A hajvasaló kiválasztásához elengedhetetlen, hogy tisztában legyél a kínálattal és az alapvető paraméterekkel. Kíváncsi vagy arra, mi a különbség a klasszikus, gőzölős vagy ionizációs hajvasalók között, melyik hajvasaló terheli a legkevésbé a hajat, kerámia vagy turmalin felületet válassz? Segítünk megismerkedni az alapfogalmakkal és kiválasztani a hajadhoz legmegfelelőbb hajvasalót.
A hajvasaló lap felülete az egyik legfontosabb paraméter a hajvasaló kiválasztásakor. Ezért érdemes nagyon odafigyelni rá. A piacon a következő anyagú hajvasaló lapokkal találkozhatsz:
Ezenkívül egyes hajvasaló lapok felületét olajokkal impregnálják, amelyek a hajvasalás során a hajba kerülnek. Ettől egészségesebb és fényesebb lesz a hajad.
A hajvasalók a szár szélessége szerint két típusra oszthatók:
A keskeny szárú klasszikus hajvasalóval tökéletesen sima hajat és göndör fürtöket egyaránt létrehozhatsz. Ezért, ha nem túl rakoncátlan és vastagszálú a hajad, inkább keskeny hajvasalót válassz.
Míg egyes hajvasalók csak egy előre beállított hőmérséklettel rendelkeznek, amelyre a lapok felmelegednek, másoknál a hőmérsékletet egy gombbal állíthatod be.
Javasoljuk, hogy állítható hőmérsékletű hajvasalót válassz. Ha a hajad lágyabb, festett vagy rossz minőségű, a magas hőmérséklet inkább árthat neki. Ezért úgy érdemes beállítani a hőmérsékletet, hogy a simítás hatékony legyen, ugyanakkor ne károsítsa feleslegesen a hajat.
Az általánosan elterjedt hajvasalók hőmérsékleti tartományának 100 és 230 °C között kell lennie, ugyanakkor:
Alacsonyabb hőmérséklettel általában a kerámia hajvasalók, magasabb hőmérséklettel a titán hajvasalók rendelkeznek. Olyan okos hajvasalókkal is találkozhatsz a piacon, amelyek a hajadhoz igazíthatják a hőmérsékletet.
TIPP: Az állítható hőmérséklet akkor is jól jön, ha otthon többen használják a hajvasalót. Mindenki beállíthatja a neki megfelelő fokozatot. Ne feledd, hogy minél alacsonyabb hőmérsékleten simítod a hajadat, annál kevésbé károsodik.
A hajvasaló kiválasztásakor feltétlenül nézd meg, mennyi idő szükséges a lap felmelegedéséhez. Míg a kevésbé erős hajvasalók esetében a felmelegedési idő percekben mérhető, az erőteljes hajvasalók esetén általában csak néhány másodpercet kell erre várni.
Ez az információ különösen később lesz fontos számodra, amikor jól jön majd, ha szinte azonnal felmelegedik a hajvasaló. Azok a nők, akik naponta simítják a hajukat, a gyors felmelegedéssel sok időt takaríthatnak meg a fürdőszobában.
Annak érdekében, hogy a hajvasalót jól lehessen használni a fürdőszobában, figyelj a kábel hosszára. Mivel a konnektor és a tükör távolsága minden fürdőszobában eltérő, becsüld meg a hajvasaló kábel ideális hosszát, pl. a hajszárító kábelének hossza alapján. Ez az érték általában 2 méter körül van.
A modern hajvasalók hasznos funkciókkal is rendelkeznek, amelyek megkönnyítik a hajsimítást, egyúttal megakadályozzák a haj károsodását.
A hajban lévő pozitív töltésű ionok azt eredményezik, hogy a haj kiszárad, töredezik és megsérül. Az ionizációs funkcióval rendelkező hajvasalók negatív töltésű ionokat hoznak létre, amelyek hajvasalás közben átkerülnek a hajba. Ott semlegesítik a pozitív töltésű ionokat, ezzel egy időben nedvességgel látják el, ragyogóvá teszik a hajat és eltávolítják a statikus elektromosságot a hajból.
