A Xiaomi 14T Pro-n először az tűnt fel, hogy 144 Hz-es AMOLED kijelzőt kapott a tervezőktől. Ez a magas képfrissítési frekvencia, amely sima képmozgást biztosít a kijelzőn, általában a Motorola sajátja. Kíváncsi voltam tehát, hogy a Xiaomi-n a manapság szabványosnak számító 120 Hz-hez képest látható lesz-e a különbség.
Olvasd el az értékelésünket, és a kérdés megválaszolásán kívül azt is megtudhatod, hogy a 14T Pro jó kamerával rendelkezik-e, milyen processzor rejtőzik a motorháztető alatt, és egyéb érdekes dolgokra is fény derül. Egy dolgot előre hangsúlyozok - a tesztalanyul szolgáló telefon fél óra alatt képes nulláról 100%-os akkumulátor-kapacitásra feltöltődni, ami igencsak nagy előny.
A Xiaomi 14T Pro szinte megkülönböztethetetlen az olcsóbb 14T nevű testvérétől. Hogy ez jó vagy rossz, az az egyes vásárlók ízlésétől függ. De az a tény, hogy a telefont viszonylag nehéz kézben tartani, határozottan negatívum. A 209 gramm talán nem tűnik olyan soknak, de a valóságban a gyengébb kezűeknek nem igazán ajánlanám.
A konstrukciója ugyanakkor megerősített 6M13-as alumíniumötvözetből készült, ami magas fokú merevséget biztosít. Tehát ha „lyukas kezű” vagy, és a telefon gyakran kiesik a kezedből, akkor most jó helyen kapiskálsz. A telefon nemcsak cseppálló, hanem por- és vízálló is az IP68-as protokoll szerint. A gyártó laboratóriumi tesztjei szerint a vékony keret ütésállósága állítólag akár 116%-kal nagyobb a Xiaomi 13T-hez képest.
Összességében a Xiaomi 14T Pro dizájnja elegánsnak tűnik, de szubjektíven úgy érzem, hogy ezt a benyomást csak a főkamera objektívjének hatalmas területe zavarja meg. Akár tetszik valakinek, akár nem, úgy néz ki, mint egy négyégős kályha. Ami viszont sokkal fontosabb, az a minőség, amit ez a fotómodul magának a kamerának biztosít.
Egy másik dolog, amit nem fogsz olvasni a specifikációk között, az az, hogy a 14T Pro hátlapja teljesen sima és csúszós, így tok nélkül nem fog működni a dolog. Ez is jár hozzá, de egy kicsit olcsónak tűnik.
Kicsit meglepett, hogy a Xiaomi 14T Pro csak három színben kapható. Ha nem szereted a feketét, a szürkét vagy a kéket, akkor nincs szerencséd. A Xiaomi nem kínál olyan élénk, vidám színeket, mint a sárga vagy a piros, amelyeket a konkurens modellektől már ismerhetünk.
A 14T Pro-t a MediaTek Dimensity 9300+ processzor hajtja, amely nagyon hasonló teljesítményt nyújt, mint a versenytársa, a piac által kedvelt Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processzor. Tehát nagy számítási teljesítményre számíthatsz, már a telefon betöltésekor is. Igazán fürgén fut, és még a legigényesebb, sok alkalmazást egyszerre futtató felhasználók igényeit is kielégíti. A fürgeség benyomását tovább fokozza a 144 Hz-es kijelző.
Az LPDDR5X operatív memória kapacitása 12 GB, ami ma ebben a kategóriában egészséges középmezőnynek számít. Ami a belső tárhelyet illeti, létezik 1 TB-os változata is, amely kétségetelenül a szabvány felett helyezkedik el, de nálunk csak a 256 és 512 GB-os kapacitással rendelkező változatok kaphatók.
A gamerek is örülhetnek, hiszen a beépített 12 magos ARM Immortalis-G720 MC12 grafikus processzor ezen a területen a nagy teljesítményre összpontosít. Az előző generációhoz képest a teljesítménye várhatóan akár 44%-kal nagyobb.
Ami a hardveres felszereltséget illeti, megemlítem a kijelzőt, amely kiemelkedik a nagy pontsűrűségével, 4000 nits fényerejével és a kijelző simaságával. Egy AMOLED panelről van szó, amelynek felbontása 2712 × 1220 képpont és sűrűsége 446 ppi. Ez tényleg látszik is, különösen, ha nagy felbontású tartalmakat nézel, és ahogy már utaltam rá, a 144 Hz-es frissítési frekvencia is említésre méltó. A videók egyenletességében a különbség a jelenlegi szabványnak számító 120 Hz-es kijelzőkhöz képest nem óriási, de érezhető. Tehát mindenképpen versenyelőny.
