A telefon több időt tölt a töltőn, mint a zsebedben? A kijelzőn meg lehet számolni a képpontok számát? A teljesítményről pedig inkább ne is beszéljünk? Ha mindez ismerősen hangzik, olvass tovább. Felvázolunk ugyanis 7 szituációt, amelyek esetén fontos elgondolkozni, nem lenne-e jobb egy új okostelefont vásárolni. Melyek ezek?
Minden okostelefon fontos tulajdonsága az akkumulátor üzemideje. Meglepő, hogy az elmúlt két évben maga az akkumulátorkapacitás nem lépett előre különösebben, bár a korszerű telefonoké tovább bírja. Ez természetesen elsősorban a vadonatúj és kevéssé elhasznált akkumulátornak köszönhető, azonban nagy hatással van rá a technológiai fejlődés is. A teljesítményfejlődés dacára ugyanis csökkent az energiaigény. Egy szabványos nyolcmagos processzor energiafogyasztása napjainkban gyakran egy kétéves kétmagos modellével egy szinten van. Érezhető hatással lehet az akkumulátor hosszabb üzemidejére a korszerűbb operációs rendszer is, amely jobban kezeli a rendelkezésre álló energiát. Az Android platform esetében az operációs rendszerek ezen energiagazdaságos csoportjába tartoznak az Android 7 Nougat verzióval ellátott telefonok.
Az egész dolgot megnehezíti az a tény, hogy az akkumulátor saját kezűleg nem cserélhető ki. Az esetek többségében ugyanis a telefon szerves részét képezi, és a kényes műveletet jobb, ha a szakszervizre bízzuk. Ez az eljárás akár 24 000 Ft-ba is kerülhet, ráadásul megkockáztatod, hogy a telefon szétszerelése és utólagos összeszerelése során megsérül valamelyik egyéb alkatrésze.
Mind az iPhone X, mind az iPhone 8 és az iPhone 8 Plus modellek tölthetők vezeték nélkül. Az Apple ezért kiszélesítette kínálatát a mophie vezeték nélküli töltőállomással és az AirPower vezeték nélküli töltővel.
A tanácsunk tehát így szól - amennyiben okostelefonodat akár naponta 2x is a töltőhöz kell csatlakoztatni, eljött az idő, hogy új kedvenc után nézz. Nyugodtan választhatsz a népszerű, vezeték nélküli töltést támogató modellek közül. Sőt, a legtöbb új telefon valamilyen szintű gyorstöltést is támogat. A legismertebb technológia ezen a téren a Qualcomm vállalattól származik Quick Charge elnevezéssel. A legújabb 4+ generáció a telefon nulláról 50%-ra töltését 15 perc alatt biztosítja, amely fantasztikus eredmény.
Mivel a telefonodat egy egész sor mindennapos tevékenységre használod, fontos gondolni a mentett adatok biztonságára is. Ebben a tekintetben az iPhone-tulajdonosok nagy előnyt élveznek. Telefonjaik ugyanis már a gyártás folyamán olyan rendkívüli módon titkosítottak, hogy az adatok letöltésével állítólag még az FBI-ügynököknek is meggyűlik a baja. Az Apple vállalat ugyanis módfelett védi a felhasználói magánszféráját, és a már említett titkosításon kívül kitűnő Touch ID ujjlenyomat-érzékelőt is kínál. Az iPhone X pedig még tovább megy, és teljesen új szintű tulajdonosazonosítással szolgálhat. Ezt az új telefonfeloldási módot Face ID-nek nevezik. Az arc infravörös kamerával történő szkennelésének alapelvén működik, amely akár 30 000 láthatatlan pontot vetít ki az arcra. A szkennelés ráadásul teljes sötétségben is működik, így minden konkurens megoldást felülmúl.
Az Android platform adatvédelme valamivel gyengébb. A telefonok memóriája gyakran nem titkosított, és az operációs rendszer elavult változata a támadóknak számos lehetőséget ad adataid eltulajdonítására. Ezért határozottan nem ajánljuk azoknak az alkalmazásoknak a telepítését, amelyek kétes forrásokból tölhetők le manuálisan. Alkalmazásokat kizárólag a Google Play áruházból telepíts, amely a Google ellenőrzése alatt áll. A régebbi telefonoknak általában egyáltalán nincs ujjlenyomat-olvasójuk, így csak a PIN-kód vagy a minta megadására hagyatkozhatnak.
