Annak érdekében, hogy a textilpelenkák megőrizzék nedvszívó képességüket és hosszú ideig szolgáljanak, megfelelő gondoskodásra van szükségük. Ezért cikkünkben a textilpelenkák helyes tárolására és megfelelő mosására fogunk összpontosítani, és megnézzük azt is, hogy milyen esetben célszerű a mosható pelenka fertőtlenítése. Textilpelenka mosásához ideális mosószereket is ajánlunk, így ha gyakran okoz gondot, hogy mivel mosd a textilpelenkákat, akkor így. Összefoglalva, egy átfogó útmutatót adunk kezedbe, amellyel a mosható pelenka használata, mosása és ápolása könnyebb lesz, hogy több időt tölthets a kisbabáddal.
A használt textilpelenkákat mindig a többi szennyestől elkülönítve tárold.. A piszkos pelenkák ideiglenes tárolására két lehetőség van.
A használt pelenkákat egy vödör vízbe helyezheted. Használhatsz kimondottan erre a célra gyártott pelenka kukát vagy pelenkatároló vödröt, de bármilyen fedeles vödör is megteszi (például festékesvödör). A vödörben lévő vizet azonban naponta cserélni kell, és a pelenkákat legfeljebb 3 napon belül ki kell mosni. A nedves pelenkák kényelmesebb kezeléséhez használhatsz ruhaszárító hálót. Ha a foltok vagy a kellemetlen szag miatt aggódsz, a széklettel szennyezett pelenkákat mosd ki folyó víz alatt mosószappannal, például epeszappannal, majd a foltok ellen adj öko folteltávolítót, ecetet vagy teafaolajat a vödörben lévő vízhez. Ez utóbbinak nemcsak kellemes illata van, hanem fertőtlenítő hatása is.
A pelenkákat pelenkatároló vödörben vagy más fedeles tárolóedényben tároljuk. A kellemetlen szagokat néhány csepp tiszta levendula- vagy teafaolajjal távolíthatjuk el. Ez a módszer azonban csak pisis pelenkák tárolására alkalmas. A széklettel szennyezett pelenkákat epeszappannal kell kimosni és egy vödör vízbe helyezni, vagy mosógépben azonnal kimosni.
Mielőtt a pelenkákat vödörbe vagy a mosógépbe helyezed, folyó víz alatt távolítsd el a legnagyobb szennyeződéseket. A textilpelenka mosása során mindig vedd figyelembe a gyártó utasításait, mert a mosási módszer általában a pelenka anyagától függően változik. A legtöbb modern textilpelenka és hagyományos tetrapelenka mosható 60 °C-on, mivel ezen a hőmérsékleten a baktériumok már elpusztulnak. A 90 °C-os mosás nem túl környezet- és anyagbarát. Csak a pelenkakiütéses, rendkívül érzékeny bőrű vagy hasmenéses bélfertőzésben szenvedő csecsemőknek szánt pelenkákat javasoljuk ilyen hőmérsékleten mosni.
i
Ha gyermeked gyakori pelenkakiütéstől szenved, ne hagyd ki cikkünket: Pelenka dermatitis: Hogyan kezeljük a sebesedést a gyermekeknél?
Legalább az első hónapokban használj kímélő mosóport, amelyek az érzékeny bababőrre lettek kifejlesztve. Ezek a mosószerek általában a Sensitive feliratot viselik. Mivel nem tartalmaznak irritáló összetevőket, a kiütés vagy allergiás reakció kockázata valóban minimális. Használhatsz környezetbarát öko mosószereket is, amelyek összetétele szintén nem irritáló.
A foltok a mosás után is megmaradhatnak a textilpelenkán, különösen a bébiételek bevezetése után. Először is, nem szabad elfelejteni, hogy a folt nem jelent szennyeződést - a megfelelő mosási ciklus használata esetén a pelenka higiénikusan tiszta még folt esetén is. Többszöri mosással a foltok általában eltűnnek. Ha mégsem, és nagyon zavar, próbálj meg epeszappant használni az eltávolításukhoz. Tavasszal és nyáron a napfény a legjobb segítőtárs a pelenkák tökéletes fehérítéséhez. Próbáld meg kerülni a vegyszeres folteltávolítók használatát - ezek tönkreteszik a pelenkát, és kiütéseket okozhatnak a babánál.
i
Hogyan pelenkázzuk a babát egyszerűen és kényelmesen? Cikkünkben számos hasznos tanácsot és tippet találsz: A baba pelenkázása (tippek és trükkök)
A mosható pelenka fertőtlenítése csak súlyos esetekben szükséges, például rotavírusos hasmenés vagy extrém pelenkakiütés esetén a baba bőrén. Ebben az esetben használj ruhára is alkalmas fertőtlenítőszert, majd mosd ki a pelenkákat 90°C-on, de ne felejts extra áztatást adni a programhoz. Megfelelő gondoskodás mellett a pelenkák megelőző forralása vagy állandó fertőtlenítése már felesleges munka.
Mosás után a lehető leghamarabb kezdd el szárítani a textilpelenkákat. A napon szárítás ideális, mivel a napsugarak gyönyörűen fehérítik a pelenkákat. A nyári időszakon kívül számíts arra, hogy egyes pelenkatípusok (például a bambusz) meglehetősen lassan száradnak.
És mi a helyzet a szárítógéppel? A pelenkákat száríthatod a szárítógépben, de ne tedd a szárítóba a vízálló PUL-t tartalmazó darabokat (pelenka külsők, AIO pelenka külsők, leszoktató pelenkák, tároló zacskók). Ezek nem kerülhetnek közvetlen hőforrásba vagy annak közelébe, mivel az károsíthatja a őket. Ugyanez vonatkozik radiátor és közvetlen napsütés esetén is.
A textilpelenkákat nem kell vasalni, sőt egyes gyártók még tiltják is a vasalást. Az első hathetes időszakban a be nem gyógyult köldökzsinórcsonk miatt lehet vasalni a pelenkákat, de ez sem szükséges - mosás után a pelenkákat úgyis a szekrénybe tesszük, amely nem steril környezet. A baktériumok eltávolításához elegendő a pelenkákat használat után 2-3 napon belül 60 °C-on kimosni.
A PUL bugyipelenkák is rendszeres ápolást igényelnek, de a pelenka külsőket nem kell minden váltás után kimosni. Íme néhány hasznos tipp a pelenka külsők ápolásához.
Minden anya a legjobbat akarja a gyermekének, ezért fontos megfelelően gondoskodni a pelenkákról, amelyekben a babánk a csecsemőkor legnagyobb részét tölti.