A telefon mesterséges intelligenciája az aktuális fényviszonyoknak megfelelően állítja be a kép paramétereit. Így nemcsak a fényerőt, hanem a színeket is megváltoztatja, és este kiszűri a kék fényt.
Az, hogy a Xiaomi kiemelt figyelmet fordít a kamerákra és együttműködik a neves Leica céggel, mindenki számára ismert. Az új Xiaomi 14T Pro a cég következő generációs optikáját kapta f/1.6 rekeszértékkel, ami fontos szám, ha este és éjszaka is szeretsz fotózni. Ez ugyanis igazán nagy fényérzékenységet jelent.
Amint azt a fenti fotón is láthatod, az éjszakai felvételek nagy élességgel és a sötétség fátyla alá való bepillantás képességével büszkélkedhetnek. Nem olyan, mint az éjjellátó, de mégiscsak éjjellátó. Nem is vettem észre különbséget a be- és kikapcsolt éjszakai üzemmód között, a felvételek minden alkalommal nagyszerűek voltak. Bár a sárgás „patina” nem mindig áll jól nekik.
Ezen előnye mellett egy hármas lencse is rendelkezésre áll, öt fókusztávolsággal 15 és 120 mm között. Így ezen a területen is széles választékkal rendelkezik.
Videók készítésekor kicsit meglepett, hogy a 4K felbontás csak 30 fps sebességgel támogatott. A gyártó ugyan azt állítja, hogy a master mód a simább 60 fps-t is támogatja, de ezt nem tudtam megerősíteni.
A Xiaomi a portréfotózásra is a „mesteri” kifejezést használja, és a felvételi lehetőségeket mesterportréra és Leica portréra osztja.
Normál fényképek készítésekor is két üzemmód közül választhatsz: Leica Vibrant és Leica Authentic. Az előbbit úgy tervezték, hogy dinamikusabb felvételeket és élénkebb színeket biztosítson, míg az utóbbi a világ minél valósághűbb megörökítésére összpontosít.
A főkamera tehát nagyszerű, de ha olyan telefont keresel, amely mindent elintéz helyetted, akkor nem ez lesz az igazi. Egy kicsit dolgoznod és játszadoznod kell a beállításokkal, hogy minőségi felvételeket készíthess. Az automatikus mód gyakran elmossa a felvétel nagy részét, nem ritkán a felvétel azon részét, amelyet fókuszban szeretnénk látni.
Ami határozottan tetszett a Xiaomi 14T Pro-ban, hogy nemcsak a vezeték nélküli töltést, hanem a villámgyors klasszikus vezetékes töltést is támogatja. Bár az eredeti töltő nincs benne a csomagban, de rendelkezésemre állt egy, így meg tudom erősíteni, hogy ezt az okostelefont a teljesen lemerült állapotból (ami nem ajánlott) szinte pontosan fél óra alatt 100%-ra viszi.
Tehát arra számíthatsz, hogy a normál 20-80%-os üzemmódban ez még rövidebb (kb. 20 perc), amit különösen azok értékelnek majd, akik az indulás előtti utolsó pillanatban szoktak rájönni, hogy nem töltötték fel a telefonjukat.
Az 5000 mAh-s akkumulátor és annak töltése tehát egyértelműen a Xiaomi 14T Pro erősségei közé tartozik. Ha azok közé tartozol, akik sokat pihentetik a mobiljukat, akkor akár két napig is kitarthat. Ha gyakran fotózol, szörfölsz a közösségi médiában, zenét hallgatsz és hasonlók, egy egész napot akkor is biztosan kibír.
A 14T Pro támogatja a Dolby Atmos, a Xiaomi Sound és a Hi-Res Audio hangzást, de mindezek ellenére nem voltam teljesen elégedett a hangzással. Ha az equalizerrel babrálsz, akkor tisztességes minőséget kaphatsz, de az alsó és középső tartományban még így is hiányzik valami.
Ráadásul az is elég fontos, hogy fekvő vagy álló helyzetben tartod-e a készüléket. Fektetve sokkal kellemesebb a hangzás, de amint portréba állítod, „laposabb” lesz, és elvész a teltség.
