Januárban a Samsung hivatalosan is bemutatta a QLED elnevezésű új televíziósorozatát. Vajon melyik a jobb, OLED vagy QLED? Mi a különbség? És vajon az átlag felhasználó a gyakorlatban különbséget tud tenni a két típus között? Olvass tovább, mert cikkünkben ezekre és más sok más egyéb kérdésre próbálunk választ találni - OLED vs QLED.
Mielőtt belevetnénk magunkat a QLED TV és az OLED TV összehasonlításába, vegyük át, hogyan is működik az LCD és a LED TV, hiszen ez fontos lehet a QLED és az OLED közötti különbségek megértéséhez.
Az LCD TV-ben az alap fénysugár forrása a fluoreszkáló háttérvilágítás, melyből a sugár áthalad egy folyadékkristályos rétegen, majd áthalad egy színszűrőn, melyben színeződik, és miután legyőzte az ún. polárszűrőket is, a sugár végül megjelenik a képernyőn és a felhasználó számára is láthatóvá válik.
A LED TV-k ugyanazon elv alapján működnek, mint az LCD TV-k, azzal a különbséggel, hogy a háttérvilágítás forrása nem egy fluoreszkáló réteg, hanem a LED-ek. Valójában a QLED televíziók is a LED technológia ezen elvén működnek.
Bár a QLED televíziók azt a benyomást kelthetik, hogy sokban hasonlíthatnak az OLED technológiához, valójában gyakorlatilag semmi közük hozzá.
A QLED TV működési elve a LED-es háttérvilágítású LCD TV-n alapszik. A különbség a "közönséges" LED-ekhez képest a Quantum Dot technológia alkalmazásában rejlik. Így született meg a Samsung QLED TV elnevezés. Ebből adódóan a QLED gyakorlatilag nem egy forradalmi technológia, hanem "csak" az innováció megnevezése a régebbi és jól ismert LCD/LED TV-khez viszonyítva. Azonban le kell szögeznünk, hogy ez mindenképpen egy sikeres újítás a Samsung részéről, cikkünk további részéből azt is megtudhatod, hogy miért.
A QLED TV-kkel ellentétben az OLED TV-k a régebbi LCD/LED technológiáktól teljesen eltérő módon működnek. Az OLED TV jelentése annyit takar, hogy a kijelző szerves fénypontokból (vagy képpontokból) áll, amelyek mindegyike saját fényt állít elő. Az OLED technológia többmilliónyi fénypontja komplex színmozaikot hoz létre, amelyet a szemünk tévénézés közben teljes képként érzékel.
OLED vs QLED: Mivel az OLED TV-k a kép minden pontját teljes fényerősséggel világítják meg, a technológia kiküszöböli a háttérvilágítás szükségességét. Elsősorban ezen tulajdonsága különbözteti meg a LED és QLED TV-ktől.
Az OLED technológia jellemzően elég összetett gyártási folyamatot igényel: jelenleg csak az LG képes nagy átlós paneleket gyártani hozzá. Több OLED TV gyártó is jelen van a piacon (Sony, Philips, Panasonic), azonban mind az LG OLED paneljeit építik be a termékeikbe.
A panelt leszámítva minden gyártó a saját alkatrészeiből, a saját know-how-ja szerint készíti el a OLED termékeit, így bátran kijelenthető, hogy minden márka teljes értékű és összetéveszthetetlen OLED TV-t kínál.
Maga a gyártási folyamat azonban meglehetősen költséges, ezért a végfelhasználó kénytelen felárat fizetni a OLED TV-kben rejlő technológiáért. Ugyanez vonatkozik a QLED TV-kre is: a boltokban mindkét típusból a legolcsóbb modellek is több százezer forintba kerülnek (a képátlótól és a konkrét modelltől függően).
Kezdjük az átlagos tévénéző számára legfontosabb kritériummal, a színek minőségével. Kijelenthetjük, hogy a Samsung és a QLED TV-je, amely szinte teljes mértékben lefedi a DCI-P3 színskálát, áll első helyen ebben a kategóriában. Azt azonban hozzá kell tenni, hogy nagyon szoros a verseny, hiszen az LG és a SONY OLED készülékei is elérik a DCI-P3 tartomány 90% feletti lefedettségét.
