Manapság mindegyikünk rendelkezik legalább egy elektronikus eszközzel, amelyet szükséges tölteni, legyen az mobiltelefon, laptop, tablet vagy MP3 lejátszó. Cikkünkben megnézzük, mihez lehet kezdeni egy lemerült telefonnal, és hogyan lehet a telefon töltése gyorsabb. Tanácsot adunk, hogyan töltheted fel megfelelően telefonodat, illetve milyen különbségek vannak a különböző készülékek töltői között. Arról is beszélünk, hogy miért jobb, ha valódi tartozékokat használunk, valamint segítünk a különböző csatlakozók között navigálni.
A helyes töltéshez a következő alapszabályokat kell betartani:
A továbbiakban bemutatjuk azokat a módszereket, amelyekkel a mobil eszközök, de a laptopok és a hagyományos akkumulátorok is tölthetőek és a töltési idő is lerövidíthető.
A szerényebb eszközöknél általában egy olyan adapter található, amely 1A áramot biztosít. Az ilyen típusú töltők a legolcsóbbak közé tartoznak és mobiltelefon töltése is lehetséges velük. Azonban ezeket jobb, ha 2A feletti teljesítményű adapterekkel töltjük, általában 2,4A körüliekkel. Ezek drágább adapterek, de abban az esetben, ha a készülék ezt megengedi, gyorsabb töltést tesznek lehetővé. A gyorstöltés lassan általános szabvánnyá válik, és akár 6,5A töltési áramot is kínál. A gyorstöltés a lehető legjobb módszer a mobiltelefon gyors töltésére.
A nem megfelelő adapter használata azonban csökkentheti az akkumulátor élettartamát.
A mobiltelefon lassú töltése, különösen, ha a töltési sebesség a közelmúltig rendben volt, problémára utal. Valószínűleg a telefon akkumulátorának élettartama kezd a végéhez közeledni, és újat kell venni. Ugyanez igaz akkor is, ha a feltöltött mobiltelefon gyorsan lemerül, vagy ha az akkumulátor kapacitása csökken.
Habár első pillantásra nem tűnik lényegesnek, a megfelelő akkumulátortöltő kiválasztása nemcsak gyorsabb töltést tesz lehetővé, hanem a készülék akkumulátorának élettartamát is meghosszabbítja. Megmutatjuk, hogyan válaszd ki a megfelelő hálózati adaptert és a megfelelő végződésű kábelt. Milyen csatlakozók használhatók a különböző eszközök töltésére?
A mobiltelefonoknál, amelyeket akár naponta töltünk ez viszonylag egyszerű. Az ugyanolyan operációs rendszerrel futó készülékek ugyanolyan csatlakozót használnak. Az iPhone és az iPad készülékek töltése Lightning porton, az Androidos eszközöké pedig USB-C csatlakozón keresztül történik. Ez az univerzális csatlakozó az elmúlt években a mobiltelefonok tápcsatlakozói között a legszélesebb körben használt szabvány lett, de a modern laptopokban is egyre nagyobb teret hódít. Fokozatosan teljesen felváltja a most már elégtelen microUSB-t.
Az USB-C ugyanúgy néz ki mindkét oldalról, így már nem történhet meg, hogy csak a sokadik próbálkozás után sikerül jól csatlakoztatnod a kábelt. Ha pedig USB 3.1 szabványról van szó, akkor még a gyors töltést is biztosítja, mivel több amper áramot juttat át az adapteren. Az USB-C-vel az USB 3.0 és 2.0 szabványoknál is találkozhatunk. Ezeknél azonban már nincs jelen a DisplayPort, illetve a nagysebességű adatátvitel. Ezért mindig figyelj az USB-C csatlakozóknál a szabványokra és generációkra.
A „vezeték nélküli töltés“ kifejezés a jövő technológiájára utal. De egyáltalán nem az. A vezeték nélküli töltést már közép és felső kategóriás mobiltelefonoknál is megvalósították. Annak ellenére, hogy az ilyen töltés általában lassabb, mint a kábel segítségével történő, a felhasználók körében igen népszerű. Léteznek azonban gyors vezeték nélküli töltők is, mint a Belkin Boost Up Qi, amellyel a mobil feltöltése gyorsabb, mint a kábellel.
A telefonok és manapság más eszközök, például okosórák vagy fejhallgatók vezeték nélküli töltése az elektromágneses indukció elvén alapul, amely két tekercs között jön létre – a töltő alátét és maga a készülék között, amely ezt a technológiát használja. A töltés befejezése után például egy mobiltelefon az indukció segítségével visszajelezheti az alátétnek, hogy már fel van töltve. Az ennek köszönhetően úgy csökkenti a teljesítményét, hogy a telefon 100%-on maradjon, de ne pazarolja az energiát.
Ha a mobiltelefonod nem Qi-kompatibilis, de szeretnéd vezeték nélkül tölteni, akkor szerezz be egy speciális Qi-szabványt támogató hátlapot, vagy matricát, amely a telefon akkumulátorának érintkezőihez csatlakozik.
A mini USB-típusú csatlakozó manapság egyre inkább háttérbe szorul. Ezt a 21. század elejétől használták és a micro USB-nél nagyobb vastagságúak. Ez is oka volt, hogy a mobiltelefonoknál lecserélték az újabb micro USB típusra.