Az AI-támogatás tekintetében a Xiaomi 14T egy kicsit meglepett. A gyártó széles körű AI támogatásról beszél, ami igaz is. A processzor hardveres szinten támogatja, de mindez valamilyen módon el van rejtve, és néhány funkciót még szorgalmas keresés után sem fogsz megtalálni. Például az AI fordító, amely szövegértelmezőként működik, csak egy ikon a felső állapotsorban. Alkalmazásként nem érhető el. A Xiaomi által használt piktogramok jelentése pedig nem éppen egyértelmű.
Vannak azonban más eszközök is a jegyzetekkel, fényképekkel, harmadik féltől származó alkalmazásokkal való munkához, valamint támogatás a Google népszerű „circle to search” funkciójához. Mindezek nem feltűnően, elrejtve és a használatukról szóló magyarázat nélkül. A jegyzetek alkalmazásban például a mesterséges intelligencia elég jó. Írsz néhány szöveget, és lefordíttatod a támogatott nyelvek bármelyikére. De a kimenet minősége néha közelebb áll a Google Fordítóhoz, mint a Gemini saját alkalmazásában lévő chatbotjához.
Mellesleg, a Gemini mag biztosítja a 14T Pro összes AI-funkcióját, ami jó dolog. Elvégre minőségben az egyik legnagyobb versenytársa a piacvezető ChatGPT-nek.
Maga a Gemini alkalmazás előre telepítve van, a mesterséges intelligenciával folyékonyan kommunikálhatsz, és gyakorlatilag bármiben segít. Tehát alapvetően olyan, mint bármelyik másik telefonon.
Úgy foglalnám össze, hogy a Xiaomi 14T Pro tele van mesterséges intelligenciával, de túl feltűnésmentesen az átlagfelhasználó számára, aki talán nem is fogja észrevenni a rendelkezésre álló lehetőségeket.
Ha nem vagy megrögzött Android-rajongó, akkor ebben az árkategóriában érdemes megfontolni az iPhone 15-öt is. A 6,1 hüvelykes OLED-kijelzővel, 128 GB tárhellyel és 12 megapixeles kamerával tisztességesen felszerelt telefonnak számít. Ha nem bánod, hogy egy generációval lemarad a legújabb iPhone-tól, akkor értékelni fogod az IP68-as víz- és porállóságot is.
Aki szeret játszani, az választhatja akár a Nubia Redmagic 8S Pro-t is, amely kifejezetten erre a területre koncentrál, például a hűtésre. Figyelembe kell azonban venni, hogy hasonló árért ugyan jó kamerát és 8K videók készítésének lehetőségét kapjuk, de csak 256 GB tárhelyet, és még egy kicsit nehezebb a Xiaomi 14T Pro-hoz képest.
Igazán jó választás lehet a Motorola Edge 50 Ultra is. Ez a modell 1 TB tárhelyet és 16 GB RAM-ot biztosít, így a specifikációival kevesen versenyezhetnek. Még a 144 Hz-es frekvencia is olyan magas, mint a Xiaomi 14T Pro esetében. A nagyfokú ellenállóság és a 200 gramm alatti súly kissé az Edge 50 Ultra felé billentheti a mérleg nyelvét.
Ha a legnevesebb márka telefonját keresnéd, akkor hasonló áron a Samsung Galaxy S24-gyel találkozhatsz. De ahogy a Xiaomi 14T Pro esetében is, itt is inkább a nagyobb tárhellyel ellátott változatot ajánlom a legolcsóbb, 128 GB-os változat helyett, hiszen az manapság már kevés. De egyébként egy remek, kiegyensúlyozott telefont kapunk AI-val, kétnapos akkumulátor-üzemidővel, csúcs IP68-as ellenállósággal és remek kamerával, jól kezelhető automata móddal.
Xiaomi 14T Pro
MobiltelefonokÖsszességében a Xiaomi 14T Pro-t elsősorban azoknak ajánlom, akik nemcsak „kattintani” szeretnének és máris menni tovább. Ez a telefon azoknak való, akik babrálnak a felvételekkel, állítgatnak, megtalálják a megfelelő pillanatot és szöget, és az automatikus üzemmód sértés számukra. De egy egyszerű halandó kezében is kétségtelenül megtalálja a helyét. Nagy tárhelye, erős teljesítménye és kivételesen éles kijelzője miatt bárki számára remek választás lehet. Ha egyszer megtanulod használni a beépített AI-eszközöket, te is imádni fogod.