Ha a telefonodban bizalmas adatokat tárolsz, mindenképpen ujjlenyomat-olvasóval ellátott modellt válassz. Manapság ezek egyáltalán nem megfizethetetlenek, a gyártók ujjlenyomat-olvasóval ellátott mobiltelefonokat már hozzávetőleg 24 000 Ft-ért kínálnak. Az ujjlenyomat-olvasó általában az előlapon helyezkedik el a kijelző alatt vagy a hátlapon. Különösen a nagyobb méretű kijelzővel rendelkező telefonok hátlapi ujjlenyomat-olvasója jól elérhető. Ezzel szemben a kijelző alatti jól használható, ha a telefon az asztalon fekszik.
A telefoncsere kétségkívül átgondolandó, ha a fotók minőségéről van szó. A mai, körülbelül 72 000 Ft-ba kerülő telefonok jobban fotóznak, mint a hároméves csúcsmodellek. A legjobb kamerás mobilok pedig a régebbi tükörreflexes fényképezőgépek minőségét is elérhetik.
Annak ellenére, hogy első pillantásra a kamera felbontása hasonló maradt, belül gyakorlatilag minden megváltozott. Újabban egy egész sor kamerás mobil örvendetesen alacsony f/2.0 blendeértékkel és optikai képstabilizációval is rendelkezik. Kb. 120 000 Ft-ért dupla kamerás telefont is beszerezhetsz, amely segítségével már a mélységélességgel is lehet játszani.
A videó tekintetében a Full HD felbontás a szabvány, de lassanként elterjed a 4K is. Ebben az esetben inkább a kis tárhelykapacitás jelent gondot. A 4K videó egy percnyi felvétel mellett ugyanis hozzávetőleg 350 MB-nyi helyet foglal.
Az iPhone-ok esetében minden világos és áttekinthető - mindig a legújabb operációs rendszerhez jutsz hozzá, a legújabb az iOS 11. Ugyan az iPhone 5 nem kapott az idén frissítést, azonban már 2012-ben bemutatták. Tulajdonosai már minden bizonnyal megrendelték például a hasonló szerkesztésű iPhone SE-t.
Az Android platform esetében viszont a szituáció nem áttekinthető. A gyártók egy része egyáltalán nem törődik az új rendszerre való frissítéssel. Inkább évente több alkalommal kiadnak egy magasabb kategóriás modellt, amely már tartalmazza a frissített rendszert. Ez a hozzáállás nem tetszik a Google-nek, ezért eldöntötte, hogy segít a gyártóknak legalább a biztonsági frissítések rendszeres forgalmazásában a régebbi rendszerek számára.
Néhány gyártó már 2107 folyamán elhatározta, hogy teljesen letisztult, a gyakran fölösleges grafikus kidolgozás nélküli telefonokat kínál majd. Ezt a tábort főleg az újjászületett Nokia erősíti, valamint néhány Lenovo és One Plus márkájú telefon. Itt meg kell említenünk, hogy az Android operációs rendszer jelenlegi legfrissebb változata a 8 Oreo. Azonban csupán a Google Pixel 2 telefonsorozat garantálja, hogy minimum 2 évig ellát a legújabb rendszerfrissítéssel.
Leejtetted régebbi mobilodat, és egy tipikus pókháló alakú repedés alakult ki a kijelzőn? Jobb, ha letörlöd könnyeidet! A csere költségei 24 és 60 ezer Ft között mozognak, ami a legtöbb esetben meghaladja a mobil fennmaradó értékét. Ugyanis ezért az összegért modern okostelefont vásárolhatsz, és marad belőle az edzett üveg beszerzéséhez is.
A PanzerGlass védőüveg magasfokú védelmet biztosít a kijelző bármilyen tárgy általi megkarcolása ellen. Az ára az új kijelzőjével szemben igazán minimális.
Ami az operációs rendszer kiválasztását illeti, napjainkban csak két lehetőség áll rendelkezésre. Android vagy iOS. A Windows platform az okostelefonok tekintetében halottnak számít, harmadik pedig nincs a láthatáron. Amennyiben például egy Windows Phone rendszerű régebbi Nokiád van, nem marad más hátra, mint új platform után nézni.
