Az USB (Universal Serial Bus) a legszélesebb körben használt csatlakozó, amellyel perifériákat és tartozékokat csatlakoztathatunk nemcsak számítógépekhez, hanem mobiltelefonokhoz, tabletekhez és más eszközökhöz is. Jelenleg a legelterjedtebb generációk az USB 2.0, az USB 3.2 Gen 1 és az USB 3.2 Gen 2. Egyre inkább előtérbe kerül a szimmetrikus USB-C csatlakozótípus is.
Az USB csatlakozó az 1995-ös kezdetek óta hosszú fejlődésen ment keresztül. Idővel számos szabvány jelent meg, amelyek különböznek egymástól, főleg az átviteli sebesség tekintetében.
A legrégibb USB csatlakozó szabvány, amellyel még mindig gyakran találkozhatunk. Az elődjét, az USB 1.0-t többek között már a lassú átviteli sebessége miatt sem használják. Az mindössze 12 Mbit/s-os volt, míg az USB 2.0 maximális elméleti átviteli sebessége 480 Mbit/s.
Az USB 2.0 már 2000-ben a piacra került és fokozatosan újabb szabványok váltják fel. Az USB 2.0-hez USB 3.0 végű kábel is csatlakoztatható, de az átviteli sebesség a régebbi szabványéra fog korlátozódni.
Az USB 3.2 Gen 1 generáció, amelyet korábban USB 3.0 és USB 3.1 Gen 1 néven ismertek, 2008-ban jelent meg, de csak 2013-ban terjedt el szélesebb körben. Az USB 2.0-hoz képest 5 Gbit/s-ra növeli az átviteli sebességet. Formája azonban ugyanaz (A típus), így az USB 3.0 visszafelé kompatibilis az USB 2.0-val. A csatlakozó könnyen megkülönböztethető elődjétől. A csatlakozók belsejében lévő műanyag rész kék színű, míg az USB 2.0 esetében fekete volt és ma is az.
Az USB 3.2 Gen 2 szabvány egyelőre a legújabb USB-A csatlakozószabvány, amely a következő években felváltja a régebbieket. Akár 10 Gbit/s sebességet is támogat, így 10 GB adat akár 8 másodperc alatt is átvihető. Az USB 3.2 Gen 2 kábelek szintén csatlakoztathatók a régebbi portokhoz, ennek ára a kisebb átviteli sebesség.
Ha valóban a legnagyobb átviteli sebességre vágysz, szerezz be egy USB 3.2 Gen 2×2 szabványú kábelt, mely akár 20 Gbit/s átviteli sebességre is képes, de van egy kis bökkenő. Ezt a szabványt csak az USB-C kábeleken találod meg. Ennek oka a speciális architektúra. A legújabb szabvány az úgynevezett „multi-lane“ („×2“ a jelölésben) technológiát használja, amely lehetővé teszi, hogy az adatok a szokásos egy sorral szemben két sorban áramoljanak.
i
A többsávos technológiáról bővebben az USB 3.2 szabványról szóló cikkünkben olvashatsz.
Egy újonnan bejelentett szabvány, amelyet egyelőre még kevés helyen látni, de a következő években bizonyára egyre nagyobb teret nyer majd. Az átvitel sebessége akár 40 Gbit/s is lehet, így a szabvány a Thunderbolt 3 kábelekhez hasonlítható. Ezt a fejlesztést valószínűleg úgy érik el, hogy mind a négy vonalat használják, amivel az USB-C csatlakozó rendelkezik.
A szabványok mellett az USB csatlakozók alakban vagy típusban is eltérnek egymástól. Mindegyiknél megkülönböztetünk apát (amit csatlakoztatunk) és anyát (amihez csatlakoztatunk). Ezek a leggyakoribb szabványméret típusok.
Miközben az USB-szabványok köre folyamatosan bővül, arra kell törekednünk, hogy mindig naprakészek legyünk. Ugyanakkor, ha nem tudsz választani az USB-kábelek közül, nézd meg saját AlzaPower-kábel kínálatunkat, amely prémium minőségű kivitelezéssel büszkélkedhet.