Szeretnéd a telefonodat számítógéppé alakítani? Nem lehetetlen. A Samsung DeX a telefonodat asztali géppé alakítja - csak a megfelelő telefonra vagy tabletre van szükséged... És nem utolsósorban egy megfelelő bemenettel rendelkező monitorra. Hogyan működik ez a technológia?
A Samsung DeX egy Samsung technológia, amely lehetővé teszi, hogy a telefonodat számítógéppé alakítsd (nagyon egyszerűen fogalmazva). Először 2017-ben jelent meg az akkori zászlóshajó Galaxy S8-ban, és azóta folyamatosan bővült a támogatása ugyanennek a cégnek a jelenlegi csúcskategóriás modelljeire (és néhány tabletre). Fontos azonban megjegyezni, hogy az egész rendszert elsősorban irodai munkára tervezték, és ebből ered minden előnye és persze korlátai is.
A telefonok esetében nagyon egyszerűen - fogod az egyik támogatott modellt, és egy USB-C - HDMI kábel segítségével csatlakoztatod egy külső képernyőhöz, és már indul is a DeX környezet. Ebben az esetben a telefon képernyője billentyűzettel ellátott touchpadként működhet.
Ez a fajta használat elég kényelmetlen, de érdekes megoldást kínál maga az adapter, amit a Samsung "Multiport Adapter" névvel illet, ami egy USB-C-t egy kis dokkolóállomássá alakít, így máris rendelkezére áll a microSD kártyaolvasó, az RJ-45, a HDMI kimenet és a teljes értékű USB-A.
Mint már említettük, a Samsung DeX tableteken is futtatható - itt nem kell az eszközt semmihez sem csatlakoztatni ahhoz, hogy elinduljon az „asztali” mód. A Samsung DeX egy közvetlenül az Androidban jelenlévő környezet, amit csak aktiválni kell vagy az értesítési sávban, vagy magában a rendszerbeállításokban.
A Samsung DeX futtatható az összes Samsung zászlóshajón, amely 2017-ben vagy azóta látta meg a napvilágot, valamint számos táblagépen. A konkurens gyártók nem kínálják ezt a funkciót.
Ha olyan környezetben dolgozol otthon, ahol egy hagyományos Windows PC áll rendelkezésre, könnyen eligazodhatsz a Desktop Experience környezetében is. Itt is olyan ikonokkal dolgozhatunk, amelyeket kényelmesen szétteríthetünk az asztalon, lesz állapotjelző sáv, amely a hálózati kapcsolatról vagy a telefon töltéséről tájékoztat, és a Samsung készített valamit, ami nagyon emlékeztet a régi megszokott Start menüre.
Azok az alkalmazások, amelyeket a Samsung alapból kínál, zökkenőmentesen működnek mind ablakos, mind teljes képernyős módban. A böngészőről, az e-mail kliensről, az előre telepített Microsoft Office-ról és a Galériáról beszélünk például. A harmadik féltől származó alkalmazásokkal gond lehet. DeX-ben futtathatod ugyan őket, de ne számíts teljes képernyős támogatásra. Ez különösen frusztráló az olyan játékok esetében, amelyeket játszhatsz, de csak egy ablakban. A kínálat azonban idővel bővült, és ma már olyan alkalmazások, mint a Spotify, az Adobe Photoshop Lightroom, a Black Desert Mobile és így tovább, zökkenőmentesen működnek. A támogatott alkalmazások listája itt található.
A Samsung egyértelművé teszi, hogy asztali környezetét valóban elsősorban irodai munkára tervezték. A munka több ablakba való áttekinthető elrendezése, valamint a billentyűzet és az egér használatának lehetősége jól jön majd. Mindezek a lehetőségek nagyban megkönnyítik a mindennapi munkát. Nagyon könnyen azt az illúziót kelti, mintha valóban egy klasszikus asztali gépet használnánk. Aztán vannak olyan pillanatok is, amelyek egyértelműen emlékeztetnek arra, hogy valójában egy mobileszközön dolgozol. Például, amikor ablakot váltasz, és a YouTube-ról lejátszott zene elnémul.
Egyszerre kell dolgoznod a Desktop Experience és a Windows alkalmazással? Nem probléma. Egyszerűen csatlakoztasd a telefonodat a számítógépedhez, telepítsd a Samsung DeX alkalmazást a számítógépedre, és máris kedvedre válthatsz a környezetek között. Többek között üzeneteket olvashatsz a telefonodról, fájlokat továbbíthatsz, és még hívásokat is fogadhatsz.
Az idei év zászlóshajójaként érkező Samsung Galaxy S8 sok újdonságot hozott, ezek közé tartozik a teljesen új Samsung Experience felhasználói felület. A gyártó remek munkát végzett és asztali számítógépes felületet formájára is átalakította. A Samsung DeX Station segítségével így csatlakoztathatsz monitort, egeret, billentyűzetet és számítógépként is használhatod. Hogy hogyan teljesített a dokk a szerkesztőségi teszten?
A Samsung DeX dokkoló egy kis méretű, ügyesen kivitelezett bölcső amibe a Samsung S8 vagy S8+ telefont egyszerűen belehelyezheted. Ellátja az USB hub feladatát is, mivel csatlakoztathatsz hozzá billentyűzetet, egeret és s 4K támogatású HDMI csatlakozással a monitorral is biztosítja az összeköttetést. Az internethez való csatlakozást is képes megoldani a klasszikus Ethetnet LAN csatlakozóval, és a töltéshez USB-C csatlakozót biztosít.