A színek tekintetében azonban van egy olyan terület, amelyben még a Samsung Quantum Dot technológiája sem kepés felvenni a versenyt az OLED-del, ez pedig a fekete szín megjelenítése. Csakúgy, mint a klasszikus LCD/LED kijelzők, a QLED kijelző a teljes felületén fényt bocsát ki, ezért még a képernyő legsötétebb részei sem tudnak 100%-ig kialudni.
Az OLED TV jelentése: a különálló fénypontoknak köszönhetően a pixelek teljesen kikapcsolhatók, így a jelenetek sötét részeinek egyszerűen nem világítanak. Ott, ahol a képnek fekete színűnek kell lennie, valóban teljes értékű fekete lesz, nem pedig elhalványult fekete, vagy sötétszürke szín.
A kontraszt szoros összefüggésben áll a fekete mélységének témakörével: minél feketébb a fekete, annál szélesebb a tartomány a fekete és a fehér között. Ebből adódóan, mivel az OLED TV-n mélyebb a fekete szín, mint a QLED TV-n, értelemszerűen a kontrasztja is nagyobb. A színskáláról és a kontrasztról bővebben a Mi a HDR és hogyan működik c. cikkünkben olvashatsz.
A képi megjelenítés minőségével kapcsolatban a következő paraméter: a fényerő. A Samsung QLED TV-k a kvantumpontoknak köszönhetően magasabb értékeket érnek el ezen a területen. A legjobb OLED TV-k fényereje körülbelül 700 cd/m2, míg az új QLED modellek fényereje meghaladja az 1500 cd/m2-t. Ennek köszönhetően a QLED televíziók világos helyiségekben élvezhetőbb képi megjelenítést kínálnak - szükségtelen behúzni a függönyöket.
Ami a funkciókat illeti, a két technológia összehasonlításnak ezen a területen nem sok értelme lenne. Figyelembe véve, hogy mind az OLED, mind a QLED TV-k a gyártók prémium termékei, magától értetődő, hogy mindkét típus egyben Smart TV is. Minden, a prémium termékekre jellemző funkció rendelkezésre áll: HDR, 4K felbontás, HDMI, DLNA, okosotthon vezérlése stb.
Elterjedt egy mítosz a két technológia energiafogyasztásával kapcsolatban: sokan úgy vélik, hogy az OLED TV-k több energiát fogyasztanak, mint a LED és QLED TV-k. Ez a tévhit valószínűleg abból ered, hogy az OLED kijelzőkben minden egyes képpontot külön kell ellátni elektromossággal. Az igazság azonban az, hogy ezt a kérdést nem lehet egyértelműen megválaszolni.
Az LCD/LED/QLED-ek esetében a fogyasztás többek között a háttérvilágítás erősségén múlik: ez viszont egy olyan tényező, amelyet te is be tudsz állítani a készüléken. Tehát, ha alacsonyabbra veszed a fényerőt, akkor értelemszerűen alacsonyabb lesz az energiafogyasztás is.
Az OLED esetében a fogyasztás elve az egymástól függetlenül világító és kialvó pixeleknek köszönhetően teljesen eltérő. Ha például egy sötét krimit nézel, amely tele van éjszakai jelenetekkel, kevesebb pixel fog világítani, tehát az OLED TV ilyen esetben kevesebbet fogyaszt. Egy nagyon világos jelenetben, vagy például jégkorong-mérkőzés nézésekor, a fogyasztás éppen az ellenkezője lesz.
Amennyiben az energiahatékonyság szerint szeretnél készüléket választani, nézd meg az egyes modellek fogyasztását, de ne hagyd figyelmen kívül, hogy az energiafogyasztás az egyéni beállításoktól és a megjelenített képi tartalomtól is függ.
Melyik televízió jobb tehát a felhasználó szempontjából? QLED vs OLED: mindent eldöntő ítélet nem hozható az ügyben, hiszen mindkét technológiának megvannak a maga sajátosságai, valamint sok múlik a különféle modellek közti különbségeken is.
Forrás:
http://www.rtings.com
http://televisions.reviewed.com
https://www.cnet.com