Közeleg az az idő, amikor a hagyományos SIM-kártyáknak búcsút fogunk mondani. Ez nem néhány hónap múlva fog bekövetkezni, de egyszer biztosan teljesen átveszik a helyüket az eSIM kártyák. És növekszik az ezt a technológiát támogató eszközök száma is. Mi is pontosan az eSIM? Egy külön chip, egy virtuális SIM-kártya, beépítve a mobiltelefonok vagy az okosórák alaplapjába. Mi változik a műanyag kártyákról történő fokozatos átállással? És mik az eSIM előnyei és hátrányai?
Az eSIM-kártya egy különálló chip, egy virtuális SIM-kártya, amely a mobiltelefonok, vagy az okosórák alaplapjába van beépítve. A klasszikus műanyag SIM-kártyát helyettesíti, így azt már nem kell a megfelelő nyílásba helyezni. De ne aggódj, nem veszíted el a mobilkészülék vagy a szám megváltoztatásának lehetőségét. Egyszerűen letöltheted a profilodat a telefonodban vagy más eszközben lévő chipre, vagy eltávolíthatod azt. Hogy is működik pontosan az eSIM?
A klasszikus SIM-kártyák tartalmaznak egy chipet az adatokkal. Elvesztésük vagy sérülésük esetén el kell menni a szolgáltatóhoz egy másik SIM-ért. Ezzel szemben a telefon chipjeibe beépített új eSIM lehetőséget kínál a felhasználónak arra, hogy otthonról kényelmesen töltse le profilját. A klasszikus SIM-kártyák nem a legjobbak a gyártóknak sem, akik a megfelelő slotokat gyártják a mobiltelefonokhoz, ezek ugyanis technológiai szempontból viszonylag összetettek és energiaigényesek.
Sőt, főleg a jelenlegi okostelefonok esetében, túlságosan sok helyet foglalnak el, amire amúgy szükség lenne. És ami még rosszabb, a kártyanyílások miatt a felhasználók gyakran panaszkodnak az egész eszközre. Gyenge pontja ez a vízálló telefonoknak is. A gyártónak extra tömítést kell rakni ezen apró nyílások köré, amelybe a SIM-kártyát helyezik.
Napjainkban a SIM-kártyákat a szolgáltató a gyártótól rendeli meg, aki borítékban küldi meg a klasszikus műanyag SIM-kártyákat, amelyeken az aktiváláshoz vagy a feloldáshoz szükséges összes adat szerepel. Ezzel egyidejűleg az üzemeltető átviszi ezeket az adatokat a számítógépébe, majd elküldi a borítékokat az új ügyfeleknek. Az új eSIM esetében digitálisan tölti le az adatokat a gyártótól.
Az adatfájl elérési útvonala mindig titkosítva lesz, és a titkosítás addig nem kerül feloldásra, amíg az adatokat le nem töltik a chipre. A nagyobb adatbiztonság érdekében az egyedi ICCID kódot tartalmazó profilt a gyártó csak a felhasználó utasítására adja ki (QR kóddal vagy az eID megadásával). A beépített eSIM is csak egyszer tölthető le. A folyamat nem tart sokáig, mert a felhasználói profil adatmennyisége csak néhány tíz kilobájt. A készüléket azonban csatlakoztatni kell az internethez.
A nagyobb műanyag SIM-kártyákat felváltó kis chipek további fejlődést jelentenek, különösen az okosórák, karkötők, kiegészítők (általában az ún. hordható eszközök), de az érzékelők és néhány autóelektronikai eszköz esetében is. Mindenképpen előrelépést jelentenek az ún. tárgyak internete (IoT) területén. Számos okos otthon eszköz esetében a klasszikus műanyag SIM-kártya használata technológiailag nehéz, és ami még fontosabb, nem praktikus.
A beépített virtuális SIM számos előnyt kínál, amelyek közül a legfontosabbak a következők:
Mint már említettük, az eSIM nagy előnye a könnyebb szolgáltatóváltás lesz. Különböző szolgáltatók több profilját töltheted fel egyszerre egy chipbe. Csak egy lehet aktív. A duál SIM-kártyával rendelkező telefonok esetében ezt a problémát két külön chip oldja meg. Az egész folyamatot azonban továbbra is bonyolítják az egyes mobilszolgáltatók szerződéses feltételei.
Az eSIM használatának lehetősége a feltöltőkártyák felhasználóira is érvényes. Jelenleg az eSIM feltöltőkártya minden nagyobb belföldi szolgáltatónál elérhető. A vele való teendők, pl. a feltöltés, megegyezik a klasszikus műanyag SIM-kártyával végzett tevékenységgel.
És hol van a gyakran keresett bökkenő? A mobilhálózat-szolgáltatók számára látszólag kedvezőtlen feltételeket valószínűleg a hétköznapi felhasználók kompenzálják. A chippel a kiegészítő eszközöket - fitnesz karkötőket, órákat és egyéb kiegészítőket is ellátják, amelyeket ma mobiltelefonhoz kapcsolunk. A szolgáltatóval kötött szerződés hirtelen kibővül minden okos eszközödre. A GSMA szervezet által létrehozott eSIM szabvány lehetőséget nyújt a SIM-kártyák testreszabására a mobilszolgáltatók üzletpolitikájának megfelelően. Tehát még mindig nem világos, hogy pontosan mi vár ránk az új beépített chipekkel.
Jelenleg az eSIM telefonokat (és más eszközöket) Magyarországon a Magyar Telekom és a Vodafone támogatja. A szolgáltatók honlapján ellenőrizheted, hogy a te készüléked esetében használhatod-e az eSIM szolgáltatást.