Előnyök
Hátrányok
Ha azon gondolkodnék, hogy megvegyem-e a Xiaomi 14T Pro-t vagy sem, akkor az járna a fejemben, hogy a legfontosabb dolog az, hogy szeretek-e fényképezni vagy sem. Ha nem kifejezetten élvezed, és nem tudod, mi az expozíció vagy a zársebesség, akkor ez a modell nem neked való. Másrészt a nagy tárhely, a fantasztikus kijelző és az átlagon felüli ellenálló konstrukció minden bizonnyal a leendő tulajdonosok széles körének tetszeni fog. Ha hozzávesszük a praktikus AI funkciókat is, akkor azt láthatjuk, hogy ez a készülék nemcsak az amatőr fotósok számára jó választás.
• Szerző: Ondřej Chabr
A csúcskategóriás konkurencia elleni küzdelem érdekében a Xiaomi egy új felszereltségű okostelefon-párost indít útjára, nevezetesen a Xiaomi 14T és Xiaomi 14T Pro modelleket. Mindkettő több dologgal is fel tudja hívni magára a figyelmet, de van köztük néhány különbség. Melyik modell lesz megfelelő a számodra? Sikerült-e a Xiaominak kiküszöbölnie az előző generáció minimális hiányosságait?
Első pillantásra a két újdonság között nincs észrevehető különbség. Ha mindkét telefont a kezünkbe vennénk, azt vehetnénk észre, hogy a Xiaomi 14T Pro vastagsága fél milliméterrel nagyobb. Egy másik látható változás az új telefonok között, bár nagyon kicsi, a telefon oldala és a hátlap közötti átmenetben keresendő. A Xiaomi 14T élesebb átmenettel rendelkezik, míg a 14T Pro hátlapja jobban hajlik az oldalak felé.
A fotómodul teljes mérete is eltérő az új Xiaomi 14T és a 14T Pro között. Bár kevés jelentős különbség van a kamerák között, ahogy azt alább tárgyaljuk, a 14T Pro esetében a teljes modul valamivel nagyobb lett.
Az anyagfelhasználás is érdekes. Míg a Titanium Blue, a Grey és a Black színváltozatok mind üvegből készültek és simák, addig az alap Xiaomi 14T-t Lemon Green színben is kínálják. Ez utóbbi már nem sima, hanem műbőr textúrával renderelt hátlapot kapott. Elég szokatlan, hogy ezt a szép változatot nem láthatjuk a két modell közül a drágábbikon is.
A Xiaomi a tavalyi modellekről mintázta a kijelzőket. A 6,67 hüvelykes méret, a finom, 2712 × 1220 pixeles felbontás, de a kiváló, 144 Hz-es frissítési frekvencia is adott. Ez utóbbi érték az új modelleket a gamer telefonok közé emeli. A Xiaomi olyan technológiákat is említ, mint a Dolby Vision és a HDR10+.
A lapos kijelzőik annál is inkább lenyűgözőek, mivel nagyon vékony keret veszi őket körül. Az előlap több mint 93%-át foglalják el. Ráadásul a szelfikamera kivágása is kicsinek mondható, így nem lop el túl sok értékes felületet. A Xiaomi 14T és 14T Pro paneljei minden körülmények között elég fényesek lesznek, a gyártó 4000 nits maximális helyi fényerősséget ad meg. Az ujjlenyomat-olvasó a kijelző alatt kapott helyet.
Mindkét modell 4 nm-es, nagy teljesítményű processzorral rendelkezik. A Xiaomi 14T a Mediatek Dimensity 8300-at, a 14T Pro pedig még a Dimensity 9300+-t kapta meg. A RAM 12 GB-ra nőtt, és a párosnak biztosan nem kell szégyenkeznie a memóriaopciók terén sem. A Xiaomi 14T 256 vagy 512 GB-os, míg a 14T Pro modell 512 GB-os tárhellyel érhető el.
A HyperOS egy egységes rendszer mind a Xiaomi telefonjaihoz, mind a táblagépeihez és a viselhető elektronikai eszközeihez. Az Android 14-en belül a Xiaomi 14T telefonok AI oldalával is találkozunk. Például van egy Circle to Search funkció, amivel vizuálisan megtalálhatunk bármit, amit csak bekarikázunk a telefon kijelzőjén. A mesterséges intelligencia a fényképek szerkesztésében, a kiválasztott fájlok alapján történő videokészítésében és a támogatott nyelvek közötti fordítóként is hasznos.
