ACER Swift Go SFG16-74-7 NX. JNMEU.001 Black
Laptop - Intel Core Ultra 7 258V, 16" OLED glossy 1920 × 1200 120 Hz, RAM 32GB LPDDR5x, Intel Arc Graphics 140V, SSD 1000GB, numeric keypad, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, WiFi, Bluetooth, 4-cell battery, Windows 11 Home
The product is localised for HU
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
21-month warranty Code:  NC028q3i159HU Producer's Website:
Buy
Specifications
Compare
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
32 GB
Processor model number
Intel Core Ultra 7 258V
Processor frequency
2.2 GHz (2,200 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
16"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Equipment
Backlit keyboard, Numeric keyboard, Operating system
AI
Total number of TOPS
115
Number of TOPS (NPU)
47
NPU name
Intel AI Boost
Number of TOPS (GPU)
64
System
Microsoft Copilot
Charging // EU Directive
Adapter included
with an adapter
Display
Display size
16"
Display refresh rate
120 Hz
Luminosity
400 Nits
Aspect Ratio
16:10
Colour coverage and certification
100% DCI-P3
Display resolution
1920 × 1200 px
Processor
Processor type
Intel Core Ultra 7
Intel processor generation
Lunar Lake
Processor model number
Intel Core Ultra 7 258V
Number of processor cores
8 ×
Processor frequency
2.2 GHz (2,200 MHz)
Core boost frequency
4.8 GHz (4,800 MHz)
Cache processor
12 MB
Memory
Size of operational RAM
32 GB
Memory type
LPDDR5x
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel Arc Graphics 140V
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,000 GB
Drive interfaces
M.2 NVMe PCIe 4.0
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Equipment
Webcam
1,080 px
Backlight
Monochrome
Battery
Adapter included
Power adapter
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Battery capacity
65 Wh
Number of cells
4pc(s)
Charging power
100 W
Maximum battery capacity
23 h
Construction
Construction material
Plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.6 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4
Graphical output ports
HDMI
Audio
Combo Audio Jack
Thunderbolt / USB 4
2 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
Bluetooth
Bluetooth v5.1
WiFi
WiFi 802.11ax
WiFi version
WiFi 6
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
355.5 mm
Maximum height
15.99 mm
Depth
250.6 mm
Keyboard layout
Keyboard language
HU
Product series
Laptop Series
Acer Swift
Package contents
Package includes
Power adapter
More Specifications
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
There are no posts in this discussion.
Accessories for ACER Swift Go SFG16-74-7 NX. JNMEU.001 Black
P-DC1-WEB05
30 év tapasztalat az e-kereskedelemben
3 million megrendelés évente
a vásárlók 98% visszatérõ