Átfolyós vízmelegítő vagy bojler? Milyen energiafogyasztású legyen? Hogyan lehet minél többet megtakarítani a vízmelegítésen? És mik azok a paraméterek, amelyek alapján az ideális bojlert kiválaszthatjuk? Tanácsokkal látunk el, hogyan tudsz hatékony és gazdaságos vízmelegítőt választani.
Nagyon fontos a vízmelegítő megfelelő méretének meghatározása. Minél többen élnek a háztartásban, annál nagyobbnak kell lennie (egy háztartásban két fő számára legalább 50 literre van szükség, négy fő számára 120 literre, és több mint öt fő esetében 200 literre van szükség). Az űrtartalom növekedésével nő a fűtési idő is. A kis méretű vízmelegítőket inkább a mosdókagylónál, a konyhában stb. használják, a nagy űrtartalmú vízmelegítőket több csap melegvíz ellátására használják.
A vízmelegítő elhelyezése közvetlenül befolyásolja a melegítés hatékonyságát, mivel a vízvételi ponttól 2 m-nél nagyobb távolságban már nagy hőveszteség jelentkezik. Ezért célszerű a vízmelegítőt a fogyasztás helyéhez a lehető legközelebb telepíteni, és a kiegészítő vízmelegítőket a többi fogyasztási helyre telepíteni. A vízszintes bojlerek szűk helyekre alkalmasak, a függőleges bojlerek tágasabb helyekre, míg a kis átfolyós vízmelegítők kiegészítő melegítőnek ajánlottak a bojlertől távol.
Az átfolyós vízmelegítők áramlás közben melegítik fel a vizet. A tárolós rendszerű, nyomás nélkül működő vízmelegítők kapacitása kisebb, de kis mennyiségű vizet gyorsan felmelegítenek azonnali felhasználás céljából. A tárolós rendszerű, nyomás alatt működő vízmelegítők ideálisak a víz központi melegítésére, majd annak háztartásban történő elosztására.
A készülék lehető legkisebb energiafogyasztása alapvetően befolyásolja a víz melegen tartásának képességét. Ezért nagyon fontos szerepet játszik a jó szigetelés, amely a hőveszteséget a minimumra csökkenti. A szigetelés minősége a fajlagos hőveszteség együtthatója segítségével állapítható meg - minél kisebb, annál gazdaságosabb a melegítés. 24 óra alatt 1 liter víz hőveszteségét fejezi ki Wh-ban (Wh/24 óra/liter).
A víz felmelegedéséhez szükséges idő. Ez összefügg a melegítő űrtartalmával. Például egy 50 literes tartály egy óra és 29 perc alatt (2 000 W-os fűtőberendezés esetén) melegíti fel a vizet 50 °C-kal (15 °C-ról 65 °C-ra). Egy százliteres tartály esetén 2 perc híján 3 óra szükséges.
Megtérül, ha nincs szükség állandó melegvíz-ellátásra, például egy hétvégi házban vagy egy nyaralóban. Ahogy a nevük is sugallja, a vizet áramlás közben melegítik fel - csak akkor, amikor szükség van rá. A vízvételi helyhez lehető legközelebb eső elhelyezkedésnek (mosdó, fürdőkád, mosogató) köszönhetően azonnal forró vizet kapsz, amint elfordítod a csapot.
Tökéletesek azok számára, akiknek állandó melegvíz-ellátásra van szükségük. A nyomástartó bojlerek térfogata nagyobb (50 liter felett), és alkalmasak a háztartások központi vízmelegítésére, mivel nagyobb távolságból el tudják látni meleg vízzel. A nyomás nélkül működő kazánok kevesebb vizet (legfeljebb 15 liter) képesek befogadni, és csak egy helyről tudják megoldani a forró víz utánpótlását, mivel csatlakoztatni kell egy csaphoz.
A kombinált bojler a víz villamos energiával, gázzal, szilárd tüzelőanyaggal vagy napelemes rendszerrel történő melegítését teszi lehetővé, és mindig a legelőnyösebb (pl. legolcsóbb) energiaforrást választja. Ez jelentős megtakarítást jelent.
A hőtárolós bojler a kazánból, a hőszivattyúból, a szolár rendszerből és más forrásokból származó felesleges hőt tárolja a fűtési rendszerben. Ezt a felhalmozódott hőt később a víz melegítésére használja.
Engedd le és nyisd ki a tálcát. Öblítsd le a puha vízkövet vízzel, vagy töröld le ruhával. Óvatosan távolítsd el a kemény vízkövet egy fából készült tárggyal. Végül cseréld ki a magnézium-anódot és a tömítést a perem alatt.
Néhány kútvíz, egyébként kezeletlen víz, nagy mennyiségben tartalmaz ártalmatlan baktériumokat, amelyek a kellemetlen szagú kén-szulfid gázt termelik. Ezek hideg vízben nem fordulnak elő, hanem melegítéskor jelennek meg. Helyezd vissza vagy távolítsd el az anódvédőt, és a szag meg fog szűnni.
Vízmelegítéskor annak térfogata körülbelül 2%-kal nő, ezért ne ijedj meg a csöpögéstől. Ez azt jelenti, hogy a biztonsági szelep megfelelően működik, amelynek visszacsapó szelepe megakadályozza a víz visszavezetését a vízellátó vezetékbe. A vízveszteség mennyisége különféle hatásoktól függ, beleértve a térfogatot és a nyomást is.