Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NX0083HV Black
Laptop - Intel Core Ultra 7 265U, touchscreen 14" OLED anti-glare 2880 × 1800 120 Hz, RAM 64GB LPDDR5x, Graphics, SSD 1000GB, copilot, webcam, USB 3.2 Gen 1, WiFi, Bluetooth, Windows 11 Pro
The product is localised for HU
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Buy
Specifications
Compare
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
64 GB
Processor model number
Intel Core Ultra 7 265U
Processor frequency
2.1 GHz (2,100 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Equipment
Copilot button, Eyesafe, No stylus, Operating system, Touch display
AI
Total number of TOPS
24
Number of TOPS (NPU)
12
NPU name
Intel AI Boost
Number of TOPS (GPU)
8
Charging // EU Directive
Adapter included
with an adapter
Display
Display size
14"
Display refresh rate
120 Hz
Luminosity
500 Nits
Aspect Ratio
16:10
Colour coverage and certification
100% DCI-P3
Display resolution
2880 × 1800 px
Processor
Processor type
Intel Core Ultra 7
Intel processor generation
Arrow Lake
Processor model number
Intel Core Ultra 7 265U
Number of processor cores
Processor frequency
2.1 GHz (2,100 MHz)
Core boost frequency
5.3 GHz (5,300 MHz)
Cache processor
12 MB
Memory
Size of operational RAM
64 GB
Memory type
LPDDR5x
Memory frequency
8,400 MHz (8.4 GHz)
Number of installed slots
1 ×
Total number of slots
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Graphics
Operating system
Operating system
Windows 11 Pro
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,000 GB
Drive interfaces
M.2 NVMe PCIe 4.0
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
Equipment
Webcam
1,440 px
Backlight
Monochrome
Battery
Adapter included
Power adapter
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Charging connector
USB-C
Battery capacity
57 Wh
Charging power
65 W
Maximum battery capacity
17.11 h
Construction
Construction material
Carbon fibres
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.01 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4
Graphical output ports
HDMI
Audio
Combo Audio Jack
Thunderbolt / USB 4
2 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
Bluetooth
Bluetooth v5.4
WiFi
802.11be
WiFi version
WiFi 7
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
312.8 mm
Maximum height
14.37 mm
Depth
214.75 mm
Keyboard layout
Keyboard language
HU
Product series
Laptop Series
Lenovo ThinkPad X
Certification
Certification
MIL-STD-810H
Warranty
Extended warranty
Extended Warranty
Package contents
Package includes
Power adapter
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NX0083HV Black
P-DC1-WEB20
30 év tapasztalat az e-kereskedelemben
3 million megrendelés évente
a vásárlók 98% visszatérõ