A mini USB-t azonban néhány régebbi készüléknél is megtalálhatjuk. A vezeték nélküli hangszórókat ezen keresztül töltötték és a régebbi digitális fényképezőgépek ezen keresztül jelenítették még a televíziókon a fényképeket a ma már általánosabb HDMI szabvány helyett. Ezenkívül a mini USB-t használták és még használhatják adatátvitelre is, például az MP3 lejátszóknál vagy az ebook olvasóknál a zene vagy az olvasnivalók készülékre történő átvitelére.
Hagyományos laptop csatlakozóból számtalan fajta létezik. Íratlan szabály, hogy szinte minden gyártónak saját, speciális végződésű töltője van. Az alábbi ábrán látható csatlakozók túlnyomó többsége nem rendelkezik egyedi jelöléssel, az azonosításra a gyártó, esetenként a laptop sorozat megnevezése szolgál.
A hordozható PC-k tekintetében azonban talán közelegnek a jobb idők. Az Acer, ami nem csak laptopokat gyárt, éppen mostanában kezdett el egyfajta csatlakozót használni a töltőknél. Az Apple is nemrég állt át a könnyen leválasztható MagSafe csatlakozóról az utóbbi időben terjedő USB-C szabványra.
A mobilkészülékek autós, USB-csatlakozós szivargyújtóval történő töltése ma is nagy népszerűségnek örvend. Az autós töltők különböző kimeneti áramerősségeket kínálnak. Minél magasabb ampernyi áramot képes a töltő a készülékbe juttatni, annál gyorsabban tölti fel. Azonban szükséges hozzá, hogy a telefon támogassa az adott áramerősséget.
A legolcsóbb töltők csak 1A alap áramerősséget szolgáltatnak. Ez olyan lassú töltést biztosít, hogy többségében arra elegendő, hogy egy kevésbé igényes navigációt működésben tartson. A GPS-ket ezért sok esetben használat közben nem töltik. A 2.1A áramerősségű töltőkhöz drágábban lehet hozzájutni. Ezek viszont már elegendő erővel rendelkeznek ahhoz, hogy rövidebb idő alatt töltsenek fel egy mobiltelefont, mint az 1A-s töltők, illetve hogy a GPS-t használat közben is feltöltsék.
Különleges és meglehetősen szokatlan kategória a napelemes töltés. A mobiltelefon USB-porton keresztüli feltöltéséhez a napelemes töltők a napenergiát villamos energiává alakítják át. Mivel az időjárás változékony lehet, még az alapmodellek is rendelkeznek beépített powerbankkal a zökkenőmentes töltés biztosítása érdekében. Hogy mi a hátránya? A napenergiával történő töltés időigényes. Megfelelő körülmények között a töltő 300 mA (0,3 A) körüli áramot biztosít, miközben az aljzat legalább 2A-t képes kezelni.
Az elemtöltők szabványosnak számítanak az akkumulátortöltők piacán. Az aljzatbeli váltóáramot egyenárammá alakítják, így tudják tölteni főleg az AA/AAA típusú akkumulátorokat. Léteznek olyan töltők, amelyek beépített powerbankkal rendelkeznek az áramforrás nélküli töltéshez. A különleges Batteroo töltéssel akár 3× meghosszabbítható az üzemidő.
Mi a különbség az akkumulátorban lévő egyenáram és a hálózati váltóáram között
Az elektromos áram feszültségét voltban adják meg és régiónként eltérhet. A feszültségen kívül figyelembe kell venni az áram frekvenciáját is. Európában 50 Hz frekvencia (ismétlődő ingadozás egy adott idő alatt) és 230 V a megállapodás, míg az Egyesült Államokban, Kanadában, Mexikóban és Brazíliába 60 Hz és 120 V. Emiatt a készülékeket nem mindenhol lehet használni a szükséges adapter (amennyiben a töltő lehetővé teszi a bemeneti feszültség megváltoztatását), vagy feszültségszabályozó nélkül.
Bizonyos esetekben 380 V feszültség használatával is lehet találkozni olyan dolgoknál, amelyeknél feltételezettnél nagyobb a terhelés. Ezt a feszültséget használják például a háztartásokban az indukciós főzőlapoknál, nagyobb elektromos motorok, fúrók, stb. meghajtására.
Tudd meg szótárunkból a töltéssel kapcsolatos kifejezések meghatározását. Mit jelent az elektromos feszültség, az áramerősség, a teljesítmény és a fogyasztás?
Minden tápkábel alapja a fázis és a nulla vezeték. Opcionálisan, amennyiben a készülék megkívánja, földelés is használható. Európában általában klasszikus kétpólusú villát használnak, úgy, mint nálunk is. Egyedül Nagy-Britanniában és Írországban a G típusú villa a szabvány, vagyis három téglalap alakú csap hatszögletű alappal.
Végül, de nem utolsósorban javasoljuk az eredeti adapterek vagy az eszközhöz mellékelt tartozékok használatát. Ez azért fontos, mert a kölcsönös kompatibilitást ezeknél tesztelték. A nem eredeti töltők használata csökkentheti az akkumulátor élettartamát, vagy a készülék tartós károsodásához vezethet.