A keret nélküli telefonok megjelenésével a gyártóknak foglalkozniuk kellett az előlapi kamera és egyéb érzékelők elhelyezésének kérdésével, vagy inkább problémájával is. A notch a mobiltelefonok kijelzőjén használt kivágásnak a megnevezése. A notch alternatívája az úgynevezett "lyukas" kijelző, amelyet például a Samsung Galaxy S21-nél is láthatunk.
Ez a megoldás először az Essential Phone telefonnál jelent meg, ahol a kamerát a kijelzőn elhelyezett kivágásba helyezték. A koncepciót azonban főleg az iPhone X tette népszerűvé, amelyen nemcsak a kamera, hanem a Face ID funkcióhoz szükséges érzékelők is az úgynevezett notch-ban kaptak helyet. Sikerét követően a kivágás elterjedt, sok kínai telefon esetében is használták.
Idővel a gyártók a képernyő kivágásait azonban fokozatosan minimalista, csepp alakú kivágásokra csökkentették, de úgy fest, hogy lassan már az ilyen megoldások is háttérbe szorulnak és az előlapi kamerák ezentúl a fentebb már említett "lyukas" kijelzőkben foglalják el helyüket.
A gyártók következő lépése a közeljövőben valószínűleg az lesz, hogy a kamerát a telefon kijelzője alá helyezik, így a képernyő egységes felületét egyáltalán nem bontja meg semmi. Az első ilyen telefon az összehajtható Samsung Galaxy Z Fold3 5G volt, de egyelőre ez az egyetlen ilyen készülék, és még nem tudni, hogy a gyártó más telefonjaiban is elkezdi-e majd alkalmazni.
A kijelző kivágása lassan már kihalófélben van, de a maga idejében részben formatervezési funkciót töltött be. Mint minden technológiának, a notch-nak is megvoltak, illetve megvannak a maga előnyei és hátrányai. A legfontosabb kérdések, amelyeket egy ilyen eszköz beszerzése előtt érdemes feltenned magadnak, a következők:
A Notch egykor a keret nélküli telefonok alapvető jellemzője volt, ma már azonban a "lyukas" kijelzők egyre inkább a háttérbe szorítják. Mégis, a notch-nak köszönhetjük az okostelefonok formatervezésének egy kulcsfontosságú evolúciós fázisát.