• Szerző: Ondřej Chabr
Nem lépett olyan gyorsan, mint a konkurencia. Az Apple-nek kellett hozzá egy kis idő, de a WWDC 2024 fejlesztői konferencián végre láthattuk a piac legnagyobb szereplőjének mesterséges intelligenciáját. Az Apple találóan Apple Intelligence-nek nevezte el a mesterséges intelligenciáját, és bemutatta annak képességeit. Mi mindent tudnak az Apple AI-alapú eszközei?
A mesterséges intelligencia (AI) megjelenését a legtöbb ember tudatában az OpenAI ChatGPT eszköze indította el. Azóta szinte lehetetlen kikerülni a jelenlegi trendet, amely valószínűleg jelentős következményekkel jár majd a jövőre nézve, és amely folyamatosan átalakítja az emberi alkotás számos területét. Ezért a vállalatok saját megoldásokhoz folyamodnak. Senki sem akarja átaludni az időt, így az AI területére való összpontosítás elengedhetetlenül fontos, nemcsak a technológiai cégek számára.
A kaliforniai Apple esetében elég sokáig tartott, mire kiadta saját megoldását. Ez azonban nem tekinthető hibának vagy valami szokatlan dolognak. Az Apple a múltban már többször is csak a saját megoldására koncentrált, miközben a nyilvánosság előtt mások megelőzték. Ha azonban figyelembe vesszük, hogy az Apple termékbázisa mennyire széles, és mennyire fontos, hogy az ökoszisztémájuk 100%-ban működőképes maradjon, akkor az időhúzás indokoltnak tűnik.
A világ második legértékesebb vállalata nem ronthatja el hírnevét és piaci értékét egy félkész megoldás gyors bevezetésével. Az viszont valószínű, hogy a vállalaton belül több száz, talán több ezer ember dolgozott évek óta keményen azon, hogy kifejlessze azt, amit a WWDC 2024-en mutattak be nekünk.
Az Apple Intelligence valójában több eszköz csoportja az iOS 18, iPadOS 18 és macOS Sequoia rendszerekben. Ezek az eszközök a legtöbb esetben vadonatújak. Az egyetlen, ami ismerős lehet, az a Siri hangasszisztens. A legismertebb asszisztens, a ChatGPT is jelen van az új rendszerekben. Az Apple fel is hívja a felhasználó figyelmét az együttműködésére, tehát nem próbálja meg háttérbe szorítani az OpenAI-t.
A Siri egy hangalapú asszisztens, amely eredetileg alkalmazásként jelent meg az App Store-ban 2010-ben. Egy évvel később, már az Apple által felvásárolva, az iPhone 4s részeként mutatták be. Még mindig fejlesztés alatt áll, és jellegét tekintve nem túl meglepő, hogy az Apple intelligenciáján belül központi megoldássá válik.
Képességei eddig is széleskörűek voltak. Képes volt együttműködni a telefon helyével vagy a készülék beállításaival, hogy releváns eredményekkel szolgáljon. Hosszú évek óta tökéletesítjük mi, a felhasználók is, akik naponta több milliárd lekérdezést küldünk neki. Mostantól a Siri jobban eligazodik magában a kommunikációban, sokkal inkább valódi partnerként kezelhető. Ha csevegsz vele, és valamilyen információt rosszul említesz, nem okoz gondot, ha azonnal kijavítod magad, amint ő válaszolna.
Összességében sokkal természetesebb beszélgetést folytathatsz Sirivel, nem kell többé szigorú hangutasításokat adnod, mint egy robotnak. Zökkenőmentesen építhetsz egy korábban keresett beszélgetésre, így megkérdezheted a Yellowstone Nemzeti Park időjárásáról, majd megmondhatod Sirinek, hogy keressen neked egy ösvényt vagy kempinget. A hely megadása nélkül is meg fogja érteni, hogy még mindig az USA első számú nemzeti parkjáról beszélsz.
Talán a személyes kontextus mutatja be legjobban a mesterséges intelligenciával gazdagított Sirit. Az asszisztens áttekintéssel rendelkezik a készüléken lévő adatokról, és ezeket az előnyödre tudja fordítani. Kérdezd meg tőle, hogy mikor száll le a rokonod repülőgépe, erre ő átnézi az e-mailjeidet vagy más kommunikációdat, és frissítéseket kínál a járattal kapcsolatban. Az asszisztens emellett a képernyőn megjelenő információkkal is tud dolgozni, és azokat gyorsan el tudja menteni.
Így a Sirivel való beszélgetés sokkal természetesebb, és még mindig a leggyorsabb módja a keresésnek. De mivel nem minden helyzetben tudunk hangosan beszélni, ezért bármikor be is írhatjuk az utasításokat az új Siribe. Ha valamit meg kell változtatnunk az Apple készülékünk beállításaiban, akkor nem kell Google-zni vagy útmutatót keresni - a Siri ezt is képes kezelni. Majd eligazít, hogy hol melyik opciót kell aktiválni a beállításokban, vagy hogyan kell dolgozni az előre telepített alkalmazásokkal.