Az automatikus kikapcsolás funkció hasznos plusz a hajvasalóknál. Ennek köszönhetően nem kell azon töprengened, hogy kikapcsoltad-e a hajvasalót vagy sem. Akkor is, ha bekapcsolva hagyod a hajvasalót, és elmész otthonról, az egy idő után kikapcsol.
A kijelzőnek köszönhetően könnyedén megtudhatod, hogy a hajvasaló milyen hőmérsékletre van beállítva. A felmelegedést is jelezheti. Az, hogy milyen funkciók láthatók, a hajvasaló gyártójától és típusától függ.
A hajvasalók egyes modelljein dióda található, amely megmondja, hogy a hajvasaló elérte-e már a megfelelő hőfokot. Ha villog, a hajvasaló melegszik. Ha világít, a hajvasaló készen áll a haj simítására. Ez ismét a hajvasaló gyártója és típusa szerint változik.
A hajvasaló végén körbeforgó kábel is hasznodra válhat, főleg, ha rendszeresen göndöríted a hajad. A kábel nem kuszálódik össze és nem csavarodik meg, így sokkal jobban lehet használni a hajvasalót.
A megfelelő hajvasalási módszerekkel minimalizálhatod a haj károsodásának kockázatát. Milyen elveket kell követni?
Ne próbáld a nyirkos vagy nedves hajat hajvasalóval szárítani. Megégetheti a hajszálakat, és helyrehozhatatlan károkat okozhat. Csak tökéletesen megszárított hajat lehet vasalni.
Fésüld át a hajadat, mielőtt vasalod. A hajvasalóból származó hő eltörheti a csomóknál a hajat. A hajad jobb vasalása érdekében oszd fel 3 részre - a két oldalon és hátul.
Miután megfésülted és felosztottad a hajad, használj hővédőt, amely védi a hajat hő ellen.
Soha ne vasald a hajadat, ha előtte hajlakkot vagy hajrögzítőt vittél fel rá. A termék megéghet a hajban, és nehezen lehet majd kifésülni.
Az aranyszabály a hajvasalásnál az, hogy minél magasabb a hőmérséklet, annál jobban terheli a hajat. Ezért azt javasoljuk, hogy a következőképpen állítsd be a hajvasalót:
Próbáld kerülni a 200 °C feletti hőmérsékletet. Csak olyanok engedhetik ezt meg maguknak, akiknek a haja rakoncátlan, nem festett és erős.
Ne próbáld felgyorsítani a hajvasalás folyamatát, csak tényleg vékony tincseket vasalj. Csak egyszer húzd végig rajtuk a hajvasalót, legfeljebb kétszer, ezzel megakadályozható, hogy a hajadat ismételt hőhatásnak teszed ki, amitől az megsérül. Vasald végig a tincset az aljától a tetejéig.
A mindennapos hajvasalás biztosan hatással lesz a haj minőségére. Ezért légy figyelmes, és időről időre hagyd pihenni a hajad.
A klasszikus hajvasalók ideálisak a haj rendszeres vasalásához, de göndöríteni is lehet vele a hajat. A választék magában foglalja az összes lehetséges anyagot és lapszélességet, választhatsz a különböző hőmérsékleti tartományokkal és egyéb funkciókkal rendelkező modellek közül, sőt a szín és a design területén is nagy a választék. Még árban is több tízezer forint lehet az eltérés. Így eldöntheted, hogy elegendő-e számodra egy hétköznapibb hajvasaló, vagy egy speciális felszereltséggel rendelkező, drágább darabba szeretnél befektetni.
Göndör vagy vastagszálú hajad van, amellyel egy klasszikus hajvasaló alig tud megbirkózni? Akkor gőzölős hajvasalóra lesz szükséged. Gőzzel ki tudod simítani a hajad, ami minimalizálja a hősokkot és felgyorsítja a vasalást. Ennek köszönhetően szinte sérülés nélkül ki tudod simítani a hajad. A gőzölős hajvasaló akár speciális, Pro-keratin tartalmú termékekkel is kombinálható. A hajvasalóból származó gőz a tápanyagokat a hajrost mélyéig szállítja, ezáltal a hajad ismét fényes és jó minőségű lesz.