Az új telefonok természetesen 5G hálózatokhoz való csatlakozást, NFC-t a mobilfizetéshez és Bluetooth-t kínálnak a modern 5.3-as verzióban. Az akkumulátor nagy kapacitású, 5000 mAh. Az alapmodell a tavalyi Xiaomi 13T mintájára ismét 67 W-os teljesítménnyel, a Pro modell az előd Xiaomi 13T Pro után elképesztő 120 W-os teljesítménnyel töltődik. De itt képbe jön egy újdonság. Idén a Pro modell megtanulta a vezeték nélküli töltést, 50 W-os teljesítménnyel.
Mint már tudjuk, a Xiaomi a híres Leica márkával együttműködve fejleszti a kameráit. Ezért mindkét új kiadás ismét egy pár különböző beállításban, a Leica Authentic és a Leica Vibrant beállításban fényképez. Mindegyik módnak megvannak a maga sajátosságai, és más-más helyzethez illenek.
A kamerák a fő érzékelőben különböznek egymástól. A Xiaomi 14T 50 Mpx felbontással, f/1,7-es rekeszértékkel fényképez. A Xiaomi 14T Pro ugyanilyen képfinomsággal, de f/1,6-os rekeszértékkel dolgozik. A többi kamera azonos, egy 12 Mpx-es ultraszéles látószögű kamera és egy 50 Mpx-es teleobjektív optikai stabilizátorral, amely akár 2,6x optikai zoomra is képes.
Az előlapi szelfikamera felbontása 32 Mpx-re nőtt, és a fényerő is f/2.0-ra javult. A filmfelvételi funkcióval akár mozifilmes felvételek is készíthetők, míg a normál videók maximum 8K felbontással készíthetők.
A Xiaomi 14T szériájú okostelefonok már elérhetők a webáruházunkban. Többféle színválaszték és tárolóméret közül is választhatsz.
Paraméterek/Modell | Xiaomi 14T | Xiaomi 14T Pro |
---|---|---|
Kijelző | Képátló: 6,67" | Képátló: 6,67" |
Felbontás: 2 712 × 1 220 px, 446 ppi | Felbontás: 2 712 × 1 220 px, 446 ppi | |
Típus: AMOLED | Típus: OLED | |
Max. képfrissítési frekvencia: 144 Hz | Max. képfrissítési frekvencia: 144 Hz | |
Védelem: Gorilla Glass 5 | Védelem: Gorilla Glass 5 | |
Hátlapi kamera | Fő: 50 Mpx, f/1,7, OIS | Fő: 50 Mpx, f/1,6, OIS |
Széleslátó: 12 Mpx, f/2,2 | Széleslátó: 12 Mpx, f/2,2 | |
Teleobjektív: 50 Mpx, f/1,9 | Teleobjektív: 50 Mpx, f/2,0 | |
Előlapi kamera | 32 Mpx, f/2,0 | 32 Mpx, f/2,0 |
Lapkakészlet | Mediatek Dimensity 8300 Ultra | Mediatek Dimensity 9300 |
RAM | 12 GB | 12 GB |
Belső tárhely | 256 / 512 GB | 512 GB / 1 TB |
Operációs rendszer | Android 14 | Android 14 |
5G hálózati támogatás | ✓ | ✓ |
3,5 mm-es jack | ✕ | ✕ |
Ellenállóság | IP68 | IP68 |
Akkumulátor | 5 000 mAh | 5 000 mAh |
Gyorstöltés / vezeték nélküli töltés: 67 W / - | Gyorstöltés / vezeték nélküli töltés: 120 W / 50 W | |
Méret | 160,5 × 75,1 × 7,9 mm | 160,4 × 75,1 × 8,4 mm |
Tömeg | 193 g | 209 g |
A csomag tartalma | USB-C kábel, SIM-kártya eltávolító eszköz, használati útmutató | USB-C kábel, SIM-kártya eltávolító eszköz, használati útmutató |
Ár* | 239 990 Ft-tól | 329 990 Ft |
i
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A legújabb Xiaomi 14T és 14T Pro készülékeket nagyon jól felszerelt telefonoknak értékeljük. Sok midnent kínálnak a felhasználóiknak, és lehetővé teszik számukra, hogy belekóstoljanak a jelenlegi legjobb telefonok kategóriájába. Ez különösen igaz a kijelzőre, a teljesítményre és a töltési sebességre. A Pro modell számos kiváltsággal rendelkezik, amelyek közül az egyik legcsábítóbb a gyors vezeték nélküli töltés támogatása.