A praktikus széthajtható konstrukciójú Samsung DeX bölcső pár egyéb funkciót is biztosít. Használat közben töltőként is működik és egyidejűleg csendesen az alapos terhelésnek kitett telefon hátlapját is hűti. Belefért egy hangszóró és egy mikrofon is, így a beszélgetéseknél kihangosítóként is működhet.
A bölcsőnek masszív de egyben elegáns felépítése van, amely kézbe véve sokkal nehezebbnek tűnik az adatlapon szereplő 230 grammnál. A Samsung DeX Station természetesen kialakításával nem fog szégyent hozni rád az otthoni vagy irodai íróasztalon, így a nehézkes érzést is nyugodtan meg lehet bocsájtani neki.
Az előlapot egyszerű megnyomásával kibújik egy állvány és elénk tárul a kétoldalas USB-C csatlakozó, amire a Samsung Galaxy S8 (+) telefont ráhelyezheted. A telefont a bölcsőbe téve automatikusan aktiválódik a Desktop Experience felület és megkezdheted a munkát.
A Samsungu célja az volt, hogy az Android operációs rendszer munkafelületét olyan formába transzformálja, amilyet a klasszikus számítógépekből ismerünk. Ez nagyrészt sikerült is, a monitoron a Samsung DeX Station aktiválása után egy klasszikus desktop felület jelenik meg, ami a Windows Asztalára emlékeztet. Előny, hogy a telefonról csatlakozhatsz a Windows fiókodhoz, és ebben az esetben gyakorlatilag egy teljes értékű számítógépen dolgozhatsz.
Az Asztalra az applikációkat a Menüből való áthúzással helyezheted el. A Menü a képernyő bal alsó sarkában elhelyezett három vezérlőgomb közül a bal szélső. Ezek a vezérlőgombok pontosan úgy működnek, mint megfelelőik az Android rendszer felületén.
Jobbra lent az alapinformációk láthatóak, itt van a Wi-Fi kapcsolat gyors beállításának gombja, a Bluetooth és egy sor más funkció. Az egész sáv gyakorlatilag a telefon felső értesítési sávját szimulálja. A Samsung Experience felületet klasszikus módon, egérrel és billentyűzettel lehet a legjobban vezérelni. Ezeket a Samsung DeX dokk hátsó oldalán található két USB 2.0 portba csatlakoztathatod.
Nem fognak hiányozni a Microsoft irodai alkalmazásai sem, mivel ezek is működnek az Android rendszeren. A telefon kis felületén ugyan sok munkát nem lehet elvégezni, de ha a Samsung DeX felületére kapcsolsz, majdhogynem teljes értékű programként használhatod őket. Természetesen rendelkezésedre áll a Google Play áruház több ezer applikációja is. Ugyan nem mindegyik alkalmazkodik a DeX felületéhez, ezért akadhat olyan, amelynek kicsit nehézkesebb lesz a használata.
Samsung a DeX Station környezetben természetesen képes felkínálni azokat az alkalmazásokat, amelyek ezt a felületet támogatják. Most még csak a Microsoft néhány irodai alkalmazása és az eBay internetes piactér felülete van a kínálatban. A közeljövőben azonban várható, hogy ezeknek az alkalmazásoknak a listája gyorsa fog bővülni.
A DeX felületet olyan hétköznapi munkavégzéshez próbáltuk használni mint például az e-mailek küldése és fogadása,dokumentumok létrehozása amihez a Samsung DeX teljesen elégségesnek bizonyult. Nem voltak gondok akkor sem, ha egyszerre több alkalmazást aktív multitasking használattal nyitottunk meg. Az internetes böngészés és a filmlejátszás is gyerekjáték volt számára. Nem találkoztunk lassulással és akadozással sem.
Újra ki kell emelnünk és értékelnünk a dokkba integrált ventilátort. A Samsung DeX ugyanis a telefon számára meglehetősen nagy terhelést jelent és meg kell mondani, hogy a hátlapja elég szépen fel tud melegedni.
Ha sokat utazol és nincs kedved mindenhova magaddal cipelni a notebookodat az alapvető tevékenységhez, akkor a Samsung DeX ideális útitárs lehet. Elég betenni a táskába a a dokkolót, a billentyűzetet és az egeret és már útra is kelhetsz. Számítanod kell azonban azzal, hogy monitor nélkül nem sokra mész vele. Mindenesetre alig több mint 30 ezer forintért kapsz egy olyan dokkolót amely jelentősen fel tudja javítani Galaxy S8 vagy S8+ telefonod lehetőségeit. Ideális megoldás lehet zsebre vágható számítógépként a hétvégi házba vagy nyaralóba.
Előnyök
Hátrányok
A Samsung DeX nagyszerű alternatíva azoknak, akik nem akarnak számítógépet vásárolni az egyszerű irodai munkákhoz, és nem függnek a Windowstól. Egyetlen kábellel csatlakoztathatod a monitorodat a telefonodhoz, így gyakorlatilag bárhol létrehozhatsz egy asztali számítógépet. Kár, hogy viszonylag kevés a fejlesztői támogatás, de hisszük, hogy ez idővel változni fog, és az alkalmazások száma is nőni fog.