Mi a különbség az analóg és a digitális kimenet között? Ebben a cikkben összefoglaljuk, hogyan működik az analóg kimenet. Azt is megvizsgáljuk, hogy milyen típusú analóg kimeneteket használnak a videókártyákon, hogyan árnyékolják a VGA kábelt, és milyen előnyei és hátrányai vannak az analóg interfészeknek.
Az analóg kimenet a számítógépek világában a VGA interfészt jelenti, amely a régebbi videókártyákon vagy az olcsóbb projektorokon, monitorokon és laptopokon található. Régebben gyakran használták TV kimenetként is az analóg jelek, például a CVBS vagy az S-Video továbbítására.
A VGA csatlakozó esetében a kék színezést használják ipari szabványként.
Meglepő módon a VGA már 1987-ben megjelent a legendás IBM PS/2 számítógépeken. A működési elve meglehetősen egyszerű, a kapott kép az egyes vezetékeken lévő feszültség mérésével jön létre. A színkomponensekre (kék, piros és zöld) vonatkozó információk ezek mentén kerülnek továbbításra. Az így kapott színpontosságért egy digitális-analóg átalakító (DAC) felel. Ezt több gyártó is gyártotta, az egyes modellek kimeneti minőségükben és árukban jelentősen eltértek egymástól. Azonban még a legjobb DAC sem tudott nagy felbontású minőséget visszaadni. A határt az 1680 × 1050 pixeles felbontás jelentette.
Mint említettük, az analóg videokimenet a videókártyák megjelenésével terjedt el leginkább.
Összehasonlítás: DVI (fekete) vs. VGA (kék).
A VGA kábelek egyes szálainak saját szigetelésük van (általában PVC), amelyek össze vannak csavarva, és az egész köteget egy vagy két réteg alumíniumfóliával csomagolják be. Ezenkívül a legtöbb VGA kábel ferritgyűrűkkel van ellátva az interferencia megakadályozása érdekében. A szigetelőfóliák általában csak az egyik oldalon kapcsolódnak a csatlakozófejhez, hogy megakadályozzák az "antennahatást". Ezért mindig érdemes gondosan meghúzni a csatlakozófej csavarjait, hogy az árnyékolásnak legyen hová földelnie. Jó minőségű árnyékolt VGA kábel már néhány ezer forintért is kapható.
Az analóg kimeneteket ma már felülmúlja a digitális, ami érezhető javulást hozott magával a képminőség és a felbontás tekintetében.