Az Apple Watch megtalálható a Telekom által támogatott eszközök listáján. Az új SIM-ek rendszerének bevezetése nem könnyű feladat, és azt a belső rendszerek megváltoztatása, a meglévő folyamatok többségének újratervezése stb. előzi meg. A szolgáltatók számára ez nem egyszerű folyamat, és a más szolgáltatókkal és eszközökkel való szélesebb körű támogatásra még várni kell egy ideig.
A mobilszolgáltatók webáruházát és a szolgáltatást is módosítani kell. Az eredeti klasszikus SIM-eknél egyszerűen kihúztuk a kártyát, amikor a telefon szervizelésére volt szükség. A beépített chipek ezt nem teszik lehetővé, ugyanakkor biztonsági okokból a profil csak egyszer tölthető le a chipre. Szükséges tehát egy másik módszert kitalálni, ami valószínűleg a profil ideiglenes blokkolása lesz.
Az együttműködés is bonyolult. Annak érdekében, hogy az összes mobilszolgáltató rendszerét támogató, egységes típusú chipek álljanak rendelkezésre, az elektronikai gyártóknak és a mobilszolgáltatóknak össze kell fogniuk. Ehhez időre van szükség, és csak remélni lehet, hogy az együttműködés meg fog valósulni. Ellenkező esetben valószínűleg a mobil eszköz kompatibilitását is ellenőriztetnünk kellene a szolgáltatóval.
Még mindig nem sok mobiltelefon támogatja az eSIM-et. Az egyik első a Google Pixel 2 és annak nagyobb változata, a 2XL volt. Ezt követte a Google Pixel 3 (most már természetesen a Pixel 4 és Pixel 4XL készülékeken is találunk eSIM-et), és az iPhone is az úttörők között van. A technológiát az akkori zászlóshajó iPhone Xs és Xs Max készülékekben vezette be. Az új eSIM technológiát támogatja a népszerű iPhone SE 2020 és természetesen az iPhone 13, valamint az iPhone 12 sorozat, továbbá a korábbi iPhone 11 sorozat modelljei. Az Apple nyilvánvaló okokból nem fog eSIM-et adni a régebbi telefonokhoz - iPhone 8, klasszikus iPhone X.
Az Apple érdekessége, hogy az iPhone Dual SIM támogatja egy hagyományos és egy virtuális (eSIM) kártya kombinációját, vagy a legújabb iPhone sorozat esetében két eSIM egyidejű használatát.
Ha Dual SIM-et szerettél volna használni az Apple telefonjain, akkor az előző generációig (iPhone 12) egy eSIM-et és egy hagyományos SIM-et használhattál. A legújabb iPhone 13 modellekkel egyszerre két eSIM-et használhatsz. Továbbra is lehetőség van azonban a klasszikus és a virtuális SIM kártyák kombinációjának használatára is.
Az eSIM másik úttörője a Samsung, amely jelenleg a Samsung Galaxy S21, Galaxy Note20 készülékekben, valamint a Samsung Galaxy Z Flip3 5G és Samsung Galaxy Z Fold3 5G összehajtható modellekben található meg. A többi gyártó finoman szólva is óvatos - a nagyobbak közül csak a Huawei merészkedett az eSIM területére a P40 és P40+ modelljeivel, a Motorola pedig a Motorola Razr 2019-es modelljével mutatta be az első fecskét.
Az eSIM számos okosórában is helyet kapott, például az új Samsung Galaxy Watch4, ill. a Galaxy Watch4 Classic modellekben. Az Apple esetében az összes legújabb modellnél kihasználhatod az eSIM támogatást, beleértve a legújabb Apple Watch 7 okosórát is, amely megosztja a telefonszámot a párosított iPhone készülékkel. Az eSIM-et kibocsátó szolgáltatónak meg kell egyeznie a telefonban lévő műanyag SIM-kártyán szereplő szolgáltatóval. Ez azonban csak az aktiváláshoz szükséges, ezért célszerű, ha az aktiváláskor ugyanattól a szolgáltatótól származó SIM-kártyát helyezel be a telefonba. Az Apple esetében azonban nem csak az órák és az iPhone-ok rendelkeznek eSIM-mel - néhány tabletben is megtalálható, nevezetesen az iPad Air vagy az iPad Pro M1 és még néhány más modellben.
Érdekes kérdés lehet, hogy mit kezdjünk a rögzített eSIM-profillal, ha meg akarunk szabadulni a telefontól, akár eladás, javítás, akár éppen szolgáltatóváltás vagy másnak történő kölcsönzés alkalmával. Ebben az esetben nem lehet egyszerűen kivenni a kártyát az eszközből, ezért egyszerűen törölnünk kell a profilt a telefonról. Ezt klasszikusan a beállítások segítségével lehet megtenni. Ennek oka, hogy a profil nem feltétlenül kerül teljesen eltávolításra a gyári visszaállítás során. A profil megújítását az üzemeltetőnél kell elvégezni, az eredeti aktiváló QR-kód már nem lesz működőképes. Telefonkölcsönzéskor a virtuális SIM-kártyát csak le kell zárni egy PIN-kóddal, akárcsak egy hagyományos plasztikkártyát.
Az eSIM mindenképpen nagy előrelépés. És nemcsak a mobiltelefonok területén, hanem általában az úgynevezett tárgyak internetének tágabb összefüggésében is. Magyarországon az eSIM-re történő végleges áttérés 2026-ra várható. Ekkorra várhatóan a virtuális SIM-kártyák szabvánnyá válnak, és a műanyag kártyák használata vissza fog szorulni.