Az Androiddal rendelkező telefonok szabadságot nyújtanak a felhasználói felület testreszabásában. Különösen az interaktív widgetek népszerűek az egyes felületeken. Az Andoid platform árnyoldala a rendszer érezhető töredezettsége, amelyet a gyártók csak fokoznak a saját grafikus kidolgozásuk által. Egy hosszútávú Samsung okostelefon-tulajdonosnak egy másik márkára áttérés esetén kissé eltérő használati módot kell elsajátítania.
Amennyiben az új telefonra szánt költségvetésed korlátozott, próbáld messziről elkerülni azokat a telefonokat, amelyek Android 5.1-et vagy 1 GB RAM rendszermemóriát kínálnak. Mára mindkét érték meghaladttá vált, és minőségi használatra nem alkalmas. Magasabb költségvetéssel inkább korszerű és teljes felszereltségű telefont válasszunk. A legjobb, ha Android 8 Oreo operációs rendszerrel van ellátva. Az egyes gyártók igyekeznek egymást megelőzve újabbnál újabb modelleket létrehozni. Ezáltal mindig elég széles skálájú kínálatból választhatsz.
Az iOS 11 operációs rendszer viszonylag nagy rendszerváltozásokat hoz.
Ezzel szemben az Apple tipikusan évente egyszer, szeptember elején mutat be új iPhone-okat. A legújabb generáció nemrég érkezett meg, ezek: az iPhone 8, az iPhone 8 Plus és az iPhone X. Mivel nemcsak a hardvert, hanem a szoftvert is ők tervezik az iOS operációs rendszer formájában, minden telefon tökéletesre hangolt, funkcionális és egyszerűen működtethető. Az egész platform ugyan zárt, de viszonylag biztonságos. Egy új iPhone azonban mintegy 250 000 Ft-ba kerül, esetleg megvásárolható egy korábbi generációkból származó modell.
A víz- és porállóság jelenleg nagyon keresett jellemző. A vízállóság sok esetben jól jöhet. Például a sípályán, ahol a telefonodat a hóba ejted. A hagyományos telefonnak nem tesz jót az alacsony hőmérséklet sem, majd az azt követő átvitel egy fűtött helyiségbe. Az igényesebb gyártásnak természetesen meg kell nyilvánulnia a magasabb vételárban is, de az árnövekedés egyáltalán nem drasztikus. Az IP67 tanúsítvány teljes porállóságot jelent, valamint 30 perces vízállóságot egy méteres mélységben, ami a mindennapos használat során elegendőnek mondható. Egyes telefonok még magasabb, IP68 szabvánnyal rendelkeznek. A strapabíró telefonok egyszerűen az utóbbi idő slágerévé váltak.
A 2017-es év vége a mobilfizetés jegyében telt. Novemberben ugyanis hivatalosan elindult az Android Pay szolgáltatás. Nem tudod, miről van szó? Ez tulajdonképpen a bankkártya helyettesítése az NFC chippel ellátott okostelefonnal. A 60 000 Ft fölötti vételárú telefonok döntő többsége azonban rendelkezik ilyen chippel. A bolt pénztáránál elég a mobiltelefont használni bankkártya helyett, és már fizettél is. A szolgáltatás elnevezéséből nyilvánvaló, hogy a támogatott berendezések közé kizárólag az Android platformmal rendelkezők tartoznak. Az iPhone-tulajdonosoknak ebben az esetben az Apple Pay szolgáltatás megjelenésére kell várniuk.
Az okostelefon életünk szerves részévé vált. Használatával sok időt töltesz el, és éppen ebből az okból kifolyólag ajánljuk, hogy gondolj a rendszeres cserére is. Jó, ha ez az idő nem haladja meg a két évet. Ráadásul a használt telefont továbbadhatod valamelyik családtagodnak, vagy előnyösen eladhatod. Például az iPhone-ok vételárukból gyakorlatilag nem vesztenek semmit.
Nem szeretnél egyszerre nagyobb összeget kiadni? Rendelkezésedre áll az alzaNEO szolgáltatás, amely által új telefonhoz juthatsz havi 7000 Ft-os kezdőösszeggel.