A felültöltős mosógépeket kifejezetten kisebb fürdőszobákhoz tervezték, de nemcsak a helytakarékosság az egyetlen előnyük, hanem a ruhanemű felülről történő betöltésének kényelme is, mindemellett a lehető leghatékonyabb mosás érdekében számos okos funkciót kínálnak. Egy felültöltős mosógép általában magasabb, mint elöltöltős társai, jellemzően 90 cm magas. Mivel felülről nyílik, szárítógépet sajnos nem lehet elhelyezni a tetején. Ha kisgyermekeid vannak, akkor az is nagy előny lehet számodra, hogy a kicsik nem tudják elérni az ajtaját.
A felültöltős mosógép szabványos méretei a következők: magassága 90 cm, szélessége 40 cm, mélysége általában 60 cm. Elérhetőek azonban nem szabványos méretű, például nagyobb mélységű mosógépek is, ezért vásárlás előtt gondosan mérd le a fürdőszobában vagy más helyiségben azt a területet, ahová az új mosógépet szánod, majd ellenőrizd, hogy a kiválasztott modell kényelmesen odailleszkedik-e, nem lesz-e útban.
A felültöltős mosógép esetében ez a paraméter pontosan az ellentettje az elöltöltős mosógépek méretének. A leggyakoribb típus a 40 cm széles felültöltős mosógép. Első ránézésre meglepő lehet, de mivel a mélysége 60 cm, gond nélkül kimossa egy közepes méretű háztartás szennyesét.
A felültöltős mosógép dobja kisebb, mint az elöltöltős modelleké, de így is képes lehet akár 10 kg ruhanemű kimosására, de az biztos, hogy egy közepes méretű háztartást igényeit kényelmesen kiszolgálja. Az 1-2 tagú háztartások számára a 6 kg vagy annál kisebb kapacitás is elegendő, a 3 vagy több tagú családok számára már inkább 7 kg vagy annál nagyobb kapacitású mosógép ajánlott.
A motor határozza meg a felültöltős mosógép zajszintjét és energiafogyasztását. Három alapvető motortípussal találkozhatsz, melyek közül az első típust egyre kevesebben használják, mivel ma már meglehetősen elavult technológiának számít.
Az újabb típusokhoz képest a hagyományos motor zajosabb és nagyobb az energiafogyasztása, mivel a dob tengelyétől távol helyezkedik el és a villamos energia átvitele a motorba szénkefén keresztül történik. A szénkefék idővel elhasználódnak és cserélni kell. Négy alapvető alkatrészből áll: motor, szíj, szíjtárcsa és dob.
Az inverter motoros felültöltős mosógép, a klasszikushoz hasonlóan, egy motorból, egy szíjból, egy szíjtárcsából és egy dobból áll, valamint ezek elhelyezkedése is azonos. Ennek ellenére lényegesen alacsonyabb a zajszintje és energiafogyasztása, mint a hagyományos motoroké, mivel vezérlése elektronikus. Ennek köszönhetően szabályozása közvetlen és zökkenőmentes. Ezenkívül az elektronikus fordulatszám-szabályozás elve csökkenti a rázkódást és a kopást, valamint nagyobb teljesítményt nyújt alacsonyabb zajszint mellett.
A közvetlen hajtású motor a legmodernebb motortípus, a legjobb mosógépekben ilyen található. A motor a dob tengelyén helyezkedik el, így nincs szükség szíjra és szíjtárcsára. A dob meghajtása közvetlen módon történik, mely növeli annak irányíthatóságát és stabilitását. Ennek köszönhetően a direct drive motoros mosógép használat közben kevésbé rázkódik.
A mosógépek esetében kétféle zajszintet különböztetünk meg, mégpedig mosás és centrifugálás közbeni zajszintet. A legtöbb elöltöltős- és felültöltős mosógép a C zajkibocsátási osztályba tartozik, mely 50 és 60 dB közötti mosást és 70-80 dB közti centrifugálást jelent, de kaphatók ennél csendesebb modellek is. Összehasonlításképp, a csendes suttogás 30 dB, egy átlagos beszélgetés 60 dB, a porszívózás körülbelül 80 db.
A nagyobb fordulatszámú centrifugálás leginkább akkor fontos, ha gyakran mosol kabátokat, pulóvereket és egyéb nagyobb ruhadarabokat. Egy C centrifuga osztályú mosógép már könnyen eltávolítja a nedvesség nagy részét a nagyobb ruhákból is.
