Intel ATX alaplap
Az Intel ATX alaplapok leggyakoribb processzorfoglalatai az 1151, 1151 Coffee Lake és 2066. Ezek szinte mindig egy komplett alaplap részét képezik, amelybe más alkatrészek is be vannak kötve. Egy Intel platformon lévő ATX alaplap beépítésekor Intel márkájú processzort kell használni, egyszerűen nem működnek "idegen" processzorral.
A socket, vagy más néven foglalat vagy slot, annak a csatlakozónak a neve, amely a processzort az alaplaphoz - ebben az esetben ATX alaplap - csatlakoztatja.
AMD ATX alaplap
Az AMD ATX alaplap gyakran része egy olyan komplett csomagnak is, amely más gyártók alkatrészeit is tartalmazza. Az AMD ATX alaplapok leggyakrabban AM4, TR4 vagy AM3+ foglalattal találhatók. Itt is az a szabály, hogy AMD márkájú processzorral kell működniük, mással nem kompatibilisek.
Az Intel és az AMD ATX alaplapok közötti különbség az, hogy egy adott gyártó processzorát fogadják el. Egy AMD formátumú alaplap nem fog működni egy Intel CPU-val és fordítva.
További ATX alaplap formátumok megismerése
Az igényes felhasználók számára hasznos a micro ATX alaplap
A micro ATX alaplap, más néven µATX vagy mATX, 25 × 244 mm-rel kisebb, mint egy szabványos ATX alaplap. A felhasználó számára akár 4 RAM memória és 4 PCle bővítőhelyet kínál. Az ára miatt az mATX formátum gyakran keresett.
Mini ITX alaplap, a legkisebb az összes közül
A mini ITX alaplap a legkisebb formátumú, 170 × 170 mm-es alaplap. Az ATX-től eltérően ezt a VIA Technologies fejlesztette ki. Leggyakrabban kisméretű számítógépekben használják. Néha összetévesztik a mini ATX-szel.
ATX alaplapok, amelyek nélkül nem jutsz előre
ATX alaplapok a számítógépházban
Az ATX alaplapok szabványai a számítógépházakban, és így az egyes alkatrészek elrendezésében és csatlakoztatásában is tükröződnek. A legelterjedtebb típus a toronyház, amelyben az alaplap 90 fokban el van forgatva, így az alkatrészek teljes hosszában csatlakoztathatók.
i
Az ATX szabványok a tápegységek, kábelek vagy csatlakozók jellemzőit is meghatározzák. A BTX szabvány egy nem annyira elterjedt utód, amelyet úgy terveztek, hogy jobban működjön a több energiát igénylő és több hőt termelő modern technológiákkal.
Az ATX tápegység új lehetőségeket kínál
Az ATX tápegység lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy a számítógépet szoftver segítségével kapcsolja be. Például a számítógép felébresztése a billentyűzet vagy az egér megnyomásával is történhet. A legtöbb ATX alaplap tápegysége azonban fizikai kapcsolóval rendelkezik, amely teljesen kikapcsolja azt, így a szoftveres aktiválás nem lehetséges. A micro ATX alaplap tápegység ugyanezzel a funkcióval rendelkezik, de a micro ATX laphoz tartozik.
Mi az az ATX csatlakozó és az ATX kábel?
Az új szabványok szerint az ATX csatlakozó közvetlenül az alaplapon helyezhető el. Általában ez a csatlakozó a fő (főtáp) ATX kábel csatlakozója, amelynek feladata az alaplap és az összes alkatrész áramellátása. Az ATX csatlakozó leggyakrabban soros és párhuzamos portot, USB-t, billentyűzetet, VGA-t vagy PS/2-t jelent az egér számára.
Többet szeretnél megtudni az ATX alaplap formátumról, annak sajátosságairól a tápegység vagy a csatlakozó felszereltség tekintetében? Nézd meg ezt a cikket a következő oldalon: ATX alaplapok a Wikipedián.
A leírás elrejtése