Az ionizációs vagy az ionos hajvasaló mindazok számára ideális, akik gondot fordítanak a hajuk minőségére. A hajvasaló által létrehozott negatív ionok semlegesítik a hajban lévő, pozitív, káros ionokat, így hidratálja a hajat, csökkenti annak merevségét és növeli a fényét. A haj ránézésre egészségesebb, szebb és simább lesz, miután az ionizációs hajvasalót használtad. Ezért jó befektetés lehet.
Nyaralni vagy üzleti útra készülsz, és a hajvasalód sok helyet foglal el a bőröndben? Akkor szükséged lesz egy úti hajvasalóra. Kis méretének köszönhetően könnyen elfér a poggyászban vagy a kézitáskában. Annak ellenére, hogy a mini vasaló kisebb, mint a klasszikus, semmivel sem rosszabb a minősége. Ugyanolyan minőségű anyagok és egyéb funkciók közül választhatsz, mint a klasszikus hajvasalók esetében.
A professzionális hajvasalók a fodrászok és a stylistok jobb kezei. Kiváló minőségű és tartós anyagokból készülnek, egyszerre több órán át működhetnek, és sokkal hosszabb élettartamúak, mint az otthoni használatra szánt hajvasalók. Gyakran rendelkeznek hosszabb kábellel és speciális funkciókkal, amelyek megkönnyítik a szakemberek munkáját. A professzionális hajvasalók között található klasszikus, gőzölős és ionizációs hajvasaló is.
Nemcsak a sima vasalt hajat szereted, hanem a romantikus hullámokat is? Válassz egy keskeny hajgöndörítőt vagy hajhullámosítót. Ezeket a hajvasalókat kifejezetten úgy alakították ki, hogy a hajgöndörítést könnyebben kezeljék, mint a hagyományos hajvasalók. A hajvasaló szárai lekerekítettek, így a haj jobban siklik rajta. A hajvasaló lapok keskenyek, megkönnyítve ezzel a természetes hullámok létrehozását. A hajgöndörítők vagy hajhullámosítók a finomabb és normál hajhoz ideálisak.
A hajsimító keféket úgy tervezték, hogy megőrizzék a haj természetes volumenét vasalás közben. Kombinálja a hajvasalót és a hajkefét. Ennek köszönhetően az eredmény egy lágy és egyenes frizura, amely olyan volumenű lesz, amelyet egy hajvasalóval soha nem lehetne elérni. A hajsimító kefével könnyedén volument kölcsönözhetsz a finomszálú hajnak, és megszelídítheted az erős, rakoncátlan hajat is. Mindezt gyorsan, finoman, anélkül, hogy a haj statikus elektromossággal töltődne fel.
Az akasztóhurok számos hajvasalón megtalálható. A hajvasaló markolatának a végén helyezkedik el, így a készülék tároláshoz felakasztható. Azt a lehetőséget, hogy a hajvasaló a hurok segítségével felakasztható, különösen azok fogják értékelni, akiknek nincs sok helye a fürdőszobában.
Az ionizáció olyan funkció, amely semlegesíti a haj káros kationjait. A hajvasaló által kibocsátott anionok vagy negatív ionok nedvességgel látják el a hajat, és kiküszöbölik a nem kívánt statikus elektromosságot. Az ionizációs funkcióval ellátott hajvasalóval történő hajvasalás után a haj fényesebb, simább és egészségesebb lesz.
A forgó kábel egy különlegesnek számító tulajdonság, amelynek köszönhetően a hajvasaló könnyebben használható. A zsinór nem csavarodik meg és nem gubancolódik össze, amikor vasalod vagy göndöríted a hajad. Ez nagymértékben csökkenti a kábel károsodásának kockázatát, így a hajvasaló is hosszabb életű lehet.