Szárítógépet használsz, vagy azt is tervezel venni a közeljövőben? Amennyiben igen, a lehető legtöbb nedvesség eltávolításához legalább B centrifuga hatékonysági osztályba sorolt mosógépet ajánlunk. Így a ruhanemű hatékonyabban szárítható és akár egy rövidebb szárítási ciklus után is teljesen száraz lesz. A fordulatszám lefelé szabályozható, így nem kell attól tartanod, hogy az 1400-as fordulatszámú mosógép kárt tesz a kényesebb ruhadarabjaidban.
Az energiaosztály a készülék működésének energiaintenzitása szerinti csoportosítását jelzi. A könnyebb kiválasztás érdekében minden mosógép energiacímkével van ellátva. Az energiacímkén az energiahatékonyság mellett fel van tüntetve az éves energiafogyasztás, mely 100 normál mosási ciklusra vonatkozik, valamint a ciklusonkénti vízfogyasztás, a zajkibocsátás és a centrifuga hatékonysága is. A leggazdaságosabb mosógépek értelemszerűen az A megjelölést kapják.
Energiafogyasztás |
Fogyasztás kWh-ban |
Költség HUF-ban |
---|---|---|
A | 0,65 | 24,7 |
B | 0,70 | 26,6 |
C | 0,75 | 28,5 |
D | 0,85 | 32,3 |
* 38 Ft/kWh-val számolva * Az energiafogyasztást befolyásolja a mosógép motorja, a kiválasztott program, a dob térfogata és egyéb tényezők is. |
A felültöltős mosógép kiválasztásakor érdemes szemügyre venni a rendelkezésre álló hasznos funkciókat is:
A hagyományos felültöltős mosógép leginkább kisebb fürdőszobákba alkalmas. Nagyobb mennyiségű ruha mosására is megfelelő, ellenben kevesebb helyet vesz el a térből, mivel az ajtaja felfelé nyílik, ennek köszönhetően könnyen megtölthető a ruhaneművel. Gond nélkül kimossa a párnákat, takarókat és egyéb terjedelmes dolgokat is, ami fontos lehet, ha van a családban allergiás. Ha azonban szárítógépet használsz, a kisebb kapacitás miatt a ruhaneműt többször kell szárítani.
A magas gőzhőmérséklet gyorsabban felmelegíti a dob belsejét, mint a víz, ennek köszönhetően a gőzfunkciós felültöltős mosógép energiatakarékos megoldást jelent. Ezenkívül a gőz megbízhatóan távolítja el a szennyesben található baktériumokat és allergéneket.
Felültöltős mosógépet leginkább olyan háztartásokba vesznek, amelyek kisebb fürdőszobával vagy szokatlan belső elrendezéssel rendelkeznek. A kapacitás szempontjából azonban ugyanaz vonatkozik rá, mint az elöltöltős mosógépekre, tehát 1 vagy 2 tagú háztartásba egy 6 kg kapacitású készülék is elegendő. Egy négytagú család igényeit a 9 kg-os kapacitás képes kiszolgálni, ennél nagyobb családok számára inkább az elöltöltős mosógépeket ajánljuk.
Az energiaosztály az energiafogyasztásról, a vízfogyasztásról és a mosás hatékonyságáról árulkodik. A leggazdaságosabb mosógépek A, B és C jelöléssel vannak ellátva. Magasabb energiaosztály mellett a készülék ára gyakran több, így az A osztályú mosógépeket leginkább gyakori mosáshoz ajánljuk, mivel így a felár viszonylag rövid időn belül megtérül.
Általánosságban elmondható, hogy a mosás minősége szempontjából tulajdonképpen nincs különbség az elöltöltős- és a felültöltős mosógépek között. A mosás minőségét tehát mindig az adott modell funkciói és technológiája határozza meg.
A hagyományos programok mosási ciklusa általában legalább egy óra. Napjainkban egyre népszerűbbek a 15-30 perces gyorsprogramokat is kínáló mosógép modellek, amelyek ideálisak az enyhén szennyezett vagy átizzadt ruhák mosásához.
Az inverter motor megbízhatóbb és időtállóbb, mint a hagyományos szénkefés motor. A szénkefék idővel elkopnak, amely súrlódáshoz és szikrázáshoz vezet. Az inverter motor az elektronikus sebesség-szabályozás elvén működik, amely csökkenti a rázkódást és a kopást, továbbá magasabb teljesítményt biztosít alacsonyabb zajszint mellett. Az inverter motorok gyártói általában 10 éves garanciát kínálnak.
A gőzmosás egy olyan technológiai eljárás, mely során a gőz segítségével fellazulnak a ruhák szálai, így a mosószer egészen mélyen képes kifejteni a hatását és eltávolítja a makacsabb foltokat is. Garantálja a mosópor maradványok jobb kiürülését is.