszer és az alkalmazások ezt az összekapcsolt rendszert egyetlen chipként kezelik, anélkül, hogy bármit külön kellene módosítani a szoftverben.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az M5 Ultra az Apple szerint akár 4,5-szörös csúcs AI-teljesítményt ér el az M3 Ultrához képest, és hatszor erősebb, mint az eredeti, 2022-es M1 Ultra. Az egyszálas teljesítmény negyedével, a többszálas 30%-kal nő, a memóriabusz szélessége pedig 50%-kal bővül az előző Ultra generációhoz képest. Összehasonlításképpen – egészen a közelmúltig igaz volt, hogy négy különálló chipet egyetlen, egyesített memóriával rendelkező számítási egységgé összekötni teljesítményveszteség nélkül a processzortervezés egyik legnehezebb feladata. Az Apple ezzel a lépéssel egyúttal kijelöli az irányt, amelyben a teljesítményt a következő években is skálázni fogja, amikor a 2 nm-es gyártástechnológia önmagában már nem lesz elegendő a további ugrásokhoz.
Az 512 GB memóriakapacitás első hallásra nem tűnik olyan számnak, ami felforgatná a játékszabályokat, de a mesterséges intelligencia kontextusában mégis az. A nagy nyelvi modelleket ugyanis futtatáskor teljes egészében be kell tölteni a memóriába. Minél nagyobb a modell, annál több memóriára van szükség. Az eddigi fogyasztói hardverek ezen a téren néhány tíz gigabájtra voltak korlátozva, ami a legtöbb felhasználót arra kényszerítette, hogy csak kisebb, megnyirbált modelleket futtasson, vagy felhőalapú számítási kapacitásért fizessen. Az M5 Ultrával és 512 GB memóriával felszerelt Mac Studio ezt a korlátot egy teljesen más kategóriába tolja, és lehetővé teszi, hogy akár nagyon nagy modelleket is közvetlenül az asztalodon futtass, anélkül, hogy egyetlen bájtnyi adat is elhagyná az épületet.
Az Apple konkrét számokat is közöl ehhez: a nagy nyelvi modellek promptfeldolgozása az M5 Ultrán akár 9,8-szor gyorsabb, mint az M1 Ultrán, a szövegből történő képgenerálás pedig akár 8,2-szer gyorsabb. A kínálat részét képezi az új Core AI keretrendszer is saját modellek fejlesztéséhez és üzembe helyezéséhez, valamint az MLX nyílt forráskódú gépi tanulási keretrendszer, amely kifejezetten az Apple Silicon architektúrára van optimalizálva. Ha az 512 GB sem lenne elég, több Mac Studiót is összeköthetsz klaszterré – négy eszköz együttesen akár háromszor nagyobb AI-inferencia teljesítményt nyújt, mint egyetlen gép önmagában.
Cégek és magánszemélyek számára, akik intenzíven dolgoznak AI modellekkel, ez érezhető változást jelent a költséghatékonyságban. Az ismétlődő felhőalapú számítási kapacitásért fizetett díjak helyett (és anélkül, hogy aggódnod kellene, hová kerülnek az érzékeny céges adatok) egyetlen erős gépet szerezhetsz be, amely képes az inferenciára és kisebb modellek helyi finomhangolására is. Nem véletlen, hogy az Apple az M5 Ultrával kifejezetten az AI kutatókat és adattudósokat célozza meg mint az egyik elsődleges felhasználói csoportot.
Mindkét termékcsalád előrendelése 2026. augusztus 25-én indult, az újdonságok 2026. szeptember 22-én kerülnek forgalomba. A Mac Studio legjobban felszerelt, 512 GB memóriás konfigurációját az Apple október végére tervezi szállítani, az Alza.hu-n elérhető egyes konfigurációk memória- és tárhely-kombinációi pedig 2026 őszén fokozatosan bővülnek.
| Modell | Ár |
|---|---|
| Mac mini M6 | 399 990 Ft-tól |
| Mac mini M5 Pro | 779 990 Ft-tól |
| Mac Studio M5 Max | 1 099 990 Ft-tól |
| Mac Studio M5 Ultra | 2 499 990 Ft-tól |
Ha mind a négy chipet egymás mellé tesszük, első pillantásra nyilvánvaló, hogy az Apple idén nem csupán a magok számát skálázza, hanem azt is, ami mögöttük áll. Az M6-os Mac mini elsősorban az új 2 nm-es gyártástechnológiából profitál, és a legenergiatakarékosabb választás mindennapi használatra, az M5 Pro pedig ugyanabban a házban kínál több teljesítményt és csatlakozási lehetőséget az igényesebb professzionális munkához. A Mac Studio esetében az M5 Max és az M5 Ultra közötti ugrás leginkább a memória mennyiségének és áteresztőképességének kérdése. Pontosan ez a két paraméter határozza meg, hogy mekkora AI modelleket vagy milyen igényes videoprojekteket képes a számítógép egyszerre feldolgozni. Az alábbi táblázat egy helyen foglalja össze a legfontosabb különbségeket mind a négy konfiguráció között.
| Paraméter | Mac mini M6 | Mac mini M5 Pro | Mac Studio M5 Max | Mac Studio M5 Ultra |
|---|---|---|---|---|
| Gyártási eljárás | TSMC 2nm (N2) | TSMC 3nm | TSMC 3nm | TSMC 3nm (4× összekötés) |
| CPU magok | 12 (szuper + teljesítmény + takarékos) | akár 18 | 18 (6 szuper + 12 teljesítm.) | akár 36 (12 szuper + 24 teljesítm.) |
| GPU magok | 12, neurális gyorsítók | akár 20, 3. gen. ray tracing | akár 40, neurális gyorsítók | akár 80, neurális gyorsítók |
| Neural Engine | 2× 16 magos | GPU szintű gyorsítás | integrált | 32 magos |
| Max. egyesített memória | 32 GB | 64 GB | 128 GB | 512 GB |
| Memória-sávszélesség | 170 GB/s | 307 GB/s | 614 GB/s | 1,2 TB/s |
| Thunderbolt | 4 | 5 (3 port) | 5 | 5 (akár 6 port) |
| Ár | 399 990 Ft-tól | 779 990 Ft-tól | 1 099 990 Ft-tól | 2 499 990 Ft-tól |
i
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az M6-os és M5 Pro-s Mac mini, valamint az M5 Max-os és M5 Ultra-s Mac Studio egy generációval tovább viszi az Apple Silicont – az M6 az Apple első 2 nanométeres chipje, az M5 Ultra pedig az első négychipes architektúra akár 512 GB egyesített memóriával. Együtt az asztali Mac-ek legerősebb kínálatát alkotják, amelyet az Apple valaha bemutatott, egyértelmű céllal: az AI-feladatok teljesítményét a felhőből visszahozni az asztalra.