Az új iPhone-ok, iPad-ek és Mac-ek egy másik mesterséges intelligencia eszköze a Writing Tools. E-mailekben, üzenetekben, sőt, a beépített alkalmazásokban is csak ki kell választani az általad írt szöveget, és hagyni, hogy a mesterséges intelligencia megváltoztassa azt, hogy professzionális vagy éppen barátságos hangzású legyen. A kiválasztott szöveget nyelvtani ellenőrzéssel is ellenőrizheted. Olvasódnak könnyebb lenne az összefoglaló pontokban vagy a táblázatban lévő lista alapján eligazodni rajta? Ez is két kattintással generálható a szövegből.
Hosszú cikket vagy e-mailt olvasol? Nem is igazán akarod befejezni, szeretnél minél hamarabb a végére érni? A mesterséges intelligencia összefoglalja a tartalmat, és ha szükséges, a könnyebb navigáció érdekében fejezetekre bontja a szöveget. Ha hangfelvételed van a Jegyzetekben, az Apple Intelligence átírja azt, és kivonatot készít a legfontosabb pontokkal.
Ha el akarod kerülni, hogy megzavarjanak, amikor a munkádra szeretnél koncentrálni, egyszerűen csak kapcsold be a Ne zavarjanak üzemmódot. Ezen belül azt is beállíthatod, hogy kitől kapd meg az üzeneteket, és melyik alkalmazásból kívánsz fogadni értesítéseket. Az Apple Intelligence még ennél is tovább megy. A prioritást élvező értesítéseket a listák tetején jeleníti meg, és röviden leírja az üzenet tartalmát, például egy olyan feladatot, amelyet gyorsan el kell végezned. Ugyanígy képes a beérkező e-maileket is rendezni.
A kreativitás keretein belül pedig a szövegről a vizuális tartalmakra térünk át. Az Apple a Slofie és a Memoji típusnevek után egy másik kifejezést is társít az újonnan bevezetett szolgáltatáshoz. Ez a Genmoji, amely leírás alapján generál számodra egy emojit. Ráadásul az beleillik majd a márka vizuális identitásába is, tehát úgy fog kinézni, mint egy hivatalos, rendszerbe integrált emoji. Akár egy barátodat is kiválaszthatod a fotók közül, és az emoji részeként például űrhajóssá válhat.
A felhasználók valószínűleg az Image Playground használata során fogják a legjobban érezni magukat. Az új rendszeralkalmazás lehetővé teszi, hogy megadj néhány kulcsszót egy jelenethez, kiválaszd a vizuális stílust, és több eredményt is generálj. Az ötlet itt is az, hogy a barátok és a családtagok képeit is felhasználhatjuk, és beépíthetjük őket a rajzba.
Az Image Wand a Notes alkalmazás egyik eszköze. Miután kiválasztottad a rajzeszköz palettáról, csak karikázd be a rajzolt képet, és az AI gondoskodik az újrarajzolásról. Vagy bekarikázhatsz egy szabad részt is a szövegben, és a program egyszerűen megrajzolja az ideális képet a környező információknak megfelelően.
Az audiovizuális tartalmak kategóriájába tartoznak az emlékvideók is. Korábban az iPhone egy bizonyos embercsoporttal vagy egy utazásról készített videókat. Most azonban megkérheted Sirit, hogy készítsen filmet egy megadott témával. Siri végigpásztázza a fényképeket, és azokat használja fel, amelyek megfelelnek a videó témájának. A fotók szerkesztésével a nem kívánt emberek vagy tárgyak is könnyen eltávolíthatók a háttérből.
Az alábbiakban felsoroljuk, hogy az Apple Intelligence mely eszközökön fog futni. Így könnyen kiderítheted, kínálja-e majd a beígért képességek valamelyikét a készüléked. Ráadásul az Apple kezdetben 2024 őszétől bétában vezeti be az AI-t, amit a weboldalán meg is jegyez, és azt is érdemes szem előtt tartani, hogy a funkciók csak angol nyelvű rendszerbeállítással és angol beviteli követelményekkel érvényesek.
Telefonok
Tabletek
Számítógépek
A legtöbb Apple Intelligence folyamat egy adott eszközön zajlik és kerül feldolgozásra. Ez biztosítja az adatok védelmét. Ha azonban a rendszer úgy dönt, hogy nagyobb számítási teljesítmény mellett jobb eredményt érhet el, akkor a privát felhő kerül a képbe. Ez az Apple szilícium megoldásán fut, és ugyanolyan szintű adatvédelmet biztosít. Az adatokat nem tárolja sehol, és bármikor ellenőrizheted, hogy a felhőterület hogyan kezeli az adatokat.